آرشیو
انتخاب نشریه


برجام بدون آمريكا!

محمد كاظم انبارلويي
سخنگوي محترم وزارت خارجه دوشنبه گذشته خبر داد؛ «در هيئت نظارت بر برجام طرح‌هاي مختلف بررسي شده و احتمالات مختلفي مطرح بوده كه يكي از آنها برجام بدون آمريكاست.»
برجام بدون آمريكا يعني چه؟ چه فايده ‌اي به اين پيمان كه يك طرف همه تعهدات خود را عمل كرده و طرف ديگر به هيچ يك از تعهدات خود عمل نكرده، مترتب است? اصلاً طرف اصلي ما در مذاكرات 1+5 چه دولتي بود؟ ما كه با روس‌ها و چيني‌ها مسئله‌اي نداشتيم. ما با اروپايي‌ها چه اختلافي داشتيم؟ اين ترفند ديپلماتيك آمريكا بود كه آنها را به بهانه‌هاي مختلف همراه خود كرده بود تا بگويد مسئله ايران و آمريكا نيست، مسئله اختلاف جامعه جهاني با ايران است كه آمريكا هم يكي از آنهاست. در خلال مذاكرات براي جهانيان مکشوف شد كه آتش بيار اصلي معركه، آمريكاست كه بيش از سه  دهه است به دليل اينكه دستش از غارت منابع ملت ايران قطع شده، هر روز در پي تحكيم تحريم‌ هاي سياسي و اقتصادي است و زيرساخت‌هاي آن را طي سال‌هاي مديدي سامان داده و به هيچ قيمت حاضر به از بين بردن آن نيست.
آمريكا، روس‌ها، چيني ها و نيز اروپا را به بهانه ساخت بمب اتمي در ايران بازي داد تا به خصومت‌ورزي خود مشروعيت ببخشد. لذا مركز تصميم گيري و تصميم‌سازي تحريم‌ها در آمريكا و در خزانه‌داري اين كشور است و آنجا پخت و پز مي‌شود.
غفلت دستگاه ديپلماسي كشور از مقاصد شوم دولت آمريكا و ساده‌لوحي آنها از درك فلسفه دشمني دولت آمريكا با ملت ايران، ما را به كام معاهده‌اي برد كه به اعتراف مقامات اقتصادي و نيز ديپلماسي كشورمان دستاوردي جز هيچ  نداشت!
پذيرش برجام بدون آمريكا يعني يك طرف به تعهدات خود عمل نكند و طرف ايراني بدون هيچ دستاوردي همچنان به اجراي تعهدات برجامي متعهد بماند و آنها را بدون چون و چرا اجرا  كند!
پذيرش برجام بدون آمريكا يعني تحريم‌ها نه تنها باقي بماند بلكه تحريم‌هاي شكننده‌تري به بهانه‌هاي مختلف از جمله قدرت موشكي ايران و نفوذ منطقه‌اي وضع شود!
پذيرش برجام بدون آمريكا يعني آمريكا به تجاوزات خود در منطقه تحت عنوان «حمله محدود» ادامه دهد. ايران و همپيمانان او در منطقه اجازه مقابله به مثل و پاسخگويي نداشته باشند.
برجام بدون آمريكا يعني باز گذاشتن دست آمريكا در جنگ اقتصادي و تك در منطقه ارزي  كشور ، بدون گرفتن پاسخ و پاتک متقابل ایران! 
برجام بدون آمريكا يعني سراب چيدن چند گلابي از يك نهال خشك شده!
عدم واكنش معقول و حكيمانه از سوي دولت در برابر بدعهدي‌هاي آمريكا و نقض برجام، آمريكايي‌ها را روز به روز گستاخ‌تر مي كند.
اگر به فكر مقابله به مثل در حوزه‌هاي ديپلماتيك و حتي نظامي نباشيم، عزم دشمن را در نقض عهد برجام و توظئه های جدید مصمم‌تر مي كنیم.
برخورد منفعلانه دولت، آمريكايي‌ها را در مسيري كه تعيين كردند مصمم‌تر مي‌كند. فشار ایمیلی، پيام توئيتري، نامه‌نگاري‌هاي بي‌حاصل و انتقاد لفظي به رفتار آمريكا، وهن ملت ايران و تخطئه عزت ملي است.
آنها كه مدعي بودند به زبان ديپلماسي مسلط هستند و سخن گفتن با كدخدا را مي‌دانند، امروز چگونه از «برجام بدون آمريكا» سخن
مي گويند؟ آنها كه فكر مي كردند رئيس جمهور آمريكا فردي مؤدب و باهوش است و رفتند برجام را بدون هیچ دستاوردی امضاء كردند، امروز چگونه مي خواهند با رئيس جمهوري فاسد، فاسق و بي‌ ادب كه هيچ آداب و قوانين جهاني را رعايت نمي كند و از كمترين هوش سياسي هم برخوردار نيست، برجام را مديريت كنند؟
آمريكايي‌ها ميلياردها دلار از اموال و دارايي‌هاي ايران را مصادره و نيز بلوكه كرده‌اند، مدام در روابط تجاري ايران با كشورها سنگ‌اندازي مي‌كنند و با تشديد تحريم‌ها و وضع تحريم‌هاي جديد، مرتب لگد به برجام مي‌زنند. از برجام چه چيزي مانده است كه به فكر سراب «برجام بدون آمريكا» هستيم؟
برخي در دولت چرا مي خواهند برجام را به هر قيمت حفظ كنند و اصلاً نگاهي به هزينه و فايده ‌آن نداشته باشند؟
آمريكايي‌ها که با ضرب و زور پدر تحريم‌ها ما را بر سر ميز مذاكره نشاندند، پس از برجام رفته‌اند مادر تحريم‌ها (کاتسا) را آورده اند تا اقتصاد كشور را در زمين و هوا معلق نگه دارند. اگر مادر و پدر آمريكايي‌ها را در منطقه و جهان به عزا ننشانيم، دست بردار نيستند، پس چرا حرفي مي‌زنند كه انگشت ميليون‌ها رزمنده ايراني را كه دست به ماشه براي پاسخ هستند، مي لرزانند؟
مشاطه‌كاران سياسي در داخل و خارج آنقدر چهره آمريكا را بزك كردند كه چيزي از آن باقي نمانده است. امروز ملت ايران و ملت‌هاي جهان چهره يك جنايتكار، متجاوز و بدعهد و پيمان‌شكن را به وضوح مي‌بينند. چرا برخي حاضرند فهم و بينش حقيقي مردم را ناديده بگيرند و از چالش‌ و درگيري مستقيم با آمريكا بپرهيزند؟
تز برجام بدون آمريكا يعني اينكه هنوز برخي انتظار معجزه از آن را دارند.  اين تز يك فرصت‌ سوزي جديد است. اين فرصت‌سوزي، اجراي اقتصاد مقاومتي و استفاده از ظرفيت‌هاي عظيم كشور را معطل گذاشته است و روز به روز هزينه برجام را افزايش مي دهد و به ملت ايران تحميل مي کند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9196/1/17820/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha