آرشیو
انتخاب نشریه


ماكرون حرف آخر را زد:
ترامپ از برجام خارج مي شود

بخش سياسي خارجي: «امانوئل ماكرون» رئيس جمهوري فرانسه در پايان سفر خود به واشنگتن گفت که همتاي آمريکايي خود را «قابل پيش بيني» مي داند و گرچه از نظر او اطلاع ندارد، اما گمان مي‌کند که وي «به دلايلي داخلي» از توافق هسته اي 
با ايران خارج شود.ماكرون که در دانشگاه جرج واشنگتن سخنراني مي کرد، اين اقدام را بخشي از «راهبرد افزايش تنش» دولت آمريکا خواند و گفت که با اين وجود، به «دونالد ترامپ» پيشنهاد حفظ برجام را داده است.
رئيس جمهور فرانسه با اشاره به تغيير موضع پيوسته دولت آمريکا و عدم پايبندي آن به توافق‌هاي بين‌المللي گفت: اين سياست شايد در کوتاه‌مدت پاسخگو باشد، اما در ميان‌مدت يا بلندمدت، عاقلانه نخواهد بود.
وي درخصوص رئيس جمهور آمريکا گفت: مردم مي‌گويند که رئيس جمهور ترامپ قابل پيش‌بيني نيست، اما من خلاف آن فکر مي‌کنم. او بسيار قابل پيش‌بيني است.به تعهدات انتخاباتي وي نگاه کنيد. [ترامپ] دو روز پيش بار ديگر در دفترش گفته بود که برجام را بدترين توافق تاريخ، يک کابوس، فاجعه و غيره و غيره مي‌داند.
رئيس جمهور فرانسه در ادامه صحبت‌هايش تصريح کرد که گرچه در اين سفر نتوانسته است تغييري در ديدگاه همتاي آمريکايي خود ايجاد کند، اما موفق به زمينه‌سازي براي مديريت شرايط بعد از فروپاشي احتمالي برجام شده است. وي در اين رابطه گفت: گمان مي‌کنم آمريکا تحريم‌هاي بسيار شديدي [عليه ايران] وضع کند. مي‌‎خواهم که در آن شرايط نقش يک ميانجي بي‌طرف را داشته باشم.
در روزهاي گذشته و همزمان با سفر ماکرون به آمريکا، گزارش‌هايي از احتمال حصول «توافقي تکميلي» ميان آمريکا و اروپا در ارتباط با برجام مطرح شده بود.
«برايان هوک» سرپرست تيم ديپلماتيک آمريکا براي گفتگو با اروپا درخصوص برجام، در همين رابطه گفته بود: فکر مي‌کنم فرانسه و آمريکا درک بهتري از لزوم اتخاذ رويکردي مستحکم‌تر در قياس با گذشته [نسبت به موضوع ايران] را دارند. گمان مي‌کنم فرصتي براي اين موضوع مهيا باشد، اما هنوز کار زياد و اختلاف‌هايي باقي مانده و زود است که بگوييم آيا قادر به دستيابي به توافقي با اروپايي‌ها خواهيم بود يا نه.
سفر رئيس جمهور فرانسه در حالي پايان مي‌يابد که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان راهي آمريکا شده است.  انتظار مي‌رود که برجام از محورهاي اصلي گفتگوهاي وي با مقام‌هاي آمريکايي باشد.رئيس جمهور آمريکا مطابق با قانون مصوب کنگره اين کشور تا تاريخ 12 مه (22 ارديبهشت) فرصت دارد تا در رابطه با تداوم تعليق تحريم ها عليه ايران تصميم گيري کند. «سي ان ان» به نقل از منابع آگاه مدعي شد که رئيسان جمهور آمريکا و فرانسه توافق کرده اند که براي پيماني ديگر که فراتر از برجام است مذاکره با ايران را سريعا آغاز کنند.شبکه خبري «سي ان ان»در گزارشي نوشت که نظر امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه درباره اقناع دونالد ترامپ همتاي آمريکايي او براي ماندن در برجام تغيير کرده است.ترامپ نيز اخيرا مدعي شده است که نظر ماکرون  در خصوص برجام پس از ديدار با وي تغيير کرده است.  به نوشته«سي ان ان»، ماكرون پس از گفتگو با ترامپ اکنون معتقد است که مذاکره براي توافقي جديد با ايران که آمريکا مي خواهد رسمي تر و احتمالا به لحاظ قانوني الزام آور باشد، ضروري است.سي ان ان به نقل از منابع آگاه از گفتگوهاي سران دو کشور مدعي شد که ترامپ و ماکرون برنامه ريزي کرده اند که مذاکره توافقي جديد با ايران را سريعا آغاز کنند و اين توافق در کنار برجام اما فراتر از آن خواهد بود.اين توافق که «سي ان ان» از آن با تعبير «پيمان» ياد کرده است، شامل ملاحظات ترامپ درباره برجام، از جمله برنامه موشکي، بندهاي غروب توافق هسته اي و فعاليت هاي 
منطقه اي ايران خواهد بود! يکي از اين منابع آگاه گفته است که آنچه ايران در محافل و ديدارهاي خصوصي 
مي گويد، بسيار شبيه ادبياتي است که در اظهارات علني مطرح 
مي کند، مبني بر اينکه بازمذاکره برجام به معناي پايان حضور تهران در آن است.«سي ان ان» با اشاره به اميد اروپايي ها براي ماندن ترامپ در برجام، افزود که منابع آگاه گفتند که ماکرون پس از ورود به واشنگتن خيلي زود فهميد اميد چنداني وجود ندارد و آنچه ترامپ به دنبال آن است بسيار فراتر از اصلاحات موقتي است.
وزير دفاع آمريکا گفت که هنوز تصميمي درباره خروج آمريکا از توافق هسته‌اي سال ۲۰۱۵ با ايران گرفته نشده است اما واشنگتن با متحدان اروپايي خود کار مي‌کند تا ببيند آيا راهي براي اصلاح آن وجود دارد يا خير.جيمز متيس در جلسه استماع گزارش کميته نيروهاي مسلح مجلس سنا که صبح پنج شنبه برگزار شد، اظهار کرد: هنوز نمي‌دانيم امکان اصلاحات در توافق تا اندازه‌اي باشد که رئيس جمهور را براي ماندن در توافق راضي کند.او ادامه داد: بحث‌هايي ميان تيم امنيت ملي و افرادي که براي ارائه مشاوره به رئيس جمهور مسئوليت دارند در جريان است. طبعا جنبه‌هايي از توافق قابل اصلاح است. ما داريم روي آن کار مي‌کنيم.آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9203/1/18949/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha