آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر شهلا ميري در گفتگو با رسالت :
براي توليدكنندگان در ادارات سنگ‌اندازي مي شود

گفتگو  از ريكا حسامي
اشاره : براي تحقق شعار سال «حمايت از كالاي ايراني» چه موانعي وجود دارد؟ چگونه مي توان اين موانع را از مسير توليد برداشت و موجبات رونق اقتصادي و اشتغال جوانان را فراهم كرد؟ سهم دولت، مردم و توليدكنندگان هر يك چقدر است؟ كداميك بايد زمينه حمايت از توليد ملي را فراهم كند؟ جرقه شروع كار مبني بر اجرايي شدن فرمان مقام معظم رهبري در مورد حمايت از كالاي ايراني چگونه و توسط چه كساني بايد زده شود؟
براي جلوگيري از شعارزدگي چه بايد كرد؟ «حمايت از كالاي ايراني» چگونه زمينه‌ساز پيشرفت اقتصادي و اشتغال جوانان مي شود؟
اينها سوالاتي است كه مطرح مي باشد و دكتر شهلا ميري گلوبيات، نماينده پيشين مجلس و مديركل سلامت مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با رسالت به آنها پاسخ داده است.
نماينده مردم ساوه و زرنديه در دوره نهم مجلس معتقد است كه صنعت پارچه و توليد وسايل منزل در كشور از بين رفته . كارخانه‌ها تعطيل شده و دليل آن وارداتي است كه صورت گرفته است.
دكتر ميري گلوبيات كه جراح و متخصص زنان است و در حال حاضر مديركل سلامت مجلس شوراي اسلامي مي باشد ، با انتقاد به سنگ‌اندازي ادارات دولتي بر سر راه توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران گفت : تا زماني كه توليدكننده‌ها در بعضي از ادارات دولتي مبالغي را پرداخت نمي‌كردند ، كارشان راه نمي‌افتاد!
وي راه حل رفع اين مشكل را نظارت شديد دولت دانست و خاطرنشان ساخت : مي‌بايست از طريق بازرسي‌هاي متعدد در مراكزي كه براي توليدكننده سنگ‌اندازي مي‌كنند، جلوي افراد سودجود گرفته شود.
نماينده سابق مجلس از عملياتي نشدن اقتصاد مقاومتي انتقاد كرد و اظهار داشت : سال گذشته پيرامون «اقتصاد مقاومتي» كتاب‌هاي زيادي نوشته شد و همايش‌هاي متعددي برگزار شد ولي عملا ما شاهد رخداد قابل توجهي نبوديم!
وي گفت : به نظر من اينكه فقط در صدا و سيما بگويند كه از كالاي ايراني حمايت كنيد و در حد شعار باقي بماند، فايده‌اي ندارد.دكتر ميري گلوبيات با اشاره به قوانين دست و پاگيري كه بر سر راه توليدكنندگان وجود دارد تصريح كرد كه مجلس شوراي اسلامي مي تواند اين قوانين را اصلاح و جمع و جور كند!
وي يادآور شد كه بايد در وهله‌ اول جلوي واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود، گرفته شود و توليدكننده مورد حمايت قرار گيرد. ضمن اينكه مردم را تشويق كنيم كه از كالاي ايراني استفاده كنند تا چرخ اقتصاد كشور بچرخد.
مديركل سلامت مجلس جلوگيري از قاچاق و حمايت از توليدكننده را بسيار مهم دانست. 
اين گفتگو فرارويتان قرار دارد.

به نظر شما چرا مقام معظم رهبري عنوان امسال را «حمايت از كالاي ايراني» انتخاب كردند و ضرورت توجه به اين موضوع چيست؟
سال‌هاست كه مقام معظم رهبري عنوان سال‌ها را بر مبناي مصالح اقتصادي كشور انتخاب مي‌كنند. سال پيش ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتي را مطرح كردند كه مي بايست در اولويت مسائل كشور قرار مي‌گرفت . سال‌هاي قبل هم به همين شكل . اين مسئله نشان دهنده اهميت اقتصاد كشور است. حمايت از توليد داخلي در واقع حمايت از اقتصاد و صنعت كشور است. حمايت از كالاي ايراني  مثلثي است كه داراي سه ضلع است . اين موضوع به دولت ، مردم و توليدكننده مربوط مي‌شود و هر سه در اجرايي شدن آن نقش دارند. كالاي توليدكننده بايد كيفيت خوبي داشته باشد و داراي قيمت خوبي باشد. از سوي ديگر دولت بايد از توليدكننده حمايت كند و براي مصرف‌كننده فرهنگسازي كند تا رو به سمت مصرف كالاهاي داخلي بياورد. از سوي ديگر، مصرف كننده هم بايد فكر كند كه براي حمايت از اقتصاد كشور كه به دنبال آن اشتغالزايي خواهد بود و در نهايت فايده آن به مردم مي‌رسد ، از توليدات داخلي استفاده كند. اينها مثل حلقه‌هاي زنجير به هم وابسته هستند. به نظر من، اين موضوع از سال‌هاي قبل بايد اتفاق مي‌افتاد . متاسفانه به دليل تبليغات بسيار زيادي كه در مورد كالاهاي خارجي در كشور صورت مي‌گيرد بسياري از توليدات داخلي به ورطه نابودي كشيده شده است.مثلا ، صنعت پارچه و توليد وسايل منزل در كشور ما از بين رفته و كارخانه‌ها تعطيل شده و دليل آن وارداتي است كه صورت گرفته است. و دليل ديگر آن غفلتي است كه دولت در اين زمينه كرده است. از سال‌ها قبل فرهنگسازي و حمايت از كالاي ايراني صورت مي‌گرفت. امسال به دليل اهميت اين موضوع مقام معظم رهبري تاكيد زيادي كردند. اگر  الان هم دولت سريع برنامه‌ريزي نكند، جلوي قاچاق كالا را نگيرد و از توليدكننده حمايت نكند، فرصت از دست مي رود. ملاحظه مي كنيد كه وضعيت اقتصاد كشور به چه شكلي درآمده است.
بعضي ها معتقدند كه  مشكلات بوروكراتيك باعث دلسردي توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران مي‌شود و آن را مانع جدي براي حمايت از توليد ملي مي‌دانند، نظر شما چيست؟
به غير از مشكلات بوروكراتيكي كه در مسير حمايت از توليد ملي وجوددارد وقتي كه توليدكننده‌ها مي خواهند كاري را انجام بدهند متاسفانه در ادارات دولتي به جاي اينكه كارها تسهيل بشود و سريع مشكلات توليدكنندگان را حل كنند، سنگ‌اندازي هم مي‌كنند! مي خواهم بگويم ، زماني كه توليدكننده‌ها در بعضي از ادارات دولتي مبالغي را پرداخت نمي كردند كارشان راه نمي‌افتاد! توليدكننده با صرف هزينه‌هايي مسيري را طي مي كرد ولي به جايي مي‌رسيد كه مي‌ديد اصلا نمي‌تواند ادامه بدهد لذا در نيمه راه ، كار را رها مي كرد. الان همين طوري است . رفع اين مشكل نيازمند نظارت شديد دولت است. مي بايست از طريق بازرسي‌هاي متعدد در مراكزي كه براي توليدكننده سنگ‌اندازي مي كنند جلوي افراد سودجو گرفته بشود. اين قضيه چندين بُعد دارد. در ادارات دولتي مشكلات زيادي داريم كه يكي از آنها بوروكراسي است. اگر بخواهند كار يك توليدكننده را راه بيندازند ، خيلي راحت اين كار را مي‌كنند. اگر فرد توليدكننده با آنها كنار نيايد به راحتي مي‌توانند با همين قوانين دست و پاگيري كه داريم ، موانعي را در مسير او ايجاد كنند كه از توليد يا سرمايه‌گذاري منصرف شده و كار را رها كند.
در اين زمينه بدآموزي‌هايي وجود دارد ضمن اينكه درست فرهنگسازي نشده است . در واقع عوامل زيادي دخيل هستند. مستحضريد كه سال گذشته پيرامون «اقتصاد مقاومتي» كتاب‌هاي زيادي نوشته و همايش‌هاي دولتي متعددي برگزار شد ولي عملا ما شاهد رخداد قابل توجهي در اين زمينه نبوديم. موضوعاتي كه مورد تاكيد رهبري است بايد عملياتي بشود! لازمه آن وجود يك اتاق فكر است كه بتوانند به طور قوي وارد بشوند و اين موضوعات را اجرايي كنند. به طور مثال : سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادي تشكيل شد ولي عملا كارايي نداشت  و غير از شعار چيز ديگري نبود! مفاسد اقتصادي عاملي است كه مي‌تواند جلوي توليد داخلي را بگيرد و موانعي را براي تحقق آن ايجاد كند.در مورد كنترل قاچاق كالا شعارهاي زيادي داده شد ولي عملا كاري در اين زمينه صورت نگرفت. اگر فقط در مورد فرمايش مقام معظم رهبري حرف بزنيم و شعار بدهيم ، فايده‌اي ندارد. براي اجرايي شدن آن لازم است كه دولت به طور قوي وارد بشود.اگر جلوي واردات كالاي قاچاق به طور جدي گرفته بشود و از سوي ديگر فرهنگسازي و تبليغات وسيعي در حمايت از كالاي ايراني صورت بگيرد ، مي‌توانيم بگوييم كه گام‌هايي برداشته مي شود تا اين عنوان اجرايي شود.
به نظر من اينكه فقط در صدا و سيما بگويند كه از كالاي ايراني حمايت كنيد و در حد شعار باقي بماند ، فايده‌اي ندارد.
به وجود «قوانين دست و پاگير» به عنوان موانعي بر سر راه توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران اشاره كرديد، در اين زمينه مجلس شوراي اسلامي چه نقشي دارد؟!
ما قوانين زيادي داريم كه بعضي از آنها حتي باهم در تضادند! ما الان نياز به نوشتن قانون نداريم. ما بايد قوانين‌مان  را اصلاح كنيم. قوانين را طوري جمع و جور كنند كه قابليت اجرا داشته باشد.
اين مسئله خيلي مهم است، از آنجا كه بعضي از قوانين را نمي توانند اجرا كنند بر زمين مانده است. مجلس مي‌تواند در جهت حمايت از توليد داخلي قوانين 
دست و پاگير را جمع و جور و اصلاح كند لذا در اين زمينه نقش مهمي دارد. 
با توجه به اينكه امسال سال حمايت از كالاي ايراني است آيا  مركز پژوهش‌هاي مجلس همين موضوع را نمي تواند در دستور كار خود قرار بدهد و قواني دست و پاگير توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران را اصلاح كند؟
مي توانند اين كار را انجام بدهند. من يادم است كه در سال 93 يكسري از قوانين در جهت حمايت از توليد اصلاح شد ولي كامل نيست به گونه‌اي كه مجري قانون به راحتي مي تواند تفسير به راي كند.جايي كه بخواهد كمك مي كند و جايي هم كه نخواهد كمك نمي‌كند! اين مسائل را در قوانين‌مان داريم و مسلما قوانين ما در اين زمينه نياز به اصلاح بيشتري دارد.
واردات كالاي قاچاق به كشور تا چه حد مي تواند به توليد ملي ضربه بزند و چگونه بايد آن را مهار كرد؟
يكسري از واردات از مسيرهاي قانوني انجام مي شود. جاهايي كه نبايد اجازه‌ واردات بدهند اين مجوز را مي‌دهند. وزارت صنعت و معدن و تجارت بايد براي واردات كالاهايي كه در كشور مي‌تواندتوليد بشود، تعرفه‌هاي سنگيني بگذارد كه واردات به راحتي صورت نگيرد. يكسري از كالاها هم از طريق مرزها به طور غيرقانوني وارد مي شود كه بايد جلوي آنها را بگيرند. من معتقدم كه اگر بخواهند مي‌توانند جلوي واردات كالاي قاچاق را بگيرند ، افرادي هستند كه ذينفع‌اند ، پست‌هايي دارند و كمك به واردات كالا به طور قانوني و قاچاق مي‌كنند كه مي تواند مانعي براي حمايت از توليد داخلي باشد.
برخي معتقدند كه پايين بودن كيفيت بعضي از كالاهاي داخلي ناشي از فقدان رقيب قدرتمند است. نظر شما چيست؟
به نظر من كالايي نيست كه بدون رقيب در كشور توليد بشود. در اكثر زمينه‌ها واردات كالا وجود دارد مثلا در زمينه مواد غذايي واردات هست . در كشاورزي همينطور. در اكثر موارد واردات كالا وجود دارد اين طور نيست كه بگوييم چون اين كالا فقط در كشور توليد مي شود و اجازه واردات كالاي مشابه خارجي را نمي‌دهند در نتيجه كيفيت آن خوب نيست ، اين طور نيست.
به نظر من توليدكننده، مصرف كننده و دولت هر سه نقش دارند و با حرف هم كاري درست نمي‌شود.
تحقق حمايت از كالاي ايراني نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و منسجم است. نيازمند هماهنگي و وحدتي است كه بايد مابين مسئولين نظام وجود داشته باشد. آنها بتوانند اين مسئله را به گونه‌اي برنامه‌ريزي كنند كه هم از توليدكننده حمايت كنندو هم از مصرف كننده.
بايد در اين زمينه فرهنگسازي بشود. مردم بايد بدانند كه ‌آمار بيكاري در قشر تحصيلكرده خيلي بالاست و حتي فرهنگ كار كردن را بايد به فرزندانمان ياد بدهيم.اين كار نياز به آموزش دارد. اينطور نيست كه فقط در تلويزيون چهار نفر را بياوريم كه شعار بدهند! از دوران مهدكودك به بچه‌ها فرهنگ كاركردن آموزش داده بشود.
اينها نياز به برنامه‌ريزي بسيار قوي دارد. مسئولين مملكت اگر در حد حرف و شعار باقي بمانند وضعيت به گونه‌اي مي شود كه كار به اينجا رسيده است.
نقش مردم براي گردش چرخ اقتصادي و حمايت از توليد چگونه تعريف مي‌شود؟
همانطور كه عرض كردم حمايت از كالاي ايراني مثلثي با سه رأس است ؛ «دولت» ، «ملت» و «توليدكننده». نقش مردم در خريد كالاي ايراني اساسي است اما كالاها بايد كيفيت بالاو قيمت مناسبي داشته باشند .  وقتي درآمد يك خانواده در حد دو ميليون تومان (يعني زير خط فقر است) مسلماً به دنبال كالاي ارزان‌تر مي‌رود! كالاي ارزان‌تر معمولا كالاي بنجل چيني است كه با قيمت خيلي نازل به فروش مي‌رسد . اين خانواده‌ 
نمي تواند كالاي  داخلي بخرد و از آن حمايت كند. مي‌خواهم بگويم كه بايد از مصرف‌كننده هم حمايت كنيم .بعضي از خانواده‌ها متاسفانه مي توانند كالاي ايراني بخرند ولي سراغ كالاي برند مي روند كه ممكن است كالاي مرغوبي هم نباشد! به آنها هم بايد آموزش داده بشود.بايد در مهدها ، 
مدارس و دانشگاه‌ها به فرزندان كشور براي حمايت از كالاي ايراني آموزش بدهيم . براي افراد در سنين مختلف برنامه  آموزشي و فرهنگي در اين زمينه داشته باشيم كه بتوانند از توليد داخلي حمايت كنند.
براي حمايت از توليد ملي و كالاي ايراني اولين جرقه چيست؟
بايد در وهله اول جلوي واردات كالاهايي كه در كشور توليد مي شود را بگيريم و از توليدكننده حمايت كنيم. ضمنا مردم را تشويق كنيم كه از توليدات داخلي استفاده كنند تا چرخ اقتصاد كشور بچرخد. دو مسئله جلوگيري از قاچاق و حمايت از توليدكننده خيلي مهم است و در كنار آن فرهنگسازي و آموزش‌هايي كه بايد به مصرف‌كننده داده بشود ، اهميت دارد.
متشكرم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9196/1/17817/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha