آرشیو
انتخاب نشریه


تاکتيک متداول ترامپ در قبال سعودي‌ها
آمريکا و مستعمره‌اي به نام عربستان

فرزاد فرهادي
  دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا اين روزها سخت در حال باج گيري از سعودي هاست. وي ابتدا از خارج کردن نيروهاي آمريکايي از سوريه دم زد اما هنگامي که گفت «سعودي ها به تصميم ما اهتمام ويژه اي دارند و اگر مي خواهيد که ما باقي بمانيم شما بايد پولش را بدهيد» نشان داد که به دنبال دوشيدن بيشتر سعودي هاست.
اين اولين باري نيست که ترامپ از سعودي ها پول طلب مي کند زيرا وي همواره از سعودي ها و اماراتي‌ها و ديگر شيخ نشين هاي ثروتمند حاشيه جنوبي خليج فارس پول طلب مي کند و بر اين موضوع اصرار مي کند که اين کشورها براي مقابله با داعش به اندازه کافي پول نمي دهند.طبق گزارش رسانه ها؛ دونالد ترامپ در اظهار نظري گفت که سران ثروتمند کشورهاي حوزه خليج فارس مجبور خواهند شد که  از هواپيماهاي اختصاصي خود و شيوه زندگي فاخرانه خود در صورتي که آمريکا از منطقه عقب نشيني کند، دست بشويند.وي صراحتا اعلام کرده بود: شما بدون ما دو هفته هم نمي توانيد دوام بياوريد.
وي براي ادامه حضور نظاميان آمريکايي در سوريه درخواست پول بيشتري مي کند و اين باج گيري همچنان پس از حمله آمريکا، فرانسه و انگليس به سوريه ادامه دارد و «سارا سندرز» سخنگوي کاخ سفيد طي بيانيه اي گفت: «ماموريت آمريکا تغييري نکرده است. رئيس جمهور در خصوص اينکه خواستار بازگشت نيروهاي آمريکايي به وطن در سريع‌ترين زمان ممکن است صريح بود».
ترامپ در جلسه اي در کاخ سفيد که با هيئت سعودي به رياست محمد بن سلمان وليعهد عربستان داشت گفت: عربستان کشوري بسيار ثروتمند است و همانطور که ما اميد داريم بخشي از اين ثروت را به ما خواهد داد؛ از طريق ايجاد شغل و خريد ادوات نظامي.
«الکساندر دومرين» از کارشناسان روس به روسيااليوم در اين باره گفت: «ترامپ بر اين باور است که اگر سعودي ها خواستار بقاي آمريکايي ها در سوريه هستند بايد پول بدهند و در صورتي که اين پول را ندهند در مقابله با ايران و روسيه تنها مي مانند. البته اين به نبود سياست خارجي در آمريکا نيز مربوط مي شود. سوالي که اينجا مطرح مي شود که اين اقدامات ترامپ سياست کوته نظرانه است يا مکارانه؟ تاکنون برداشت اين است که ترامپ مي خواهد بازي کوتاه مدت داشته باشد نه دراز مدت».
«سيمون باگداساروف» مدير مرکز پژوهش هاي خاورميانه و آسياي مرکزي روسيه نيز به روسيااليوم اعلام کرد:  «ترامپ عمدتا باج گيري مي کند.پول بدهيد اين تاکتيک متداول نزد ترامپ است. اگر سعودي ها پول را بدهند اين به مثابه باج گيري دائمي است. عربستان و ديگر کشورهاي ثروتمند منطقه پول مي دهند و در مقابل ارتش آمريکا در درگيري ها حاضر مي شود و آمريکا  در اين بيزنس طولاني سرمايه‌گذاري مي‌کند».
«رائد المصري» کارشناس روابط بين الملل نيز به اسپوتنيک گفت: دونالد ترامپ تاکتيک تحريک آميز را برگزيده است. حرف‌هايي که ترامپ درباره عقب‌نشيني از سوريه بر زبان رانده است هدفش تحريک سعودي ها براي گرفتن پول‌هاي بيشتر در مقابل ماندن در سوريه است. آمريکا مي داند که حضورش در سوريه بي فايده است و کمکي به راه حل سياسي و نظامي نمي کند از اين رو توپ را مي اندازد تا محمد بن سلمان را تحريک کند. ترامپ اين تصميماتي که مي‌گيرد کسي نمي‌تواند بر آن تاثير بگذارد اما تاکتيک تحريک آميز براي گرفتن پول از کشورهاي ثروتمند خليج فارس را در پيش گرفته است».
«ويکتور موراخووسکي» از کارشناسان نظامي روسيه با اشاره به سخنان سارا سندرز سخنگوي کاخ سفيد مبني عقب نشيني قريب الوقوع نظاميان آمريکا از سوريه گفت: «علت تصميم کاخ سفيد درباره خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه  اين  است که حضور اين نيروي کوچک در سوريه بي معني است. حضور نيروهاي آمريکايي در دست يابي به راهکار سياسي در سوريه سهمي ندارد. تجمع اساسي نيروهاي آمريکايي در عراق است و آمريکا امروز در سوريه واحدهايي از نيروهاي عمليات ويژه و به تعداد اندک دارد. حضور نيروهاي آمريکايي در سوريه بي معني است زيرا واقعيت اين است که توانايي سيطره بر منطقه گسترده اي در داخل سوريه براي مدت طولاني را ندارند و وارد نزاع با ترکيه و همچنين دولت سوريه مي شود. حضور نيروهاي ويژه آمريکا در سوريه سناريوي موقت واشنگتن است».
به هر حال ترامپ تاکنون نشان داده است که درباره دوشيدن کشورهاي ثروتمند حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان گزافه گويي نکرده است و موضع گيري‌هاي اخير وي به خوبي اين موضوع را نشان مي دهد.وي به طور عمد از خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه سخن مي گويد تا پول بيشتري بگيرد. ترامپ اعلام کرده است که هزينه را بايد عربستان و ديگر کشورهاي ثروتمند منطقه بدهند.
وانگهي اگر به حضور نظاميان آمريکايي در سوريه نگاهي دقيق بيندازيم مشخص مي شود که اين نظاميان در جنگ شرکتي ندارند و بيشتر مستشار هستند. اين مستشاران تا حد امکان از شرکت در رويارويي مستقيم پرهيز مي کنند تا تلفاتي به وجود نيايد که ترامپ و دولت آمريکا بخواهد تاوان آن‌را بدهد. حرف‌هاي رئيس جمهور آمريکا مبني بر تمايل به خروج نيروهاي آمريکا از سوريه در راستاي کسب اعتماد مردم آمريکاست زيرا به خوبي مي داند که مردم آمريکا خواهان بازگشت نظاميان و ندادن تلفات هستند.
به اين ترتيب رئيس جمهور آمريکا با اين موضعي که اتخاذ کرده  از نظر مالي و اقتصادي و مردمي سود 
مي برد. آمريکايي ها به خوبي متوجه اين موضوع هستند که حضور آمريکا در سوريه تغييري در رخدادها ندارد زيرا حضور ديگر بازيگران بسيار قوي تر است. بنابر اين هدف ترامپ باج گيري بيشتر از سعودي هاست.
رابطه آمريکا با عربستان همانند رابطه امپراتوري با مستعمره خود است. ترامپ به دنبال گرفتن پول بيشتر از سعودي ها و بلعيدن اموال آن است با اين حساب اين سوال مطرح مي شود که با توجه به حجم بالاي هزينه هاي جنگ در يمن و خريدهاي نظامي که هزينه سنگيني را بر دوش ذخاير مالي سعودي ها مي گذارد پس از تکليف آنچه برنامه ۲۰۳۰ ناميده مي شود چه مي شود و هزينه هاي اجراي اين طرحها چگونه تامين خواهد شد؟محمد بن سلمان از نوسازي عربستان و تنوع اقتصادي آن به گونه اي که اقتصادش فقط به نفت وابسته نباشد سخن مي گويد اما تامين اين پول که بالغ بر ميلياردها دلار مي‌شود از چه راهي تامين خواهد شد بويژه که طرح موسوم به نيوم طبق گزارش رسانه ها؛ بالغ بر ۵۰۰ ميليارد و گردشگري ۱۰ ميليارد دلار هزينه روي دست بن سلمان مي گذارد.
هزينه هاي مربوط به حمايت گروه‌هاي مورد حمايت سعودي در عراق و سوريه و ديگر مناطق نيز بايد به حساب آورد. هرچند که بن سلمان از ثروتمندان و شاهزادگان حدود ۱۰۰ ميليارد دلار به جيب زده و مشابه اين رقم را نيز از طريق سهام آرامکو کسب مي کند اما با توجه به نگاه ويژه آمريکا به رياض يعني گرفتن پول بيشتر اين سوال براي ناظران امور مطرح مي شود که اين هزينه از کجا تامين خواهد شد؟
اما با توجه به آنچه گفته شد آمريکا براي اينکه بتواند به باج گيري از سعودي ها ادامه دهد دست به تحرکاتي مي زند و در راستاي ايران هراسي گام بر مي دارد زيرا هنگامي که درخواست هزينه از رياض براي ادامه حضور مي کند بايد تحرکي هم به همراه رژيم صهيونيستي انجام دهد.قدر مسلم آن است که رياض براي اينکه آمريکا دست به تحرکاتي بزند و از جنايات سعودي ها در يمن و دخالت هاي آن در ديگر مناطق چشم پوشي کند بايد رشوه بدهد و اين روند ادامه خواهد يافت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9198/1/18034/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha