آرشیو
انتخاب نشریه


سياست‌هاي سلبي لندن در قبال برجام
حيله هسته‌اي بازماندگان چرچيل

بخش ديپلماتيک 
 اشاره: سياست‌هاي ضدو نقيض لندن در قبال توافق هسته اي با ايران همچنان ادامه دارد. مقامات انگليسي که قبلا ترجيح مي دادند در ظاهر حمايت خود را از برجام اعلام کنند، هم اکنون علنا در صدد تغيير توافق هسته اي با ايران، مطابق خواسته‌هاي دونالد ترامپ، بر آمده اند. نبايد فراموش کرد که دولت انگليس در ابتداي حضور ترامپ در کاخ سفيد، نهايت همکاري خود را با کاخ سفيد بر سر تغيير برجام صورت داده است. با اين حال لندن ترجيح داده است اين همکاري ها بيشتر به صورت غير علني و  مخفيانه باشد. مروري بر بازي لندن در قبال برجام، مي تواند پرده از چهره مقامات انگليسي در اين خصوص بر دارد:
به گزارش خبرگزاري تسنيم،"ترزا مي"، نخست وزير انگليس که ترجيح داده بود طي هفته‌هاي اخير کمتر در خصوص توافق هسته‌اي با ايران سخن بگويد، به‌يک‌باره به بازيگري فعال در قبال برجام تبديل شده است. انتشار بيانيه اخير دفتر نخست وزيري انگليس در خصوص برجام، آن هم پس از شکست ظاهري مرکل و ماکرون در اقناع ترامپ براي باقي ماندن در توافق هسته‌اي از ابعاد مختلفي قابل تأمل است. صورت مسئله اين است که ترزا مي در تماسي تلفني با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه تأکيد کرده است که "برجام" همچنان بهترين گزينه موجود براي مهار ايران محسوب مي‌شود. در ادامه بيانيه دفتر نخست وزيري انگليس آمده است:
«سه طرف (تروئيکاي اروپايي) توافق کردند که برجام بايد موضوع‌هاي ديگر نظير مسئله موشک‌هاي بالستيک، تبعات لغو برجام و تأثير و نفوذ ايران در تحولات منطقه را نيز شامل شود. رهبران سه کشور اروپايي تعهد کردند که درخصوص نحوه برخورد با چالش‌هاي مربوط به ايران، در همکاري نزديک با يکديگر و آمريکا باشند».
رمزگشايي از مواضع برجامي اخير دولت انگليس
مواضع برجامي اتخاذشده از سوي دولت انگليس، ترجماني از همان  خواسته‌ها و مواضع دونالد ترامپ و جان بولتون در قبال توافق هسته‌اي با ايران است. بيانيه اخير دفتر نخست وزيري انگليس، به‌معناي پذيرش رسمي و علني خواسته‌هاي کاخ سفيد از سوي اروپا (مبتني بر تغيير برجام) مي‌باشد، با اين حال ترزا مي ترجيح داده است در مقدمه اين بيانيه، بار ديگر بر حمايت لندن، پاريس و برلين از برجام تأکيد کند تا مانع از تمرکز مخاطبان اين بيانيه بر پيام اصلي آن، يعني موافقت اروپا با تغيير برجام شود.
در بهمن ماه سال 1395 و در حالي که ترامپ نخستين هفته‌هاي حضور خود در کاخ سفيد را سپري مي‌کرد، ترزامي در سفر به ايالات متحده آمريکا از برجام به‌عنوان يک "توافق بحث‌برانگيز" ياد کرد تا عملاً آمادگي خود در همراهي با مواضع سلبي ترامپ در تقابل با توافق هسته‌اي را به فرد اول آمريکا اثبات کند. انگليس و فرانسه هر دو از نخستين بازيگران اروپايي بودند که در ديدارهاي خود با دونالد ترامپ و بنيامين نتانياهو، از تعهد خود براي "تغيير برجام" سخن گفتند.
بيانيه بحث‌برانگيز وزارت امور خارجه انگليس
حدود يک سال قبل و در فروردين ماه سال 1396، وزارت امور خارجه انگليس با صدور بيانيه‌اي جنجالي، که به‌دستور دونالد ترامپ و همراهانش در کاخ سفيد صورت گرفت، عملاً ماده 29 برجام را نقض کرد. در اين بيانيه آمده بود: «قبل از واردشدن به هر گونه مراوده‌اي با ايران، بايد اقدامات مناسبي در پيش گرفته شود. ايران همچنان يک مکان چالش‌برانگيز براي انجام‌دادن مراودات تجاري محسوب مي‌شود از اين رو، صادرکنندگان مردد بايد در پي دريافت مشاوره‌هاي حقوقي باشند».
اين بيانيه در حالي منتشر شد که تروئيکاي اروپايي به‌همراه آمريکا متعهد شده بودند که در مسير عادي‌سازي روابط تجاري با ايران در دوران پسابرجام اقدامي سلبي و بازدارنده صورت ندهند. در ماده 29 برجام مي‌خوانيم: «اتحاديه اروپايي، اعضاي آن و آمريکا، مطابق قوانين مربوطه‌شان، از هرگونه سياستي که هدف از آن تأثير مستقيم و معکوس بر عادي‌سازي روابط تجاري و اقتصادي با ايران است، بايد اجتناب ورزند».
اصلي‌ترين شريک  آمريکا در نقض برجام
همان‌گونه که بارها اشاره شده است، انگليس و فرانسه متهمان رديف دوم نقض توافق هسته‌اي محسوب مي‌شوند. نکته جالب توجه اينکه انگليس زودتر از فرانسه آمادگي خود به ترامپ را در خصوص تغيير توافق هسته‌اي اعلام کرده است. اگرچه فرانسه نخستين بازيگري بود که در تابستان سال گذشته  موضوع مذاکره دوباره با ايران بر سر محورهايي مانند دائمي شدن محدوديت‌هاي هسته‌اي و تحديد توان موشکي کشورمان را مطرح کرد، اما انگليس نخستين کشور اروپايي بود که به کاخ سفيد در خصوص تغيير برجام (مطابق خواسته‌هاي ترامپ) چراغ سبز نشان داد. انگليس همچنان در سياست خارجي خود، تابعي از ايالات متحده آمريکا و سياست‌هاي حاکم بر کاخ سفيد است. اين قاعده در دوران رياست جمهوري ترامپ نيز صدق مي‌کند، از اين رو رئيس جمهور ايالات متحده هيچ گاه در قبال مواضع برجامي انگليس نگراني و دغدغه‌اي نداشته است.  اگرچه ترزا مي نخست وزير انگليس سعي دارد خود را به‌عنوان  ناجي اصلي توافق هسته‌اي معرفي کند، اما نبايد فراموش کرد که باور کردن اين بازي تصنعي، به‌قيمت "تحديد توان موشکي ايران" و "اجازه بازرسي از اماکن نظامي"، "تحديد قدرت منطقه‌اي ايران" و "دائمي شدن محدوديت‌هاي برجامي ايران" تمام خواهد شد. ترزا مي به‌همراه امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل در حال چينش پازل‌هاي برجامي از پيش تعيين‌شده توسط خود و ايالات متحده آمريکا هستند. در اين معادله، نه‌تنها نبايد تفکيکي بين بازي کاخ سفيد و تروئيکاي اروپايي قائل شد، بلکه بايد در قبال  پيوستگي و هم‌پوشاني بازي برجامي  اين دو بيش از پيش حساسيت به‌خرج داد.
مراقب بازي انگليس باشيم
بدون شک مقامات انگليسي طي روزهاي آتي و خصوصاً روزهاي منتهي به تاريخ 12 ماه مي (22 ارديبهشت ماه) تلاش خواهند کرد تا در سه حوزه "ديپلماسي رسمي"، "ديپلماسي عمومي" و "ديپلماسي پنهان"، فشارهايي را به دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان بابت پذيرش خواسته‌هاي غيرقانوني آمريکا وارد سازند. ترزا مي سعي دارد ايران را بر سر دوراهي "پذيرش تغيير برجام" يا "خروج از توافق هسته‌اي" قرار دهد، البته لندن به‌خلاف واشنگتن ترجيح مي‌دهد اين اقدام را در قالب "ديپلماسي لبخند" صورت دهد تا به اين ترتيب، مانع از افشاي صريح همگامي مطلق خود با آمريکا و دولت ترامپ شود. هم‌اکنون زمان آن رسيده است تا دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان به‌صورت صريح و آشکار، پرده از بازي نهان و آشکار انگليس (و متعاقباً آلمان و فرانسه) در قبال برجام برداشته و افکار عمومي ايران و جهان را نسبت به ماهيت اين بازي "هدفمند" و "هماهنگ" توجيه نمايد. تنها راه مهار بازي برجامي انگليس و شرکاي آن، تأکيد مکرر بر "عدم تغييرپذيري برجام"، "اجتناب از مذاکره با غرب بر سر موضوعات غيرهسته‌اي" و "آمادگي براي بازگشت به دوران قبل از برجام" است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9208/1/19561/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha