آرشیو
انتخاب نشریه


تاملي بر سفر مرکل به ايالات متحده آمريکا
ديدار بي فايده در واشنگتن !

سعيد سبحاني 
 صدر اعظم آلمان به واشنگتن سفر کرد . تا با دونالد ترامپ رئيس جمهور اين کشور ديدار و گفتگو کند.اگرچه برخي رسانه هاي غربي اعلام کرده اند که اصلي ترين هدف آنگلا مرکل در اين ديدار، مذاکره با ترامپ بر سر برجام بوده است ، اما به نظر مي رسد اهداف و محورها و موضوعات ديگري نيز در اين سفر وجود داشت  که موضوع برجام را تا حد زيادي تحت الشعاع خود قرار داده است. نبايد فراموش کرد که متعاقب وضع تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم و همچنين اصرار ترامپ بر افزايش سهم کشورهاي عضو پيمان آتلانتيک شمالي در تامين هزينه هاي ناتو، شاهد بروز تنش‌هايي ميان برلين و واشنگتن طي ماه‌هاي گذشته بوده ايم. مروري بر گزارش خبرگزاري رويترز که قبل از سفر مرکل به آمريکا منتشر شد ،  مي تواند قابل تامل باشد :
"انتظار مي‌رود گفتگوهاي  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا روي موضوعات مختلفي از جمله مسائل اقتصادي متمرکز باشد. پيش از انجام اين سفر مقام‌هاي آلماني گفتند انتظار مي‌رود مسئله اعمال تعرفه‌هاي آمريکا روي فولاد و آلومينيوم اروپا که از اول ماه مي اجرايي مي‌شود، در دستور گفتگو قرار داشته باشد. با اين حال آنها مي‌گويند آلمان براي مذاکره بر سر يک بسته گسترده‌تر شامل ساير صنايع آماده است. يک مقام کاخ سفيد همچنين گفت: ترامپ،‌ مرکل را براي افزايش اعتبارات آلمان در ناتو تحت فشار قرار خواهد داد."
در گزارش رويترز، اشاره اي به موضوع برجام نشده است. واقعيت امر اين است که ناکامي امانوئل ماکرون در قانع کردن دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در خصوص حفظ توافق هسته اي، منجر به نااميدي صدر اعظم آلمان از ادامه رايزني ها بر سر اين موضوع گرديد. البته اين به معناي عدم طرح موضوع برجام در ديدار مشترک مرکل و ترامپ نبود! اظهارات مرکل در پايان ديدار با ترامپ نشان داد که مرکل نيز به مانند ماکرون، نتوانسته است با ترامپ بر سر موضوع برجام با توافق برسد. بايد اين موضوع را مدنظر قرار داد که صدر اعظم آلمان پيشنهاد جديدي را به ترامپ در خصوص توافق هسته اي با ايران ارائه نداده مرکل به خوبي مي داند که حضور افرادي مانند جان بولتون در کاخ سفيد ، شانس باقي ماندن ايالات متحده آمريکا در برجام را به شدت کاهش داده است. ماکرون اخيرا در سخنراني خود پس از ديدار با ترامپ اعلام کرد که رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا احتمالا از توافق هسته اي با ايران خارج خواهد شد. همچنين رئيس جمهور فرانسه اذعان کرد که نتوانسته  ترامپ را براي ماندن در برجام قانع کند. فراتر از آن، ترامپ مدعي شده است که وي ، نظر ماکرون در خصوص توافق هسته اي با ايران را تغيير داده ادعايي که با سکوت ماکرون مواجه شده است. 
واقعيت امر اين است که مقامات آلماني، تحت فشار ايالات متحده آمريکا و دو کشور فرانسه و انگليس، از تابستان گذشته به مذاکره بر سر "تغيير برجام " مطابق خواسته هاي ترامپ تن دادند. اين در حالي بود که چنين اقدامي از ابتدا اشتباه بود. هم اکنون آلمان نيز به مانند فرانسه و انگليس، نقش به سزايي در خروج ايالات متحده از برجام خواهد داشت. اگر استراتژي " مهار آمريکا" از سوي تروئيکاي اروپايي به خوبي پياده سازي مي شد و سه کشور آلمان،انگليس و فرانسه اصلي ترين وظيفه خود در قبال برجام را فداي معامله سياسي با ايالات متحده و دولت ترامپ نمي کردند، امروز رئيس جمهور ايالات متحده صراحتا موضوع خروج از توافق هسته اي را مطرح نمي کرد. در هر حال، از ابتدا نيز بعيد بود  صدر اعظم آلمان در اين ديدار کوتاه يک روزه و در فاصله زماني اندک باقي مانده تا تاريخ 22 اديبهشت ماه ( 12 ماه مي) اقدامي در مواجهه با خروج آمريکا از توافق هسته اي صورت دهد. 
نکته ديگري که بايد مدنظر قرار گيرد، به دستور کار مذاکرات مرکل و ترامپ باز مي گشت . اصلي ترين هدف مرکل از مذاکره با ترامپ، رسيدن به توافقي کامل با کاخ سفيد بر سر اختلافات اقتصادي اخير بود. اعمال تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم  از سوي دولت آمريکا،منجر به خشم 28 عضو اتحاديه اروپا شده است. اگرچه ترامپ فعلا اعمال اين تعرفه‌ها را بر کالاهاي اروپايي به تاخير انداخته است، اما برخي منابع  آمريکايي اعلام کرده اند که تصميم نهايي ترامپ در اين خصوص غير قابل تغيير خواهد بود. موضوع ديگري که در مذاکرات صدر اعظم آلمان و رئيس جمهور آمريکا مورد بررسي قرار گرفت، به مناسبات اين دو در ناتو باز مي گردد. ترامپ همچنان اصرار مي ورزد که اعضاي ناتو بايد هزينه هاي دفاعي و امنيتي خود را افزايش داده و بودجه بيشتري را در ناتو صرف کنند. اين موضوع با مقاومت برخي اعضاي ناتو مواجه شده است. از سوي ديگر، در داخل آلمان نيز مرکل نسبت به انعطاف در برابر مواضع زورگويانه و سخت گيرانه رئيس جمهور آمريکا در قبال ناتو متهم شده  همين موارد سبب شد  تا مرکل در ديدار اخير خود با ترامپ، بار ديگر مواضع وي در ناتو را به نقد بکشد. با اين حال به نظر نمي رسد که انتقادات مرکل تاثيري بر مواضع رئيس جمهور آمريکا داشته باشد! همان گونه که رسانه هاي غربي اعلام کرده اند، ترامپ همچنان به رويکرد  سلبي خود در قبال ديگر اعضاي ناتو ادامه خواهد داد. 
آنچه از شواهد موجود بر مي آيد، اين است که مرکل قصد داشت  توان اصلي خود در ديدار با رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا، صرف اختلافات اخير نظامي و اقتصادي با کاخ سفيد کند. در اين معامله، برجام در اولويت‌هاي يعدي قرار داشت . همان گونه که اشاره شد، پس از اعلام عدم موفقيت ماکرون در خصوص ماندن ايالات متحده آمريکا در برجام، مرکل نيز انگيزه اي براي ادامه موثر  مذاکرات با ترامپ در اين خصوص نداشته است.حتي اگر ، موضوع توافق مکمل ميان آمريکا و اروپا بر سر برجام ( تغيير برجام )  ميان آمريکا و اروپا مطرح شود، اين موضوع نيز از اعتباري در نزد ايران، روسيه و چين برخوردار نخواهد بود.  نبايد فراموش کرد که تروئيکاي اروپايي ، يعني سه کشور فرانسه، انگليس و آلمان در ايجاد وضعيت موجود در قبال برجام مقصر هستند. اگرچه نقش فرانسه و انگليس  در اين معادله نسبت به آلمان  پررنگ تر است، اما برلين نيز بايد سهم خود را در اين موضوع بپذيرد. در نهايت اينکه رسانه هاي غربي، قبل از سفر مرکل به آمريکا نيز  کمتر از شانس موفقيت مرکل در ديدار با ترامپ سخن مي گفتند . به نظر مي رسد در صورت اعلام رسمي خروج ايالات متحده آمريکا از برجام، ميان سه کشور اروپايي رايزني هايي 
در خصوص چگونگي حفظ برجام صورت گيرد ، 
اين در حالي است که پاسخ جمهوري اسلامي ايران نسبت به اقدام سلبي ايالات متحده در قبال برجام کوبنده خواهد بود. بديهي است در صورت اعلام خروج واشنگتن از توافق هسته‌اي، دليل و منطقي براي ماندن جمهوري اسلامي ايران در اين توافق وجود نخواهد داشت. موضوعي که بسياري از مسئولين کشورمان نيز نسبت به آن تاکيد داشته اند. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9204/1/19099/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha