آرشیو
انتخاب نشریه


موشک‌ هايي براي دوشيدن

احمد رضا هدايتي
به ‌رغم گذشت چند روز از حمله خودسرانه ائتلاف شومِ آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه، همچنان اخبار پيامدهاي اين شرارت بي‌شرمانه در صدر اخبار جهان قرار دارد و هر روز اعتراضات گسترده‌تري بروز يافته و تحليل‌ها و افشاگري‌هاي متفاوت و جديدتري از ابعاد اين تهاجم ظالمانه در رسانه‌ها ارائه مي‌شود.
در يک جمع‌بندي کلي، مهمترين دلايل اين حمله ددمنشانه عبارتند از:
1- اظهار وجود و ابراز قدرت: بي‌شک همکاري روسيه با جبهه مقاومت در شکست دادن تروريست‌ها، موضوعي نيست که به سادگي براي آمريکا و هم‌پيمانانش قابل هضم باشد، چرا که موفقيت‌هاي کسب شده در اين نبرد، مي‌تواند پايان‌بخش ادعاي نظام تک‌قطبي به سرمداري آمريکا باشد. لذا هرچند اين حمله خصمانه به خاطر ترس از واکنش جبهه مقاومت از خارج مرزهاي سوريه انجام شد و بيشتر شبيه پارس سگ از راه دور بود و در عمل نيز باعث تضعيف بيش‌ازپيش ابهت پوشالي غربي‌ها شد، اما مي‌تواند براي عرض‌اندام و اظهار وجود در افکار عمومي جهانيان صورت گرفته باشد.
2- فريب افکار عمومي در جهت اثبات ادعاي دروغين دفاع از حقوق‌بشر: آمريکا و غرب همواره با ژست دفاع از حقوق‌بشر، از اين واژه براي موجه جلوه دادن اقدامات ضدبشري خود استفاده کرده‌اند و اين بار نيز با بهانه قراردادن ادعاي واهي مقابله با استفاده از تسليحات شيميايي توسط سوريه، از اين حربه براي تلطيف افکار عمومي جهان در جهت رفع آثار اقدامان غيرانساني و حمايت ظالمانه آمريکا و غرب از رژيم‌هاي مرتجع منطقه، سوءاستفاده کرده‌اند.
به همين دليل اقدام خودسرانه اين مدعيان دفاع از حقوق‌بشر به قدري تعجيلي و بدون برنامه اجرا شد که فراموش کردند، اقدام آنها قبل از اعلام نتايج کار بازرسان اعزامي سازمان ملل به سوريه، مستلزم آن است که پس از عمليات به سؤالاتي مانند؛ نتايج و علت دروغ بودن ادعاي مشابه قبلي آنها در حمله به عراق، چگونگي نجات جان کساني که در همجواري مناطق هدف ساکن بودند و علت وجود صدها زرادخانه هسته‌اي، شيميايي و ميکروبي در خود اين کشورهاست.
3- تحت‌الشعاع قرار دادن جنايات همپيمانان عبري و عربي در منطقه: يکي ديگر از علل حمله ائتلاف اخير، مي‌تواند تحت‌الشعاع قراردادن نتايج فروش انبوه تسليحات آمريکايي و اروپايي و نيز جناياتي باشد که حاکمان جنايتکار عبري و عربي از مدت‌ها ‌پيش با حمايت غربي‌ها در کشورهاي مختلف منطقه از جمله؛ يمن و فلسطين در حال انجام آن هستند.
4- انتقام گرفتن از جبهه مقاومت و به‌ويژه ايران و روسيه: به‌نظر مي‌رسد، تصور ايجاد تزلزل در جبهه مقاومت و انتقام گرفتن از اقدامات روسيه از جمله؛ حمايت اين کشور از بشاراسد و يا وتوي طرح‌هاي آمريکا و غرب در سازمان ملل که عمدتاً در رقابت با آمريکا صورت گرفته، بهانه ديگري است، که خشم مدعي رهبري جهان را برانگيخته و منجر به اجراي اين حمله ناپخته و ناموفق شده است.
5- ارزيابي واکنش و عکس‌العمل جبهه مقاومت و روسيه: شواهد بيانگر آن است که، يکي از دلايل مهم اين حمله، بررسي واکنش جبهه مقاومت و نيز سنجش ميزان واقعي بودن تهديد روسيه مبني بر دفع حملات احتمالي و هدف قراردادن مبدأ حملات از سوي غربي‌ها بوده است و قطعاً به علت نگراني از همين واکنش و به‌خصوص عکس‌العمل جبهه مقاومت بوده که غربي‌ها ترجيح دادند، براي فرار از بروز يک جنگ تمام‌عيار، به موشک‌پراني از راه دور اکتفاء کنند.
6- کمک به فرار و سازماندهي باقيمانده تروريست‌ها: جلوگيري از تمرکز و تداوم عمليات‌هاي موفقيت‌آميز ارتش و نيروهاي مردمي سوريه که با کمک جبهه مقاومت با شتاب در حال اجراست و دلخوش‌کردن و رفع نگراني تفاله‌هاي باقيمانده از تروريست‌ها و ايجاد اميد کاذب در آنها براي تداوم جناياتي که تا به حال مرتکب شده‌اند و کمک به فرار آنها از غوطه شرقي، موارد ديگري هستند که طبق معمول و از همان ابتدا، در انجام اين‌گونه تهاجمات غرب در سوريه نقش داشته‌اند. 
7- دلگرمي دادن و رفع نگراني از رژيم اشغالگر و جنايتکار قدس: غربي‌ها و به‌خصوص رژيم کودک‌کش اسرائيل به‌خوبي مي‌دانند، که در تلافي حمله آنها به محل استقرار نيروهاي ايراني در سوريه، دير يا زود گرفتار انتقام جمهوري اسلامي ايران شده و در آتش خشم بسيجيان جهان اسلام خواهند سوخت و لذا يکي ديگر از دلايل اين حمله مي‌تواند، کمک به رفع نگراني از اين رژيم براي حمايت از صهيونيست‌ها در مواقع اضطراري باشد.
8- دوشيدن گاوهاي عربي: قطعاً يکي از علل اصلي اين حمله نابرابر و خودسرانه، پاسخ به درخواست خبيثانه کشورهاي خائن منطقه براي حمله به سوريه و البته در جهت فراهم نمودن شرايط بهتر به‌منظور دوشيدن سردمداران کشورهايي مانند؛ عربستان و امارات بوده است، چرا که استمرار بهره‌کشي از شرايط موجود، مستلزم اقدام عملي، هرچند صوري، محدود و غيرمؤثر است.
اين عمليات همچنين حاوي نکات قابل تأمل ديگري نيز بود که عبارتند از: 
مهم ترين مسئله اين است که اين عمليات نشان داد که آمريکا تا چه حد نگران واکنش بسيج جهان اسلام و امنيت پايگاه هاي خود در سوريه و منطقه است و درست به همين دليل است که هيچ يک از مراکزحضور روسيه، ايران و حزب الله مورد هدف قرار نگرفته است.
با اين‌که آرايش نظامي رژيم اشغالگر قدس حاکي از نگراني بيش از حد آنها به‌خاطر حملات تلافي‌جويانه احتمالي از سوي ايران است، اما به علل مختلف از جمله؛ آگاهي غرب از امکان واکنش سخت و گسترده از سوي جبهه مقاومت در برابر تداوم حملات و غيرقابل تحمل بودن هزينه‌هاي يک جنگ فراگير براي آنها‌ و همچنين اطمينان آنها از آسيب‌پذيري پايگاه‌ها و منافعشان در منطقه، بايد حملات مستقيم نظامي ائتلاف را پايان يافته تلقي کرد.
همچنين اين حمله بيانگر حد نهايي اجابت درخواست‌هاي ناجوانمردانه و کودکانه حکام آل‌سعود براي حمله به سوريه در قبال رشوه‌ها و قراردادهاي صدها ميليارد دلاري از سوي اروپا و آمريکاست. در واقع اين عمليات اثبات کرد که با اين‌که غرب و آمريکا همواره در پي دوشيدن ديگران هستند، اما هيچ‌گاه حاضر نمي‌شود منافع خود را فداي خواسته‌هاي ابلهانه کشورهايي مانند عربستان نمايند. 
نکته قابل تأمل ديگر اين است که؛ اقدام به‌موقع نيروهاي سوري براي تخليه نقاط آسيب‌پذير قبل از عمليات ائتلاف، سبب شد تا از بروز خسارت جدي و راهبردي به جبهه مقاومت جلوگيري شود، ضمن اين‌که انهدام هر 
۱۲ موشک شليک شده به فرودگاه نظامي الضمير و بخش عمده ديگر موشک‌هاي شليک شده توسط ائتلاف، بدان معناست که سوريه و جبهه مقاومت از ظرفيت و توانايي مناسبي براي دفع حملات مشابه برخوردارند. 
با توجه به توضيحات مورداشاره؛ اين حمله نه‌تنها تاثير منفي بر پيشرو‌هاي محور مقاومت نداشته، بلکه باعث اثبات ضعف و آسيب‌پذير بودن سيتم نظامي غربي‌ها و در نتيجه انسجام بيشتر جبهه مقاومت شد و  بي‌ترديد، اقدام تلافي‌جويانه جبهه مقاومت هر زمان و به هرشکل که انجام شود، نه‌تنها مي‌تواند منافع و پايگاه‌هاي غرب در منطقه را در معرض خطر قرار دهد، بلکه براي همپيمانان منطقه‌اي آنها به‌ويژه رژيم غاصب قدس نيز پشيماني و ندامت را به همراه خواهد داشت. 
کلام آخر اين‌که؛ نبايد فراموش کنيم، از آنجا که دست غربي‌ها تا حدود زيادي از غارت و چپاول منابع جهان اسلام در منطقه کوتاه شده است، لذا وجود هرگونه جنگ و خونريزي در منطقه مي‌تواند، در جهت تأمين منافع کمپاني‌هاي تسليحاتي آنها باشد و لذا ايجاد تفرقه بين مسلمين و شعله‌ور نگه‌داشتن آتش جنگ همواره در دستور کار آنها قرار دارد و مقابله با اين توطئه، تنها و تنها در گرو هوشياري و بيداري مسلمانن جهان از هر قوم و قبله و نژاد، با يکديگر است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9196/1/17823/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha