آرشیو
انتخاب نشریه


پول‌پاشي سعودي‌ها جواب نداد
كرسي‌هاي پارلمان لبنان رنگ مقاومت گرفت

حدود هفت سال از شروع بحران سوريه و 9سال از آخرين انتخابات لبنان مي‌گذرد. حضور حزب الله لبنان در کنار ارتش سوريه شايعاتي در خصوص کاهش محبوبيت حزب الله را در پي داشت. به همين دليل اين انتخابات براي حزب الله لبنان جنبه حيثيتي نيز پيدا کرده بود. اخبار لبنان حکايت از اين دارد که جنبش مقاومت اکثريت پارلمان را کسب کرده است.انتخابات لبنان يک نظرسنجي واقعي از مردم لبنان بود که آيا مردم لبنان و به خصوص اهل سنت اين کشور حزب الله در تحولات اخير را در مقابل تروريست هاي تکفيري قلمداد مي‌کنند يا اسير تبليغات جبهه غربي شده و حزب الله را در حال مبارزه با مردم مسلمان و احتمالا اهل سنت اين کشور مي بينند. اين انتخابات که اولين انتخابات بعد از بحران سوريه بود مقبوليت و محبوبيت حزب الله را به رخ کشيد و پيام محکمي نه تنها در داخل اين کشور که در منطقه و جهان داشت. در اين بين پيروزي نامزدهاي اهل سنت حامي حزب الله نشان مي دهد حناي عربستان حتي براي اهل سنت اين کشور هم رنگي ندارد.سعودي ها که در جبهه هاي مختلف سياسي(گروگان گيري سعدحريري) و نظامي(فتنه سوريه و يمن و عراق) شکست خورده بودند اين‌بار در انتخابات هاي منطقه هم پيام مهمي را دريافت کردند. 
عربستان با پول پاشي سعي داشت تا آراي مردم را به نفع جناح مورد حمايتش خريداري کند هم نتوانست نتايج مورد نظر قبيله سعودي را حاکم کند. اين انتخابات به خوبي نشان داد که چرا کشورهايي چون عربستان سعودي و امارات حاضر به برگزاري انتخابات در کشورهاي خود نيستند و حتي از ايده انتخابات مردم فلسطين که در دنيا پراکنده هستند براي تعيين سرنوشت کشور فلسطين حمايت نمي کنند.
طبق گزارش خبرگزاري رويترز، آمارهاي اوليه و نتايج غيررسمي شمارش آراي انتخابات پارلماني لبنان نشان مي‌دهد جنبش مقاومت حزب‌الله و احزاب سياسي متحد آن دست کم 67 کرسي از مجموع 128 کرسي پارلمان را به دست آورده‌اند.
 سرهنگ «نفتالي بنت» وزير آموزش رژيم صهيونيستي در اولين واکنش مقامات اين رژيم به نتايج اوليه انتخابات پارلماني لبنان گفت انتظار اين نتيجه را داشتند.بنت ديروز در يک پيام توئيتري با بيان اينکه حزب‌الله مساوي لبنان است، نوشت: «نتيجه انتخابات لبنان، بر پايه محاسباتي که براي مدت‌ها داشتيم، رقم خورده است. حزب‌الله = لبنان».احزاب متحد حزب‌الله شامل جنبش امل به رهبري «نبيه بري» رئيس مجلس لبنان، جنبش مسيحي ميهني آزاد به رهبري «ميشل عون» رئيس‌جمهور اين کشور و ساير گروه‌ها و اشخاصي مي‌باشند که سلاح مقاومت را سرمايه لبنان براي دفاع از خود مي‌دانند.
چنانچه اين نتايج در شمارش نهايي آرا تاييد شود، جنبش مقاومت لبنان و حاميان آن اکثريت پارلمان را در اختيار خواهند گرفت. 
انتخابات روز يک شنبه لبنان اولين انتخاباتي بود که طي 9 سال گذشته در اين کشور برگزار مي‌شد. آخرين انتخابات پارلماني لبنان در سال 2009 برگزار شده بود و از آن زمان، برگزاري دور جديد انتخابات به دليل اختلاف جريان‌هاي سياسي بر سر نحوه برگزاري آن بارها به تعويق افتاده بود.نتايج غيررسمي انتخابات لبنان همچنين نشان مي‌دهد جريان مورد حمايت عربستان و غرب به رهبري سعد حريري نخست‌وزير اين کشور تعدادي از کرسي‌هاي خود را نسبت به انتخابات قبلي از دست داده است. با اين حال، طبق پيش‌بيني‌ها، حريري همچنان بخت اول کسب کرسي نخست‌وزيري لبنان است.گفتني است طبق قانون اساسي لبنان، سه جايگاه ارشد اين کشور (شامل رياست‌جمهوري، نخست‌وزيري و رياست مجلس) براي گروه‌هاي مذهبي عمده در نظر گرفته شده است؛ به اين معنا که رئيس‌جمهور بايد مسيحي ماروني باشد، نخست‌وزير بايد مسلمان سُني باشد و رئيس مجلس نيز بايد مسلمان شيعه باشد.طبق گزارش رويترز، نامزدهاي سُني حامي حزب‌الله نيز در شهرهايي چون بيروت، طرابلس و صيدون که جزء پايگاه‌هاي اجتماعي اصلي جنبش المستقبل سعد حريري به شمار مي‌روند، عملکرد خوبي از خود به نمايش گذاشته‌اند.يکي از نامزدهاي پيروز مورد حمايت حزب‌الله، جميل السيد - رئيس سابق دستگاه اطلاعاتي لبنان - است که روابط نزديکي با بشار اسد ، رئيس‌جمهور سوريه دارد.انتخابات پارلماني روز يک شنبه لبنان تحت قانون انتخاباتي جديد اين کشور برگزار شد. در نظام انتخاباتي قبلي لبنان، حزبي که بيشترين آرا را در يک حوزه انتخابي به دست مي‌آورد صاحب تمام کرسي‌هاي آن حوزه مي‌شد، اما طبق قانون جديد لبنان، کرسي‌ها در هر حوزه به نسبت آراي احزاب توزيع خواهند شد.همچنين طبق قانون انتخاباتي جديد لبنان، لبناني‌هاي مقيم خارج از کشور نيز براي اولين بار توانستند در انتخابات شرکت کنند که همين مسئله پيش‌بيني نتيجه نهايي اين انتخابات را کمي دشوارتر کرده بود.پيش از اين، کارشناسان و تحليلگران سياسي پيش‌بيني کرده بودند که حزب‌الله و متحدانش (جريان ۸ مارس) با تعداد کرسي‌هايي بيشتر از گذشته از انتخابات پارلماني لبنان بيرون خواهند آمد. در مقابل، کاهش آراي جنبش المستقبل سعد حريري نيز تقريبا قطعي به نظر مي‌رسيد و به گفته ناظران، تمام تلاش او در ايام انتخابات اين بود که ريزش آرا را تا حدودي کمتر کند.
منبع: رجا نيوز

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9210/1/19706/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha