آرشیو
انتخاب نشریه


از كجا آغاز كنيم؟

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
اصل گفتگو را کسي ترديد ندارد. اما ترديد در نوع گفتگو، توافق، نحوه توافق و اجراي توافق است. قصد برجام يک قصد عبرت ‌آموز براي ملت و دولت ما در مواجهه با دشمن است. کساني که به آن دل بسته بودند و حل  همه مشکلات کشور را در آن جستجو مي‌ کردند، 
يکي پس از ديگري از آن دل کندند و ديگر اميدي به آن ندارند.
آخرين کورسويي که از آن ديده مي‌ شود برخي نشسته ‌اند سه احتمال داده‌ اند و براي هر احتمالي يک رويکردي را پيشنهاد مي‌ کنند. چون داستان بدعهدي و نقض پيمان يک رويه هميشگي براي دشمن شده، حتي نمي ‌شود به هيچ يک از احتمالات نگاه کرد.
قصه از اينکه چه بايد کرد، گذشته است. اين يک سوال قديمي است. اينکه از کجا آغاز کنيم مهم و حرف نويي است.
ترامپ مي‌گويد؛ توافق برجام يک توافق احمقانه است. او بدين  ترتيب اعتراف مي ‌کند که ما در اين توافق با يک مشت احمق رو به رو هستيم. اين آدرس درستي است براي رفتن به سمتي که کار را از کجا بايد آغاز کنيم؟
ترامپ مي ‌گويد؛ اعراب خليج فارس گاو  شيرده هستند، آنها را بايد تا جايي که  شير دارند دوشيد، شيرشان هم تمام شد آنها را بايد ذبح کرد.
ما مي‌گوييم اعراب به ويژه اعراب خليج فارس برادران مسلمان ما هستند هر چند شيوه رفتار آنها مثل رفتار برادران يوسف با ماست. اما دليل و برهان قرآني براي ذبح آنها نداريم. پس بايد لگد به سطل شير ترامپ زد تا حراميان کاخ سفيد با خيال راحت همسايگان ما را ندوشند. اين هم يک آدرس درست براي اينکه از کجا آغاز کنيم؟
ماکرون در سفر به واشنگتن پذيرفته است که مسئولين ديپلماسي کشورش در توافق بر جام احمق بوده اند لذا با همزباني با ترامپ گفته است؛‌ «برجام را با حذف توان موشکي و قدرت منطقه ‌اي ايران حفظ مي‌ کنيم.» مفهوم اين سخن آن است که برجام توان هسته ‌اي ايران را متوقف کرد.
بايد  يک برجام ديگر براي توقف نفوذ منطقه ‌اي و حذف توان موشکي ايران پيدا کنند. قيافه ماکرون و ترامپ در کنار هم در منظر ملت ايران قيافه «لورل و هاردي» را تداعي مي‌‌کند؛ لورل و هاردي قيافه دو احمق در فيلم‌ هاي کمدي ايام جنگ دوم جهاني را  واتاب مي‌دهند که در احمق بودن هميشه سعي مي ‌کردند يکي از ديگري پيشي گيرد.
عقل مي‌گويد؛ گفتگو با احمق‌ ها بي ‌فايده است. اين را حضرت مسيح پيامبر خدا عليه السلام مي‌ گويد. ملامت اينکه چرا ما در برجام در سر يک ميز مذاکره نشستيم هم درست نيست چون براي اثبات حماقت آنها بايد اين راه طي مي ‌شد که شد، تا کساني که فايده‌ اي بر آن مترتب مي ‌ديدند هم به جمع عقلاي ملت بپيوندند.
برگرديم به «از کجا آغاز کنيم؟»
آمريکايي ها در حماقت اخير خود  در منطقه  مرتکب خطاي بزرگي شدند. آنها با دو بار حمله به سوريه به بهانه دروغ حمله شيميايي ارتش سوريه در دوما، باب جديدي از تعامل با ما را باز ‌کردند. در حمله اول 
7 تن از ايراني‌ ها به شهادت رسيدند. ما بايد بدون فوت وقت اين تهاجم را پاسخ مي ‌داديم اما متأسفانه اين پاسخ داده نشد. آمريکا و شرکاي اروپايي آنها حمله دوم را کردند. البته در حمله دوم هوشياري به خرج دادند و خطاي حمله اول را تکرار نکردند. در حمله دوم معلوم شد که مي‌ خواستند يک فاکتور جديد صورت حساب براي سعودي ها بفرستند، اما ما نبايد به چند و چون اهداف،‌ پيغام و پسغام آنها براي برخي همپيمانان مان در سوريه فرستادند، کاري داشته باشيم. حمله به تيفور بايد پاسخ داده مي ‌شد. تا حمله دوم اشرار جنايتکار آمريکايي و اروپايي شکل نگيرد. اکنون که  پاسخ  اول را به تأخير انداخته‌ ايم ممکن است به زودي حمله سوم دشمن عملياتي شود.
دريادار شمخاني، دبير شوراي امنيت مي ‌گويد؛ پاسخ ما قطعي است اما زمان و مکان را ما تعيين مي ‌کنيم.
رئيس مجلس هم مي ‌گويد؛ رفتار آمريکايي ها را رصد مي‌ کنيم و به موقع پاسخ مي ‌دهيم.
البته وي تأکيد کرده است که پاسخ آمريکايي‌ ها  و صهيونيست‌ ها 
را مي‌ دهيم.
اما  پاسخ هر قدر به تأخير بيفتد موضوع «از کجا آغاز کنيم؟» هم منتفي مي ‌شود. اين انتفاء موضوع براي کشور خسارت ‌بار است.
آمريکايي ها از برجام 1 و2 و 3 خلع سلاح جمهوري اسلامي ايران را دنبال مي‌ کنند، تا به راحتي بتوانند تير خلاص را به ملت ايران شليک کنند.
اکنون ميليون ها جوان در خطوط تماس ما در جبهه‌ هاي دشمن منتظر فرمان هستند. اين پاسخ  بايد هر چه زودتر تدارک شود. اين پاسخ مي ‌تواند صورت مسئله تعامل سازنده جهان را از حالت  تئوريک خارج و تصويري عملي و واقعي به آن دهد.
ظريف در شوراي روابط خارجي آمريکا اين سوال را براي آمريکايي ها 
مطرح کرد که؛ «ملت ما  با بدعهدي آمريکا در برجام، سوال 
مي ‌کنند نتيجه تعامل با جهان - بخوانيد اشرار جهاني - چه شد؟» پاسخ روشن است؛ هيچ دولت عاقلي با يک مشت احمق که به حماقت خود اعتراف دارند تعامل نمي ‌کند.
راه حل اختلاف روشن است. همان رفتاري که آنها با ما دارند بايد با محاسبه دقيق مقابله به مثل شود. دست ايران در تنگه‌هرمز،‌ باب المندب و خطوط تماس با سرزمين‌ هاي اشغالي بسته نيست و اين  چيزي است که بايد هر چه زودتر در ارتباط با پاسخ سوال  «از  کجا آغاز کنيم؟» شکل عملي به خود گيرد.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9203/1/18951/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha