آرشیو
انتخاب نشریه


وحشت صهيونيست‌ها از گسترش اعتراض فلسطينيان
از جمعه خشم تا جمعه بازگشت

محمدرضا بلوردي
 مصادف شدن جمعه هاي خشم با «روز زمين» به عنوان نماد مقاومت فلسطين باعث شد تا تظاهرات فلسطينيان جان تازه اي بگيرد و موج جديد تظاهرات تحت عنوان جمعه بازگشت دنبال گردد.
در پي اقدام دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا در به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي، موج اعتراض گسترده اي در سراسر فلسطين شکل گرفت که تحت عنوان جمعه خشم هفته به هفته ادامه يافت. مصادف شدن اين جمعه هاي خشم با «روز زمين» به عنوان نماد مقاومت فلسطين باعث شد تا تظاهرات فلسطينيان جان تازه اي بگيرد  و موج جديد تظاهرات تحت عنوان جمعه بازگشت دنبال گردد.
در همين جهت جمعه گذشته براي دومين هفته پياپي مناطق مرزي نوار غزه با سرزمين هاي اشغالي شاهد تظاهرات گسترده فلسطينياني بود که ابزار جديدي براي رساندن پيام خود به صهيونيست ها به کارگرفته بودند؛ جوانان مقاومت فلسطين در تظاهرات موسوم به «جمعه کائوچو» با آتش زدن گسترده لاستيک خودروها  باعث شدند تا شهرک هاي صهيونيست نشين نزديک به مرز غزه را دودي سياه دربرگيرد و نظاميان صهيونيست با چالش جديدي مواجه گردد. برخورد خشن و وحشيانه صهيونيست ها 
با تظاهرات اولين جمعه بازگشت (که باعث شهادت نزديک به 20 نفر و زخمي شدن عده زيادي شد) مانع از اين نشد که فلسطينيان حرکت خود به سمت مناطق مرزي و رويارو شدن با نظاميان صهيونيست را ادامه ندهند.
از جمعه خشم تا جمعه بازگشت
جوانان فلسطيني با ادامه تظاهرات و آماده سازي تجهيزات براي برگزاري آن بر تجديد پيمان خود با آرمان فلسطين تاکيد کرده و بار ديگر نشان دادند که به مقاومت خود در مقابل اشغالگران ادامه خواهند داد، از همين رو از صبح روز جمعه راهپيمايي هاي مردمي گسترده اي را تحت عنوان جمعه کائوچو راه اندازي کرده و از اين طريق روز زمين و بازگشت به سرزمين مادري خود را زنده نگه داشتند. هزاران فلسطيني ساکن غزه خود را به مراسمي که در مناطق مرزي برگزار شده بود رساندند و در مقابل در کرانه باختري هم راهپيماي هاي مردمي گسترده اي در الخليل، بيره و رام الله برگزار  شد.
وحشت صهيونيست ها
در مقابل اين حضور گسترده فلسطينيان، رژيم صهيونيستي نيروهاي خود را در مناطق مرزي به حال آماده باش کامل درآورد و همچون هفته گذشته تک تيراندازان خود را نيز به کار گرفته بود؛ امري که نشان دهنده وحشت و ترس صهيونيست ها از شدت گرفتن تظاهرات بود. صهيونيست ها با استفاده از گلوله هاي جنگي، ماشين هاي آب پاش، 
بالگردهاي نظامي و شليک گاز اشک آور تلاش کردند مانع از حرکت فلسطينيان  به سمت مناطق مرزي شوند. اين درحالي است که منابع پزشکي از استفاده اشغالگران از گلوله هاي ممنوعه خبر دادند که در نتيجه آن زخمي هاي فلسطيني با شرايط وخيمي روبرو مي شوند. در نتيجه اين اقدامات وحشيانه صهيونيست بود که تظاهرات دومين جمعه بازگشت به شهادت 10 نفر و زخمي شدن 1354 نفر منجر شد که تعدادي از اين زخمي ها وضعيت خطرناکي را پشت سر مي گذارند.
 تحرکات نافرجام بين المللي
پس از برخوردهاي وحشيايه صهيونيست ها با تظاهرکنندگان، کويت به عنوان يکي از اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل در تلاشي دوباره برآن بود تا با تصويب قطعنامه اي مانع از اقدامات نظاميان اسرائيلي عليه تظاهرکنندگان فلسطيني شود؛ اين کشور خواستار انجام يک تحقيق بين المللي مستقل در خصوص اقدامات اخير صهيونيست ها عليه فلسطينيان شد، اما همانند هفته گذشته اين ايالات متحده آمريكا همپيمان اصلي صهيونيست ها بود که وارد عمل شده و مانع از اين شد در شوراي امنيت تصميمي عليه اسرائيل گرفته شود. در مقابل سازمان ملل طبق معمول و ضمن ابراز نگراني از تحولات در غزه، تنها از اسرائيل درخواست کرد که در استفاده از زور عليه تظاهرکنندگان در تظاهرات بازگشت زياده روي نکند!
ريشه يابي تحولات
اما به راستي از چه روست که تحولات در سرزمين هاي اشغالي به سمت تقابل بيش از پيش فلسطينيان با صهيونيست ها درحرکت است؟ آيا فلسطينيان راه ديگري هم براي تحقق مطالبات بحق خود در مقابل رژيم صهيونيستي دارند؟ در پاسخ به اين سوالات بايد گفت در شرايطي که کشورهايي همچون مصر، اردن، امارات متحده عربي، بحرين و مشخصا عربستان سعودي در مسير عادي سازي 
روابط خود با رژيم صهيونيستي حرکت مي کنند، وليعهد تازه به دوران رسيده و ماجراجوي سعودي ها نشان داده است که دشمني آشکاري با مقاومت فلسطينيان در غزه داشته و جنبش حماس را وابسته به اخوان المسلميني مي داند که از نگاه سعودي ها گروهي تروريستي به حساب مي آيد. بن سلمان در رقابتي که با جمهوري اسلامي ايران دارد، آشکارا به سمت دشمني با ايران و مقاومت فلسطين رفته و دوستي اش با صهيونيست ها را پنهان نمي کند. وي در جريان سفر سه هفته اي که به ايالات متحده آمريكا داشت در آخرين موضع گيري که در اين زمينه داشت در گفتگو با مجله آمريكايي «آتلانتيک» از حق اسرائيلي ها در داشتن يک کشور مستقل سخن گفت و اين که کشورش مشکلي با اين موضوع ندارد.
اين در حالي است که در داخل غزه هم جنبش حماس که از سوي کشورهاي وابسته عربي و رژيم صهيونيستي در محاصره است، تنها ابزار خود براي اعمال فشار بر صهيونيست ها (تونل هاي 
تهاجمي) را از دست داده است و آنچه که اهالي غزه را بيش از پيش تحت فشار قرار داده تصميم اخير دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده است که کمک هاي مالي کشورش به تشکيلات خودگردان فلسطين را کاهش داده است و قدس را هم به عنوان پايتخت رژيم اسرائيل به رسميت شناخته است. درچنين فضايي اين سوال مطرح مي شود که آيا فلسطينيان چيزي براي از دست دادن دارند و آيا راه ديگري جز مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي براي آنها باقي مانده است؟
وضعيت بغرنج اهالي غزه
مسائل و مشکلات داخلي گروه هاي فلسطيني و ناتواني آنها در تحقق آشتي ملي و پايان دادن به اختلافات داخلي که تنها مشکلات و سختي هاي مردم غزه را بيشتر کرده،  از ديگر عواملي است که فلسطينيان را بيشتر در تنگنا قرار داده است؛ درواقع پس از آنکه آمريكا قدس را به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي به رسميت شناخت و در مقابل محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان، هم مدعي قطع روابط ديپلماتيک با واشنگتن شد – هرچند که او پيشتر هم فاقد هرگونه قدرت سياسي بود و تنها آنچه را که از سوي حاميانش به او ديکته مي شد اجرا مي کرد - اکنون اين جنبش حماس است که با تقويت موج اعتراضي فلسطينيان به دنبال جلب نظر افکار عمومي در مقابل رقيب سياسي خود (تشکيلات خودگردان و جنبش فتح) مي باشد.
بهره برداري هاي سياسي نتانياهو
در حالي که بنيامين نتانياهو در سياست هايي که در قبال فلسطينيان در پيش گرفته است از سوي همپيمان خود در آمريكا به صورت کامل مورد حمايت قرار مي گيرد، در داخل اسرائيل وي به واسطه پرونده هاي فساد متعددي که خود و خانواده اش با آن دست و پنجه نرم مي کنند، با شرايط سختي روبه‌رو است. از همين رو سرکوب اعتراضات فلسطينيان و مشخصا مردم غزه، تنها راه گريزي است که از نتانياهو از طريق آن تلاش مي کند خود را به عنوان سياستمداري جلوه دهد که در شرايط سخت در دفاع از کشور خود در مقابل دشمنان کوتاهي نمي کند؛ چه اين دشمن حزب الله لبنان باشد، چه جمهوري اسلامي ايران و چه ملت فلسطين.
در واقع نتانياهو به دنبال رساندن اين پيام به ساکنان سرزمين هاي 
اشغالي است که اگر او به واسطه اتهام هايي که با آن مواجه است تحت پيگرد قضائي قرار گيرد  يا حتي از قدرت کنار گذاشته شود، آنها مرتکب خطايي بزرگ شده اند؛ چرا که او خود را تنها سياستمداري مي داند که مي تواند در شرايط پرتنش کنوني منطقه خاورميانه، کشتي صهيونيست ها را به ساحل آرامش برساند و مانع از گسترش موج اعتراضات کنوني فلسطينيان و کشيده شدن آن به داخل اراضي 1948 شود.
چشم انداز اعتراضات
با توجه به اين که حمايت از موج اعتراضات و تظاهرات اخير در نوار غزه از سوي مردم در کرانه باختري با موانع زيادي مواجه است و اقدامات امنيتي صهيونيست ها بسيار گسترده و شديد است، رژيم صهيونيستي اميدوار است که اين راهپيمايي ها و تظاهرات براي مدتي طولاني ادامه پيدا نکند و اين رژيم بتواند در کمتر از يک ماه آن را جمع کند، اما انتظار مي رود که روند تظاهرات حداقل در کوتاه مدت ادامه داشته باشد. در اين صورت تداوم تظاهرات و برخوردهاي خشن صهيونيست ها باعث مي شود تا مسئله فلسطين همچنان زنده بماند. با اين حال 
نمي توان انتظار داشت که اوضاع مردم در غزه تغييري يابد و با توجه به وضعيت حاکم در منطقه پيراموني غزه  محاصره و محدوديت هاي اعمالي عليه اين منطقه ادامه پيدا خواهد کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9197/1/17858/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha