آرشیو
انتخاب نشریه


به اروپا دل نبنديد
مسئولان ديپلماسي هوشيار باشند

سرانجام دونالد ترامپ در يک سخنراني جنجالي، خروج رسمي ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي با ايران را اعلام کرد. اعلام اين موضع سلبي، با واکنش‌هاي متعددي در ميان متحدان و مخالفان واشنگتن در نظام بين الملل همراه شده است. تروئيکاي اروپايي ضمن ابراز تاسف از خروج کاخ سفيد از برجام، اعلام کرده اند که نسبت به توافق هسته اي با ايران پايبند خواهند ماند. چين و روسيه نيز در واکنش به تصميم ترامپ اعلام کرده اند که برجام توافقي چندجانبه ميان ايران و اعضاي 1+5 بوده و هم اکنون تهران و 5 کشور ديگر( چين، روسيه، انگليس،آلمان و فرانسه) بايد در خصوص ادامه برجام و نحوه آن تصميم گيري کنند. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است مدنظر قرار گيرد:
نخست اينکه خروج غير رسمي ايالات متحده آمريکا از برجام، ماه‌هاست رقم خورده است. حتي در دوران رياست جمهوري اوباما، شاهد نقض چندين باره توافق هسته اي از سوي کاخ سفيد بوديم. در همان دوران، وزارت خزانه داري ايالات متحده بر خلاف مفاد مندرج در برجام، مانع از عادي سازي روابط بانکي و اقتصادي با ايران گرديد. اين مسئله در دوران رياست جمهوري ترامپ به نقطه اوج خود رسيد. کنگره آمريکا و 
کاخ سفيد، از سال 2015 ميلادي تاکنون به بهانه هاي مختلف و با استناد به آنچه اختيارات رئيس جمهور آمريکا مي خواندند، بارها توافق هسته اي را نقض کرده و مورد هجمه قرار دادند. از اين رو اتفاقي که اخيرا رخ داد، صرفا خروج رسمي ايالات متحده از برجام ( و نه خروج غير رسمي آن ) بوده است. 
نکته دوم، به مواضع کشورهاي اروپايي در خصوص برجام باز مي گردد. 
اصلي ترين خطاي راهبردي کشورهاي اروپايي و مخصوصا سه کشور انگليس، آلمان و فرانسه، معامله با ايالات متحده آمريکا بر سر تغيير برجام بود. از آگوست سال گذشته ميلادي تا کنون، مذاکرات فشرده اي ميان ديپلمات هاي
اروپايي و آمريکايي بر سر تغيير برجام در جريان بوده است. مذاکراتي که به قول بسياري از منابع آمريکايي، حتي ترامپ در جريان آنها نيز نبوده است! امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه در تابستان سال گذشته رسما به ترامپو نتانياهو تعهد داد که با گنجاندن موضوع توان موشکي ايران در برجام، زمينه لازم براي تغيير توافق هسته اي ( به سود متافع مشترک واشنگتن و تل آويو ) 
را ايجاد کند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ترزا مي نخست وزير انگليس نيز در اين مسير با ماکرون همراه شدند. کار به جايي رسيد که صدر اعظم آلمان صراحتا حمايت از برجام را مشروط به اعمال تغييرات گسترده در آن نمود! بنابراين، تروئيکاي اروپايي نقش به سزايي در ابطال برجام از سوي دولت آمريکا داشته اند. معامله پذيري و رفتار منعطف سه کشور اروپايي در تعامل با آمريکا، منجر به وقاحت بيشتر رئيس جمهور ايالات متحده گرديد. نکته جالب توجه اينکه در آستانه اعلام نظر نهايي ترامپ در خصوص برجام، مايک پمپئو وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در تماسي تلفني با همتايان اروپايي خود، از تصميم ترامپ براي خروج از برجام خبر داد. پمپئو تاکيد کرد که توافقات صورت گرفته ميان آمريکا و اروپا، مورد پذيرش کاخ سفيد قرار نگرفته است. 
بديهي است که در چنين شرايطي نمي توان به اروپا به عنوان بازيگري موثر براي حفظ برجام اميد بست. طي دو سال اخير، تروئيکاي اروپايي بارها در حمايت از مواضع ايالات متحده عليه برجام وارد عمل شد. در چنين شرايطي، نمي توان از کشورهاي اروپايي به عنوان شرکاي ايران ياد کرد! بالعکس، در حال حاضر بايد کشورهاي اروپايي و خصوصا تروئيکاي اروپايي را بابت بازي مستقيم در زمين ايالات متحده آمريکا مورد بازخواشت و مواخذه قرار داد. پيش بيني مي شود که تروئيکاي اروپايي براي ادامه توافق هسته اي با ايران قصد گنجاندن موضوعاتي تازه در اين توافق را داشته باشند. از اين رو دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان بايد مراقب بازي خاص تروئيکاي اروپايي در اين خصوص باشد. سه کشور آلمان، فرانسه و انگليس از ابتداي طرح پرونده هسته اي ايران تا کنون بارها عهد شکني خود را به ملت ايران اثبات نموده اند. در چنين شرايطي، ديگر فرصتي براي آزمون خطا وجود ندارد. با اين حال بايد در انتظار نوع مواجهه تروئيکاي اروپايي، چين و روسيه با فرصتي که جمهوري اسلامي ايران به اين بازيگران براي حفظ برجام داده است ماند.  نکته سوم، مربوط به انزواي ايالات متحده آمريکا در نظام بين الملل مي باشد. غير از رژيم اشغالگر قدس و دولت هاي مرتجع عربي، ديگر بازيگران و کشورهاي دنيا از تصميم ترامپ براي خروج از توافق هسته اي استقبال نکرده و آن را تصميمي مغاير با اصول و قوانين بين المللي قلمداد کرده اند. نکته حائز اهميت اينکه مطابق آخرين نظرسنجي هاي صورت گرفته در داخل ايالات متحده آمريکا، حدود 66 درصد از شهروندان آمريکايي نيز با خروج ترامپ از برجام مخالف بوده اند. اين به معناي انزواي داخلي و بين المللي کاخ سفيد مي باشد. انزوايي که در آينده اي نزديک، هزينه هاي واشنگتن را به صورت تصاعدي افزايش خواهد داد. برخي نمايندگان و سناتورهاي جمهوري خواه نيز طي 24 ساعت اخير مخالفت خود را با تصميم ترامپ مبني بر خروج از برجام اعلام کرده اند. مسئله اي که نمي توان از کنار آن به سادگي گذشت. حتي برخي تحليلگران مسائل داخلي آمريکا معتقدند که اين موضوع ( خروج ترامپ از برجام) بر روي معادلات انتخابات مياندوره اي کنگره تاثير مستقيم خواهد گذاشت. نظرسنجي ها نشان مي دهد که در صورت استمرار وضعيت موجود در حوزه سياست داخلي و خارجي آمريکا، اکثريت کنگره ( مجلس نمايندگان و سنا ) در اختيار دموکرات ها قرار خواهد گرفت.  نکته چهارم، به اهميت اتحاد و يکپارچگي ملت ايران در برهه زماني حساس و سرنوشت ساز فعلي باز مي گردد. يکي از اصلي ترين اهداف رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا از لغو توافق هسته اي با ايران، توليد اختلاف و بحران در فضاي سياسي داخلي کشورمان است. از اين رو حفظ اتحاد و انسجام ملت ايران ( در مواجهه با ايالات متحده آمريکا) بسيار ضروري به نظر مي رسد. بدون شک اين انسجام و اتحاد ملي رمز پيروزي ما در برابر دونالد ترامپ و سردمداران کاخ سفيد خواهد بود. امروز ملت ايران بيش از هر زمان ديگري نسبت به ماهيت و موجوديت ايالات متحده و چهره کريه سردمداران کاخ سفيد آگاهي پيدا کرده است. اين آگاهي بايد به رمز اتحاد ملت ما در برابر ايالات متحده تبديل شود. بدون شک دونالد ترامپ و ديگر مقامات آمريکايي، در آينده اي نزديک ناچارند با هزينه اي بسيار بيشتر نسبت به سال 2015 ميلادي، حقوق ملت ايران را به رسميت بشناسند. موضوعي که بسياري از تحليلگران مسائل داخلي و 
بين المللي آمريکا نيز در خصوص آن به دونالد ترامپ و همراهانش هشدار داده اند. با اين حال به نظر مي رسد رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا زماني متوجه اين هشدار شود که براي کاخ سفيد بسيار دير باشد!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9212/1/20000/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha