آرشیو
انتخاب نشریه


در ديدار ترامپ و مرکل چه گذشت؟
خيانت برجامي ژرمن‌ها

بخش سياسي خارجي: سرانجام همان گونه که پيش بيني مي شد، مقامات اروپايي با اتخاذ رويکردي سياسي و غير حقوقي، مواضع خود را در قبال برجام به سود ايالات متحده آمريکا و دولت دونالد ترامپ تغيير دادند. به عبارت بهتر، نه تنها مقامات سه کشور اروپايي اقدامي در راستاي مهار ترامپ و کارشکني هاي وي در برجام صورت ندادند، بلکه با کاخ سفيد در خصوص «تغيير برجام» وارد معامله اي سياسي شدند. اين قاعده در خصوص آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نيز صادق است .اخيرا، پس از پايان ديدار صدراعظم آلمان و رئيس جمهور آمريکا، ترامپ و مرکل در کاخ سفيد کنفرانس خبري مشترک برگزار کردند. ترامپ گفت که در ديدار با مرکل با وي درباره ايران رايزني کرده است. او با تکرار مواضع خصمانه و ادعاهاي اثبات‌نشده خود عليه ايران گفت: «رژيم ايران بر آتش خشونت، خونريزي و هرج و مرج در سراسر خاورميانه مي‌دمد. ما بايد اطمينان حاصل کنيم اين حکومت به دستيابي به سلاح اتمي نزديک هم نمي‌شود و ايران به اشاعه موشک‌هاي خطرناک خود و حمايتش از تروريسم پايان مي‌دهد!»اظهارات ترامپ در حالي مطرح مي‌شود که دولت‌هاي عراق و سوريه نقش جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با گروه‌هاي تروريستي در منطقه را مورد تمجيد قرار داده‌اند. در مقابل، دولت آمريکا از زمان آغاز ناآرامي‌ها در سوريه از گروه‌هاي شبه‌نظامي و تروريست‌ها حمايت کرده است. ترامپ در ادامه ادعاهاي خود گفت: «در خاورميانه (غرب آسيا) هر جا مشکلي هست، ايران آنجا هست. همزمان با اقدام ما براي ريشه‌کن کردن اندک بقاياي داعش از سوريه، بايد اطمينان حاصل کنيم که ايران از موفقيت‌هاي ما منتفع نمي‌شود. براي جلوگيري از اين اتفاق، ائتلاف ما و شركاي منطقه‌اي ما بايد کمک‌هاي مالي و نظامي خودشان را به اقدامات ما براي مبارزه با داعش افزايش دهند. 
برخي از اين کشورها ثروت‌هاي هنگفتي در اختيار دارند و هزينه کمک‌هاي شايان توجهي که به آنها کرده‌ايم را خواهند پرداخت.»
بعد از اظهارات ترامپ، «آنگلا مرکل»، علي‌رغم آنکه گفته مي‌شد براي قانع کردن ترامپ جهت ماندن در برجام به واشنگتن سفر کرده در اين نشست خبري گفت که اين توافق کامل نيست.وي گفت: «نظر ما اين است که برجام اولين مرحله‌اي است که به کند کردن اقدامات ايران کمک کرده است. اما ما فکر مي‌کنيم که اين توافق براي بازداري و مهار بلندپروازي‌هاي ايران کافي نيست.»
مرکل با بيان اينکه برجام «به هيچ عنوان کامل نيست» گفت که اين توافق «تمامي مشکلات با ايران را حل نخواهد کرد.» او گفت: برجام يک گام از گام‌هاي لازم براي مهار «اقدامات بد ايران» است.مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا روز جمعه در بروکسل گفت: با توجه به عدم اصلاح دائمي برجام و رفع نواقص آن بعيد به نظر مي‌رسد که رئيس‌جمهور در اين توافق بماند.امانوئل ماکرون رئيس‌جمهور فرانسه  نيز که اخيراً براي قانع ساختن ترامپ به حفظ برجام به واشنگتن سفر کرده پس از ديدار با او اعلام کرد به نظر نمي‌رسد که ترامپ در توافق هسته‌اي باقي بماند.مقامات کشورمان تاکيد کرده‌اند که در صورت خروج آمريکا از برجام گزينه‌هاي متعددي از جمله خروج از معاهده ان.پي.تي پيش روي ايران قرار دارد.اکونوميست در تحليلي پيرامون احتمال خروج ترامپ از برجام نوشت: در تئوري، ترامپ تنها تصميم گيرنده براي لغو توافقي که توسط سلفش باراک اوباما با آن موافقت شده، نيست. اين توافق سياسي بين ايران و 6 قدرت جهاني است: بريتانيا، چين، فرانسه، آلمان، روسيه و ايالات متحده همگي از سهمي يکسان در آن برخوردار هستند. به طور رسمي برنامه جامع اقدام مشترک ، 
در ازاي لغو تحريم هاي هسته اي محدوديت هايي 10 تا 15 ساله را بر برنامه هسته اي ايران اعمال کرده است. دولت هاي اروپايي، به علاوه چين و روسيه، طي ماه هاي اخير ضمن حمايت از اين توافق اعلام کردند که ايران به تمام بندهاي آن پايبند بوده است. در عمل اما اعمال تحريم هاي مجدد توسط آمريکا، به ويژه تحريم هاي ثانويه که بانک ها و تجارت هاي اروپايي ها با ايران را به خطر مي اندازد، شرايط را بحراني خواهد نمود.آقاي ترامپ اين معامله را «بدترين» توافق ممکن مي داند و از مدت ها پيش وعده داده که آن را خاتمه مي دهد. وي به لطف مهلت هاي تحميل شده توسط کنگره، که به رئيس جمهور آمريکا براي بررسي هر چند ماه يک بار برجام فرصت داده اين امکان را دارد که اين بار از توافق خارج شود.مهلت بعدي در تاريخ 12 ماه مي يا 22 ارديبهشت ماه است. او در يک کنفرانس مطبوعاتي مشترک با آقاي ماکرون در روز 24 آوريل، همچنان علي رغم تلاش هاي ماکرون بر لزوم تغيير توافق هسته اي تاکيد کرد.
اما اکنون بحث اصلي پيرامون چگونگي تحريم هاي جديد و نتايج آن است. تحريم هاي آمريکا در گذشته  عمدتا مربوط به صادرات نفت ايران و ساير معادن به دلار و  هدف قرار دادن بانک هاي ايران و کساني که با آنها تجارت مي کنند بود. مسلما اين بار نيز ترامپ دوباره چنين تحريم هايي به اضافه تلاش براي محدود ساختن معاملات صنعت هوايي ايران را هدف قرار مي دهد. مقامات ايران تهديد کرده اند که اگر آمريکا برجام را ترک کنند آن ها نيز اين توانايي را دارند که ظرف مدت کوتاهي به شرايط سابق بازگردند و اگر اين اتفاق رخ دهد احتمال وقوع جنگ جدي خواهد بود.
در حال حاضر  ايران مي تواند با اين شرايط کنار بيايد و به دنبال گسترش تجارت با شرکاي غير آمريکايي باشد، اما بحث اين است که شرکت هاي بزرگ بين المللي احتمالا از ترس جريمه هاي آمريکا نسبت به معامله با ايران چندان روي خوشي نشان ندهند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9204/1/19102/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha