آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر محمد جواد لاريجاني:
اروپا از آمريكا بدتر است

محمدجواد لاريجاني در گفتگو با تسنيم گفت: ترامپ به احتمال زياد از برجام خروج خواهد کرد. او موضع برخي دولتمردان درباره ماندن در برجام بدون آمريکا را "اشتباه بسيار فاحش" خواند. 
وي همچنين تاكيد كرد:اروپايي ها از آمريكايي ها در عمل به تعهدات خود بدتر هستند.
 از وي سئوال شد آيا واقعا اين کاري که اروپا در حوزه برجام انجام مي‌دهد و پالس‌هايي که مي‌فرستد و يا بعضي از مواضع و اعتراضاتي که نسبت به ترامپ مي‌کند، واقعي است و يا مانند خيلي از پروژه‌هاي ديگر، تقسيم نقشي بين اروپا و آمريکا در اين باره عليه ما در جريان است؟ 
وي گفت: اروپايي‌ها بدتر از آمريکايي‌ها هستند، اينکه مثلا دولت آلمان مي‌گويد که "اگر فلان کار را بکنم، آمريکايي‌ها ما را تحريم مي‌کنند، بنابراين تعهدم را در برجام انجام نمي‌دهم" پاسخ آنها اين است که پس غلط کرديد که برجام را امضا کرديد. شما مي‌خواستيد امضاي خودتان را برداريد و امضاي آمريکا را به جاي آن بگذاريد؛ در اين صورت تکليف ما روشن بود.
بايد به آنها بگوييم پس شما (اروپايي‌ها) طفيلي آمريکا هستيد. اينکه فرانسه با اين همه ادعايي که دارد، فلان شرکتش مي‌گويد که منتظريم که ببينيم آمريکايي‌ها در برجام چه مي‌کنند، دليل اين مدعاست. پاسخ اين است که اگر منتظر آمريکا هستيد، پس چرا امضا کرديد؟ انگليس از همه اينها بدتر است.  
 اروپايي‌ها در مجموع به تعهداتشان در برجام عمل نکردند؛ اين يا به خاطر ضعف و يا به دليل دشمني‌شان است؛ يا هردو. ما بايد مسئله برجام را با اين رويه درست (آتش زدن برجام در صورت پاره کردن برجام توسط آمريکايي‌ها) پيش ببريم، در غير اين صورت، ما فقط يک چيز شکسته‌ را نگه داشتيم، نيروهايمان و امکاناتمان را تحليل داديم و اميدهاي واهي در دستگاه‌هاي اجرايي درست کرديم که اصلاً کار درستي نيست. وي افزود: به نظر بنده موضع مقام معظم رهبري که فرمودند "اگر آمريکايي‌ها اين تعهد را پاره کنند، ما آن را آتش مي‌زنيم" موضع بسيار داهيانه‌اي است. آمريکايي‌ها و هر کشوري که بخواهد از برجام خارج شود، بايد بداند که ما ديگر برجام نداريم و هيچ‌گونه تعهدي متوجه ايران نيست. اما اينکه گزينه‌هاي ايران چيست؟ ممکن است آن را بگويند و يا حتي نگويند، اين بحث ديگري است، اما دولت حتما بايد اين مسئله را صريح و به وضوح بيان کند و اين طور نباشد که سخنگوي محترم وزارت امور خارجه بگويد که يکي از گزينه‌هاي ما برجام بدون آمريکاست! اين خبطي بسيار فاحش است.
وي گفت:  اينکه ما منتظر اعلام رسمي آقاي ترامپ درباره بودن يا نبودن در برجام باشيم و سپس موضع‌گيري کنيم هم کار درستي نبوده و نيست. زير آنچه مهم است عمل به برجام است که آمريکا روشن و آشکار خلاف آن را عمل مي‌کند. پس ما منتظر چه چيزي هستيم؟ ما بايد همين امروز و قبل از تاريخ‌هاي تبليغاتي ترامپ اعلام کنيم که مثلاً اگر آمريکا تا يک ماه ديگر تمام تعهدات خود را انجام ندهد تا اطلاع ثانوي تمام بازديدها و سيستم‌هاي مانيتورينگ آژانس متوقف مي‌شود و اگر آمريکا رسماً خروج از برجام را اعلام کند بايد ختم کامل نظارتها را اعلام و از سرگيري فعاليت‌هاي متوقف شده پاسخ ما باشد. و بالاخره اگر با مکانيزم فاجعه‌بار ماشه تحريمهاي سازمان ملل احيا شوند، خروج کامل از «ان پي تي» گزينه بسيار معقولي است. وي تاكيد كرد: نبايد ترس از اينکه تحريم شويم وجود داشته باشد. ما اين دندان لق ترس از تحريم شدن را بايد بکشيم

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9211/1/19805/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha