آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

اتاق جنگ ايران کجاست؟
صدوسي‌ويکمين شماره از نشريه خط حزب‌الله همراه با مطلبي با عنوان «اتاق جنگ ايران کجاست؟» منتشر شد.در اين مطلب آمده است: اخيرا رهبر انقلاب در ديدار با کارگران درباره «اتاق جنگ آمريکا» عليه ايران صحبت کرده و فرمودند: «دشمنان ما فهميده‌اند و دانسته‌اند که در جنگ سخت نظامي طرْفي نخواهند بست… اين را مي‌دانند که اگر وارد درگيري و برخورد سخت و نظامي با ما بشوند، پايشان گير مي‌افتد. بله، به ما ضربه مي‌زنند، اما خودشان ممکن است چند برابر ضربه بخورند؛ اين را فهميده‌اند… امروز آنچه مطرح است براي دشمنان ما، جنگ اقتصادي است. اتاق جنگ آمريکا عليه ما عبارت است از وزارت خزانه ‌داري آمريکا که همان وزارت اقتصاد و دارايي شان است؛ آنجا اتاق جنگ با ماست.» به‌همين منظور سخن هفته ‌اين شماره از نشريه با عنوان «اتاق جنگ کجاست؟» به اين سوال پاسخ مي‌دهد. اگر با جمهوري اسلامي مواجه شويد قطعاً شکست خواهيدخورد، دست هنرمند کارگر ايراني، مي‌تواند کشور را آباد کند، اين افتخار نيست که مارک خارجي را به توليد داخلي ترجيح دهيم، نمي‌شود بگوييم يک وزير خوب گذاشتيم و همه چيز تمام است، مسئولين بايد از ريخت‌وپاش در زندگي‌شان پرهيز کنند، کاري نکنيد ايمان بچه‌هايتان متزلزل شود.
***
مسئولان دولتي خودشان پيگير فيلتر تلگرام بودند
عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس  با اشاره به پُست منتشر شده در صفحه اينستاگرام رئيس جمهور مبني بر مخالفت دولت با فيلتر شدن تلگرام، گفت: در نشست برخي از اعضاي فراکسيون نمايندگان ولايي با مسئولان امنيتي کشور در بخش فني براي بررسي فيلترينگ شبکه‌هاي مجازي و تقويت شبکه‌هاي داخلي، نامه‌اي به اعضاي فراکسيون مبني بر تقاضاي رئيس‌جمهور براي جايگزين کردن پيام‌رسان‌هاي داخلي به جاي تلگرام و انجام محدوديت‌هاي لازم در اين زمينه به اعضاي فراکسيون نشان داده شد. به گزارش تسنيم، هدايت ‌الله خادمي  با بيان اينکه متأسفانه مسئولان ما بعضا صحبت‌هاي متناقضي مي‌کنند و اسم اين کار را هم سياسي‌کاري مي‌گذارند، افزود: بهتر است که مسئولان در هر شرايط و مکاني يک حرف بزنند و تناقض‌گويي نکنند. عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با تأکيد بر اينکه مسئولين دولتي خودشان پيگير فيلتر تلگرام بودند، تصريح کرد: اگر مسئولان دولتي به دنبال فيلتر تلگرام نبودند، اين کار انجام نمي‌شد.
***
شايسته رئيس جمهور نيست که بگويد تلگرام جزء حقوق مردم است
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در برنامه ويژه اکران مستند خوره در دانشگاه شريف، ضمن انتقاد از اظهارات اخير رئيس جمهور گفت: چند سال است کشور در اختيار آقاي رئيس جمهور است و نمي‌تواند مشکلات اقتصادي اخير را بر گردن ديگران بيندازد. به گزارش تسنيم، دکتر حسن رحيم پور ازغدي با تاکيد بر اينکه دو سال پيش رئيس جمهور گفت تحريم ها برداشته شد و همه مشکلات اقتصادي حل خواهد شد، گفت: اکنون بايد از رئيس جمهور سوال شود پس اين وعده چه شد؟ چرا که هنوز هم با کيسه دلار مي آوريم و تغيير آنچناني صورت نگرفته است. وي با بي تأثير دانستن برجام در زندگي و معيشت مردم گفت: در چنين شرايطي جاي تعجب دارد که بحث برجام منطقه اي و برجام موشکي مطرح مي شود. رحيم پور ازغدي با اشاره به وضعيت بد معيشت مردم گفت: در چنين شرايطي بعضي از مسئولين به جاي پاسخگويي نسبت به سياستهاي غلط اقتصادي خود که ظرفيتهاي کشور را معطل تصويب برجام کردند به گونه اي حرف مي زنند که انگار ما مسئوليم و آنها ارباب رجوع و امروز اگر امنيت داريم و به ايران حمله نمي کنند نيز به خاطر قدرت منظقه اي ايران است. اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: اين وعده و عدم تحقق آن وجه مناسبي در بين مردم ندارد و بنده به شخصه حاضرم در اين ارتباط با رئيس جمهور مناظره کنم که از ابتدا نيز اين وعده هاي اقتصادي براي تحقق بيان نشده بود. وي با اشاره به اثرات مخربي تلگرام گفت: در تلگرام بدترين چيزها آموزش داده مي شود، حتي آموزش رابطه جنسي خواهر و برادر! و اين شايسته مسئول نظام جمهوري اسلامي نيست که بگويد تلگرام جزء حقوق مردم است و نبايد قطع شود! مگر مي‌شود اين مسائل ناديده گرفته شود؟ رحيم پور افزود: شوراي عالي فضاي مجازي وظيفه دارد مراقب باشد و نگذارد هر گند و کثافتي در فضاي مجازي سر فرزندان مردم بريزد. وي خطاب به نسل فرهيخته کشور گفت: نبايد بگذاريد که مسئولين با صحبت‌هاي زيبنده فريبتان دهند. اگر شما جوانان و دانشجويان روحيه مطالبه‌گر داشته بايد مي‌توان اميدوار بود که جمهوري اسلامي در آينده جايگاه خود را حفظ کند.
کمرهاي شکسته زير بار بيکاري!
روزنامه قانون آخرين وضعيت اشتغال در کشور را بررسي کرده و نوشته است:‌ دو سوم مردم ايران زير خط فقر زندگي مي‌کنند! شايد اين آمار در جايي نوشته نشده باشد اما واقعيت غم‌انگيزي است که کمتر کسي از ميان دولتمردان، جرات افشاي آن را دارد. اين آمار را برخي اقتصاددانان ايراني نيز اعلام کرده و ريشه اصلي آن را بيکاري دانسته‌اند. بيکاري چند سالي است که بر سر جامعه جوان ايران سايه افکنده، به هر خانواده‌اي که سر بزنيم، جوانان جوياي کار به چشم مي‌خورند. اگرچه در اين ميان مسئولان با تصميم‌گيري و برنامه‌ريزي‌هاي متفاوت سعي در بهبود اين شرايط دارند اما با نگاهي به آمار نرخ بيکاري مي‌بينيم که اين نرخ امسال نسبت به سال گذشته تفاوت چنداني نداشته و همچنان در حال افزايش است. به گفته دولتمردان حدود سه ميليون جوياي کار در کشور وجود دارد که نمي توانيم نسبت به بيکاري آن‌ها که اغلب جوان هستند، بي‌تفاوت باشيم. چندي پيش نيز فرهادي، فرماندار تهران گفت: شهر تهران با حدود ۹/۵ ميليون جمعيت، ٤٠ مشکل جدي دارد که بايد رفع شود. از جمله مهم ترين مشکلات، نرخ بيکاري است که در تهران ۱۱/۵ درصد است و با توجه به سيل مهاجرت بيکاران به تهران و عدم وجود مکانيسمي براي کاهش مهاجرت، کاهش آن کار دشواري به نظر مي‌رسد. اين درحالي است که نرخ بيکاري در بهار سال گذشته، 6/12درصد اعلام شده بود.
***
دولت به اقتصاد اسلامي باور ندارد
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: دولت باوري به اقتصاد اسلامي ندارد، وقتي باوري هم نباشد عزم جدي براي پياده کردن آن نيست. غلامرضا مصباحي مقدم (کار‌شناس اقتصاد اسلامي) در گفتگو با ايلنا، مهم‌ترين مانع براي پياده سازي آموزه‌هاي اقتصاد اسلامي را عدم باور به آن دانست و افزود: مهم‌ترين مانع باور نداشتن افرادي است که دست‌اندر کار فعاليت‌هاي اقتصادي کشور هستند، به طوري‌ که در حال حاضر آبشخور فعاليت‌هاي اقتصادي دولت انديشه اقتصادي نئوکلاسيک است و بس. وي ادامه داد: پس باوري به اقتصاد اسلامي نيست، وقتي باوري هم نباشد عزم جدي براي پياده کردن آن نيست و من معتقدم کساني که دست اندر کار اقتصادي هستند يا بايد زودتر کنار بروند و کساني که اعتقاد به اقتصاد اسلامي دارند سر کار بيايند يا نوع تفکر خود را تغيير بدهند.
***
تاجزاده در وحشت آمريکاي دهه 70 منجمد شده است
جوان آنلاين نوشت: مصطفي تاجزاده در تحليلي که بوي تند سطحي و عوام پسند بودن از آن به مشام مي‌رسد نوشته است: «رهبر کره ‌شمالي پس از آزمايش موفق موشک بالستيک خود، هزينه نگهداري بمب اتمي را سنگين خواند و استراتژي توسعه کره‌ جنوبي را برگزيد. آيا وقت آن نرسيده است که طرفداران کره‌ شمالي اسلامي شدن ايران نيز از دو مدل هسته‌ اي‌ و توسعه اقتصادي، دومي را انتخاب کنند؟» اين مطلب تاجزاده با واکنش‌هاي زيادي روبه‌رو شد که او را يک عقب‌مانده سياسي و دشمن ايران ناميده بودند. يکي از اين واکنش ها از علي عليزاده تحليلگر سياسي بود که با رد دشمن بودن او نوشت: «تاجزاده براي عقيده‌اش هفت سال زندان کشيده و گمان مي‌کند آن عقيده فرداي ايران را بهتر مي‌کند. از اجنبي هم کمک نگرفته. به هيچ وجه او را دشمن نمي‌دانم. او را کسي مي‌دانم که با روابط بين‌الملل روز دنيا و با علوم سياسي مدرن بسيار غريبه است. کسي مي‌دانم که مرعوب قدرت بلامنازع آمريکا در 1370 شده و در همان وحشت آن سال‌‌ها منجمد شده و خود را به ‌روز نکرده و کسي است که از گذشته انقلابي خود پشيمان است و کسي است که حقانيت خود را فقط بر اساس اشتباهات جناح مقابل اندازه مي‌ گيرد و توان ديدن تصوير بزرگتر و فراتر از سياست داخلي ايران را ندارد.»
***
امروز مسئله ما جريان احمدي نژاد نيست
مشاور عالي رهبر معظم انقلاب گفت: من هيچ نگراني نسبت به احمدي نژاد ندارم. يک دوراني گذشته و دوران قبلي تکرار نمي شود و همه اين شعارها را ناشي از اين مي دانم که خود اين آقايان، اين واقعيت را درک کرده اند و مي خواهند هر طور شده از اين روند سراشيبي جلوگيري کنند. به گزارش انتخاب، دکتر غلامعلي حداد عادل افزود: امروز مسئله ما اصلاً اين جريان نيست. من به عنوان رئيس مجلس سه سال با ايشان کار کردم و کاملا درک مي کنم که جريان چيست. مي دانم که اين جريان آينده اي ندارد و شما هم نگران آن نباشيد. وي همچنين گفت: در دوره دوم رياست جمهوري احمدي نژاد و تا انتخابات سال ۹۲، نمي توانيم بگوييم که مملکت دست اصولگرايان بود؛ جايي که مشايي طراح و تئوريسين بود و هر کسي مي خواست انتخاب شود، بايد نظر ايشان جلب مي شد و همه کاره بود، آيا مي شد گفت که مملکت دست اصولگرايان بود؟ آيا احمدي نژاد يک بار عبارت اصولگرايي را به زبان آورد؟ در کنار اينها ضعف تشکيلاتي و ضعف من نوعي هم بوده است.
***
کشف ناتواني آدم ‌ها ،کار سختي نيست
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با انتشار پستي به نام «گناه مضاعف» در اينستاگرام خود، ضمن اشاره به کوتاهي برخي از دولتمردان در انجام وظايف خود، توصيه کرد براي پيشرفت کشور، افراد شايسته‌تري به کار گرفته شود. محسن رضايي با به روزرساني صفحه شخصي خود در اينستاگرام اين گونه نوشت: اگر دولتمردي صندلي مسئوليت را به اشتباه اشغال کرده باشد، گناه کرده و ضمن توبه بايد سريعا کنار رود؛ حال آن که اگر بماند و از کساني نيز که بهتر از او مي‌فهمند و کار مي‌کنند، استفاده نکند، گناه بزرگ ديگري مرتکب شده است. اداره کشور، امانتي الهي است. کشف ناتواني آدم ‌ها هم کار سختي نيست. هم روش‌هاي علمي دارد وهم از زبان مردم مي‌شود به آن پي برد.
***
ايران، اسرائيل را پشت سر گذاشت
روزنامه صهيونيستي هاآرتص در گزارشي نوشت ايران در رتبه ‌بندي تحقيقات علمي، با فاصله‌اي زيادي از رژيم صهيونيستي پيش افتاده است. اين روزنامه در پايگاه اينترنتي خود نوشت: بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، اخيرا در يک سخنراني نمايشي براي جهان کوشيد نگذارد ايران در مسابقه تسليحات هسته‌اي به اسرائيل برسد. اما ايران در يک حوزه - و با فاصله‌ اي زياد - از اسرائيل پيش افتاده است؛ ايران در دو دهه گذشته تلاش‌هاي بسياري براي تبديل شدن به يک ابرقدرت علمي کرده و بهره ‌وري اين کشور در تحقيق و توسعه افزايش چشمگيري داشته و اسرائيل را از لحاظ توليد تحقيقات علمي کاملا پشت سر گذاشته است. در ادامه اين گزارش آمده است: ۲۰ سال قبل، اسرائيل مقام نخست را در خاورميانه (غرب آسيا) در زمينه تحقيقات علمي داشت و از لحاظ حجم تحقيقات علمي نيز (به ادعاي هاآرتص) يکي از رهبران جهان محسوب مي‌شد. از آن زمان، اسرائيل پس از ايران، ترکيه و عربستان سعودي به مقام چهارم سقوط کرده است. ايران اکنون در زمينه مقالات علمي در بسياري از رشته‌ها، از جمله فيزيک، زيست‌شناسي، شيمي، و مديريت بازرگاني مقام نخست را در ميان کشور‌هاي خاورميانه دارد. در تحقيقات اقتصادي، اسرائيل از ايران و عربستان سعودي عقب افتاده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، ترکيه در سال ۲۰۰۳ از لحاظ حجم مقالات علمي به اسرائيل رسيد و از آن جلو زد و ايران در سال ۲۰۰۸ و عربستان سعودي در سال ۲۰۱۵ از اسرائيل پيش افتادند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9209/1/19594/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha