آرشیو
انتخاب نشریه


پاي ناتو به معامله باز شد
درِ باغ سبز ترامپ براي رياض

فاطمه صالحي
 پادشاه عربستان ۲ روز پس از اعلام آمادگي اين کشور براي اعزام نيرو به سوريه در قالب يک «ائتلاف گسترده»، با نمايندگان کشورهاي عضو ناتو در رياض ديدار کرد.«سلمان بن عبدالعزيز» در کاخ يمامه، ميزبان «ماتين لتفي بيدر» رئيس کميته فرعي مشارکت‌هاي ناتو و تعدادي از رؤساي مجمع پارلماني اعضاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) بود. دو طرف در اين ديدار درباره روابط پارلماني عربستان سعودي و کشورهاي عضو ناتو و همکاري‌هاي دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.اين ديدار در حالي صورت گرفت که منابع آمريکايي آگاه اعلام کردند که دولت دونالد ترامپ رئيس جمهور اين کشور طرح دادن پاداش و در واقع باج دادن به عربستان براي اعزام نيرو به سوريه به جاي نظاميان آمريکايي را بررسي مي کند.
ناتواني کشورهاي عربي در اعزام نظاميان خود به سوريه و درگيري اين کشورها به مسائل داخلي امکان تحقق درخواست ترامپ از اين کشورها را بسيار ضعيف نشان مي دهد بنابراين رئيس جمهور تاجر مآب آمريکا براي اجرايي شدن اين خواسته دست به يک معامله مي زند؛ معامله اي که اين‌بار پاي ائتلاف ناتو را براي راضي کردن رياض به ميان مي کشد.يکي از طرح هايي که در حال حاضر در شوراي امنيت ملي آمريکا بررسي مي‌شود اين است که به عربستان پيشنهاد تبديل شدن به 
«همپيمان اصلي خارج از ائتلاف ناتو» داده شود و رياض در مقابل با اعزام نيرو به سوريه و ارائه کمک‌هاي مالي لازم موافقت کند.  
گنجاندن عربستان به عنوان همپيمان اصلي ناتو خارج از ائتلاف در واقع يک اعتراف رسمي در خصوص اينکه اين کشور شريک استراتژيک نظامي آمريکا در سطح همپيمانان اصلي مانند اردن و کره جنوبي است محسوب مي شود.آمريکا اين موضوع را درک کرده است که اگر مي خواهد عربستان به سوريه نيرو اعزام کند بايد هزينه آن را نيز پرداخت کند؛ هزينه اي که در حال حاضر بيشتر روي رابطه ائتلاف ناتو و رياض تمرکز دارد. رؤساي جمهور آمريکا از زمان جورج بوش پدر تعدادي از دولتها مانند رژيم صهيونيستي، ژاپن، کره جنوبي و پاکستان را در دسته بندي «همپيمان اصلي خارج از ائتلاف ناتو» قرار داده اند. مصر، اردن، بحرين، کويت، مراکش و تونس نيز در ميان کشورهاي عربي در اين دسته بندي قرار مي گيرند.
دولت آمريکا معمولا کشورهايي را که جزء همپيمانان نزديک و داراي روابط استراتژيک با نيروهاي مسلح آمريکا بوده و در عين حال عضو ناتو نيستند در اين دسته بندي مي گنجاند. 
درست است که اين دسته بندي يک توافق دفاعي يا يک معاهده رسمي با آمريکا به شمار نمي آيد اما کشور مذکور به تعدادي از مزاياي نظامي و مالي که کشورهاي خارج از ناتو از آن محروم هستند دست پيدا مي کند.براساس دسته بندي هاي ناتو دو نفر مي‌توانند کشورهاي مختلف را در اين سطح از همپيماني قرار دهند؛ وزير دفاع آمريکا با موافقت وزير خارجه يا رئيس جمهور اين کشور زير نظر کنگره. کشورهايي که در اين رده بندي قرار مي گيرند مي توانند در پروژه‌هاي مشترک با وزارت دفاع آمريکا شرکت کرده يا به ميزاني از اورانيوم ضعيف شده دست پيدا کنند. آنها هم چنين مي توانند انبارهاي تسليحاتي نظاميان آمريکايي را در خاک خود و خارج از تأسيسات نظامي آمريکا داشته باشند. علاوه بر اين کشورهاي مذکور 
مي‌توانند از حمايت مالي نظامي آمريکا مخصوص کمک‌هاي خارجي و اجاره کردن برخي تجهيزات دفاعي و قراردادهاي تعمير و نگهداري تجهيزات نظامي آمريکا خارج از خاک اين کشور در کنار دريافت مجوزهاي مربوط به تکنولوژي هاي فضايي برخوردار شوند.
حمله ناتو به يک کشور بدون اجازه شوراي امنيت در تاريخ بي سابقه نيست و در اين خصوص مي توان به جنگ کوزوو اشاره کرد چرا که به نظر مي رسد آمريکا قصد تکرار سناريو جنگ کوزوو در سال ۱۹۹۹ با مشارکت ناتو و حمله به اهداف نيروهاي مسلح يوگسلاوي را دارد به طوري‌که بعد از اين حملات، نيروهاي يوگسلاوي با عقب نشيني از کوزوو موافقت کردند.اين مداخله ناتو بدون قطعنامه شوراي امنيت صورت گرفت و چين و روسيه با آن مخالفت کردند. آمريکا در آن زمان اين مداخله را «انساني» تلقي کرد. اين نخستين باري بود که ناتو از نيروي نظامي بدون موافقت شوراي امنيت استفاده کرد.
در هر صورت ديدار پادشاه عربستان با نمايندگان ناتو دقيقا بعد از درخواست ترامپ از کشورهاي عربي براي اعزام نيرو به سوريه خود بيانگر آن است که گردانندگان اين سناريو به صورت جد به دنبال اجرايي شدن آن هستند گرچه در اين مسير با موانع زيادي روبه رو مي‌باشند.لشکر کشي کشورهاي عربي به سوريه در صورتي‌که محقق شود درواقع بهانه اي براي آغاز يک جنگ نيابتي جديد عليه ايران محسوب مي شود چرا که اين کشورها در صورت مداخله مستقيم در سوريه مجددا شروع به مسلح کردن گروه هاي تروريستي خواهند کرد (همان کاري که از ابتدا به انجام آن مبادرت ورزيدند) و نه تنها باعث متوقف شدن جنگ در اين کشور نشده بلکه بارديگر زبانه هاي درگيري در سوريه را شديدتر از قبل شعله ور مي کنند.
با وجود آنکه عربستان بعد از مطرح شدن پيشنهاد ترامپ مبني بر اعزام نيرو به سوريه فورا با آن موافقت کرد اما به نظر مي رسد پشت پرده اين موافقت، شرطهايي نهفته است که از انظار عمومي ناپيدا بوده اما رفت و آمد نمايندگان ناتو به عربستان، منويات مقامات آل سعود براي باج گيري از ترامپ را آشکار کرده و نشان مي دهد که اين‌بار گاو شيرده عربستان براي 
خوش‌رقصي و خدمت رساني به مقامات واشنگتن مطالباتي نيز دارد.
شکستهاي پي در پي گروه هاي تروريستي در برابر ارتش سوريه و نيروهاي حزب الله و اخراج عناصر گروه تروريستي داعش از مناطق مختلف اين کشور باعث مي شود که عربستان براي دادن يک تنفس مصنوعي به تروريست‌ها و مقابله با ايران از کنار اين پيشنهاد به راحتي عبور نکند؛ عربستاني که خود درگير جنگ داخلي قدرت در دربار و احتمال وقوع يک کودتا عليه محمد بن سلمان وليعهد ديکتاتور اين کشور است و نظاميان سعودي براي چهارمين سال متوالي در باتلاق يمن که به دست رياض به وجود آمده دست و پا 
مي زنند و ياراي مداخله در يک جنگ فرسايشي ديگر عليه کشور عربي مستقل ديگر را ندارند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9206/1/19349/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha