آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر محمد جواد لاريجاني، رئيس پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي :
وزرا براي اظهارنظر از رئيس جمهور مي‌ترسند

دكتر محمد جواد لاريجاني در گفتگو با تسنيم  گفت: وزرا براي اظهارنظر از رئيس‌جمهور مي‌ترسند 
وي در پاسخ به اين سوال که "آقاي رئيس جمهور حجت‌الاسلام روحاني اخيراً از وزرا انتقاد کرده که چرا صحبت نمي‌کنند و روزه سکوت گرفته‌اند؛ آيا اينگونه تحت فشار گذاشتن وزرا و طرح درخواست‌هاي اينچنيني از آنان براي حمايت از رئيس دولت با  ماموريت‌هاي رئيس‌جمهور جايگاه ايشان هماهنگ و سازگار است يا خير؟" تاکيد کرد: متاسفانه  بايد بگويم که برداشت از صحبت آقاي رئيس‌جمهور، نوعي تهديد وزراست، به اين معني که وي مي‌گويد، اگر حاضر نيستيد از مواضع و آراي ايشان(رئيس‌جمهور) و سياست‌ها و تصميم‌گيري‌هايش دفاع علني کنيد، بهتر است از کابينه برويد. ايشان(آقاي روحاني) خطاب به وزرا گفتند که از چه کسي مي‌ترسيد؟ بنده مي‌گويم که در وهله اول از خودِ ايشان (رئيس جمهور) مي‌ترسند(خنده)، زيرا ممکن است يک وزيري اصلاً برداشت ايشان از يک موضوع را قبول نداشته باشد، تا چه برسد به اينکه از مواضع دفاع کند، حتي يک وزيري ممکن است سياستگذاري‌هاي رئيس‌جمهور يا نحوه مديريت وي را قبول نداشته باشد، اما آقاي رئيس‌جمهور طوري برخورد کرده که اگر حاضر نيستيد از بنده علني دفاع کنيد، بايد برويد! خيلي از ايشان مي‌ترسند، چرا دنبال لولوي ديگري باشند.(خنده)
وي "توهين به وزرا" توسط روساي جمهور را يکي از سيئات دولت قبل توصيف کرد و افزود: ايشان(آقاي احمدي‌نژاد) نه تنها شأن رياست‌جمهوري را در دولت قبل پايين آورد، بلکه شأن وزارت را نيز پايين آورد. به يکي مي‌گفت هلو و به ديگري مي‌گفت زرد‌آلو! يکي در سفر آفريقا و ديگري در مسير رفتن به اداره عزل ‌مي‌شد! اصلاً چيزهاي عجيب و غريبي اتفاق افتاد، تنها نتيجه آن اين بود که وزارت، يک شغل بي‌وزن مي‌شد، گويي وزرا همه بايد نوچه‌هاي رئيس‌جمهور باشند، در حالي که طبق قانون، وزرا خودشان يک مسئوليت قانوني هيئت دولتي دارند، يعني اگر هيئت دولت چيزي را مصوب مي‌کند، وزير مستقلاً مسئوليت دارد.
نويسنده کتاب "حکومت، مشروعيت و کارآمدي" با تاکيد بر اينکه "اين‌ها(اقداماتي شبيه به رفتارهاي آقاي احمدي‌نژاد و رفتار اخير آقاي روحاني) روش درستي براي برخورد با وزرا نيست" خاطرنشان کرد: چه بسا وزرا راجع‌به فهم رئيس‌جمهور، سياست‌هايش و نيز جايگاه نظارتي حرف دارند. همچنين ايشان(آقاي روحاني) گفت که واحدهاي نظارت حق دخالت ندارند، طبيعتا عنوان دخالت، عنوان  نسبتاً موسعي است، اما قانون حدود آن را مشخص کرده است؛ به عنوان مثال، طبق قانون، ديوان عدالت اداري مي‌تواند مصوبه هيئت دولت را برگرداند، حتي اگر در يک دانشگاه يا مؤسسه‌اي اگر به فردي ظلم و حکمي برايش صادر شده، مي‌تواند با مراجعه به ديوان عدالت آن را برگرداند، آيا اين هم دخالت است يا خير؟ از لحاظ عنوان ظاهرش دخالت است، اما اين حق دستگاه نظارتي است. همچنين  سازمان بازرسي کل کشور مي‌تواند براي توقف اجراي قراردادي حکم صادر کند يا دادستان‌ها از باب امور عامه، اگر مسئله‌اي- قطع نظر از محتوا و شرايط آن- براي منافع عمومي ضرر داشته باشد، طبق صراحت قانون اساسي مي‌تواند آن را متوقف کند تا تکليفش روشن شود، اين عنوان دخالت که آقاي رئيس‌جمهور اشاره کرد، عناوين حقوقي دقيقي نيست و انتظار است که در اين امور با دقت بحث شود؛ به هر صورت، هيئت‌هاي نظارتي در خانه نمي‌نشينند نظارت و بعد به رسانه‌ها اعلام کنند، بلکه بايد در چارچوب قانون به موضوعات ورود کنند. 
محمدجواد لاريجاني همچنين با اشاره به کاربرد عنوان اهانت‌آميز "ناقص العقل" توسط آقاي روحاني خطاب به برخي منتقدان دولت، گفت: استناد "کم عقلي" 
و "ناقص‌العقلي" اصلاً قشنگ نيست، به هر صورت هيچ‌کدام از انسانها "عقل کل"نيستند. اين هم از سيئات دولت قبل است که دچار يک Egocentrism(خودمحوري) و خود بزرگ‌بيني بود و بقيه را کم‌عقل يا بي‌عقل مي‌دانست. همه در عقل مانند هم هستيم، با همدلي و مشورت مي‌توانيم بهترين تصميم را بگيريم. رئيس محترم جمهوري مي‌توانست تقاضا کند که اگر واحدهاي نظارتي در جايي به تصميمي رسيدند که خلاف تصميم واحدهاي اجرايي است، موضوع را با او مطرح کنند تا جلسه‌اي داشته باشد که مثلا توالي تغيير تصميم را کاهش دهد، اين حرف بدي نيست زيرا همه ما چه در بُعد نظارت و چه اجرا، براي منافع ملي کار مي‌کنيم. اما استناد کم‌عقل به آنها نه تنها درست نيست، بلکه در شأن رئيس‌جمهور هم نيست. اصلا اينکه انسان احساس کند که عقل کل است و بقيه کم عقل  هستند،‌ يک مرض خيلي سنگيني است.
وي ادامه داد: معتقدم بايد همديگر را متواضعانه قبول داشته باشيم و با همدلي کار را پيش ببريم، همدلي در صحبت نيست که فقط شعار دهيم و بعد حرکات و حرف‌هايمان رماننده باشد. هم وزرا و هم واحدهاي نظارتي را برماند که در آن(در واحدهاي نظارتي) وزير هم هست، به هر صورت وزير اطلاعات و رئيس تعزيرات جزء واحدهاي نظارتي هستند که زير نظر دولت فعاليت مي‌کنند، البته واحدهاي نظارتي ديگري هم وجود دارند. به هر صورت بنده فکر مي‌کنم که اينها به نفع خودِ دولت هم هست، بنده طبق آشنايي‌اي که با آقاي دکتر روحاني دارم، خيلي تعجب مي‌کنم که ايشان چنين مسلکي را در برخورد با ديگران داشته باشد! الان دوران تواضع است و بهتر است عقل‌هايمان را مثل هم بدانيم.
خبرنگار تسنيم از محمدجواد لاريجاني پرسيد: "برخي مي‌گويند اينگونه مواضع و برخوردهاي آقاي روحاني با منتقدان در شرايطي هم انجام مي‌شود که دولت از کارآمدي والايي هم در عرصه اجرا برخوردار نيست تا بتواند از موضع بالا با بقيه صحبت کند و همين مسئله‌ فقر کارآمدي بايد دولت را بيش از شرايط عادي به صرافت تعامل بهتر با منتقدان بيندازد؛ نظر شما چيست؟"
محمدجواد لاريجاني پاسخ داد:حتي اگر اينطور هم بود(دولت کارآمدي بالايي داشت)، باز هم حق نداشت اينگونه صحبت کند. يعني حتي اگر دولت که به هر حال دولت خودمان است، توفيقات عظيمي هم داشت که ما آرزو داريم مي‌داشت و داشته باشد، حق ندارد اين کار را بکند، دولت بايد مانند ساير اعضاي نظام نسبت به ديگر اعضا، متواضعانه کار کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9200/1/18245/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha