آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

آيا رئيس جمهور مخالف فيلترينگ است؟
به گزارش مشرق، مهدي محمدي کارشناس امور سياسي و رسانه در کانال خود در پيام رسان سروش نوشت: رئيس جمهور در صفحه اينستاگرامش نوشته با فيلترينگ تلگرام مخالف بوده. متاسفم که مسئوليت ناپذيري و خلاف گويي چنين آسان شده. رئيس جمهور چگونه مخالف فيلتر تلگرام است و وزير او با طيب خاطر آن را اجرا کرده؟ چگونه مخالف است که دبيرشوراي عالي فضاي مجازي او پاي کار ايستاده؟ چگونه مخالف است که کل دولتش تلگرام را ترک کرده؟ دروغ و مسئوليت ناپذيري بلاي مخوفي خاصه اگر بر سر دولتها نازل شود.
لابد مشاوران گفته اند اگر چنين موضع بگيرد بار مسئوليت بر دوش ديگران خواهد افتاد و جناب رئيس، جان به در مي برد. غافلند که مردم خواهند گفت يا ضعيف ودرمانده ايد يا دروغگو! 
***
وزارت كار شفاف ‌سازي كند
رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۷ را سال حمايت از توليد و كالاي داخلي نامگذاري كردند و در همين زمينه عصر روز يك‌شنبه به مدت دو ساعت و نيم از نمايشگاه كالاي ايراني در حسينيه امام خميني(ره) بازديد كردند. ايشان در بازديد از اين نمايشگاه وقتي از نزديك در جريان نگراني، ‌گلايه و انتقاد توليد‌كنندگان از واردات و قاچاق كالاي خارجي قرار گرفتند خطاب به علي ربيعي، وزير كار درباره مقابله با واردات كالاهاي خارجي اعلام كردند: «اگر جاي شما بودم در هيئت دولت (به خاطر مسئله واردات) يقه خودم را پاره مي‌كردم. روزنامه جوان نوشت: در همين ارتباط، وزير كار هم آمار عجيبي را مطرح كرد كه جا دارد روابط عمومي اين وزارتخانه شفاف‌سازي كند و جزئيات بيشتري را از مطلب مد‌نظر وزير براي افكار عمومي منتشر كند. در فيلم منتشر شده در فضاي مجازي كه بازتاب گسترده‌اي هم داشته است، يكي از توليد‌كنندگان به رهبر معظم انقلاب از ريسك‌هاي واردات كالاي خارجي مشابه توليد داخل سخن به ميان مي‌آورد كه وزير كار مدعي مي‌شود 8 ميليارد دلار از خارج واردات مي‌شود كه يكي از بخش‌هاي پر كشش براي اشتغال پوشاك است، ‌البته در ارتباط با اتصال به بازارهاي صادراتي كارهايي انجام داده‌ايم كه رهبر معظم انقلاب نيز با لحني گلايه‌آميز و انتقادي در واكنش به وزير كار ضمن اشاره به ظرفيت توليد‌كنندگان داخلي فرمودند: «من اگر جاي شما بودم سر قضيه واردات يقه خودم را پاره مي‌كردم.» رقم 8 ميليارد دلار مطرح شده از سوي علي ربيعي در زمينه واردات اگر چه مشخص نشده كه در ارتباط با پوشاك بوده يا محصولات نساجي، اما اين رقم حاشيه‌هايي را هم ايجاد كرده است كه جا دارد در اين زمينه وزارت كار شفاف ‌سازي كند. 
***
چه کساني با دولت روحاني خداحافظي مي‌ کنند؟ 
سخنگوي دولت مي‌گويد که تغيير کابينه در کار نيست، اما برخي مجلسي‌ها و رسانه‌ها از ترميم کابينه استقبال مي‌کنند. گمانه زني‌هايي آغاز شده و گفته مي‌شود که ۵ عضو کابينه رفتني هستند. به گزارش نامه نيوز، بوي تغيير از اوضاع دولت از هفته قبل شنيده مي‌شد. پيش از اينکه روحاني براي سومين بار در يک سال اخير کابينه خود را مورد عتاب قرار دهد. همان وقت که در محافل سياسي زمزمه‌هايي مبني بر تغيير ۵ عضو کابينه به گوش مي‌رسيد و هنوز گام عملي برداشته نشده بود. حرف‌هاي رئيس جمهور در مراسم روز کارگر، اما حجت را تمام کرد. با اين وجود محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت و رئيس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبري اخير با خبرنگاران تاکيد کرد که فعلا تغييري در کار نيست. رسانه‌ها و سياسيون، اما با نوبخت موافق نبوده و با استناد به نارضايتي‌هاي موجود از عملکرد دولت و انتقاد‌هاي شخص رئيس جمهور از همکارانش يقين کرده اند که کابينه دوازدهم ترميم خواهد شد. گمانه زني‌ها آغاز شده و اسامي مختلفي مطرح است.  در اين گزارش از احتمال تغيير سخنگوي دولت خبر داده شده و آمده است؛ همزمان با طرح گمانه تغيير سخنگوي دولت، خبر‌هايي نيز مبني بر جدي شدن ماجراي تعيين معاونت سياسي به گوش مي‌رسد. منابع خبري غير رسمي از مجيد تخت روانچي به عنوان گزينه اصلي اين سمت نام مي‌برند. ولي الله سيف رئيس بانک مرکزي دومين گزينه احتمالي روحاني براي انجام تغييرات در کابينه است. عملکرد او مورد انتقاد است و نوسانات اخير در بازار ارز نيز برايش حکم ضربه آخر را داشت. 
حضورش در صحن علني مجلس و آن درگيري با نمايندگان به تنهايي کافي است تا دريابيم که وضعيت او چقدر وخيم است. گفتني است اظهارات اخير سيف در مورد سفر خارجي رفتن يا نرفتن مردم نيز جنجال‌هايي به راه انداخته است. به اين ترتيب رئيس بانک مرکزي از همه طرف تحت فشار است. در ادامه گزارش از قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي و محمود حجتي وزير کشاورزي گزينه‌هاي سوم، چهارم و پنجم دولت براي تغيير نام برده شده است.
***
مگر برجامي باقي مانده که براي خروج از آن استخاره مي‌ کنند؟
مديرمسئول روزنامه کيهان گفت: ترامپ در پي آن است که محدودسازي برنامه موشکي کشورمان و دست‌کشيدن از حضورمان در منطقه را نيز به برجام اضافه کند و نه اينکه برجام را کنار بگذارد! به گزارش فارس، حسين شريعتمداري با اشاره به مباحث مطرح شده درباره احتمال خروج ترامپ از برجام در 22 ارديبهشت ماه و شيوه برخورد ايران با اين مسئله گفت: دوستان ما از کدام برجام سخن مي‌گويند؟ مگر برجامي مانده است که سخن از خروج يا ماندن در آن مطرح باشد؟ وي اظهار داشت: اساس مذاکرات که  برجام حاصل و خروجي آن است براي لغو تحريم‌ها بود که نه فقط لغو نشده بلکه ده‌ها تحريم ديگر هم به آن اضافه شده است. بنابراين معلوم نيست آقايان  انتظار دارند چه اتفاق ديگري بيفتد که برجام را از بين رفته بدانند؟! اوباما به گفته خودش با غلاف اسلحه و بدون شليک حتي يگ گلوله، برنامه هسته اي ما را از بين برد و حالا ترامپ با پوسته برجام، مسئولين زود باور ما را تهديد مي‌کند که برنامه موشکي خود را متوقف کنيد! شريعتمداري همچنين گفت: کاش برخي از مسئولين کشورمان ازجايگاه مقتدرانه ايران اسلامي در منطقه  با خبر بودند و فريب قمپزهاي آمريکا و متحدانش را نمي‌خوردند.
***
ادعاي ديدار مخفيانه جان کري با ظريف براي نجات برجام
روزنامه آمريکايي بوستون گلوب گزارش داد وزير خارجه اسبق آمريکا با هدف نجات برجام با وزير خارجه ايران ديدار کرده است. به گزارش مهر، اين روزنامه نوشت: جان کري وزير خارجه اوباما با محمد جواد ظريف در نيويورک ديداري مخفيانه داشته است. بر اين اساس ديدار مذکور با هدف نجات دادن توافق هسته اي ايران و کشورهاي 1+5 که يکي از دستاوردهاي دولت اوباما به شمار مي رود، انجام گرفته است. جان کري براي گفتگو درباره روش‌هاي حفظ توافق هسته‌اي برجام با ظريف وزير خارجه ايران ديدار کرده است. بوستون‌گلوب به نقل از يک منبع آگاه نوشته اين دومين بار حدود دو ماه گذشته است که کري و ظريف براي تعيين راهبردهايي جهت نجات برجام با يکديگر ديدار مي کنند. روزنامه آمريکايي از تلاش کري براي نجات برجام به عنوان «ماموريتي جسورانه، هر چند مخفي» نام برده و نوشته است: او براي وارد آوردن فشارهاي بيروني روي دولت ترامپ براي ماندن در برجام به فهرست‌هايي از ارتباطاتش متوسل شده که در دوران حضورش در وزارت خارجه آمريکا جمع‌آوري کرده است.
***
گمانه ‌زني در باره وزير مورد غضب روحاني
يک روزنامه حامي دولت مي‌گويد وزير بهداشت به خاطر برخي دلخوري‌ها در جلسات کابينه شرکت نمي‌کند. آفتاب يزد در گزارشي نوشت: قاضي‌زاده هاشمي، از جمله اعضاي جالب توجه کابينه محسوب مي‌شود، وضعيت مالي قابل توجه وي و عدم تلاش براي پنهان کردن آن، او را از بسياري دولتمردان جدا ساخته است. عرصه چشم‌پزشکي و همچنين بيمارستان نور که متعلق به وي است ظاهرا دو پايه ثروت شخصي او را تشکيل مي‌دهد. او يک بار درباره خودروي پورشه‌اش گفت: «ما به جاده مي‌رويم و بالاخره بايد ماشين امن باشد. من که پول دارم، دلم هم که مي‌خواهد. وقتي نخرم يعني نفاق دارم.» آفتاب يزد با اشاره به غيرقابل کتمان بودن غيبت‌هاي وزير بهداشت از جلسات دولت نوشت: شروع اين غيبت‌ها از جلسه هشتم فروردين ماه بود که وزير بهداشت در آن شرکت نکرد، بسياري گفته‌اند که وي به تعطيلات رفته است و دليل اين غيبت همين است، اما عدم حضور وي در جلسه 15 فروردين کابينه و همچنين 22 فروردين، توجه‌ها را به خود جلب کرد. زماني که رئيس‌جمهور ديدار نوروزي ترتيب داد، وي حاضر نشد در آن شرکت کند و به همين دليل «قهر» او مسجل شد. حسينعلي شهرياري عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفتگوي کوتاهي با آفتاب يزد ضمن تأييد قهر وزير بهداشت و برشماري دلايل آن عدم پايبندي دولت و رئيس‌جمهور به وعده‌هاي خود در زمينه طرح عظيم تحول سلامت را دليل اصلي اين مسئله دانست.
***
سوء ‌استفاده جنسي، جايزه نوبل ادبيات را لغو کرد 
آکادمي نوبل تصميم گرفت به دليل حواشي مربوط به رسوايي اخلاقي، براي اولين‌بار در ۷۵ سال اخير، جايزه نوبل ادبيات را برگزار نکند. به گزارش گاردين، هيئت داوران مخفي جايزه نوبل که مسئوليت انتخاب برنده مهم‌ترين جايزه ادبيات سال جهان را بر عهده دارد در سال ۲۰۱۸ هيچ برنده‌اي در رشته ادبيات معرفي نخواهد کرد و به جاي آن در سال آينده ميلادي دو برنده نوبل ادبيات معرفي خواهند شد. اين تصميم پس از ماجراي رسوايي اخلاقي ژان کلود آرنالت، همسر کاترين فروستنسون، عضو آکادمي نوبل گرفته شد که در ماه نوامبر سال گذشته با شکايت ۱۸ زن به اتهام سوء‌استفاده جنسي روبه‌رو شد. پس از انتشار اين اخبار، کاترين فروستنسون نيز از آکادمي نوبل کنار گذاشته شد و سارا دنيوس رئيس آکادمي نوبل در واکنش به اين اتفاق‌ها از کار خود استعفا کرد. همچنين چند نفر از اعضاي آکادمي نوبل در اعترض به اخراج کاترين فروستنسون صندلي خود را خالي گذاشتند تا تعداد اعضاي کميته نوبل ادبيات از ۱۸ نفر به ۱۱ نفر کاهش يابد.
***
دولت به دنبال تحقير مجلس است
عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: با مصوبه اخير هيئت دولت درباره افزايش حقوق کارمندان شاهد قانون گريزي از سوي دولت هستيم. 
حجت الاسلام ناصر موسوي لارگاني در گفتگو با تسنيم، با اشاره به مصوبه اخير هيئت دولت مبني بر افزايش 6 تا 12 درصدي حقوق کارمندان دولت، اظهار داشت: رفتار دولت در اين باره بسيار تعجب برانگيز است. يکي از ايراداتي که همواره رئيس جمهور فعلي و برخي از وزرا از رئيس جمهور پيشين مي‌گرفتند، قانون گريزي و عدم احترام به قانون بود که با مصوبه دولت درباره افزايش حقوق‌ها شاهد قانون گريزي از سوي خود اين دولت هستيم. وي با بيان اينکه مجلس در راستاي همسان سازي حقوق‌ها مصوب کرد  کساني که کمتر از 
2 ميليون دريافت مي‌کنند 20 درصد به حقوق‌شان اضافه شود و کساني که بيش از 2 ميليون دريافت مي‌کند به صورت پلکاني به حقوق‌شان اضافه شود، افزود: لذا مي‌توان نتيجه گرفت که مصوبه اخير هيئت دولت درباره افزايش حقوق کارمندان با مصوبه مجلس منافات دارد. وي با بيان اينکه قطعا نمايندگان با مصوبه دولت که مغاير مصوبه مجلس درباره افزايش حقوق‌هاست، مخالفت مي‌کنند، ادامه داد: اين موضوع را در مجلس و کميسيون اقتصادي به عنوان کميسيون تخصصي پي گيري مي‌کنيم. موسوي لارگاني با بيان اينکه دولت با چنين مصوبه‌اي به دنبال تحقير کردن مجلس است، تصريح کرد: در حال حاضر مجلس درباره افزايش حقوق کارمندان قانون تصويب کرده، اگر نظر دولت اين است که افزايش 20 درصدي بالاست و نمي‌تواند آن را اجرا کند، بهتر است لايحه يا اصلاحيه‌اي براي بودجه به مجلس ارائه دهد نه اينکه بيايد قانون را دور بزند و به مجلس دهن‌کجي کند.
تخلف تحصيلي حسين فريدون محرز شد
عضو کميته پيگيري پرونده تحصيلي برادر رئيس‌جمهور اعلام کرد که تخلف تحصيلي وي محرز شده و مستندات آن به رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ارائه شده است. به گزارش تسنيم، سيد جواد ابطحي عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به روند بررسي پرونده تحصيلي برادر رئيس‌جمهور در کميسيون آموزش مجلس، اظهار داشت: روند بررسي پرونده تحصيلي حسين فريدون برادر رئيس‌جمهور در کميته سه نفره‌اي در کميسيون آموزش مجلس پايان يافته است. وي با بيان اينکه براساس مستندات و مدارک موجود، تخلف در روند تحصيلي حسين فريدون محرز شده است، افزود: در بين اعضاي کميته بررسي پرونده تحصيلي حسين فريدون، اختلافي وجود دارد مبني بر اينکه درباره اين پرونده چشم‌پوشي شود، بنابراين، طبق تصميم اعضاي کميته، گزارش در اختيار آقاي زاهدي، رئيس کميسيون آموزش مجلس قرار گرفته است.
***
پيش فروش عمومي ارز ديجيتال تلگرام لغو شد
وال استريت ژورنال در گفتگو با برخي منابع آگاه در تلگرام اعلام کرده است، پاول دروف، بنيانگذار و مديرعامل پيام رسان تلگرام بعد از جمع آوري 
مبلغ ۱/۷ ميليارد دلار به منظور ايجاد شبکه باز تلگرام، قصد انجام امور پيچيده حقوقي به منظور پيش فروش عمومي ارز ديجيتال تلگرام با نام گرام را ندارد و بر همين اساس پيش فروش عمومي ارز ديجيتال تلگرام لغو شده است. بر اساس اطلاعاتي که در سند ۲۳ صفحه‌اي TON  موجود است و مرکز ملي فضاي مجازي ايران نيز نسخه فارسي آن را با تمامي جزئيات منتشر کرده است، تلگرام در پروژه ايجاد ارز رمزنگاري با استفاده از فناوري بلاک چين با عنوان ارز گرام قصد داشت تا اين شبکه 
غير متمرکز راهي براي پرداخت و جايگزين ويزا کارت و مستر کارت باشد. تلگرام با سرمايه گذاري خصوصي جمعي در حدود  ۲۰۰ نفراز سرمايه گذاران سازماني و افراد داراي هويت حقوقي توانست ۱/۷ ميليارد دلار سرمايه مورد نياز خود را تأمين کند؛ البته در اين سرمايه گذاري افراد ايراني حق سرمايه گذاري نداشتند اما قرار بود در سرمايه گذاري عمومي بتوانند شرکت کنند. بر اساس اعلام منابع آگاه، تلگرام اميدوار بود با عرضه عمومي ارز ديجيتال گرام سرمايه‌اي بالغ بر ۵ ميليارد دلار براي تامين مالي پروژه بلاک چين و ارز ديجيتال خود را جذب کند که حالا باتوجه به مقررات سخت و پيچيدگي‌ها، تلگرام از هدف عرضه عمومي دست برداشته است و حالا بايد منتظر واکنش پاول دروف درباره شکست بزرگترين پروژه تلگرام بود. جالب است بدانيد که سياست تلگرام در خصوص پيش فروش ارز ديجيتال خود همواره مبهم بوده و اطلاع رساني شفافي حتي به سرمايه گذاران کلان اين پروژه انجام نشده و همين سردرگمي و گلايه آنها را به دنبال داشته است.
***
دفترچه مشق از چه کشور‌هايي وارد شد؟
خبرگزاري ميزان نوشت: براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۶ بيش از ۴۹ تن دفترچه مشق از کشورهاي چين، جمهوري کره، امارات متحده عربي و فرانسه وارد ايران شده است. بر اساس واردات اين حجم دفترچه مشق به کشور، ۹۵ هزار و ۷۲۰ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر ۳۱۶ ميليون و ۴۱۵ هزار و ۲۹۶ تومان در آمار گمرک به ثبت رسيده است. گفتني است دفترچه مشق از کشور‌هاي چين، جمهوري کره، امارات متحده عربي و فرانسه به کشور وارد شده است. در اين ميان کشور‌هاي ذکر شده اولين و بزرگترين صادرکننده دفترچه مشق به ايران چين بوده است که با صادرات بيش از ۴۶ دفترچه مشق به ايران، درآمد ۸۸ هزار و ۱۴۴ دلاري را نصيب خود کرده است. لازم به ذکر است که بعد از چين، کشور فرانسه در ۱۲ ماهه سال ۹۶، دومين صادرکننده دفترچه مشق به ايران بوده است.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9208/1/19571/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha