آرشیو
انتخاب نشریه


نقشه هاي شوم کاخ سفيد در يمن
کماندوهاي آمريکايي در يمن چه مي کنند؟

فرزاد فرهادي
 آمريکا علاوه بر حمايت از ائتلاف تحت سرکردگي سعودي‌ها در يمن و کسب درآمد از طريق فروش سلاح به متجاوزان، به دنبال تحقق اهداف پنهان در يمن است. اين به علت اهميت راهبردي و ژئوپليتيک يمن و تنگه باب المندب است. آمريکا به دنبال صلح و توقف جنگ در يمن نيست زيرا ادامه اين شرايط را به فرصتي براي حضور نظامي خود در منطقه مي بيند. موقعيت يمن مشرف به درياي سرخ و منابع نفتي و گازي آن سبب ادامه سياست هاي آمريکا براي جنگ در اين کشور براي تحقق منافع سياسي و اقتصادي آن است.
آمريکا علاوه بر نقشي که در حمايت از گروههاي تروريستي در يمن ايفا مي کند و به کمک همپيمانانش در راستاي تقويت اين گروهها حرکت مي کند، مشابه ديگر طرحهايش براي منطقه به دنبال تجزيه يمن نيز هست.
واشنگتن که همواره دم از حقوق بشر مي زند در قبال کشتار ملت يمن سکوت پيشه کرده است و در مقابل حمايت کاملي از متجاوزان به ويژه سعودي ها دارد. به غير از حمايت هاي تسليحاتي قوي از رياض در جنگ يمن؛ در شوراي امنيت نيز نيکي هيلي نماينده آمريکا در راستاي مقابله با يمني ها و در خدمت به اهداف سعودي‌ها حرکت مي کند و اقدام يمني ها در دفاع از خود با شليک موشک به مواضع نظاميان سعودي را به عنوان اهرم فشاري عليه يمني ها به کار برده است.مسئولان انصارالله بارها از زماني که تجاوز ائتلاف تحت سرکردگي سعودي ها به يمن شروع شد اعلام کردند که اين اقدامي آمريکايي-سعودي است اما واشنگتن مدعي بود که دخالتي در جنگ يمن به شکل گسترده ندارد.
اما هنگامي که يک رسانه آمريکايي از نقش مستقيم نظاميان آمريکايي در کنار نظاميان سعودي عليه يمني ها پرده برداشت ديگر پنتاگون نتوانست به کتمان کاري ادامه دهد و به حضور نيروهاي اين کشور به طور مستقيم در جنگ يمن اذعان کرد. هنگامي که يک رسانه آمريکايي از نقش مستقيم نظاميان آمريکايي در کنار نظاميان سعودي عليه يمني ها پرده برداشت ديگر پنتاگون نتوانست به کتمان کاري ادامه دهد و به حضور نيروهاي اين کشور به طور مستقيم در جنگ يمن اذعان کرد. اين اولين نوع از زمان شروع جنگ يمن در مارس ۲۰۱۵ به شمار مي رود.
سخنگوي پنتاگون ماموريت اين نيروها را جنگيدن در کنار نظاميان سعودي و مشارکت در هدف قرار دادن انبار موشک هاي حوثي ها دانست و اينکه آمريکا مشارکت فعالي در حمايت از مرزهاي سعودي از طريق حملات به يمني ها دارد و به سعودي ها خدمات لجستيک و نظامي مي دهد.
ماموريت نظاميان آمريکايي در مرزهاي يمن و عربستان از نگاه سخنگوي پنتاگون عمليات لجستيک، اطلاعاتي، امنيت مرزها و مشارکت در حملات به انبارهاي موشکي يمني ها عنوان شد اما موضوع به اين ختم نمي شود و يک تحليلگر جهان عرب به جزئيات بيشتري در اين باره پرداخت.
عبدالباري عطوان در مطلبي در راي اليوم با اشاره به اذعان آمريکا از زبان سخنگوي وزارت دفاعش مبني بر حضور نيروهاي آمريکايي در يمن و حمايت اطلاعاتي و لجستيک آنها از ائتلاف تحت سرکردگي آل سعود آورده است: «اين اعتراف آشکار پس از سه سال انکار و اکتفا به اينکه نقش آمريکا در جنگ يمن فقط به سوخت رساني به جنگنده هاي سعودي و فروش سلاح و مهمات جديد به سعودي ها و تبادل اطلاعات رخ مي دهد. نيروهاي کلاه سبز به منظور جنگ در کنار ائتلاف سعودي و رصد و نابودي موشک هاي بالستيک حوثي وارد جنگ يمن شده اند.
 وزارت دفاع آمريکا مجبور به اعلام اين موضوع با اين صراحت مبني بر جنگ در کنار نيروهاي ائتلاف غربي به رهبري سعودي‌ها در يمن پس از آنکه روزنامه نيويورک تايمز از حضور نيروهاي آمريکايي که در حال انجام ماموريت محرمانه بدون اطلاع طرفهاي بسياري هستند در کنار نيروهاي ارتش عربستان شد. اين روزنامه آمريکايي اعلام کرد: کلاه سبزها در شمال يمن ضد انصارالله يمن مي جنگند و تعداد نيروهاي آنها ۱۲ نفر است که ماموريت هاي ويژه پشت خطوط دشمن دارند.
به طور حتم تعداد اين نيروهاي کلاه سبز بيش از رقم مذکور يعني ۱۲ کارشناس نظامي است زيرا اولا آنها به درخواست محمد بن سلمان وليعهد سعودي و حاکم کنوني به عربستان آمده اند که اخيرا به واشنگتن رفته اند، در يمن حضور دارند و در ثاني ماموريت آنها درباره نحوه رصد و سپس نابودي است. موشک هاي بالستيک يمني ها عامل نگراني مقامات سعودي است.
حضور کارشناسان نظامي آمريکايي در مرزهاي يمن و عربستان در شرايطي است که نيروهاي سوداني ماه ژوئن آينده از يمن خارج مي‌شوند و اين پس از تلفات سنگين آنها و افزايش خشم مردمي از ادامه حضور اين نيروها در جنگي است که سودان از آن نفعي نمي برد.
ورود آمريکا به جنگ مستقيم با ايران و متحدانش در يمن پس از سه سال جنگ يمن نشان دهنده اين است که راهکار نظامي هنوز بر راهکار سياسي غلبه دارد و روند جنگ در جبهه هاي يمن به نفع نيروهاي ائتلاف سعودي پيش نمي رود و مهمتر از آن قصد آمريکا براي جنگ با ايران و متحدانش است. بعيد نيست که دخالت مستقيم نظامي آمريکا در يمن در راستاي پاداش به عربستان براي مشارکت در جنگ مستقيم يا غيرمستقيم ضد ايران که پس از خروج احتمالي آمريکا از برجام احتمال آن زيادتر هم مي شود، باشد. شايد هم حضور اين نيروها به منظور توجيه اعزام نيروهاي سعودي به شمال شرق سوريه براي پر کردن خلأ عقب نشيني جزئي يا کلي آمريکايي ها از سوريه باشد به ويژه که مسئولان نظامي سعودي مي گويند که در حالي که آمريکا در کنار ما در يمن مي جنگند پس چرا ما در کنار آنها در الحسکه، قامشلي و رقه نجنگيم.
حضور نيروهاي آمريکايي به تعداد کم يا زياد به تغيير معادلات نظامي در يمن به نفع ائتلاف عربي منجر نخواهد شد اما آنچه مطمئن هستيم به حوثي ها براي جذب افراد بيشتري از يمني ها کمک خواهد کرد و انصارالله از جنگ ضد آمريکا و اسرائيل در دفاع از يمن و هويت آن سخن خواهد گفت. اگر حضور بيش از ۲۰۰ هزار نظامي آمريکايي در عراق و ۱۳۰ هزار نفر ديگر در افغانستان موفق به رقم زدن سرنوشت جنگ به نفع کاخ سفيد نشد و بيش از ۷ تريليون دلار به اذعان ترامپ روي دست آمريکا گذاشت آيا نيروهاي کلاه سبز و سرخ که در اين دو کشور شکست خورده اند، موفق خواهند شد؟ حجم تلفات و خسارات چقدر خواهد بود؟
ترامپ در خاورميانه از شکستي به شکست ديگر مي رسد و دائما از اشتباهات و شکست هايش درسي نمي گيرد. مطمئن هستيم که خسارت هاي آن به مراتب بيش از عراق و سوريه و افغانستان در صورتي در يمن به شکل بزرگ وارد شود، بيشتر خواهد بود. يمني ها جنگجوياني سرسخت هستند که از آمريکا به شدت بيزار هستند».
قدر مسلم آن است که با روي کار آمدن دونالد ترامپ در آمريکا به تدريج نقش آمريکا در يمن افزايش پيدا کرد و اين نقش از لجستيک و اطلاعات و تامين سوخت مورد نياز جنگنده هاي سعودي فراتر رفت با روي کار آمدن دونالد ترامپ در آمريکا به تدريج نقش آمريکا در يمن افزايش پيدا کرد و اين نقش از لجستيک و اطلاعات و تامين سوخت مورد نياز جنگنده هاي سعودي فراتر رفت.
آمريکا عمدا نقش مستقيم خود در جنگ يمن را کتمان مي کرد زيرا از واکنش هاي ملت يمن بيم داشت. اما مسئولان انصارالله از همان ابتدا به اين نقش پي برده بودند و ترور شهيد صالح الصماد گواهي بر اين مدعا بود. عبدالملک الحوثي رهبر جنبش انصارالله يمن به نقش مستقيم آمريکا اشاره کرد.
صالح الصماد نيز چند ماه قبل از شهادت از طرحي که بر اساس آن قبول نيروهاي خارجي در جنگ ضد ارتش و کميته هاي مردمي يمن براي مردم يمن عادي شود تا پس از آن مشارکت ارتش آمريکا به طور مستقيم آنقدر حساسيت زا نباشد، پرده برداشته بود.
بدون شک اذعان علني آمريکايي ها به نقش در يمن سبب افزايش پايگاه مردمي انصارالله خواهد شد. الصماد اعلام کرده بود: «در ابتداي امر آمريکايي ها نقش نظامي نيروهاي خود در اين جنگ را نمي پذيرند و پس از مدتي که فقط مشارکت لجستيک است نه درگيري مستقيم و اينکه در حملات هوايي دخالت نمي کند مگر با سوخت دهي جنگنده هاي سعودي و آنگاه مدتي بعد اذعان خواهند کرد که به طور مستقيم مي جنگند و با جنگنده هايشان ما را هدف قرار خواهند داد».
اين برآورد دقيق شهيد الصماد امروز محقق شده است و اذعان سخنگوي پنتاگون گواه آن است.گرچه تعداد اين نظاميان ۱۲ نفر اعلام شده است اما گزارش ها حاکي از آن است که تعداد به مراتب بيشتر است. فايل ويدئويي که از داخل پايگاه نظاميان سعودي-آمريکايي در جنوب عربستان منتشر شده حاکي از اين است که تعداد آنها از ۱۰۰ نظامي فراتر مي رود. در اين فايل ويدئويي اين نظاميان در کنار سعودي ها مشاهده شده اند.
با توجه به اوضاع جديد مي توان به چند مورد در زمينه بحران يمن اشاره کرد؛
-روند تحولات يمن با ورود نظاميان آمريکايي به طور مستقيم به جنگ، وارد ابعاد جديدي شده است.
-حضور مستقيم واشنگتن در جنگ به مثابه آشکار شدن ناتواني سعودي ها به ويژه در نبردهاي مرزي با يمني هاست.
-تحرکات ائتلاف ضد يمن با حمايت گسترده آمريکايي ها به ويژه در الحديده و ساحل غربي يمن افزايش خواهد يافت.
-وارد شدن آمريکايي ها به افزايش پايگاه مردمي انصارالله منجر خواهد شد.
-مقاومت يمني ها ضد متجاوزان مستحکم تر از قبل خواهد شد به ويژه که يمني ها از آمريکا نفرت عميقي دارند.
-ديگر آمريکا نمي تواند ژست حمايت از مردم يمن به خود بگيرد و از راهکار سياسي دم بزند.
-به طور حتم آمريکا در قبال اين مشارکت مستقيم باج بيشتري از رياض دريافت خواهد کرد.
-اوضاع يمن مشابه ديگر تحولات منطقه ملتهب و آبستن تحولات جديد به ويژه در عرصه ميداني خواهد بود.
-عيان شدن عجز رياض در يمن که سبب درخواست حضور نظاميان آمريکايي شده است. يمني ها در جبهه هاي مرزي ضربات مهلکي به ارتش عربستان وارد کرده اند. در حال حاضر سعودي ها نه تنها به اهداف خود در جنگ يمن نرسيده اند بلکه براي برقراري امنيت مرزهاي خود دست به دامان واشنگتن شده اند.
-آمريکا همانگونه که در عراق، افغانستان و سوريه در رسيدن به مقاصدش ناکام مانده است در يمن نيز به باتلاق ديگري فرو مي رود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9210/1/19701/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha