آرشیو
انتخاب نشریه


روايت نشريه آتلانتيک از آخرين تحولات مربوط به توافق هسته اي
ترامپ مدتهاست برجام را نقض کرده است

مترجم:سعيد سبحاني 
 اشاره: از زمان انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ، بر همگان محرز بود که رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در مسير نقض و لغو رسمي توافق هسته اي با ايران گام برداشته است. با اين حال سوال اصلي اينجاست که آيا ايالات متحده آمريکا تاکنون توافق هسته اي با ايران را نقض نکرده است ؟ آيا واقعا تا قبل از 12 ماه مي،عملا ترامپ از توافق هسته اي با ايران خارج نشده است ؟اينها سوالات و نکاتي است که بسياري از رسانه هاي غربي طي روزهاي اخير بر روي آن تمرکز کرده و سعي دارند پاسخي در قبال آنها پيدا کنند. نکته مهم تر اينکه ايالات متحده آمريکا، چه در دوران رياست جمهوري اوباما و چه در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ، عملا برجام را نقض کرده است. جلوگيري از مراودات بانک‌هاي اروپايي و ديگر کشورهاي دنيا با ايران از جمله اقداماتي است که وزارت خزانه داري آمريکا در مغايرت با برجام صورت داده است. نشريه آتلانتيک در مقاله اي به قلم "پيتر بينارت" که حدود يک هفته قبل منتشر شد، به بررسي آخرين تحولات مربوط به برجام و نوع واکنش ترامپ و جان بولتون در اين خصوص پرداخته است:
افرادي که تحولات مربوط به توافق هسته اي با ايران و اخبار مربوط به آن را پيگيري مي کنند،به خوبي مي‌دانند که قرار است ترامپ در تاريخ 12 ماه مي تصميم نهايي خود را در خصوص برجام اعلام کند. اينکه او مي خواهد توافق هسته اي ايران را کنار گذاشته، از آن خارج شود، آن را ترک يا پاره کند! در ماه اکتبر سال 2017 ميلادي، دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا اعلام کرد که ايران به تعهدات خود در برجام پايبند نبوده است. از سوي ديگر، قانون تاييد پايبندي به توافق هسته اي توسط رئيس جمهور، از سوي کنگره ( در همان ابتداي تاييد برجام ) 
مورد تصويب قرار گرفت. بر اين اساس، اگر رئيس جمهور آمريکا پايبندي ايران نسبت به توافق هسته اي 
را تاييد نکند، مي تواند تحريم‌هاي ( ثانويه) مرتبط با فعاليت‌هاي هسته اي ايران را بارديگر بازگردانده و اعمال نمايد. 
ترامپ تا قبل از تايخ 12 ماه مي از بازگرداندن تحريم‌هاي جديد عليه ايران خودداري کرده و خواهان پذيش تعهدات بيشتر و کسب امتيازات جديد در قبال توافق هسته ا ي با ايران شده است و تهديد کرده بود که اگر ايران تا تاريخ 12 ماه مي توافق هسته اي را اصلاخ نکند، تحريم‌هايي که ايالات متحده آمريکا قبلا در خصوص برنامه هسته اي ايران اعمال کرده ( و سپس تعليق کرده بود) بار ديگر عليه ايران فعال خواهد شد. اين در حالي‌است که فارغ از نمايشي که ترامپ در قبال برجام به راه انداخته است، هيچ شک و شبهه اي در خصوص پايبندي ايران نسبت به توافق هسته اي وجود ندارد. آژانس بين المللي انرژي اتمي تا کنون 9 بار پايبندي ايران نسبت به برجام را تاييد کرده و کشورهاي اروپايي نيز نسبت به اين موضوع اذعان داشته اند. فراتر از آن، جيمز ماتيس وزير دفاع ايالات متحده آمريکا اخيرا در گزارشي اذعان کرد که ايران به طور کامل به تعهدات خود در برجام پايبند بوده است. بنابراين، موضوعي که در اينجا محل مناقشه است، پايبندي ايران نسبت به برجام نمي باشد، بلکه نوع مواجهه ايالات متحده آمريکا با توافق هسته‌اي 
(با ايران) است. تحليلگران آمريکايي اکثرا توافق هسته‌اي با ايران را توافقي تجاري توصيف کرده اند که متعاقب آن،ايران در قبال تعليق تحريم‌هاي اقتصادي، متعهد به پذيرش قواعد و محدوديت‌هايي در خصوص برنامه هسته‌اي خود شده است. با اين حال توافق هسته‌اي (توافقي) بالاتر از لعو تحريم‌هاي هسته‌اي مي باشد و آمريکا متعهد است که از ادغام ايران  در اقتصاد 
بين الملل ممانعت نکند.
در بند 26 توافق هسته اي با ايران، ايالات متحده آمريکا و متحدانش متعهد شده اند که با حسن نيت، نهايت تلاش خود را براي استمرار اين توافق و پيشگيري از ايجاد تداخل در  لغو تحريم‌ها صورت دهند. در بند 29 برجام نيز ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا تعهد داده اند که از به کار گيري هر گونه سياستي که به صورت مستقيم بر عادي سازي روابط تجاري و اقتصادي با ايران تاثير سلبي بگذارد خودداري کنند. در بند 33 برجام نيز به اقداماتي( از سوي ايالات متحده آمريکا و اروپا) براي تضمين دسترسي ايران به حوزه هاي تجاري، فناوري و مالي و انرژي اشاره شده است. با اين حال دولت ترامپ همه اين موارد را نقض کرده است. 
واشنگتن پست در يکي از گزارش‌هاي خود اشاره کرد که در نشست ماه مي سال گذشته ( نشست اعضاي ناتو)، ترامپ در صدد راضي کردن شرکاي اروپايي خود براي توقف قرار دادهاي تجاري با ايران بر آمده است. حتي ترامپ در اجلاس گروه 20 در آلمان نيز صراحتا اظهار کد که شرکت‌هاي اروپايي بايد تجارت خود را با دولت‌هاي حامي ترويسم!( اشاره به ايران!) متوقف کنند. هر دو اقدامي که ترامپ در اين خصوص صورت داده است، ناقض توافق هسته اي با ايران محسوب مي شود. 
اما موارد نقض برجام از سوي دولت ترامپ، تنها محدود به موارد فوق نيست! ترامپ مرتکب نقض بندهايي ديگر از توافق هسته اي با ايران نيز شده است. در بند 22 اين توافق، ايالات متحده آمريکا ملزم به لغو برخي محدوديت‌ها و اجازه فروش هواپيماي مسافربري و قطعات و خدمات مربوط به آن به ايران شده است. با اين حال چنين معاملات و تراکنش‌هايي از سوي دولت ترامپ انجام نگرفته و نمي گيرد. در دولت اوباما، "اوفک" با صدور مجوز فروش 106 هواپيما به ايران موافق کرد اما در دوران ترامپ شاهد توقف اين موضوع هستيم. 
ما قبلا نيز شاهد عدم پايبندي ايالات متحده آمريکا نسبت به تعهداتش( در نظام بين الملل) بوده ايم. به عنوان مثال، در سال 1994 ميلادي و زماني که دولت بيل کلينتون يک قرار داد هسته اي با کره شمالي به امضا رساند،پيونگ يانگ متعهد شد در ازاي دريافت نفت سوخت سنگين ( جهت تامين برق)و کمک در ايجاد راکتور آب سبک و عادي سازي روابط با آمريکا، برنامه هسته‌اي خود را متوقف کند. با اين حال ايالات متحده آمريکا نسبت به اين تعهدات نيز پايبند نبود. در ماه نوامبر سال 1994جمهوري‌خواهان نسبت به اين قراردادابرازترديدکردندوآنهاکنترل مجلس سنارابه دست گرفتند ودرسال‌هاي بعد کنگره هردوتعهدآمريکارازيرپاگذاشت. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9211/1/19798/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha