آرشیو
انتخاب نشریه


خودتحريمي!

سيد مسعود علوي
آمريکايي ها با انقلاب اسلامي در ايران در سال هاي 56 و 57 جنگيدند و هزاران نفر را در خيابان هاي اين مملکت به فرمان شاه به خاک و خون کشيدند. اما انقلاب پيروز شد، شاه از مملکت فرار کرد و آمريکايي ها با خفت و خواري، کشور را ترک کردند.
تحريم ملت ايران به همراه راه اندازي کودتا، جنگ داخلي و جنگ خارجي و انواع نبرد نرم در دستور کار دولت آمريکا قرار گرفت. فشار و تحريم آمريکا به ويژه پس از تسخير لانه جاسوسي تشديد شد و تا کنون هم علي رغم پيمان برجام، در دستور کار آمريکايي هاست.
البته از دشمن، دشمني انتظار مي رود نه دوستي و زندگي و همزيستي مسالمت آميز. 
هر کس اين توهّم را دارد، يا خائن است يا خام و ساده انديش!
يکي از شيرين کاري هاي دشمن در مقوله تحريم آن است که حريف را وادار کند خودش، خود را تحريم کند تا زحمت آنها کمتر شود و چنگال تحريم در درون و بيرون، گلوي مردم را تا مرز خفگي و تسليم، فشار دهد.
سه لايحه فاجعه آفرين که با هدف خودتحريمي طراحي شده دشمن است، اين روزها در دستور کار مجلس است؛
1- الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با تأمين مالي تروريسم
2- اصلاح قوانين مبارزه با تأمين مالي تروريسم
3- لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي
اين سه لايحه درخواست گروه ويژه اقدام مالي «اف.اِي.تي.اف» از ايران است. دولت با اصرار و درخواست اولويت از مجلس مي خواهد اين لوايح را تصويب کند تا نشست تير ماه آينده که پايان مهلت ايران براي انجام اقدامات باقي مانده در «برنامه اقدام» محسوب مي شود، «اف.اِي.تي.اف» مشکل تحريم بانکي ايران را حل کند!
اشتهاي «اف.اِي.تي.اف»  در همين جا متوقف نمي شود، آنها پيش از اين از ايران خواسته بودند «الحاق ايران به کنوانسيون سازمان ملل براي مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي» يا همان «پالرمو» را امضا کند. دولت در بهمن ماه سال گذشته با دستکاري در ترجمه اين پيمان، لايحه اي به مجلس داد. متأسفانه نمايندگان مجلس علي رغم ديدگاه هاي کارشناسي معطوف به صيانت از منافع و مصالح ملي، آن را تصويب کردند. اما شوراي نگهبان با هوشمندي و دقت در کاستي هاي اين پيمان، ايرادات زيادي به آن گرفت که بعيد است مجلس در بررسي مجدد بتواند نظر شوراي نگهبان را تأمين کند.
گروه ويژه اقدام«اف.اِي.تي.اف»  از سال 1989 ميلادي با پيشنهاد کشورهاي موسوم به گروه «جي 7 »تشکيل شد. مأموريت اين گروه اين بود که به سازمان هاي آزادي بخش که درگير مبارزه با آمريکا و رژيم صهيونيستي و غرب هستند، پول و به تبع آن سلاح نرسد و آنها از بيرون کمکي را دريافت نکنند تا به راحتي توسط استکبار جهاني سرکوب شوند. قرائت آنها از تروريسم و تعريف آنها از پولشويي مشخص بود. لذا از سال 2009 ايران را به بهانه حمايت از تروريسم - بخوانيد حمايت از مردم مسلمان فلسطين و مخالفت با استمرار غصب سرزمين فلسطين و حمايت از حزب الله لبنان - در ليست سياه خود قرار دادند.
«اف.اِي.تي.اف»  تا سال 2016 ايران را همچنان در ليست سياه خود قرار داده بود. اين در حالي بود که قانون مبارزه با پولشويي در سال 1386 شمسي در مجلس به تصويب رسيده بود، ايران عملاً از همين سال همکاري با «اف.اِي.تي.اف»  را آغاز کرده بود. قانون مبارزه با تأمين مالي تروريسم هم اواسط بهمن 1394 در مجلس تصويب شد. اواخر دي ماه 1394 که برجام قرار بود اجرايي شود، معلوم شد که تحريم هاي 
بانکي برداشته نشده است. وقتي علت را جويا شدند، گفتند براي اينکه ايران در ليست سياه «اف.اِي.تي.اف»  قرار دارد. حال آنکه «اف.اِي.تي.اف»  دستپخت حد اقل 4 کشوري بود که در «جي 7» عضو و در مذاکرات برجام هم روبه روي ما نشسته بودند. قاعدتاً نبايد اين بهانه مانع برداشتن تحريم ها مي شد.
معلوم شد آنها بي بهانه و با بهانه قرار است نه تنها تحريم ها را برندارند، بلکه زيرساخت هاي آن را محکم تر هم بکنند. حال همين تبهکاران بين المللي با مکانيزم اف.اِي.تي.اف هم مي خواهند تحريم ها را از بيرون، همچنان که تا کنون تداوم بخشيده اند، ادامه دهند و نيز با مکانيزم سه لايحه در دستور کار دولت و مجلس، از درون عملياتي کنند.
اف.اِي.تي.اف به ايران هشدار داده است که اگر اين سه لايحه را تصويب نکنيد و مفاد آن را عملياتي نکنيد، همچنان در ليست سياه باقي خواهيد ماند و عملاً هيچ سرويس بانکي به مردم و دولت ايران در جهان ارائه 
نمي شود و به عنوان يکي از کشورهاي پر ريسک و غير همکار معرفي مي شود و هيچ شرکت و بنگاه اقتصادي در جهان با شما معامله نخواهد کرد. دولت ما هم از ترس مرگ مي خواهد با عملياتي کردن اين سه لايحه، خودکشي کند! لذا مجلس بايد مردانه در برابر اين توطئه از درون بايستد.
تحريم هاي کاتسا در کنگره و کاخ سفيد آمريکا که سپاه پاسداران را نشانه گرفته اند، ترجمه عملي و تحت اللفظي همين سه لايحه است. آمريکايي ها و اروپايي ها، سپاه را به جرم مبارزه با تروريسم در عراق و سوريه، در کاتسا تحريم کرده اند. اگر دولت اين سه لايحه را بپذيرد، به حکم اف.اِي.تي.اف، بانک هاي ايران در داخل حتي نمي توانند حقوق ارتش و سپاه را بپردازند! مفهوم اين اقدام آن است که؛ کاري را که آمريکا در داخل نمي تواند انجام مي‌دهد، کساني در ايران به نمايندگي از دولت آمريکا انجام ‌مي دهند! بي مهري به سپاه در برخي تريبون هاي دولتي هم مقدمه همين خودتحريمي است.
ملت يمن زير بمباران وحشيانه هواپيماهاي آمريکايي قطعه قطعه مي شوند. مردم ايران و هلال احمر ايران حتي حق ندارند دارو و غذا به زنان و کودکان يمني برسانند. هواپيماي هلال احمر در آسمان صنعا توسط سعودي ها تهديد به حمله مي شود و برمي گردد، چون آمريکايي ها و شرکاي منطقه اي 
آنها، انصارالله را تروريست مي دانند. از آن طرف، آمريکا و شرکاي منطقه اي اش 
ده ها گروه تروريستي را در عراق، يمن، سوريه و... تحت عناوين داعش، جبهة النصره، احرار الشام و... تجهيز مي کنند و دو دولت مستقل با حکومت قانوني را از وسط، دو نيم مي کنند و يک کشور جعلي به نام داعش به وجود مي آورند، اف.اِي.تي.اف صدايش درنمي آيد و همچنان سرويس مالي به گروه هاي تروريستي ياد شده مي دهد! آنها در هر نقطه دنيا با پولشويي از مواهب اف.اي.تي.اف برخوردارند.
آمريکايي ها و اروپايي ها به راحتي با الصاق برچسب تروريسم و حامي تروريسم به افراد و نهادهاي ايراني، مدام هزينه همکاري هاي اقتصادي با ايران را بالا مي برند و وزارت خزانه داري آمريکا با قاطعيت براي هر شرکتي که با ايران همکاري مي کند، فاکتور جريمه مي فرستد. دارايي هاي ايران همچنان بلوکه است و گاهي به بهانه هايي هم مصادره مي شود. تحريم ها نيز هر روز افزون تر مي شود. دولت ما همچنان در رؤياي اجراي برجام، در خواب غفلت گفتگوهاي بي حاصل است. مجلس که يک بار در تصويب برجام، از يک سوراخ گزيده شد، نبايد در تصويب اين لوايح مشکوک و فريبنده، دوباره گزيده شود و با دست خود تحريم ها را به داخل کشور تسري دهد. فقط چشم باز مي خواهد تا منافع و مصالح ملي، بر اثر يک غفلت تاريخي، ذبح نشود.
محرمانه کاري دولت در اين زمينه باعث شده است که نخبگان و افکار عمومي و رسانه ها به نقد جدي اين لوايح وارد نشوند. اکنون که اين لوايح در صحن علني مجلس مطرح است اميدواريم نمايندگاني که صداي آنها از راديو مجلس به صورت زنده پخش مي شود، پرده از روي اين محرمانگي ها بردارند و مردم را از فاجعه اي که قرار است در آينده رخ دهد، مطلع کنند.
تغيير سياست هاي منطقه اي ايران و محدود کردن قدرت موشکي که با توطئه برجام 1 و 2 ممکن نشده است، نبايد از طريق اف.اِي.تي.اف عملياتي شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9209/1/19595/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha