آرشیو
انتخاب نشریه


اعراب همچنان ساکت اند
راهپيمايي بازگشت؛ خون تازه در رگ‌هاي انتفاضه

رامين حسين آباديان
  راهپيمايي هاي بزرگ بازگشت در مرزهاي نوار غزه در حالي وارد پنجمين هفته خود شده است که تاکنون و طي چهار هفته گذشته قريب به ۵۰ فلسطيني در جريان اين تظاهرات ها به شهادت رسيده اند.اين در حالي است که قريب به ۵ هزار فلسطيني ديگر نيز در جريان تظاهرات‌هاي بزرگ بازگشت به ضرب گلوله هاي جنگي نظاميان صهيونيست به شدت زخمي شده و حال شمار زيادي از آنها وخيم گزارش شده است. 
اين در حالي است که سازمان ملل و اتحاديه اروپا خواستار حمايت از شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آميز بازگشت در نوار مرزي باريکه غزه و تامين دارو و تجهيزات پزشکي لازم براي آنان شده اند. جيمي مک گولدريک، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه در اراضي اشغالي فلسطين اظهار داشت که رژيم صهيونيستي بايد نهايت خويشتن‌داري را به خرج داده و از بکارگيري قدرت عليه تظاهرات‌کنندگان همسو با قوانين و معاهدات بين‌المللي اجتناب ورزد.
مک گولدريک تمامي طرف‌هاي بين‌المللي فعال در زمينه‌هاي بشردوستانه را به جمع آوري ۵/۳ ميليون دلار براي تامين فوري نيازهاي پزشکي، معنوي و اجتماعي و استقرار تيم‌هاي متخصص پزشکي براي اجراي عمل‌هاي جراحي پيچيده همزمان با افزايش شمار مجروحان و قربانيان تظاهرات بازگشت فراخواند. از سوي ديگر، پارلمان اروپا نيز از رژيم صهيونيستي خواست نهايت تلاش خود را براي خودداري از استفاده بي‌رويه از قدرت نظامي عليه تظاهرات‌کنندگان غير مسلح به کار گرفته و حق اساسي آنها در برگزاري تظاهرات مسالمت‌آميز را به رسمت بشناسد.
از سوي ديگر، «اسماعيل هنيه» رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي «حماس» در واکنش به شهادت شماري از شهروندان فلسطيني به دست نظاميان صهيونيست عنوان کرد: «رژيم صهيونيستي از مدت‌ها پيش از برگزاري راهپيمايي هاي حق بازگشت، نيت و قصد قتل فلسطينيان را داشته است، چرا که هيچ اقدامي که نيازمند اين جنايت عليه ملت فلسطين باشد، صورت نگرفته بود». 
رئيس دفتر سياسي حماس افزود: «کشتار کودکان و جوانان فلسطيني به دست دشمن صهيونيستي همواره در دستور کار اين رژيم قرار داشته است». هنيه از جامعه بين الملل خواستار عمل به مسئوليت خود در زمينه محاکمه مقامات ارشد رژيم صهيونيستي شد.
واقعيت اين است که مسئله «حق بازگشت آوارگان فلسطيني» به سرزمين مادري خود نه تنها يک خواسته و آرمان ملي براي فلسطينيان به شمار مي رود، بلکه مسئله اي است که حتي سازمان ملل متحد نيز بر درستي آن صحه گذاشته است.در حال حاضر بيش از نيم قرن از پيدايش مشکل آوارگان فلسطيني سپري مي شود اما رژيم صهيونيستي همچنان حاضر نيست به قطعنامه شماره ۱۹۴ مجمع عمومي سازمان ملل متحد مبني بر لزوم بازگشت آوارگان فلسطيني به اراضي خود تَن دردهد.
از آنجايي که سازمان ملل متحد در قطعنامه شماره ۱۹۴ خود بر لزوم بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين خود تأکيد کرده است، بنابراين پر واضح است که ممانعت صهيونيست‌ها و متحدان آمريکايي  از تحقق اين مهم، نقض آشکار قوانين بين المللي و قطعنامه هاي الزام آور است. رژيم صهيونيستي به منظور فرار از عمل کردن به قطعنامه سازمان ملل متحد، اساسا صلاحيت مجمع عمومي در صدور قطعنامه مذکور را زير سؤال برده است.اين رژيم اعتقاد دارد که مجمع عمومي تنها صلاحيت ورود به مسائل و مباحث مالي ـ بودجه اي و مواردي از اين قبيل را دارد و نمي تواند در مسئله اي همچون حق بازگشت فلسطينيان مداخله کند!
از سوي ديگر مي توان گفت که راهپيمايي هاي بازگشت خوني تازه در رگ هاي انتفاضه در اراضي اشغالي تلقي مي شود. اين اقدام به موقع فلسطينيان در واقع، بار ديگر موجب شد تا مسئله فلسطين در کانون توجه رسانه ها و افکار عمومي قرار گيرد و تلنگري براي کساني باشد  که از روي آگاهي يا ناآگاهي چشمان خود را به روي واقعيت هاي فاجعه آميزِ امروز در فلسطين بسته اند.جاي هيچ شکي نيست که قرار گرفتن مسئله فلسطين در کانون توجهات کمک شاياني به شعله ورتر شدن 
بيش از پيشِ آتش انتفاضه در سرزمين هاي اشغالي خواهد کرد؛ مسئله اي که طي روزها و ماه هاي آتي به منصه ظهور خواهد رسيد.
درهمين ارتباط، «ياسر زعاتره» تحليلگر عرب زبان در مطلبي در خصوص راهپيمايي هاي بازگشت مي نويسد: «برنامه هاي تظاهرات بزرگ بازگشت براي چهارمين هفته متوالي در مرزهاي باريکه غزه ادامه يافت و به موازات آن خشم و تهديدات تجاوزات صهيونيست نيز استمرار پيدا کرد. اين نشان مي دهد که اين راهپيمايي دستاوردهاي مهم بسياري را محقق ساخته است؛ هر چند که برخي آنرا اقدامي نمادين مي دانند».
وي همچنين مي افزايد: «اهميت اين راهپيمايي زماني زياد مي شود که بدانيم متجاوزان همزمان با اين راهپيمايي اميدهاي زيادي به استفاده از آتش شعله ور شده در منطقه داشتند و از سوي ديگر، دونالد ترامپ در راس قدرت آمريکا قرار دارد و تيم وي در کاخ سفيد شديدا از رژيم صهيونيستي حمايت مي کند و از سوي ديگر، وضعيت جهان عرب به شکل بي سابقه اي به قهقرا مي رود و اين مسئله را به راحتي مي توان در اقدامات عملي و مواضع شفاهي در قبال دشمن صهيونيستي مشاهده کرد».
در اين ميان بايد به نقش منفعلانه سران کشورهاي عربي ازجمله حکام مرتجع عرب نيز اشاره کرد که به تحولات چهار هفته اخير در اراضي اشغالي به ويژه در نوار غزه کوچکترين واکنشي نشان نداده اند. به نظر مي رسد که حکام عرب هم اکنون هيچ کاري را مهمتر از بررسي ابعاد مختلف معامله قرن و سنجش سود و منفعت آن براي خود، نمي دانند. لذا نسبت به آنچه که در غزه مي گذرد و قلب هر انسان آزاده اي را به درد مي آورد، سکوت اختيار کرده اند. 
حتي سران کشورهاي عربي در بيست و نهمين نشست خود در شهر ظهران عربستان هم موضعي عليه رژيم صهيونيستي و در همبستگي با مردم مظلوم و بي دفاع فلسطين اتخاذ نکردند. تنها هم وغم شرکت کنندگان در اين نشست که چندي پيش برگزار شد، حمله به جمهوري اسلامي ايران و گروه هاي مقاومت تحت الحمايه آن بود.
اتحاديه عرب تاکنون از عمل به وظايف و مسئوليت‌هاي خود در قبال ملت هاي مظلوم و بي دفاعي همچون سوريه، يمن، عراق و فلسطين اجتناب ورزيده و همين تغافل، سبب بسياري از درد و رنج هاي ملت هاي نامبرده بوده است.
درهمين راستا، کارشناسان و ناظران مسائل سياسي براين باورند که عدم اتخاذ مواضع قاطعانه از سوي اتحاديه عرب عليه رژيم صهيونيستي و همچنين تلاش هاي روزافزون اعضاي اين اتحاديه براي تقويت روابط با رژيم صهيونيستي از جمله عوامل اصلي تداوم سرکوبگري هاي اين رژيم عليه فلسطينيان است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9199/1/18155/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha