آرشیو
انتخاب نشریه


معامله پاريس و واشنگتن
بازي ترامپ و ماكرون عليه برجام

بخش سياسي خارجي: سرانجام ملاقات دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون در واشنگتن و ‌در سايه تبليغات سنگين و گسترده رسانه هاي غربي صورت گرفت. اين ديدار در حالي صورت گرفته است که ترامپ و ماکرون از سال قبل تا کنون مشغول رايزني با يکديگر بر سر تغيير توافق هسته اي 
با ايران و تبديل آن به توافقي مدنظر ايالات متحده آمريکا هستند. به عبارت بهتر، ماکرون مدت‌هاست با تغيير توافق هسته اي موافقت کرده و در مقابل، اقدامي در راستاي جلوگيري از خواسته هاي نا معقول و وقيحانه رئيس جمهور آمريکا در قبال برجام صورت نداده است. 
«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا در ديدار با «امانوئل ماکرون» همتاي فرانسوي خود، برجام را «احمقانه»، «مضحک» و «فاجعه‌بار» خواند و گفت: چنين توافقي هرگز نبايد امضا مي‌شد.ترامپ در کاخ سفيد و در حالي که در کنار مهمان فرانسوي خود نشسته بود، به خبرنگاران گفت که با ماکرون در خصوص برجام مذاکراتي خواهد داشت و به خبرنگاران يادآور شد که «همه، ديدگاه من درباره توافق با ايران را مي‌دانند.»رئيس‌جمهور آمريکا البته باز هم مواضع خود در خصوص توافق ايران و 1+5 را بازگو کرد و گفت: «اين توافق هرگز نبايد اتفاق مي‌افتاد. ما مي‌توانستيم يک توافق معقول يا يک توافق خوب داشته باشيم، اما اين توافق وحشتناکي بود. ما ۱۵۰ ميليارد دلار داديم. ۱/۸ ميليارد دلار را نقدا پرداخت کرديم، نقد. بسته‌هاي پول نقد. اين [ توافق] احمقانه و مضحک بود و هرگز نبايد اتفاق مي‌افتاد.»امانوئل ماکرون که در کنار ترامپ نشسته بود هم با خبرنگاران در خصوص برجام سخن گفت.
همچنين رئيس جمهوري آمريکا مي گويد کشورهاي بسيار ثروتمند منطقه پذيرفته اند که هزينه حضور نظامي اين کشور را در منطقه خاورميانه بپردازند.
دونالد ترامپ در نشست خبري مشترک با امانوئل ماکرون رئيس جمهوري فرانسه اين مطلب را مطرح کرد و افزود: کشورهايي در منطقه قرار دارند که بسيار ثروتمند هستند اما اگر به خاطر ما نبود، حتي يک هفته هم دوام نمي آوردند.وي ادامه داد: آن ها 
بايد براي اتفاقاتي که مي افتد هزينه بپردازند، ايالات متحده با شرمندگي در خاورميانه هست، من مسئوليت آن را قبول 
نمي کنم، خيلي شرمنده خواهم بود که هفت هزار ميليارد دلار در خاورميانه هزينه شده است اما وقتي که مي خواهم ديوار يا مدرسه بسازم، مي گويند که پول ندارم.رئيس جمهوري آمريکا اضافه کرد: کشورهايي که در آنجا هستند، بسيار ثروتمند هستند و آن ها اين پول را خواهند پرداخت، همچنين آن ها بايد سربازانشان را وارد عرصه کنند. بسياري از سربازانمان را به کشور باز خواهيم گرداند. مسير نظامي را خواهيم بست وگرنه ايران به سرعت به آنجا خواهد رفت. هيچ کسي نمي داند در ارديبهشت ماه جاري ( 12 ماه مه) چکار خواهم کرد.رئيس‌جمهور فرانسه نيز ابتدا يادآور شد که «توافق (هسته‌اي 1+5) با ايران مسئله مهمي است» و از عزم خود براي بحث با ترامپ حول محور اين توافق خبر داد.ماکرون سپس حفظ برجام را کلي حافظ ثبات منطقه ارزيابي کرد و گفت: «بايد آن (توافق هسته‌اي) را بخشي از تصوير بزرگتر امنيت آن منطقه در نظر بگيريم. ما وضعيت سوريه را داريم، انتخابات پيش رو در عراق را داريم، بايد ثبات متحدانمان در آن منطقه را حفظ کنيم.»ماکرون البته منظور صريح خود از «تصوير بزرگ‌تر» را براي خبرنگاران توضيح داد و گفت: «آنچه مي‌خواهيم انجام دهيم، مهار کردن ايران است و برجام بخشي از آن تصوير بزرگتر است.»در ادامه سوال و جواب دو رئيس‌جمهور و خبرنگاران، باز هم ترامپ سخن گفت و ادعاهاي پيشين در خصوص نقش منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران را براي حضار تکرار کرد.ترامپ گفت: «هرکجا که برويد، به خصوص در خاورميانه ايران را مي‌بينيد. هر کجايي که مشکل باشد، يمن يا سوريه. همه جا ايران در پشت صحنه حضور دارد و متاسفانه اخيرا روسيه هم هر روز بيشتر در حال درگير شدن است. اما به نظر مي‌رسد که ايران پشت مشکلاتي است که در هرجايي وجود دارد ... نمي‌توانيم اجازه دهيم برخي اتفاقي که در جريان است، ادامه پيدا کند.»رئيس‌جمهور آمريکا سپس بدون اشاره به تلاش شکست‌خورده مذاکره‌کنندگان 1+5 براي ارتباط دادن پرونده هسته‌اي به ديگر مسائل و مقاومت موفقيت‌آميز مذاکره‌کنندگان ايراني، گفت: «توافق با ايران فاجعه است. آن‌ها موشک‌هاي بالستيک آزمايش مي‌کنند. خوب اين توافق درباره چه بوده است؟ اين چه توافقي است که آن‌ها اجازه دارند همه‌جا موشک آزمايش کنند؟ اين چه توافقي است که در آن درباره يمن صحبت نمي‌شود و تمام مسائل ديگري که در ارتباط با ايران وجود دارد. به خصوص ببينيد آن‌ها در عراق دارند چه مي‌کنند يا هر جاي ديگري در خاورميانه که آن‌ها در پشت صحنه حضور دارند. خوب اين چه توافقي است؟ اين‌ها حتي مورد بحث هم قرار نگرفته‌اند.»از سوي ديگر،‌سفير فرانسه در فلسطين اشغالي در مصاحبه‌اي گفته کشورهاي اروپايي فاصله چنداني با رسيدن به توافق با آمريکايي‌ها در خصوص آنچه توافق «جانبي» يا  «مکمل» برجام خوانده مي‌شود ندارند.  «هلن دي‌ گال» درباره مذاکرات جاري ميان ديپلمات‌هاي آمريکا و اروپا براي اصلاح برجام مطابق ميل ترامپ گفت: «اختلافات اندک هستند. درباره مسائل محل اختلاف رايزني کرديم و مصالحه‌هايي انجام شد.»
او تأکيد کرده که تصميم نهايي درباره پذيرش يا عدم پذيرش اين سند به عهده ترامپ خواهد بود.   

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9202/1/18862/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha