آرشیو
انتخاب نشریه


غفلت رئيس جمهور از جنگ مرزي و ارزي

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
آمريكايي‌ها در جنگ مرزي با جمهوري اسلامي ايران كم آورده‌اند. آنها در زمين و آسمان و دريا حرفي براي گفتن در يك نبرد مردانه با ايران ندارند. دشمن كيلومترها دور از مرزهاي ايران نيز زمينگير شده است. حضور غرب و به‌ويژه آمريكا در افغانستان، عراق، سوريه و يمن فقط هزينه داشته، درآمدي راهبردي بر آن مترتب نبوده است.
دشمن در بيرون از مرزهاي ايران زمينگير شده، در فكر فرار از منطقه است، حتي راهبرد «بزن دررو» نمي‌تواند آنها را در اين فرار ياري دهد. ادعاي گنبد آهنين دروغ از آب درآمده و افسانه جنگ ستارگان سر از واقعيت درنياورد.
ايران و مقاومت اراده كند، غرب و آمريكا را از انديشه ادامه تجاوزات در منطقه پشيمان خواهد كرد.
سخنان قدرتمندانه سردار سلامي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران يك بلوف نيست كه گفت: «صهيونيست‌ها نه عمق استراتژيك دارند نه عقبه. آنها به اندازه يك عمليات بيت المقدس ما هستند و راهي براي فرار ندارند، چرا كه در شمال و غرب در تقاطع آتش قرار دارند و در دهان اژدها زندگي مي كنند.»
امروز جنگ با ايران فقط در پنتاگون و سيا و وزارت خارجه آمريکا طراحي نمي‌شود، بخشي از آن در هاليوود و بخشي از آن هم  در خزانه‌داري آمريكا طراحي و عملياتي مي‌شود.
آمريكا در اقتصاد و فرهنگ، مرزهاي ما را درنورديده و در حقيقت با كم آوردن 
در جنگ مرزي به جنگ ارزي و جنگ بدون مرز رو آورده است. از تهاجم فرهنگي و شبيخون فرهنگي غرب طي سه دهه گذشته به اندازه كافي سخن رفته است. حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه كم و بيش در اين معركه حضور دارند. فرهنگ غني شيعه، قلندران عرصه علم، ادب و هنر، اجازه هماوردي به آنان نمي‌دهند.
اقدام اخير در كوچ مردم از پيام‌رسان‌هاي خارجي به پيام‌رسان‌هاي داخلي، نشان از هوشمندي مسئولين و مردم و نمايان شدن آثار پيروزي در جنگ بدون مرز است.
آنچه امروز بايد روي آن تمركز داشت، جنگ اقتصادي است. امروز راهبردهاي جنگ اقتصادي در وزارت خزانه‌ داري آمريكا متمركز است. در آنجا سخن از «جنگ‌ افزارهاي مالي» براي «سقوط ريال» ايران است. در آنجا سخن از «بمباران اقتصادي» با ابزارهاي مالي و اقتصادي است كه آمريكايي‌ها در اختيار دارند.
آمريكايي‌ها با به‌روزرساني تحريم‌ها، هر روز دنبال تحكيم و توسعه زيرساخت‌هاي تحريم هستند. آنها تجارت ايران با دنيا را هدف قرار داده و مي‌خواهند آن را به صفر برسانند. آنها امروز روي «خفگي اقتصادي» ايران متمركز هستند و آن را از معجزه تحريم طلب مي‌كنند.
وزارت خزانه‌داري آمريكا متكفل فشار اقتصادي به ايران شده است. به سيا و وزارت خارجه مي‌گويد؛ برويد با اين فشار كاسبي كرده و روي ذهن نخبگان و مسئولين ايراني كار كنيد و القاء نماييد مقاومت بي‌فايده است.
نقش دوتابعيتي‌ها در سيستم اجرايي كشور، به ويژه در حوزه اقتصاد، يك نقش مكمل است كه دشمن را در رسيدن به اين اهداف راهبردي مدد مي‌ر‌‌ساند.
مقام معظم رهبري در ديدار وزير و مسئولين وزارت اطلاعات به مسئله نفوذ دشمن در ساختار نظام براي تغيير محاسبات مسئولين اشاره فرمودند و از آنان خواستند؛ «كوچك ترين ترديد در باره صلاحيت مسئولين را منعكس كنند.»
وجود نفوذي‌ها در قالب دوتابعيتي‌ها در مراكز تصميم‌گيري، فاجعه‌آفرين است. جلوي اين فاجعه را امروز نگيريم، فردا خيلي دير است.
تمام انديشكده‌هاي آمريكا روي جنگ بدون مرز به ويژه در حوزه اقتصادي متمركز شده‌اند. اغلب اتاق‌هاي جنگ آنها در وزارت خزانه‌داري آمريكا تشكيل مي‌شود. دولت بايد «جنگ ارزي» را كه به منظور كاهش ارزش ريال عملياتي مي‌شود، جدي بگيرد.
بانك مركزي، وزارت اقتصاد و دارايي و وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد آرايش جنگي بگيرند. تجار و بازرگانان، نخبگان اقتصادي، بانكداران، اقتصاددانان و حسابرسان خبره بايد در آماده ‌باش كامل باشند و خود را براي هر نوع حضور در اين آرايش جنگي مهيا كنند.
مردم سؤال مي‌كنند در اين نبرد سرنوشت‌ ساز، «قاسم سليماني» نبرد ارزي و «حججي» ‌هاي آن كجا هستند؟
مردم نيك مي‌دانند با مصرف كالاي ايراني و بايكوت كالاهاي خارجي سهم عمده‌اي را در اين نبرد مي‌توانند ايفا كنند، اما مايلند بدانند دولت به ويژه رئيس جمهور در اين معركه كجاست و چه مي‌كند؟
بخشي از سخنان رئيس جمهور در روز 29 فروردين، روز ارتش و نيز در روز شنبه گذشته در نشست هم‌انديشي مديران ارشد دولت نشان مي دهد وي درك درستي از اين دو نبرد حياتي ندارد. او در جنگ مرزي مشغول بي‌مهري به پاسداران حريم امنيت كشور است و در جنگ ارزي، كيلومترها دور از صحنه‌هاي اصلي نبرد مشغول كارهايي است كه ربطي به وظايف صف و ستاد اين نبرد ندارد. عدم درك وي از چنين اوضاعي قطعاً روي كارنامه دولت، هم از باب «تدبير» و هم از باب ايجاد «اميد» اثر مي گذارد.
ناقص العقل خواندن دستگاه نظارتي، مسخره كردن گزينش‌ها در حالي كه شاهد حضور مديران دوتابعيتي و پيدا شدن جاسوس در تيم برجام هستيم، پيدا شدن سر و كله جاسوس انگليسي در معاونت معاون رئيس جمهور در سازمان محيط زيست و نيز فرار يك مدير اختلاسگر نفتي، ادامه حمايت تلويحي از يك پيام ‌رسان خارجي، ادعاي دو ميليون شغل در فضاي مجازي و... نشانه هاي اين عدم درك و غفلت از وظايف خود در سوگند رياست جمهوري است. مردم، نمايندگان مجلس، دستگاه ‌هاي نظارتي و قضائي با هوشمندي بايد اين غفلت را جبران كنند، تا همان طور كه در جنگ ارضي توفيق به دست آورديم، در جنگ اقتصادي و ارزي هم شاهد پيروزي باشيم.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9199/1/18151/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha