آرشیو
انتخاب نشریه


نبردي واقعي در فضاي مجازي

محمود فرشيدي
همواره انسان‌هاي ظالم يا كشورهاي سلطه طلب ، تلاش كرده‌اند با ابزارهاي زر و زور و تزوير ، اراده خويش را بر ديگران تحميل و منافع خود را تامين نمايند اگر چه با گذشت زمان ، تزوير هر روز پيچيدگي‌هاي بيشتري يافته است تا افزون‌طلبان بتوانند با اعمال قدرت و نامحسوس‌تر و هزينه كمتر به اهداف خود دست يابند، چندان كه گاه حتي از تدوين يا تفسير يا اعمال قانون نيز بيشترين جنايات را در حق بشريت روا داشته اند.
اما در روزگار ما كه عصر رسانه و ارتباطات است ، فريب افكار عمومي و در اختيار گرفتن زمام  انديشه و اراده عموم افراد جامعه ، از طريق رسانه‌ها كارايي غيرقابل انكاري يافته است، به طوري كه چند نفر از طريق يك پيام‌رسان در فضاي مجازي مي توانند بر اساس منافع سياسي   اقتصادي و فرهنگي خاص خود ، ملتي را تحت تاثير اخبار و تحليل‌هاي مورد نظر خويش قرار دهند به گونه‌اي كه آن ملت ، عكس‌العمل و رفتاري در راستاي تامين خواسته‌هاي طراحان آن پيام‌رسان از خود نشان دهد. بر اين اساس اگر ديروز سرنوشت حق و باطل در ميدان كارزار و نبرد رويارو تعيين مي‌شد، امروز فضاي مجازي به آوردگاه اين مصاف تبديل گشته است و دشمن بدون آنكه چهره خويش را آشكار سازد از طريق اين ابزار مدرن براي القاي يأس ، تخدير افكار عمومي  تغيير ذائقه‌ها ، سلب اعتماد و تضعيف خودباوري مردم ما و ترسيم چهره‌اي شكست ناپذير از خود، شب و روز در تلاش است.
در هنگامه اين نبرد اراده‌ها ، سربازان و سرداران سپاه حقيقت وظيفه دارند كه مردانه ايستادگي كنند و مانع تحقق خواسته دشمن يعني سيطره يأس و نوميدي، بر جامعه ما شوند و براي موفقيت در اين زمينه  بايد از راهكارهايي بهره جست:
1- برنامه‌ريزي براي مصونيت بخشي افكار عمومي در برابر هجوم امواج آلاينده شايعات و دروغ‌ها و ناصواب‌ها ، اين مصونيت بخشي هم از طريق آگاه‌سازي جامعه و هم با ايجاد مانع در مقابل آلاينده‌ها امكان‌پذير است . در شرايطي كه روسيه و حتي كشورهاي اروپايي به اين نتيجه رسيده‌اند كه برخي پيام‌رسان‌هاي دست‌ساز خودشان و از جمله تلگرام ، استقلال و امنيت و اقتصاد آنان را به خطر انداخته است  مقاومت افرادي در برابر فيلترينگ تلگرام در كشور ما مصداق ترحم بر پلنگ تيزدندان و نوعي خيانت به كشور و مصالح ملي محسوب 
مي شود و حتي شبهه وابستگي فكري يا سياسي به دشمن را در ذهن تداعي مي كند و حقيقتا هر ايراني آزاده و وطن دوستي شگفت زده مي شود كه چگونه كسي يا كساني براي تحكيم پست و مقام و راي خويش تا اين اندازه در برابر قطع دست دشمن مقاومت كنند و منافع ملي كشور خود را دچار مخاطره سازند!
2- حضور فعال اصحاب انديشه ، علما و حوزويان در فضاي سايبري براي  ارائه توليدات فكري و پاسخ به شبهات و تقويت مباني اعتقادي و باور توحيدي جامعه و يادآوري وعده‌هاي الهي در طول تاريخ كه همواره ضامن نصرت و پيروزي اجتماع حق‌مداران بوده است.
3- نقش آفريني فعال نيروهاي انقلابي و شخصيت‌هاي سياسي در فضاي مجازي و تحليل واقع‌بينانه از روند رو به رشد انقلاب اسلامي طي 40 سال گذشته علي‌رغم وعده‌هاي مكرر سرنگوني نظام اسلامي توسط دشمن ظرف 6 ماه يا يك سال و تبيين دستاوردها و موفقيت‌هاي نظام اسلامي ، در رويارويي با نظام سلطه جهاني از جمله در عراق ، لبنان ، سوريه ، يمن و ديگر نقاط كه در موارد متعدد ملت ايران توانسته است قدرت خود را به كرسي بنشاند و دشمن را به شكست بكشاند.
4- سرمايه‌گذاري سنگين دولت به منظور حمايت و تقويت نيروهاي انقلابي در فضاي مجازي براي برآورده ساختن نياز‌هاي مالي داخلي و شتاب بخشيدن به توليدات داخلي اعم از سياسي ، فرهنگي ، اجتماعي و نيز هجوم غافلگيرانه به پيام رسان ما و شبكه‌هاي دشمن.
5- تعميق و تقويت علمي و فناورانه دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي در فضاي سايبري براي پيشگيري از آسيب‌پذيري شبكه‌ها و 
پيام رسان‌هاي داخلي.
6- شفاف‌سازي قوانين فعاليت در فضاي مجازي و تدوين و تصويب مواد حقوقي لازم توسط مجلس شوراي اسلامي و تفكيك جرايم امنيتي و سياسي از ديگر موارد.
7-آماده شدن قوه قضائيه براي ورود تخصصي به عرصه فعاليت‌هاي سايبري و حضوري قاطع در اين حوزه.
8- برنامه‌ريزي رسانه ملي براي آگاه ساختن مردم از حساسيت خاص فعاليت در فضاي مجازي و تبيين پيچيدگي‌ها و عواقب ناگوار حضور ناآگاهانه در اين عرصه به ظاهر ساده . واقعيت آن است كه اصحاب رسانه ملي با توجه به اينكه دست اندركارانش بيش از عموم افراد جامعه  با پيچيدگي‌هاي فضاي مجازي آشنايي دارند، انتظار مي رفت خيلي پيش از اين ، مردم را با ظرفيت‌ها و خطرات اين فناوري جديد آگاه مي‌ساختند و همچنان‌كه طي يكي دو ماه اخير فعاليت قابل قبولي در اين زمينه داشته‌اند از اين به بعد با تلاش مضاعف خلأ گذشته را جبران نمايند و با برگزاري برنامه‌هاي تخصصي، مانع آن شوند كه ضرورت حفظ اقتدار و امنيت ملي در فضاي سايبري ، دستمايه كشمكش‌هاي سياسي شود و با ارائه نمونه‌هايي ازاستفاده‌هاي ابزاري دشمن در عرصه فرهنگي ، سياسي ، امنيتي حتي اقتصادي از اين فناوري بسيار پيشرفته را به نمايش درآورند تا پدر و مادرها با آگاهي از حساسيت آن ، از خود و فرزندانشان در برابر اين هجوم‌ها هوشيارانه محافظت نمايند.
9- وزارت آموزش و پرورش ، با شتابي بيشتر براي ارتقاي علمي و مهارتي هوشمندانه دانش‌‌آموزان در بهره‌گيري از فضاي مجازي ، برنامه‌ريزي كند و با دعوت از متخصصين بصير.
چگونگي بهره‌برداري سالم نسل آينده و اولياي دانش‌آموزان در اين زمينه آموزش دهد.
در هر حال آنچه مسلم است ضريب هوشي مردم ايران از متوسط جهاني ، 
بالاتر است و با توجه به نوپا بودن دستيابي بشر به اين فناوري ، 
اگر از ظرفيت موجود در كشور ، خصوصا ظرفيت جوانان ، به خوبي بهره‌برداري شود. مي توانيم با نبردي واقعي در فضاي مجازي استكبار جهاني را زمينگير كنيم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9198/1/18041/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha