آرشیو
انتخاب نشریه


كودتا يا پهباد اسباب بازي!
شب وحشت در رياض

 بخش سياسي خارجي: عربستان سعودي در برهه زماني فعلي نسبت به هر زمان ديگري آسيب پذير تر به نظر مي رسد. در کنار شکست‌هاي منطقه اي آل سعود در سوريه، عراق، يمن و بحرين، هم اکنون شاهد بروز تنش‌هاي داخلي مزمن در داخل دربار سعودي هستيم. اختلافات در دربار سعودي مدت‌هاست شکل گرفته و منجر به نارضايتي تعداد زيادي از شاهزادگان سعودي شده است.
 بر اين اساس بسياري از شاهزادگان نسبت به اقدامات ملک سلمان و فرزند وي ناراضي بوده و سعي دارند در برهه زماني مناسب اين نارضايتي را ابراز کنند. در اين ميان، احتمال وقوع کودتا در دربار سعودي نيز محتمل است.
منابع خبري شنبه شب از تيراندازي در نزديکي کاخ پادشاه عربستاه سعودي در رياض خبر دادند. فعالان فضاي مجازي تصاويري را منتشر کردند که تيراندازي در اطراف کاخ الخزامي در رياض پايتخت عربستان را نشان مي دهد. در همين حال، گزارش‌هاي ضد و نقيضي درباره اين حادثه منتشر شده است.
برخي منابع نوشته‌اند پادشاه عربستان به يک پايگاه نظامي منتقل شده است، منابع ديگري دليل تيراندازي را ورود يک پهپاد به حريم قصر عنوان کرده‌اند و برخي از احتمال در جريان بودن کودتا صحبت مي‌کنند. 
در همين حال، خبرگزاري رسمي عربستان (واس) بامداد يک‌شنبه به نقل از رئيس پليس رياض مدعي شد که دليل تيراندازي در نزديکي قصر پادشاهي نزديک شدن يک پهپاد اسباب‌بازي به آن بوده است.
در همين حال، فعالان رسانه اي سعودي روايت رسمي از قضيه تيراندازي در داخل کاخ شاه و وليعهد سعودي را که مدعي هستند حادثه شنبه شب 
تيراندازي به سمت يک پهپاد بوده است، زير سوال بردند. اين فعالان اعلام کردند که تصاوير منتشرشده هيچ گونه تيراندازي هوايي و به سمت پهپاد را نشان نمي دهد بلکه درگيري ها روي زمين جريان داشته و تيراندازي به سمت هوا وجود نداشته است.
پر واضح است که روايت سعودي ها از اينکه يک پهپاد اسباب بازي بر فراز آسمان رياض و در نزديکي کاخ پادشاه عربستان سعودي به پرواز درآمده است، يک روايت نادرست است. سعودي ها 
تاکنون که ساعتها از طرح اين ادعا مي گذرد، حتي يک تصوير هم از پهپاد به اصطلاح اسباب بازي که از آن سخن مي گفتند، منتشر نکرده اند. 
عدم شفافيت مقامات سعودي در اين زمينه نشان از آن دارد که مسئله اصلي چيز ديگري بوده و پهپاد اسباب بازي تنها بهانه اي براي انحراف افکار عمومي از واقعيت آنچه که اتفاق افتاده، است.
نکته قابل تأمل اينجاست که ديوان پادشاهي عربستان سعودي تاکنون هيچ بيانيه رسمي را در خصوص حوادث اخير  صادر نکرده است تا از اين طريق افکار عمومي به واقعيت آنچه که اتفاق افتاده پي ببرند. اين درحالي است که رسانه هاي سعودي مدعي شده بودند قرار است اين اتفاق بيفتد و بيانيه اي از سوي ديوان پادشاهي منتشر شود. همين مسئله موجب شده است تا دروغ بودن ادعاي رياض مبني بر ورود يک پهپاد اسباب بازي به آسمان رياض بيش از پيش آشکار شود.
در اين خصوص روايت هاي مختلفي مطرح شده است. برخي گفته اند که برخي عناصر داخل دربار براي ترور «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي دست به کار شدند تا بتوانند مانع از تکيه زدن وي بر اريکه قدرت شوند؛ به ويژه اينکه امروز به قدرت رسيدن محمد بن سلمان در عربستان يک مسئله کاملا قطعي و حتمي بوده و تنها زمان آن مشخص نشده است. پيشتر نيز رسانه هاي مختلفي از جمله «رأي اليوم» از وجود اختلافات ريشه اي 
و عميق ميان شاهزادگان دربار سعودي خبر داده بودند.اين اختلافات زماني به اوج خود رسيد که ملک سلمان، پادشاه سعودي برخلاف سنت و رويه چندده ساله گذشته، ضمن انتصاب بن سلمان به عنوان وليعهد، سيستم حاکميتي را عوض کرد و به صورت انتقال قدرت از پدر به پسر درآورد. لذا اين تحليل وجود دارد که اتفاقات شب گذشته و تيراندازي هاي مداوم در شهر رياض و در نزديکي کاخ پادشاهي عربستان سعودي قطعه اي از پازل جنگ قدرت در دربار سعودي بوده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9199/1/18159/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha