آرشیو
انتخاب نشریه


نقشه مشترک آمريکا و فرانسه
پاي توافق مکمل در ميان است!‌

فخرالدين اسدي
 سرانجام ديدار دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون در واشنگتن و ‌در سايه تبليغات سنگين و گسترده رسانه هاي غربي صورت گرفت. اکثر رسانه هاي غربي اين گونه القا کرده اند که ديدار ماكرون و ترامپ، ‌اقدامي شجاعانه از سوي رئيس جمهور فرانسه براي نجات برجام مي باشد! ‌اين در حالي‌است که با بررسي شواهد و مستندات موجود مي توان دريافت که هدف از اين ديدار مشترک،‌ آخرين هماهنگي ها براي اعمال نظرهاي غير معقول و غير منطقي رئيس جمهور آمريکا در تقابل با برجام و اعمال اين نظرات در توافقي جداگانه بوده است. به عبارت بهتر، ديدار روساي جمهور آمريکا و فرانسه نه در راستاي نجات توافق هسته اي، بلکه در راستاي دفرمه کردن برجام و تبديل آن به توافقي ديگر صورت گرفته است. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که نمي توان به سادگي از کنار آنها گذشت:
نخست اين که ترامپ و ماكرون از سال قبل تا کنون مشغول رايزني با يکديگر بر سر تغيير توافق هسته اي با ايران و تبديل آن به توافقي مدنظر ايالات متحده آمريکا هستند. به عبارت بهتر، ماكرون مدتهاست با تغيير توافق هسته اي موافقت کرده و در مقابل، اقدامي در راستاي جلوگيري از خواسته هاي 
نا معقول و وقيحانه رئيس جمهور آمريکا در قبال برجام صورت نداده است.
 رئيس جمهور فرانسه، به جاي حرکت در ذيل استراتژي مهار آمريکا، به تاکتيک معامله با کاخ سفيد بر سر برجام روي آورده است. نبايد فراموش کرد که ماكرون نخستين رئيس جمهور اروپايي بود که موضوع تحديد توان موشکي ايران و لزوم بحث دوباره در خصوص بندهاي موسوم به غروب آفتاب در برجام را مطرح کرد. در ماه آگوست سال 2017 ميلادي، ماكرون مواضع خود را در تقابل با وضعيت فعلي توافق هسته اي 
علني کرد. او از يک سو نسبت به حفظ برجام تاکيد مي کرد، اما هيچ گاه اشاره نکرد که منظور واقعي وي از "حفظ برجام" چيست!‌ آنچه ماكرون و همتايان اروپايي وي دنبال مي کنند، معامله سياسي بر سر پرونده اي حقوقي به نام توافق هسته اي با ايران است. "تغيير برجام" به بهانه "حفظ برجام" موضوع ديگري است که طي يکسال اخير بارها مورد توجه مقامات اروپايي قرار گرفته است.
بنابراين، "حفظ برجام به صورت موجود" از ابتدا نيز در دستور کار مقامات آمريکايي و فرانسوي قرار نداشته است. اين که ماكرون در جمع نمايندگان هر دو شاخه کنگره آمريکا (سنا و مجلس نمايندگان) گفت کشورش از «برنامه جامع اقدامات مشترک» (برجام) خارج نمي‌شود، به معناي حفظ برجام به صورت موجود از سوي فرانسه نيست، چرا که وي سريعا درادامه حرفش گفت: فرانسه خواستار توافقي جامع‌تر درباره ايران است.
 در همين جهت "هلن دي گال"، سفير فرانسه در فلسطين اشغالي، در مصاحبه‌اي اعلام کرده است که کشورهاي اروپايي فاصله چنداني با رسيدن به توافق با آمريکايي‌ها در خصوص آنچه توافق «جانبي» يا «مکمل» برجام خوانده مي‌شود، ندارند. دي گال در اين خصوص تاکيد کرده است:
«اختلافات اندک هستند. درباره مسائل محل اختلاف رايزني کرديم و مصالحه‌هايي انجام شد. تصميم نهايي درباره پذيرش يا عدم پذيرش اين سند به عهده ترامپ خواهد بود.  هنوز با دولت آمريکا براي بهبود توافق هسته‌اي تلاش مي‌کنيم و انتظار من اين است که تا لحظه آخر با جديت زياد در اين خصوص تلاش کنيم. خوش‌بين هستيم، چون تمامي مواردي که آمريکايي‌ها مطرح کردند را در نظر گرفتيم. ولي نمي‌دانم اينها براي اينکه ترامپ بگويد که اين توافقات مورد پذيرش او هستند و از توافق خارج نمي‌شود کفايت مي‌کنند يا خير.»
نکته دوم اين که مذاکرات مقامات آمريکايي و اروپايي طي هفته هاي اخير در سطح کارشناسان وزارت امور خارجه اين کشورها ادامه داشته است. با اين حال هنوز رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا و مشاور امنيت ملي وي يعني جان بولتون تصميم نهايي خود را در خصوص برجام و نحوه مواجهه با توافق صورت گرفته، اعلام نکرده اند، اما رسانه هاي غربي تقريبا هم نظر هستند که پيش نويس توافقنامه مکمل يا همان توافق ثانويه در خصوص برجام، ‌مورد توافق ديپلمات هاي 
آمريکايي و اروپايي قرار گرفته است. اين مذاکرات بر سر سه موضوع اعمال بازرسي از اماکن نظامي ايران، تجديد نظر در بندهاي موسوم به غروب آفتاب و تحديد توان موشکي ايران همگام با برجام صورت گرفته است.
سومين نکته اين که مذاکرات واشنگتن و تروئيكاي اروپايي با يکديگر بر سر اصلاح توافق هسته اي، با واکنش دو کشور چين و روسيه مواجه شده است. در اين ميان صريح ترين واکنش را مسکو نشان داده است. نماينده روسيه در سازمان ملل متحد اعلام کرد از آن‌جايي که مذاکرات مربوط به آينده توافق هسته‌اي با ايران (برجام) فقط بين آمريکا،‌ بريتانيا، فرانسه و آلمان انجام شده است،‌ اگر هم تصميمي در مورد آن گرفته شود،‌ مسکو حق ملزم نبودن به اجراي چنين تصميمي را براي خود محفوظ مي‌داند.
مقامات چيني نيز عنوان کرده اند که در هر شرايطي نسبت به توافق هسته اي با ايران پايبند خواهند ماند. با اين حال سوال اصلي اينجاست که توافق احتمالي صورت گرفته ميان واشنگتن و تروئيكاي اروپايي (توافق اعضاي 1+3) در اين معادله چه نقش و جايگاهي خواهد داشت؟ آنچه مسلم است اين که توافق صورت گرفته ميان آمريکا و اروپا از اعتبار و اصالتي براي ايران، ‌روسيه و چين برخوردار نبوده و نيست، زيرا اين توافق، با هدف تغيير برجام (توافقنامه اي که در سال 2015 ميلادي به امضاي اعضاي 5+1 وتاييد شوراي امنيت رسيد) صورت گرفته است. تمامي مواردي که در توافق مکمل يا ثانويه برجام و از سوي کشورهاي غربي مدنظر قرار داده شده است، در تعارض با ماهيت و اهداف برجام بوده و از اين رو، نمي توان اعتبار و اصالتي براي آن قائل بود.
توافق جديد در خصوص هر سه حوزه مذکور (بندهاي غروب آفتاب، توان موشکي ايران و بازرسي از اماکن نظامي) در تعارض با سند اوليه و جامع توافق هسته اي بوده و از آنجا که ايران، روسيه و چين نيز در اين مذاکرات شرکت نکرده و رسميتي نيز براي آن قائل نشده اند، قابل اجرا نخواهد بود. اين در حالي‌است که رسانه هاي غربي به تاسي از سياستمداران خود و در هماهنگي کامل با مقامات آمريکايي و اروپايي سعي دارند امضاي احتمالي توافق مکمل يا ثانويه ميان واشنگتن و تروئيكاي اروپايي را موضوعي طبيعي، عادي و حقوقي جلوه دهند! ‌بنابراين، ‌در کنار بازي سياسي مشترک سياستمداران آمريکا و سه کشور اروپايي (فرانسه،‌انگليس و آلمان) بايد مراقب بازي هاي تبليغاتي و رسانه اي طرف غربي در اين معادله بود.
لازم است دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان با همراهي چين و روسيه،‌ هر گونه توافق مکمل برجام، که اتفاقا در تعارض با سند توافق هسته اي مي باشد را محکوم کرده و نسبت به آن به لحاظ حقوقي و سياسي اعلام برائت کنند. بديهي است که در اين برهه زماني، تروئيكاي اروپايي سعي دارند ژست "طرف هاي فداکار" را در اين خصوص گرفته و معامله خود با ايالات متحده آمريکا را در ذيل الفاظي مانند "نجات توافق هسته اي" کتمان کنند. در اينجا لازم است تروئيكاي اروپايي و نمايندگان آنها صراحتا از سوي کشورمان مورد خطاب قرار گرفته و اقدامات يک ساله آنها در معامله هسته اي با ترامپ و عدول آنها از وظيفه اصلي خود، يعني مهار برجامي آمريکا محکوم شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9203/1/18944/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha