آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

رکوردي جديد براي محرمانه هاي روحاني
تسنيم نوشت: رئيس‌جمهور در حالي از هشتگ محرمانه نداريم استفاده کرده که بيشترين محرمانه‌ها مربوط به دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم بوده است. روحاني در جديدترين پست اينستاگرامي خود از هشتگ # محرمانه_نداريم، استفاده کرده است، موضوعي که واکنش گسترده کاربران شبکه‌هاي اجتماعي و نخبگان سياسي را به‌همراه داشته است. فهرست محرمانه  زير در باره محرمانه هاي دولت است: ميزان واردات بنزين محرمانه - قرارداد با پژوي فرانسه محرمانه - قرارداد با ايرباس محرمانه - جزئيات توافق با ۱+۵ محرمانه - 
«اف اي تي اف» محرمانه - جريمه ايران در کرسنت محرمانه - قرارداد با بوئينگ محرمانه - ميزان دريافتي مديران رده‌بالاي دولت محرمانه - چک‌هاي برگشتي محرمانه و... مسئله محرمانگي در دولت، صداي حاميان روحاني را نيز درآورده و اخيراً بخصوص در موضوع فيلترينگ تلگرام، کاربران در اکانت‌هاي رئيس‌جمهور در شبکه‌هاي اجتماعي اعتراض خود را به وي منتقل مي‌کنند که؛ چرا رئيس‌جمهور در جلسات خصوصي موافقت خود را با فيلتر شدن تلگرام اعلام مي‌کند و اما در فضاي مجازي خود را مخالف اين اقدام نشان مي‌دهد؟
***
دواي مشکل در ترميم کابينه است
دبير کل حزب اسلامي کار با اشاره به مؤثر بودن ترميم کابينه براي حذف نااميدي و کارآمد شدن دولت اظهار کرد: دواي مشکل همين است که براي آنکه سيستم مديريت اجرايي درست کار کند، بايد کسي که در سيستم جواب نمي دهد عوض شود، حالا اينکه روحاني دست به چنين کاري بزند يا خير؟ نمي دانم. به گزارش رويداد 24 کمالي عضو کابينه دولت سازندگي در پاسخ به اين سؤال که آيا اصلاح طلبان پيشنهادي به روحاني براي ترميم کابينه مي دهند، اظهار کرد: آنها مرتب در روزنامه ها و جرايد راجع به بعضي بخش ها انتقاد مي کنند که معتقدند در آن بخش ها بايد تغيير و ترميم مديريتي صورت گيرد. منتها هر گروهي درباره يک وزير يا يک بخش اظهارنظر مي کند؛ بنابراين معتقدم جمع بندي جامع را خود روحاني بايد انجام دهد.
دليل ناراحتي مردم سبزوار از روحاني چه بود؟
سفر رئيس‌جمهور به سبزوار و واکنش‌هاي اعتراض‌آميز مردم اين شهر به سخنراني وي در رسانه‌ها انعکاس زيادي داشت اما دليل اعتراضات مردم اين شهر در رسانه‌ها مسکوت ماند. به گزارش فارس، روحاني در ابتداي سفر خود اعلام کرد هدفش از اين سفر تلاش براي تکميل مصوبات دوره قبل مي‌باشد؛ جمله‌اي که به صورت ضمني اعتراف رئيس‌جمهور بر عمل نکردن به وعده‌هايش در سفرهاي قبلي است. براي همين است که وقتي رئيس‌جمهور قول تکميل سه پروژه در سبزوار را مي‌دهد مردم يک‌صدا شعار مي‌دهند «وعده ميدي عمل کن» اما اين شعار، تنها شعار مردم نبود. مردم سبزوار به بيکاري هم معترض هستند و شعار مي‌دهند «کار من کو؟»
علي رغم اينکه رئيس جمهور در سفرش کارخانه فولاد جوين با ظرفيت توليد سالانه 800 هزار تن فولاد و اشتغالزايي 2000 نفر را افتتاح مي‌کند اما مردم سبزوار خوب مي‌دانند که اين کارخانه توسط ستاد اجرايي فرمان امام (ره) ساخته شده و دولت نقش چنداني در ساخت اين کارخانه نداشته است. مردم سبزوار همگي معترضند به بدقولي‌هاي رئيس‌جمهور؛ اعتراضي که رفته رفته خود را در سفرها و سخنراني‌هاي ديگر روحاني بيش از گذشته نشان مي‌دهد. مردم از دولتي‌ها انتظار صداقت و وفاي به عهد را دارند. بايد هرچه سريعتر به اين انتظار پاسخ مناسبي داد.
***
اگر برجام را آتش مي ‌زديم 
دلار ۷۲۰۰ تومان نمي ‌شد
روزنامه کيهان نوشت: برجام اکنون تبديل به شمشير داموکلس تهديد و القاي بي‌ثباتي نسبت به محيط اقتصادي پر سود و جذاب ايران شده است. دولت بايد يک بار براي هميشه، شجاعانه پا در ميدان گذاشته و برجامي که آمريکا آن را پاره کرده است، آتش بزند. اگر در واکنش به نقض عهدهاي مکرر واشنگتن، برجام را آتش مي‌زديم، بي‌شک امروز دلار ۷۲۰۰ تومان نبود و کاخ سفيد چنين رجز نمي‌خواند. اکنون از شبي که عده‌اي با اسکناس يک دلاري آمريکا و هزار توماني و پانصد توماني ايران در خيابان‌هاي تهران مي‌رقصيدند رسيده‌ايم به معامله يک دلار آمريکا در برابر ۷۲۰۰ تومان! اين در حالي است که در روز اجراي برجام - 
دي ماه ۹۴ - قيمت دلار حدود ۳۵۰۰ تومان بود. کيهان در ادامه از برجام با عنوان «جنازه متعفن» ياد مي کند و مي نويسد: برجام، توافقي است که به اذعان ظريف حتي نتوانست يک حساب بانکي در انگليس باز کند و حتي نتوانست باک هواپيماي وزير خارجه دولت تدبير و اميد را پر کند!
***
آمار قاچاق معادل چقدر از بودجه کشور است؟
حميد حاج اسماعيلي فعال بازار کار در گفتگو با خبرنگار تسنيم، در باره اثرات مخرب قاچاق کالا بر توليد داخلي و بيکاري کارگران ايراني گفت: قاچاق علاوه بر آسيب به اقتصاد، بلايا و آفت عمومي و اجتماعي براي کشور به دنبال دارد. آگاهي از مصاديق قاچاق و راهکارهاي مبارزه با آن نه فقط وظيفه مسئولين است بلکه مردم هم بايد با اين پديده شوم مقابله کنند. وي افزود: بر اساس آمارهاي غير رسمي پيش بيني مي شود حجم کالاي قاچاق در حال حاضر سالانه حدود 15 ميليارد دلار باشد که اين رقم بزرگ معادل نزديک به يک پنجم بودجه کشور است. بنابراين ضرورت کنترل و جلوگيري از ورود کالاهاي قاچاق به کشور يک اولويت اساسي و يک اقدام ملي تلقي مي شود. به گزارش تسنيم، 
15 ميليارد دلار قاچاق معادل بيش از 63 هزار ميليارد تومان است. اين در حالي است که مجموع بودجه عمومي دولت در سال جاري 368 هزار ميليارد تومان بوده است.
***
برجام پلاستيکي نمي ‌خواهيم
روزنامه قانون در گزارشي نوشت: بي‌شک يک پايان تلخ بهتر از يک تلخي بي‌پايان است. سال‌ها هزينه براي تنظيم قراردادي به نام برجام همه مردم ايران را به بهبود وضعيت در کشور دلخوش کرده بود... اين نااميدي از ناجي‌گري برجام بيش از پيش اذهان عمومي را درگير کرد زيرا سال‌ها و ماه‌ها مردم براي بهبود اوضاع ثانيه‌شماري مي‌کردند و زماني که ناگاه همه آرزوها با عهدشکني يک دولت برباد رفت، اميدواري نيز هر روز کمرنگ‌تر از ديروز شد. حال امروز با نزديک شدن به انقضاي امضاي پايبندي يا بي‌تفاوتي آمريکا نسبت به برجام، باز فضاي کشور التهابي خودساخته دارد؛ التهابي که شايد چندان برگرفته از فضاي حقيقي اين کارشکني نباشد ولي بار رواني که براي ايرانيان ايجاد کرده بسيار مخرب‌تر از حقيقت ماجراست. اين روزنامه حامي دولت در ادامه نوشت: برجام پلاستيکي نمي‌خواهيم؛ بيشتر مردم ايران و آن‌هايي که دل در گروي کشورشان داشتند در زمان مذاکرات پاي تصويب برجام ايستادند و از آن حمايت کردند و امروز نيز اگر نتيجه‌اي داشته باشد دوباره از آن دفاع خواهند کرد ولي اگر کشورهاي غربي و آمريکا سعي کنند تا برجام را از تاثيرگذاري خود خارج کرده و آن را به اهرمي براي کنترل ايران تبديل کنند، پايان آن از تحميلش دلنشين‌تر است.
***
جلسه سران قوا، خاله ‌بازي نيست
يك عضو شوراي عالي فضاي مجازي به متن پست اينستاگرامي اخير حسن روحاني در مورد اينكه به مردم گفته شود تصميم براي فيلتر تلگرام در كجا گرفته شده است و محرمانه نداريم، درخواست كرد كه دولت متن توافقاتش با تلگرام را منتشر كند. عزت ‌اله ضرغامي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: در شرايط فعلي مهم‌ترين مسئله حمايت جدي از پيام‌رسان‌هاي داخلي است؛ به دليل ماهيت تعاملي پيام‌رسان‌ها، قاعدتاً دولت بايد اقدامات ايجابي و سلبي مناسبي براي مصالح ملي داشته باشد. وي ادامه داد: رئيس مركز ملي فضاي مجازي و وزير ارتباطات كه اركان اصلي سياست‌گذاري و اجرا در اين حوزه هستند هر دو منصوب رئيس جمهورند. اينكه دو قوه باهم دعوا دارند و يا قوه مقننه بايد قانون بگذارد، خب بروند با هم حل كنند. چرا اختلافات را به ميان مردم مي‌كشند؟ جلسه سران قوا «خاله ‌بازي نيست» كه از دفتر اين به دفتر آن بروند و با لبخندهاي مصنوعي عكس يادگاري بگيرند؛ براي حل اين مسائل است. عزت‌ الله ضرغامي گفت: رئيس جمهور علاقه ‌مند است كه با صداي بلند بگويد دولت مزاحم هيچ پيام‌رسان خارجي نيست. قبول! ولي اگر آن جوان روسي به تعهدات خود در مقابل جمهوري اسلامي ايران عمل نكرد و عملاً مردم را تحقير كرد و از دوپينگ فني و سياسي ما نهايت سوءاستفاده را كرد، رئيس جمهور براي حفظ استقلال كشور مي‌تواند سكوت كند؟ اگر محرمانه نداريم يا سفارشي داريم، بهتر است متن توافقات دولت با پيام ‌رسان تلگرام براي اطلاع عموم منتشر شود.
***
مشاور ترامپ، برجام را پاره کرد
رودي جولياني، شهردار سابق نيويورک و از سياستمداران نزديک به ترامپ، در همايش منافقين در واشنگتن، به طور نمادين برجام را پاره کرد. گروهک تروريستي منافقين با صرف هزينه اي گزاف، همايشي عليه جمهوري اسلامي در واشنگتن برگزار کرد. اين همايش، همچون ديگر گردهمايي هاي منافقين با حضور سياستمداران اجاره اي آمريکايي همراه بود؛ افرادي همچون رودي جولياني شهردار پيشين نيويورک و سياستمدار جمهوري خواه و بيل ريچاردسون فرماندار پيشين نيومکزيکو، نماينده پيشين آمريکا در سازمان ملل متحد و سياستمدار دموکرات، سخنراني کردند. به گزارش صداي آمريکا، رودي جولياني، شهردار سابق نيويورک و مشاور غيررسمي ترامپ در سخنراني خود در اين همايش گفت: «من آينده نزديک را مي بينم که چنين همايشي را در ايران داشته باشيم.» اين سياستمدار نزديک به رئيس جمهور آمريکا اضافه کرد: «رئيس جمهور به اندازه ما به تغيير نظام (ايران) پايبند است؛ به ويژه با حضور مايک پمپئو وزير امور خارجه در سمت راست او و حضور جان بولتون مشاور امنيت ملي در سمت چپ او. جان بولتون را که مي‌شناسيد.» جولياني در ادامه، برگه ‌اي را به عنوان توافقنامه هسته‌اي ايران از روي ميز برداشت و دو بار آب دهان بر روي آن انداخت و آن را پاره کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9211/1/19812/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha