آرشیو
انتخاب نشریه


تبيين بيانات رهبر انقلاب در ديدار مديران وزارت اطلاعات
مقابله با جنگ اطلاعاتي دشمن

محمدجواد اخوان
رهبر معظم انقلاب‌اسلامي در ديدار هفته گذشته با مديران و کاركنان وزارت اطلاعات، به برخي از بايسته‌هاي اين نهاد مهم اشاره کرده و نکات مهمي را به اعضاي اين تشکيلات گوشزد نمودند. اين بيانات و نکات مورد تأکيد معظم‌له را مي‌توان منشور کارآمدسازي و صيانت از اين نهاد اطلاعاتي دانستد؛ ازاين‌رو تلاش مي‌گردد برخي از اين نکات محوري مورد مداقه بيشتر قرار گيرد:
1- وزارت اطلاعات نظام
نخستين تأکيد رهبر معظم انقلاب بر اين مهم بود که «وزارت اطلاعات تابع سياست‌هاي نظام است.» مي‌دانيم که در دهه 60 به دليل برخي مسائل، تشکيلات اطلاعاتي کشور در قالب يک وزارتخانه دولتي تشکيل گرديد و به همين دليل برخي تلاش کرده‌اند که مشابه ديگر وزارتخانه‌هاي ديگر با آن رفتار کنند. البته به‌طورکلي يکي از معضلات مديريتي در کشور ما ناپايداري سياست‌ها در حوزه‌هاي گوناگون و قدرت‌يابي اعمال سلايق شخصي و مقطعي به‌جاي سياست‌هاي کلان و راهبردي است. اما هنگامي‌که چنين آسيبي در حوزه حساسي همچون اطلاعات و امنيت مشاهده گردد، خطري به‌مراتب بزرگ‌تر ايجاد خواهد کرد.
اگر به تاريخ سياسي چند دهه گذشته کشور بنگريم، در چند مقطع شاهد دخالت اعمال سليقه فردي ، يا گرايش جناحي در مديريت اين وزارتخانه حساس بوده‌ايم. در دوره موسوم به دوم خرداد، پس از پروژه مشکوک موسوم به قتل‌هاي زنجيره‌اي، تجديدنظرطلبان خيز قدرتمندانه‌اي براي تسلط بر اين نهاد حساس برداشته و تا حدي توانستند با اعمال نيات خود، کارآمدي اين تشکيلات در صيانت از کشور را با چالش مواجه سازند. يک دهه بعد و در دوره دولت دهم نيز جريان انحرافي که قصد تسلط بر اين نهاد را داشت و فعاليت مديران وقت آن‌را مانع توسعه‌طلبي خود مي‌دانست، درصدد تغيير وزير و تحميل شرايط جديدي به اين وزارتخانه برآمد که با تدبير هوشمندانه امام خامنه‌اي، اين سناريو خنثي گرديد. بنابراين مي‌توان گفت علي‌رغم آنکه در همه جاي دنيا تشکيلات اطلاعاتي فراتر از گرايش‌ها و سلايق فردي و مقطعي تعريف مي‌گردد، عده‌اي در کشور ما با سوءاستفاده از جايگاه ساختاري اين مجموعه به‌عنوان يک وزارتخانه به دنبال دست‌اندازي بر آن و اعمال‌نفوذ هرچه بيشتر بر آن هستند. در مقابل اين توطئه شوم، رهبر انقلاب همواره اين نهاد را تابع سياست‌هاي کلان نظام دانسته و به‌اين‌ترتيب تکليف کارکنان خدوم و انقلابي آن را در برابر اعمال فشارهاي سياسي جناحي مشخص کرده‌اند.
2- وزارت اطلاعات انقلابي
 نکته مهم ديگر تأکيد بر عنصر «انقلابي گري» در اين مجموعه حساس بود. علي‌رغم آنکه ذات نهادهاي امنيتي به‌طورمعمول به‌نوعي محافظه‌کاري تمايل دارد و علاوه بر اين همان‌گونه که پيش‌تر اشاره شد، وزارت اطلاعات به دليل ساختار وزارتخانه‌اي‌اش مورد طمع جريان‌هاي سياسي نيز هست، رهبر معظم انقلاب تکليف اين نهاد و مديران و کارکنان آن را روشن نموده و ضمن نهي از جناح‌گرايي در اين دستگاه، تنها گرايش مجاز در اين دستگاه را «انقلابي بودن» دانستند. اين تأکيد صريح در واقع پاسخي آشکار به تلاش‌هايي است که از يک‌سو مايل بود اين نهاد  راهبردي را به «باشگاه احزاب» تبديل سازد و از سويي با منزوي ساختن بدنه جوان و انقلابي وزارت، ساختار محافظه‌کار و بي‌مسئوليت در برابر تهديدات متنوع دشمن عليه انقلاب‌اسلامي را بر آن تحميل نمايد.
معظم‌له رمز و راز نهادينه‌سازي مشي انقلابي بر اين نهاد را نيز تجويز فرموده و آن مطالعه دقيق وصيت‌نامه و بيانات امام راحل عظيم‌الشأن است.
3- آمادگي براي مقابله با نفوذ و جنگ اطلاعاتي
رهبر معظم انقلاب در فرازي ديگر از بيانات خود به جنگ پيچيده اطلاعاتي دشمن اشاره کرده و مواردي همچون «نفوذ و سرقت اطلاعات»، «تغيير محاسبات تصميم‌گيران»، «تغيير باورهاي مردم»، «ايجاد نابساماني مالي و اقتصادي» و «ايجاد آشفتگي‌هاي امنيتي» را به‌عنوان مصاديقي از شيوه‌ها و روش‌هاي دشمن در اين جنگ دانستند. در ادامه، ايشان سه راهبرد مقابله با دشمن در اين جنگ اطلاعاتي را «رويکرد تهاجمي براي تعريف زمين بازي توسط دستگاه اطلاعاتي ما»، « برنامه‌ريزي بلندمدت با پيش‌بيني رويدادهاي آينده، و تحليل و بررسي دقيق اطلاعات» و 
« جدي گرفتن موضوع نفوذ » اعلام نمودند. 
در ذيل اين راهبرد آخر يعني «توجه جدي به مقابله با نفوذ» به اهميت بررسي صلاحيت مديران دستگاه‌هاي اجرايي اشاره شد و معظم‌له دو وظيفه را براي مديران کشور و مديران دستگاه اطلاعاتي برشمردند. وظيفه دستگاه اطلاعاتي بررسي سوابق و صلاحيت افراد و انعکاس کوچک‌ترين نقطه مورد ابهام در خصوص وي به نهادهاي مربوطه و وظيفه مديران کشور، استعلام از نهادهاي اطلاعاتي در خصوص افراد و توجه به نتيجه اين استعلام و مبنا قراردادن آن در انتصابات براي پيشگيري هرچه بيشتر از نفوذ است.
4- همکاري جامعه اطلاعاتي
 ديگر محور تذکرات راهبردي امام خامنه‌اي به نيروهاي وزارت اطلاعات به همکاري، هم‌افزايي و رقابت حرفه‌اي در جامعه اطلاعاتي کشور اختصاص داشت. مي‌دانيم که تجربه چند دهه از عمر نظام، اين سياست کلان در حوزه امنيت را نهادينه ساخته است که وجود چند دستگاه اطلاعاتي بر رويکرد تک نهادي در اين حوزه مرجح است. در اين صورت براي کارآمدي هرچه بيشتر مجموعه جامعه اطلاعاتي کشور، لازم است نهادهاي ذي‌ربط از جمله وزارت اطلاعات و ساير نهادهاي اطلاعاتي، همکاري و هم‌افزايي را در مأموريت بزرگ حفظ امنيت کشور سرلوحه اقدامات خويش قرار داده و با شکل‌دهي به يک رقابت حرفه‌اي به‌جاي منازعه قبيله‌اي يا تصلب تشکيلاتي، کشور را از مواهب تعدد نهادهاي اطلاعاتي بهره‌مند سازند. تجربه تعدد و تنوع دستگاه‌هاي اطلاعاتي در بسياري از کشورهاي دنيا (علي‌الخصوص آن‌ها که به کوچک‌سازي دولت اعتقاددارند) امروز پذيرفته‌شده و بهانه‌هايي همچون موازي کاري خواندن و يا عدم دسترسي گروه‌هاي سياسي به برخي نهادهاي اطلاعاتي نمي‌تواند باعث عقب‌گرد نظام از اين سياست کلان گردد. در اين ميان وزارت اطلاعات به‌عنوان نهاد اطلاعاتي سابقه‌دار کشور بايد ميدان همکاري و رقابت حرفه‌اي را براي ساير نهادهاي ذي‌ربط بازنموده و با ترجيح دادن منافع ملي بر تعصبات تشکيلاتي، از اين و جبهه هم‌افزاي اطلاعاتي کشور استقبال نمايد.
* به نقل از برهان

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9201/1/18333/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha