آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ، برجام و گذار از تعهدات بين المللي

اشاره: طي روزهاي اخير، اکثر رسانه هاي غربي تمرکز ويژه اي  روي مسئله برجام و تبعات تصميم ترامپ در قبال توافق هسته اي نموده و آثار و تبعات خروج ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي و نوع واکنش ايران را مورد بررسي قرار داده اند. وجه اشتراک اکثر گزارش‌ها و تحليل‌هاي نگاشته شده در رسانه هاي غربي، هشدار نسبت به آثارو تبعات تصميم ترامپ در تقابل با توافق هسته اي مي باشد. اين تحليل‌ها نشان مي دهد که حتي در داخل ايالات متحده آمريکا و کشورهاي اروپايي نيز ديد مثبتي نسبت به اقدامات سلبي و تخريبي کاخ سفيد در قبال برجام وجود ندارد. 
لشكر 26 درصدي ترامپ !
طبق يک نظرسنجي که نتايج آن اخيرا  منتشر شد اکثريت آمريکايي‌ها از دولت ترامپ مي خواهند توافق هسته‌اي ايران (برجام) را حفظ کند.اين نظرسنجي که به‌صورت مشترک توسط مؤسسات «MORNING CONSULT» و «Politico» انجام شد و طي آن با حدود دو هزار آمريکايي مصاحبه شد، نشان مي دهد 56 درصد از مصاحبه شوندگان حمايت خود را از برجام اعلام کرده‌اند. اين در حالي است که تنها 26 درصد با توافق هسته اي ايران مخالفت کرده‌اند. آمار منتشر شده در اين نظرسنجي حکايت از آن دارد که حمايت از برجام به بالاترين ميزان و مخالفت با آن به پايين ترين سطح خود رسيده است.گفتني است پرسش در خصوص برجام، تنها يکي از ده‌ها پرسشي بود که در خصوص سياست در اين نظرسنجي مطرح شد. اين نظرسنجي نشان مي دهد که حدود سه چهارم از شهروندان آمريکايي سياست‌هاي دولت ترامپ در قبال توافق هسته اي  ايران را نمي پسندند. اين در حالي بود که در زمان انعقاد توافق هسته اي با ايران در سال 2015 ميلادي ، اکثر شهروندان آمريکايي از اين توافق حمايت نمي کردند. 
آيا برجام بدون آمريکا معتبر است ؟
برخي ر سانه هاي غربي معتقدند که برجام بدون حضور ايالات متحده آمريکا ديگر از اعتباري برخوردار نيست زيرا با وضع دوباره تحريم‌هاي ثانويه واشنگتن عليه تهران، عملا شاهد بر هم خوردن توافق هسته اي و نقض غرض آن خواهيم بود. با اين حال برخي رسانه هاي ديگر معتقدند که کليت سند برجام بر هرگونه اقدام واشنگتن در تقابل با آن غلبه دارد. شبکه خبري آسيا تايمز گزارش کرد «توافق هسته اي سال 2015 ميلادي بين ايران و قدرت هاي بزرگ دنيا» معتبرتر از آن است که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا بخواهد آن را بي‌اعتبار جلوه دهد.به عنوان مثال، اخيرا آسيا تايمز در مطلبي خاطر نشان کرد به اذعان طرف هايي که توافق را امضا کرده اند و حتي مقام هاي وقت آمريکا، اين توافق يکي از موفق ترين توافقات بين المللي است که مورد تاييد شوراي امنيت نيز قرار گرفته است.اين گزارش مي افزايد که بعد از امضاي اين توافق، کشورها همکاري گسترده تري با ايران داشته اند و حتي آمريکا تا مدت ها پس از امضاي توافق به رغم همه سختگيري‌هايش، مخالفتي با فروش هواپيما به ايران نداشته و در باره توافق توتال با ايران هم مانع تراشي نکرده است.
دراين گزارش آمده: شايد دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا با برخي از اقداماتش بخواهد به ايران فشار وارد کند اما توافق بين المللي برجام محکم تر از آن است که حتي واشنگتن قصد بي اعتنايي به آن داشته باشد.آسيا تايمز خاطر نشان مي کند که هر حرکتي بر ضد اين توافق بزرگ و تاريخي، مي تواند آمريکا را در ميان اعضاي جامعه بين المللي تنها کند.اين رسانه مهم شرق آسيا در تحليل خود آورده است که برجام تشويقي براي ايران نيز بود که همکاري هاي بين المللي بيشتري با دنيا داشته باشد به طوري که امروز اروپا، چين و روسيه در کنار ايران هستند.آسيا تايمز تصريح کرده است که قدرت هايي نظير چين و روسيه و کشورهاي اروپايي و بسياري از اعضاي جامعه بين المللي، پشتيبان برجام هستند و ترامپ نبايد با دامن زدن به مسائل واهي و پوچ به دنبال بي اعتباري يک سند بين المللي باشد زيرا اين کشور در واقع با اين کشور آمريکا را بي اعتبار و منزوي مي کند.
اين رسانه تاکيد کرده است که در اين ميان نبايد فراموش کرد که چين و روسيه دو حامي بزرگ برجام در کنار اروپا هستند و به هيچ‌وجه به اين توافق پشت نخواهند کرد.آسيا تايمز ادامه 
مي دهد که برجام ديگر مورد رايزني و بررسي قرار نخواهد گرفت نه اروپا تمايلي به اين کار دارد و نه روسيه و چين از آن پشتيباني مي کنند.گزارش اضافه مي کند که برجام محفلي براي گفتگوي کشورها با ايران است همه آنها نمايندگاني در اين توافق دارند و حتي مقام هاي آمريکايي هم مي توانند در همين چارچوب چهره به چهره و رودررو با مقام هاي ايراني گفتگو کنند و اگر نگراني هست طرفين آن را حل کنند.
اين رسانه به ترامپ توصيه مي کند که اين واقعيات را به طور جدي مد نظر قرار دهد و نوشته است امروز دولت ترامپ و خود او بايد دريابند که تلاش ها براي منزوي کردن ايران ممکن است نتيجه عکس بدهد و براي واشنگتن شرايط بدتر شود. شايد بهتر باشد آمريکا دريابد که برجام با توجه به تاثيرات مثبتي که داشته است مي تواند راه همکاري هاي ديگر را با ايران در عراق و سوريه و بسياري از مناطق ديگر باز کند و بهتر است ترامپ از اين دريچه به قضايا نگاه کند و به دنبال سنگ اندازي هايي نباشد که تنها نااميدي براي واشنگتن به ارمغان مي آورد و يأس آمريکا را بروز مي دهد.
اعتبار از بين رفته آمريکا در نظام بين الملل
هم اکنون اعتبار ايالات متحده آمريکا در نزد ديگر بازيگران بين المللي بيش از هر زمان ديگري خدشه دار شده است. به عبارت بهتر، يکي از آثار تحولات اخير در خصوص توافق هسته اي بي اعتمادي جهان به مذاکره و توافق با آمريکاست؛ موضوعي که در مورد توافق احتمالي آمريکا با کره شمالي خود را نشان داده است. پيونگ يانگ که سال ها پيش با پيمان‌شکني آمريکا مواجه شد، حال که مجددا آماده مذاکره با مقامات آمريکايي براي حل و فصل اختلاف هسته اي است به کاخ سفيد با ديده ترديد و بي اعتمادي مي نگرد.
بنابراين رفتار ضد برجامي  آمريکا به عنوان عضوي از اعضاي اين توافق بيش از پيش به نگراني سران پيونگ يانگ دامن زده است. اخيرا  «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه اظهار کرد که مقامات کره شمالي بارها با عنايت به احتمال خروج آمريکا از برجام به ما گفته اند که نيازمند تضمين‌هاي امنيتي هستند.'ادوارد مارکي'، سناتور دموکرات آمريکا معتقد است که خروج واشنگتن از برجام، اشتباهي بزرگ است که اعتباري براي 'دونالد ترامپ' و آمريکا به هنگام ديدار با 
'کيم جونگ اون' باقي نمي گذارد. مارکي در نشستي که در مقر اين انديشکده در واشنگتن برگزار شد، از تصميم ترامپ در باره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) به عنوان عاملي مهم در تعيين نتيجه مذاکرات سران آمريکا و کره شمالي ياد کرد وگفت،اگر ترامپ به هنگام ديدار با کيم به دنبال اعتبار است نبايد مرتکب اشتباه بزرگي به نام خروج از توافقنامه هسته‌اي ايران شود.
از سوي ديگر، بي تعهدي و نقض عهد ايالات متحده آمريکا در قبال برجام، قبح قانون شکني را در نظام بين المللي ريخته و منجر به بروز نوعي ناهنجاري در حوزه پيمان‌ها و قرار دادهاي بين المللي گرديده است. بي اعتنايي به توافقي که از مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي و دبير کل سازمان ملل گرفته تا قدرت هاي اروپايي و آسيايي، حامي آن هستند، نه‌تنها به بي اعتباري آمريکا مي انجامد که جايگاه سازمان هاي مهم بين المللي را زير سوال مي برد.بدون شک در اين معادله، ايالات متحده آمريکا حکم بازيگري طغيانگر را دارد. بازيگري که نه‌تنها يک توافق بين المللي را بر هم ريخته و نقض کرده است، بلکه به سازمان‌هاي بين المللي و ميثاق‌نامه هايي که در حوزه روابط بين الملل تا کنون مورد احترام بوده اند خيانت کرده است. خيانتي که آثار و تبعات آن در آينده اي نه چندان دور گريبانگير حاکمان آمريکايي خواهد شد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9212/1/19994/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha