آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزیده

گناه علني، نياز به توبه علني دارد
25 آبان سال گذشته بود که خبر ديدار حجت‌ الاسلام مجتبي ذوالنور نماينده مردم قم در مجلس و عضو کميسيون امنيت ملي با مهدي کروبي در حصر، روي خروجي رسانه‌ها قرار گرفت. او در همين زمينه به رسانه‌ها گفته بود که در دوران حصر حدوداً 14 ساعت بحث خصوصي دو نفره با کروبي داشته است. اين عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در گفتگو با تسنيم، اظهار داشت: در چند وقت گذشته نديده‌ام که سران فتنه از گذشته خود به صورت علني اظهار ندامت کنند و تا زماني که اين اتفاق رخ نداده، بايد حصر ادامه پيدا کند. 
حجت الاسلام ذوالنور با بيان اينکه «ممکن است در پشت پرده سران فتنه اظهاراتي داشته يا اظهار ندامت کرده باشند»، ادامه داد: گناه علني، عمومي و اجتماعي سران فتنه نياز به توبه علني دارد که اين اتفاق هنوز نيفتاده است. نماينده مردم قم در مجلس با بيان اينکه «بنده آثار متنبه شدن در چهره سران فتنه را نديدم»، گفت: سران فتنه 88 بايد در تريبون رسمي از اقداماتي که انجام داده‌اند اظهار پشيماني کنند تا به دامن مردم بازگردند.
***
تصميم ترامپ يک اشتباه بسيار مهلک است
باراک اوباما تاکيد کرد که تصميم اخير ترامپ در به خطر انداختن برجام يک اشتباه بسيار مهلک است. به گزارش ايسنا، باراک اوباما رئيس‌ جمهور پيشين آمريکا که از زمان پايان رياست‌ جمهوري خود اظهار نظري در مورد برجام نکرده بود، با انتشار بيانيه ‌اي افزود: «تهديدهاي مهم‌ تري براي امنيت آمريکا را نمي توان يافت که از احتمال اشاعه تسليحات هسته‌ اي يا ايجاد يک جنگ ويرانگر در خاورميانه خطرناک‌ تر باشد.» امانوئل ماکرون رئيس ‌جمهور فرانسه نيز دقايقي پس از آنکه دونالد ترامپ همتاي آمريکايي‌اش اعلام کرد واشنگتن از توافق هسته‌اي خارج خواهد شد با انتشار پيامي از اين تصميم ابراز تاسف کرد. وي در صفحه توئيتر خود نوشت: «فرانسه، آلمان و انگليس از تصميم آمريکا براي کنار گذاشتن برجام متاسف است. رژيم منع اشاعه هم‌اکنون در خطر است.»
***
آقاي روحاني! کجا زندگي مي کنيد که از بازار ارز بي خبريد
روزنامه قانون در گزارشي با عنوان «آقاي روحاني کجا زندگي مي کنيد؟!» نوشت: با وجود آنکه دلار از مرز هفت هزار تومان گذشت و جامعه ملتهب است، رئيس دولت مي‌گويد نگران نباشيد! اين روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: ماه عسل مردم تا خرداد ۹۶ بيشتر دوام نياورد و بعد از راحت شدن خيال دولت از آراي مردمي، فراموشي‌ها آغاز شد و نتيجه اين نوع رويه و عملکرد وضعيت نامبارک امروز کشور است؛ وضعيتي که به نظر مي‌رسد مسئولان اطلاع دقيقي از آن ندارند يا آنکه خود را به ناآگاهي زده‌اند.
پايش بيفتد اسلحه به دست مي ‌گيرم
صادق زيباکلام، استاد دانشگاه و تحليلگر اصلاح ‌طلب که به تازگي برنده جايزه سالانه آزادي بيان دويچه‌وله آلمان شده، مي‌گويد اگر لازم باشد اسلحه به دست مي‌گيرد و از نظام دفاع مي‌کند تا سقوط نکند. او در بخشي از مصاحبه خود با ايران واير گفته: «امروز شانزدهم ارديبهشت ۱۳۹۷ باز هم مي‌گويم من با تمام وجود از نظام دفاع مي‌کنم و حتي يک قدم هم جلوتر مي‌آيم و خيلي آشکار و صريح مي‌گويم که اگر اين نظام در معرض سقوط قرار بگيرد - منظورم از اين نظام، همين مجلس شوراي اسلامي، همين مقام معظم رهبري، همين شوراي نگهبان، همين روزنامه کيهان و مابقي است - اگر همين نظام دچار بحران شود و من ببينم در شرف سقوط است که يا در نتيجه خيزش مردم در داخل کشور و يا حمله آمريکا، اسرائيل و... به کشور باشد، من شرمنده شما و شرمنده خيلي از مردم ايران هستم، ولي با تمام وجود از نظام دفاع مي‌کنم. من از اسلحه و فشنگ و... متنفرم اما اگر پايش بيفتد، اسلحه هم دست مي‌گيرم و از نظام دفاع مي‌کنم که سقوط نکند.»
***
دولت سعودي، متخصص هسته اي
در کره جنوبي تربيت مي کند
دولت سعودي در ادامه تلاش ها براي دستيابي به انرژي هسته اي، 48 مهندس اين کشور را براي فراگيري طراحي رآکتورهاي هسته اي هوشمند به کره جنوبي اعزام کرد. پايگاه خبري «الخليج الجديد» نوشت: اين افراد قرار است در زمينه طراحي قلب رآكتور، طراحي تجهيزات رآكتور و تحليل ايمني در رآکتورهاي هوشمند آموزش ببينند. رسانه ها پيشتر، از تصميم دولت آمريکا براي شروع مذاکرات با دولت سعودي براي بستن قراردادهايي در زمينه همکاري هاي هسته اي خبر داده بودند. خبرگزاري بلومبرگ افشا کرد که در اين معامله احتمالي، به شرکت هاي آمريکايي بخصوص «Westinghouse Electric Co» مجوز داده خواهد شد تا در عربستان رآكتور هسته اي بسازد. سعودي‌ها ادعا مي کنند که از شانزده رآکتوري که قرار است طي 25 سال آينده برايشان ساخته شود، براي توليد انرژي در مصارف داخلي استفاده خواهند کرد تا ذخاير عظيم نفتي خود را به‌ جاي استفاده به عنوان سوخت نيروگاه‌هاي توليد برق، براي کسب درآمد استفاده کنند. اما بسياري از تحليلگران معتقدند که سعودي‌ها خواهان دستيابي به ساخت سلاح‌ هسته‌اي هستند تا بتوانند با کشورهايي مانند ايران در اين زمينه رقابت کنند. بسياري از اين تحليلگران نگرانند که سعودي ها منطقه را به صحنه رقابت بر سر دستيابي به تسليحات هسته اي بکشانند.
***
در حد فرانسه کتاب توليد مي ‌کنيم 
و اندازه افغانستان کتاب مي ‌‌خوانيم
مدير عامل باغ کتاب درباره وضعيت مطالعه در کشور گفت: ما اندازه فرانسه کتاب توليد مي‌کنيم ولي اندازه افغانستان کتاب مي‌‌خوانيم. به گزارش تسنيم، مجيد حسيني گفت: فکر مي‌ کنم کار درست، فروش کتاب نيست. فروش کتاب کمکي به افزايش سرانه کتاب نمي‌کند. آن چيزي که به افزايش سرانه کتاب کمک مي‌کند ارتقاي مصرف کتاب و خواندن کتاب در حقيقت سرانه مطالعه است. براي افزايش سرانه مطالعه، مراکز علم را طراحي کرده‌ايم تا بچه‌ها با کاربرد، استفاده و کاربري علم آشنا شوند و از اين طريق با مطالعه کتاب نسبت پيدا کنند.
***
کمک ماهانه 82 ميليون دلاري سعودي‌ ها به منافقين
يک منبع آگاه عرب از کمک ماهانه 82 ميليون دلاري دولت سعودي به‌گروهک منافقين خبر داد. اين منبع آگاه به خبرنگار ايرنا گفت: با سقوط رژيم بعثي صدام در 2003 ميلادي، اصلي‌ترين منبع تأمين نيازهاي مالي گروهک منافقين، از ميان برداشته شد، اما دولت سعودي با باز کردن يک حساب ويژه، اين گروهک تروريستي را تاکنون تأمين کرده است. منبع عرب ياد شده، درباره چگونگي و روش پرداخت مبلغ ياد شده به منافقين توضيح بيشتري نداد. دولت سعودي تا پيش از اين از گروه‌هاي تروريستي مختلفي در منطقه از جمله القاعده، داعش و النصره و ساير گروه‌هاي تکفيري حمايت مالي کرده است.
***
شتران امير قطر در راه ايران!
يک روزنامه عربستاني نوشت که خاندان حاکم در قطر در حال بررسي تصميمي عليه حکومت سعودي است.به گزارش ايلنا، روزنامه «المناطق» به نقل از منابع محلي که نام‌ شان ذکر نشده است، تصريح کرد که «شيخ تميم بن ‌حمد آل‌ ثاني» امير قطر انتقال ده‌‌ها هزار شتر از خاک عربستان سعودي به ايران را بررسي مي‌کند. طبق اعلام منابع سعودي، قطر حدود ۵۰ هزار نفر شتر در عربستان دارد. اين منابع افزودند : نظام حاکم بر قطر آماده انتقال شترهاي امير اين کشور و پدر وي از عربستان به ايران بوده و تيم ويژه‌اي را براي نظارت بر اين فرآيند، تشکيل داده است. منابع مذکور خاطرنشان کردند که «حمد بن‌ خليفه العطيه» مشاور تميم بن ‌حمد سرپرستي اين تيم را بر عهده دارد و هماهنگي‌ها با تهران براي اختصاص برخي مکان‌ها در داخل مرزهاي ايران جهت استقرار و توقف شتران انجام شده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9212/1/19996/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha