آرشیو
انتخاب نشریه


گفتگو با مهرداد ضيائي بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون
براي پول و شهرت بازيگر نشدم

ناهيد جعفرپور کامي
اشاره:
سبک و مسيري که مهرداد ضيائي به عنوان بازيگر در پيش گرفته بي شباهت به سياوش طهمورث نيست. هر دو بازيگر با کوله بار تجربه تئاتري به تلويزيون قدم گذاشته اند
و هر دو يد طولايي در ايفاي نقش هاي منفي دارند. البته فرم چهره و جنس صداي آقاي ضيائي، بازي در نقش هاي 
منفي را به او تحميل نمي کند و تا امروز نقش هاي مثبت هم داشته است. بعد از سالها حضور روي صحنه، ديگر نمايشنامه ها و شرايط مالي تئاتر براي ضيائي اقناع کننده نبود. به خاطر همين وي سر از بازيگري در مقابل دوربين درآورد. سريال هايي همچون سرزمين کهن، در مسير زاينده رود، يادآوري، خسته دلان، محکومين و... حاصل فعاليت هاي او در تلويزيون هستند. گفتگوي ما با اين هنرمند توانا را بخوانيد؛

* سالهاست شما را در تلويزيون مي بينيم و به نظر مي رسد که آهسته و پيوسته کارتان را ادامه مي دهيد.بازيگري از اول براي شما هدف بود يا به مرور زمان تصميم گرفتيد بازيگري حرفه شما باشد؟
- بازيگري رؤيايم نبوده اما هميشه اين حرفه را دوست داشتم. هدفم ارتباط با دنيا و آدم هاي پيرامونم است. تئاتر، تلويزيون و سينما ابزاري است براي برقراري اين ارتباط. تئاتر را از مدرسه شروع کردم و در ادامه مسير به تلويزيون آمدم. اما به دليل بودجه کافي در اين حرفه و به دليل باندبازي و مافيايي که در سينما وجود دارد خيلي کم توانستم در اين حوزه فعاليت کنم. هيچ وقت به بازيگري به عنوان شغل نگاه نکردم اما عاشق اين حرفه هستم.
* ارتباط  با دنياي پيرامون چگونه به دغدغه تبديل شد؟
- حرف هايي براي گفتن دارم و حوزه هنر و فرهنگ را بهترين گزينه براي بيان اين حرفها مي دانم. از تئاتر شروع کردم و بعد حوزه بازيگري را هم تجربه کردم. در زمينه بازيگري تلاش مي کنم شخصيت هايي را که به من پيشنهاد مي شود طوري بازي کنم که به حقيقت نزديک باشد و مردم با آن همذات پنداري کنند.
* در سريال" عمودي ها" نقش تيمور را بر عهده داشتيد. چرا اين نقش را انتخاب کرديد؟
- چون براي نقش هايم حريم و محدوده تعيين نکرده ام. به نظرم نقش هايي مثل تيمور، چالش هاي جذابي براي بازيگر ايجاد مي کند و من هميشه از چالش لذت مي برم. چهره من بيشتر به نقش هاي منفي نزديک تر است تا مثبت. تعداد نقش هاي
منفي در کارنامه من خيلي بيشتر از نقش هاي مثبت است. هميشه به خاطر نقش هاي منفي مورد انتقاد هم قرار گرفته ام ولي مخاطبان بايد بپذيرند که نقش هاي منفي سخت تر از نقش هاي
مثبت است اما حس بد و نفرت را در مخاطب ايجاد مي کند. ولي اعتقادم بر اين است که بتوانم به نقش هايم رنگ و جذابيت بدهم تا مخاطب از نقش هايم خوشش بيايد.
* تيمور آدم عصبي و بدکينه اي است که فرهنگ آپارتمان نشيني
 را نمي شناسد. اينکه نقش يک آدم عصبي را بازي کرديد اعصاب خودتان را خرد نکرد؟
- من خودم شخصا آدم عصباني اي نيستم. نقش تيمورهايي را بازي مي کنم که در اين جامعه وجود دارند و فرهنگ
آپارتمان نشيني را بلد نيستند و مدام با همسايه ها دعوا مي کنند. فرهنگ اين چيزها بايد به مردم آموزش داده شود. من تيمور فقط نقش بازي مي کنم اما اميدوارم اين گونه سريال ها بتواند به مخاطبان و تيمورها آموزش بدهد.
* نقش تيمور، بد جنس تر از آنچه که شما مي گوييد به نظر مي رسد. انگار نسبت به همه گارد دارد. اين به نحوه بازي شما ارتباط پيدا مي کند؟
- وقتي من اين مدل بازي را اتود مي زدم مورد تاييد کارگردان بود و همين را از من مي خواستند. تحليل من براي بدجنسي اين شخصيت اين بود که معمولا يک آدم آس و پاس نمي تواند خوش اخلاق و مهربان باشد و چيزي او را خوشحال و هيجان زده 
نمي کند. مشکل اين است که شما تيمور را از وسط زندگي اش
مي بينيد و گذشته او را در نظر نمي گيريد. پس بايد به تيمور حق داد.
* با تمام آنچه که گفتيد از بازي در نقش تيمور و کار خودتان راضي هستيد؟
- من از اينکه اين نقش را بازي کردم راضي ام. از منفي شدن و بازخوردهاي مردم هم نمي ترسم. در واقع نگران خودم نيستم چون مي دانم اين فقط يک نقش است. در حالي که برخي بازيگران دوست دارند هميشه يک کاراکتر محبوب داشته باشند و از نقش هاي منفي گريزانند. بايد به حرفهايم اين نکته را هم اضافه کنم و آن، اين است که مدام در حين کار، بازي ام را با کارگردان چک مي کردم و آنچه که شما ديديد طبق نظر ايشان است. اصولا جزء بازيگراني هستم که موقع کار، زياد در مورد نقشم صحبت مي کنم و نظر مي دهم اما در نهايت اثر متعلق به کارگردان است و نتيجه بايد مطلوب او باشد. بازيگر تا يک جايي مي تواند به فضاي ذهني کارگردان ورود کند.
* بازخوردهاي مخاطبان سريال چگونه بود؟
- نمي توانم در اين مورد به درستي پاسخ بدهم چون اهل حاشيه نيستم. صفحه اينستاگرامم خصوصي است. گاهي برخي دوستان دور و نزديکم کامنت مي گذارند اما نمي شود به آن نظرات استناد کرد. فن پيج هم ندارم و نمي توانم مانند ديگر بازيگران نظرات را پيگيري کنم. فقط از همکارانم در سريال شنيدم که بازخوردهاي خوبي دريافت کرده اند.
* بازيگري معمولا انتخابي نيست بلکه بيشتر انتخاب
مي شويد. در اين شرايط چگونه مي توانيد حرف تان را با مخاطب در ميان بگذاريد؟
- در مورد من چنين چيزي صدق نمي کند که هميشه منتظر بمانم تا مرا براي بازي در نقشي انتخاب کنند. نقش به من پيشنهاد مي شود، شايد بپذيرم شايد هم نه. اگر نقشي را هم قبول مي کنم آن را از فيلتر خودم عبور مي دهم و داشته هايم را به آن اضافه مي کنم.
* پيشنهاد به شما براي سريال محکومين چگونه مطرح شد؟
- احتمال مي دهم پيش از من گزينه هاي ديگري هم براي ايفاي اين نقش بوده اند اما ممکن است به دلايلي اين همکاري ميسر نشده باشد. در نهايت طبق فاکتورهايي که داشتند قرعه به نام من افتاد. وقتي پيشنهاد مطرح شد از نقشم خوشم آمد و با توجه به شرايط اجتماعي وجود چنين شخصيت هايي در جامعه برايم کاملا واقع بينانه است.
مافياي بازيگري اين روزها حرف خيلي از بازيگران است اما برخي از آنها بر اين باورند که اگر بازيگر توانمند باشد بيکار نمي ماند.
من بازيگر توانمندي هستم. شاهد اين مدعا نظر بسياري از همکارانم در تلويزيون، تئاتر و سينماست. ده ها دليل وجود دارد که از من و امثال من در سينما استفاده نمي کنند. من دوست ندارم الکي چاکرم و مخلصم به ديگران بگويم و براي نقش، دست به سينه مقابل آنها بايستم.
* کارگردان کار چه قدر پذيراي نظرات شما بود؟
- به حرف هايم گوش مي کرد و گاهي هم مي پذيرفت. بايد اذعان کنم که به شدت از کارگردان راضي بودم و هستم. رفتار بسيار صميمانه اي دارد و اين باعث مي شود که استرس بازيگر در صحنه کم شود. اين تجربه را بسيار دوست داشتم.
* شما در سريال "سرزمين کهن" هم بازي کرديد. چطور سريالي بود و کمي هم از نقش تان در آن سريال برايمان بگوييد؛
- سرزمين کهن مجموعه داستاني بود که به بررسي تاريخ سياسي اجتماعي مي پرداخت. 6 سال طول کشيد تا اين مجموعه ساخته شود. سريال "سرزمين کهن" کار عظيم و جذابي بود که جذابيت آن در درجه اول به فيلمنامه و سپس به کمال تبريزي کارگردان آن کار برمي گردد. زحمت و تلاشي که نزديک به 10 سال براي اين مجموعه کشيده شد به ثمر نشست و براي تماشاگران خوشايند بود. در آن سريال بازيگران بسيار زيادي که اکثر آنان از بازيگران مطرح سينما و تلويزيون بودند حضور داشتند. نقشم در اين مجموعه به دليل تغييراتي که در روند قصه ايجاد شد، فراز و نشيب‌هاي زيادي داشت. از يک بچه ساده معمولي گرفته تا سربازي رفتن و دوران سربازي و سپس شرايطي که بر او حاکم مي‌شد و زماني که کم کم وارد سال ۵۴ شد، دچار اعتياد شديد شد. سريال داستان جذابي داشت که خوشم آمد. 
* شهرت و پول دو گزينه وسوسه انگيز است که خيلي ها را به سمت بازيگري مي کشاند. اينها براي شماي بازيگر چقدر اهميت دارد؟
- براي اين چيزها بازيگر نشدم، براي همين از جايگاهي که دارم بسيار راضي ام. ميانگين دريافتي ماهانه ام به اندازه يک کارمند است. پول برايم اصل نيست، آنچه مهم است عمق انديشه و فکر است و اين برايم بهترين ثروت است. 
* در جايي خواندم که گفته بوديد هنر باعث شد تا آگاهي شما از دنياي پيرامون بيشتر شود. چطور اين اتفاق رخ داد و اين آگاهي ها چگونه سختي هاي زندگي را آسان تر
 مي کند؟
- آدم وقتي آگاه مي شود نه با سختي ها کنار مي آيد و نه از آنها عبور مي کند، بلکه آنها را درست شناسايي کرده و ياد مي گيرد که چگونه آنها را پذيرفته و حل شان کند. آگاهي، درست مانند چراغي است که يک معدنکار روي کلاه خود نصب مي کند تا در تاريکي معدن، راه خود را پيدا کند و به پيش برود.
* وضعيت سينماي امروز را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
- در جايي شنيدم که حدود 140 فيلم در حال ساخت است. حالا اين 140 فيلم که سرمايه ملي است چطور مي خواهد به نمايش درآيد که سهم تمام عوامل آن به درستي به جا آورده شود؟ من آدم اميدواري هستم اما نسبت به بازخوردهاي اين 140 فيلم اميدوار نيستم. چون سالن سينما به اندازه کافي نداريم.
* به نظر شما چرا مردم از فيلم هاي سخيف کمدي اين همه استقبال مي کنند و کفه ترازوي فيلم هاي کمدي سنگين تر
از باقي ژانرهاست؟
- به اين سوال چند جور مي توان پاسخ داد؛ شما بايد آمار فروش اين گونه فيلم ها را نسبت به جمعيت کل ايران بسنجيد. به اين معنا که ببينيد کدام قشر از مردم جامعه توانايي پرداخت هزينه براي تماشاي هفتگي فيلم هاي سينمايي را دارند. با اين ديدگاه اکثر جامعه ما حاميان اين گونه کمدي ها نيستند. من منظورم ارزيابي اين فيلم ها نيست اما بايد بررسي کرد کدام درصد از جامعه ما مصرف کننده اين کالاهاي تصويري هستند؟ از اين منظر درصد ناچيزي از جامعه ما هوادار کمدي هاي سخيف هستند و اکثريت جامعه دغدغه هاي ديگري دارند.
* براي انتخاب نقش هايتان چه رويه اي را دنبال مي کنيد و علاقه مند هستيد مردم، مهرداد ضيائي را با خلق چه تيپ شخصيتي بشناسند؟
- دوست دارم تصوير واقعي کاراکترهايي باشم که براي مردم قابل لمس است. برايم مديوم تئاتر، سينما و تلويزيون فرقي نمي کند. دوست دارم اين نوع جنس کار از من در ميان مردم به يادگار بماند، چيزي که دور از واقعيت نباشد. به همين دليل کارهايي را مي پذيرم که قلبم مي گويد.
* به عنوان تماشاگر، سليقه شما به نقش ها و فيلم هايي که بازي مي کنيد نزديک تر است يا جنس ديگري از بازي را دوست داريد؟
- اگر منظوتان سينماي هنري و بازي هاي درونگرايانه است، بله. من علاقه زيادي به اين نوع سينما دارم اما سينماي خوب را دوست دارم. چه بازي ها در آن درونگرا باشد و چه برونگرا.
* کارنامه خودتان را تا امروز چگونه مي‌بينيد؟
- فقط مي‌دانم تا به حال کاري نکرده‌ام که به‌خاطر آن کار بخواهم خودم را مؤاخذه کنم. نمي‌توانم بگويم کارهايم در سطح عالي بوده اما خوب بوده است. يعني اگر سريال بوده بيننده ۹۰ درصدي داشته است. کارنامه من در سطح خوب بوده است. روندي را که پيش گرفته ام به همان شکل بايد جلو بروم. اينکه تا کي بتوانم اين رويه را داشته باشم و در انتخاب‌ها ثابت قدم باشم، نمي‌دانم تا کي ادامه دارد اما سعي کرده ام که کارهاي خوب انجام دهم.
* در تاريخ بازيگري‌تان پيش آمده با بازيگر مقابل‌تان مشکل داشته باشيد و نخواهيد بازي کنيد؟
- شايد پيش آمده باشد که صد در صد راضي نبودم، اما پيش نيامده که بازيگر مقابلم کسي باشد که اصلا نتوانم بازي کنم. فکر مي‌کنم بازيگر مقابل با آدم بده و بستان خاصي دارد. خيلي مهم است کساني که با هم کار مي‌کنند رابطه خوبي با هم داشته باشند. تا به امروز با همه کساني که کار کرده ام توانسته ام ارتباط برقرار کنم و آن حس را رد و بدل کنم. گاهي آن حس با يک ‌نفر قوي‌تر است و بازي بهتر مي‌شود، طوري که زندگي در آن جريان پيدا مي‌کند. خيلي وقت‌ها هم نه.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9207/1/19436/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha