آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه روز پاسدار
دو كلمه حرف حساب در هزينه و فايده سپاه

غلامرضا انبارلويي
«اگر سپاه نبود كشور هم نبود» ، كمتر از 3 دهه از اين گفته امام راحل در توصيف  اين بازوي قدرتمند نظام جمهوري اسلامي نمي‌گذرد كه گويي برخي از دوستان داخلي آن را فراموش كرده‌اند و همصدا با دشمنان خارجي هر از چندگاهي بغض فروخفته خود را  بيرون مي‌ريزند و حسادت خود را در مورد پيشرفت‌هاي كمي و كيفي آن نمي توانند پنهان كنند . پيروزي‌هاي سپاه در عرصه‌هاي مختلف، بويژه  نظامي  اقتصادي و امنيتي و نقش آن در سازندگي و آباداني دورافتاده‌ترين نقاط كشور كه هيچ پيمانكاري به لحاظ امنيت جرأت حضور و اجراي طرح‌هاي عمراني در آنجا را ندارد. سپاه را به موقعيتي رسانده كه برخي از مسئولين البته از روي بي‌مهري با اذعان به توانمندي هاي آن، سپاه را دولت با تفنگ تشبيه و توصيف مي كنند .از جمله اين موقعيت يگان موشكي سپاه كه بازوي قدرتمند جمهوري اسلامي را از داخل به بيرون‌ مرزهاي منطقه گسترش داده و نقطه‌زني مثال زدني‌اش خواب را از چشمان دشمنان قسم‌خورده ايران اسلامي ربوده اما برخي از سياسيون داخلي را به خواب خرگوشي موشك مي‌خواهيم چه كار يا دنياي امروز دنياي گفتگو و گفتمان است نه موشك پراني، فرو برده است. از سوي ديگر دشمنان داخلي و خارجي خناسانه چنين تداعي و اذهان را شستشو مي‌دهند كه بودجه  مملكت همه‌اش مي‌رود به سمت سپاه - دولت از نان شب مردم مي‌زند و مي‌دهد به سپاه يا مي‌گويند سپاه هم همه بودجه و امكانات مملكت را به فلسطين و عراق و سوريه و لبنان 
مي برد، كه شعار نه غزه و نه لبنان، محصول همين فريب كاري سياسي است.اما به راستي بودجه اين دستگاه اجرايي كه كارآمدي آن ضامن تداوم حضور و حيات ديگر دستگاه‌هاي اجرايي كه كارآمدي‌شان در قدوقواره بودجه‌اي كه مي‌ گيرند نيست ، چقدر است؟
توجه و تدقيق در مراتب زير پاسخي بر اين پرسش است.
1- بودجه عمومي دولت به موجب لايحه قانوني بودجه كل كشور در سال 97 مبلغ 9/424 هزار ميليارد تومان است كه با گرد كردن اين عدد به مبلغ 425 هزار ميليارد تومان مي‌رسيم.
2- حال بايد ديد اولا اين مبلغ چه نسبتي با بودجه عمومي و كل كشور دارد براي رسيدن به چنين نصاب درصدي اول بايد ديد بودجه مصوب سپاه در لوايح بودجه چه مبلغ است و ميزان آن در بودجه 97 چه ميزان است؟
3- بودجه سپاه پاسداران در ذيل رديف 111300 در جدول شماره 7 قانون بودجه سنواتي به  تصويب مجلس رسيده و همانند ديگر دستگاه‌هاي اجرايي پس از تاييد شوراي نگهبان به عنوان يك دستگاه اجرايي قابليت تخصيص دارد.
4- طبق لايحه بودجه سال 97 ، سپاه در قالب 15 زيررديف واحدهاي تابعه به مبلغ 971/366/267 ميليون ريال يعني اندكي بيش از 26 هزار ميليارد تومان است.
5- اگر 11 واحد تابعه و مرتبط با سپاه يعني دانشگاه جامع امام 
حسين (ع) قرارگاه سازندگي - دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله - بسيج ارتش 20 ميليوني - بسيج سازندگي - ستاد مركزي راهيان نور - دانشگاه عالي دفاع ملي - بنياد حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس - قرارگاه خاتم‌الانبياء كه در قالب 11 رديف بودجه‌اي در جدول شماره 7 قانون بودجه به تصويب مجلس رسيده و كلا صفر تا صد فعاليت‌هاي سپاه را در حوزه‌هاي نظامي - امنيتي - دانشگاهي - بهداشتي - حمايتي در حوزه بيمه و بازنشستگي را شامل مي شود و سخت‌ترين طرح‌هاي عمراني را كه هيچ پيمانكاري در دورافتاده‌ترين نقاط كشور جرأت انجام آن را با توجه به تهديدات تروريستي ندارد با فدا كردن جان پاسداران خود انجام مي دهد...
اگر 100 درصد بودجه‌ هم تخصيص داده شود كه معمولا نمي شود جمعا اندكي بيش از 30 هزار ميليارد تومان به شرح تقويم زير است:
ارقام به ميليون ريال


6- اكنون با مقايسه بودجه سپاه نسبت به بودجه عمومي دولت 
مي توان به نصاب درصدي كه نسبت بودجه سپاه را به بودجه عمومي كل كشور به نصاب 7 درصد نشان مي دهد، رسيد.
​​​​​​​

7- بودجه كل كشور در لايحه تقديمي دولت در سال 97 به مبلغ گرد شده 935/194/1 ميليارد تومان است به اين ترتيب نصاب درصد بودجه سپاه به واحد ميليارد تومان به بودجه كل كشور مي شود 
51/2 درصد ، خداوكيلي ايجاد امنيت و آرامش داخلي و سركوب دشمنان خارجي در آن سوي مرزها آن هم با هزينه‌اي معادل 7 درصد بودجه عمومي يا 51/2 درصد بودجه كل كشور نامي جز كارآمدي و كارايي 100 درصدي در يك دستگاه اجرايي دارد؟
8- رمز حمله به حشدالشعبي در عراق و سوريه و بسيج در ايران و حمله به سپاه توسط دشمنان داخلي و خارجي را  بايد در همين هزينه كم و فايده بالا و كارايي و كارآمدي ديد كه چگونه دشمنان ما به هزينه‌كرد ميلياردها دلار نمي توانند اثربخشي لازمي را كه سپاه با هزينه‌كردي چنين نازل به دست مي آورد آنها هم به دست آورند. 
9- ختم كلام ؛ مقايسه بودجه سپاه به ماهو يك دستگاه اجرايي با ساير دستگاه‌هاي اجرايي و بررسي كارايي و كارآمدي هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي با اثربخشي عملكرد سپاه مي تواند به حقايق تكان‌ دهنده‌اي از عملكرد حسب موردي آنها بينجامد و فقط در يك مورد يعني مقايسه بودجه 30 هزار ميليارد توماني سپاه با سوء جريان مالي در صندوق ذخيره فرهنگيان و مفسده مالي 15 هزار ميليارد توماني اين صندوق زيرمجموعه وزارت آموزش و پرورش مي تواند مخاطب فهيم و آگاه را به داوري منصفانه و قضاوت عادلانه‌اي برساند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9200/1/18255/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha