آرشیو
انتخاب نشریه


موشک‌هاي انصارالله کابوس رياض
وحشت در اردوگاه متجاوزان سعودي

 رامين حسين آباديان
   مدتي است که حملات موشکي ارتش و کميته هاي مردمي يمن عليه متجاوزان سعودي و مزدوران آنها به ويژه در شهرها و مناطق مرزي تشديد شده است. در همين راستا منابع رسانه اي هفته گذشته، پيش از وقوع چند انفجار مهيب در شهر رياض، پايتخت عربستان سعودي خبر دادند؛ انفجارهايي که در نتيجه حملات موشکي ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن رخ دادند.
در همين حال يگان موشکي ارتش يمن طي چند نوبت به وسيله موشک بالستيک «بدر ۱» موفق شد شرکت نفتي آرامکو عربستان را هدف قرار دهد. علاوه بر اين، مقر وزارت دفاع عربستان سعودي در شهر رياض به وسيله موشک بالستيک «برکان ۲» ارتش و کميته هاي مردمي يمن هدف قرار گرفت. هرچند که سعودي‌ها و رسانه هاي جيره خوار آنها مدعي هستند که سامانه هاي دفاع موشکي عربستان موشک‌هاي يمني ها را رهگيري کرده است، اما تمامي شواهد و قرائن دال بر اصابت موشک ها به اهداف‌شان در رياض بوده و شهرهاي مرزي يعني جيزان، نجران و عسير است.
 موشک هاي يمني ها که البته از امکاناتِ هوشمند زيادي هم برخوردار نيستند از سامانه هاي دفاع موشکي عربستان عبور كرده و به اهداف‌شان اصابت مي کنند
واقعيت اين است که مقامات عربستان سعودي در طول جنگ يمن همواره گمان مي کردند که سامانه هاي دفاع موشکي آنها به ويژه سامانه دفاع موشکي پاتريوت قادر هستند تمامي موشک هاي شليک شده به سمت عربستان را رهگيري و ساقط کنند. با اين حال،  حملات يگان هاي موشکي يمن به مواضع نظامي استراتژيک سعودي ناکارآمدي نسبي تسليحات آمريکايي فروخته شده به رياض را نمايان ساخت.
اين حملات نشان داد که تبليغات واشنگتن درخصوص پيشرفته بودن سلاح‌هايش تنها در حد حرف و کلام است. امروز همه به عينه مي بينيم که موشک هاي يمني ها که البته از امکاناتِ هوشمند زيادي هم برخوردار نيستند از سامانه هاي دفاع موشکي عربستان عبور مي کنند و به اهدافشان اصابت مي کنند.
از سوي ديگر بايد گفت که تمامي توهمات مقامات سعودي و متحدان آنها مبني بر محدود بودن ذخاير موشکي نيروهاي يمني از بين رفته است. نيروهاي يمني ثابت کردند که در حملات موشکي خود به مواضع سعودي با هيچ‌گونه محدوديتي مواجه نيستند. اين يک عامل بازدارنده در برابر حملات عربستان سعودي است. شليک‌هاي متعدد موشک‌هاي بالستيک نشان داد که ذخاير موشکي يمني ها همچنان پابرجاست و عربستان سعودي هيچ راهي جز تن دادن به شکست و خروج از يمن ندارد.
از سوي ديگر، حملات عربستان سعودي به يمن در حالي براي چهارمين سال متوالي همچنان ادامه پيدا مي کند که سعودي‌ها درجريان اين عمليات تجاوزکارانه از حمايت نظامي غربي-عربي، ماهواره‌هاي پيشرفته، جنگنده‌ها و ناوشکن‌هاي پيشرفته و سامانه دفاعي موشکي و پشتوانه مالي زياد برخوردار هستند. با اين حال، هيچ يک از اين‌ها، نه فقط براي اين کشور متجاوز، اهرم فشار سياسي به يمن ايجاد نکرد و پيروزي ميداني و نظامي رقم نزد، بلکه اين تجاوزگري عربستان، شکست مفتضحانه به بار آورد.
درهمين ارتباط، پايگاه خبري «النجم الثاقب» يمن در يادداشتي نوشت، عربستان سعودي با چندين کشور از جمله فرانسه، قراردادهاي خريد تسليحات بسته است، 
به گونه‌اي که مطابق برخي گزارش‌ها، اين قرارداد بزرگ‌ترين قرارداد خريد تسليحات عربستان و فرانسه است. ارزش اين قرارداد ۱۰ ميليارد يورو بوده و بخشي از آن شامل خريد ۳۵ قايق جنگي گارد ساحل مجهز به سامانه جنگي «تاکتيکس» است. 
اين قايق‌ها و ناوچه‌هاي ساخت فرانسه در کنار تسليحات آمريکايي و انگليسي خريداري شده از طرف عربستان در جنگ عليه يمن، راه به جايي نبردند و نابودي ناوچه جنگي ساخت‌فرانسه عربستان سعودي در ساحل يمن گواهي بر اين ادعاست.
با اين حال، سعودي‌ها با وجود در دست داشتن چنين تسليحات پيشرفته اي، از قدرت موشکي ارتش و کميته هاي مردمي يمن غافل بوده و به نوعي از عدم اتمام زرادخانه‌هاي موشکي يمن پس از گذشت بيش از سه سال غافلگير شده‌اند. در همين ارتباط، «عزيز راشد» معاون سخنگوي ارتش يمن از دقت موشک‌هاي شليک شده به پايگاه هاي ارتش عربستان خبر داد و تاکيد کرد که اين موشک‌ها با دقت به اهداف خود اصابت مي کنند. 
وي در گفتگوي تلفني با خبرگزاري اسپوتنيک درباره توان موشک‌هاي بالستيک يمن در اصابت به اهداف مورد نظر و قدرت انفجاري و تخريبي اين موشک ها نيز گفت: «توان تخريبي اين موشک‌ها بيش از چند متر مربع است. اين موشک ها بر اساس برنامه‌هاي ما به اهداف تعيين شده اصابت مي کنند. ضريب خطاي اين موشک ها از ۲۵ تا ۳۰ متر به ۵ تا ۱۰ متر کاهش يافته است. ما همچنان روي دقت اين موشک ها کار مي کنيم. بنابراين، هر موشکي که شليک مي شود به مقر اصلي در همان پايگاه ها اصابت خواهد کرد».
جنبش انصارالله پس از تحت کنترل گرفتن شهر صنعا در دسامبر سال ۲۰۱۴، روي انبارها و  مراکز موشکي اين کشور در اطراف پايتخت دست گذاشته است
يک افسر عالي‌رتبه در وزارت دفاع در صنعا که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه الاخبار گفت که از زمان آغاز تجاوز عربستان به يمن  در سال جاري ميلادي دست کم ۹۰ موشک بالستيک  به مراکز نظامي و فرودگاه‌ها و تاسيسات نفتي عربستان شليک شده است. منابع نظامي متعدد تاکيد دارند که  جنبش انصارالله پس از تحت کنترل گرفتن شهر صنعا در دسامبر سال ۲۰۱۴، روي انبارها و  مراکز موشکي اين کشور در اطراف پايتخت دست گذاشته است. در آن زمان يمن موشک‌هاي زير را در اختيار داشت؛
*موشک‌هاي زمين به زمين با برد حدود ۱۲۰ کيلومتر.
*موشک‌هايي با برد حدود ۳۲۰  کيلومتر.
*موشک‌هايي از نوع «اسکاد بي» که تعداد آنها بالغ بر ۵۰۰ فروند ارزيابي شده و يمن آنها را در  دهه ۸۰ قرن گذشته ميلادي از اتحاد جماهير شوروي خريداري کرده است.  
*علاوه بر اين‌ها موشک‌هاي روسي «توشکا» با برد ۱۲۰  کيلومتر در اختيار نيروهاي انصارالله قرار گرفت. انصار الله اولين موشک توشکا را در  سپتامبر سال ۲۰۱۵ شليک کرد و پايگاه صافر در جنوب مأرب را  هدف قرار داد که در نتيجه اين حمله ۹۹ نفر از عناصر ائتلاف سعودي کشته شدند که بيشتر آنها افسر و نظاميان اماراتي بودند. 
موشک‌هاي موجود در نزد نيروهاي يمني گر چه در شرايط کنوني شايد در ايجاد موازنه قدرت با نيروهاي ائتلاف چندان موثر نبوده است، اما مي‌تواند عامل بازدارندگي قابل توجهي به شمار رود و همين تعداد از شليک‌ها نيز سعودي‌ها را دچار ترس و واهمه کرده و تا بارها صداي آژير خطر را در پايتخت اين کشور بلند کرده است. عمليات توسعه توانمندي‌هاي موشکي يمن در نزد ارتش و کميته‌هاي مردمي تنها منحصربه  نيروهاي زميني نيست،  بلکه نيروهاي هوايي و دريايي را نيز شامل مي‌شود که فعاليت‌هاي گسترده‌اي را انجام داده‌اند و طي فاصله زماني کوتاهي اين فعاليت‌ها به بار نشسته است.  
درهمين ارتباط، سامانه هاي ضد هوايي يمن در ۸ ژانويه جاري موفق شده يک هواپيماي وابسته به نيروهاي ائتلاف از نوع اف ۱۵ را در صنعا  پايتخت يمن هدف قرار دهد. همچنين سامانه‌هاي مذکور يک هواپيماي وابسته به نيروهاي ائتلاف از نوع تورنيدو را در استان صعده ساقط کردند. نيروهاي دفاع هوايي يمن موفق شدند يک هواپيماي جاسوسي وابسته به نيروهاي ائتلاف در استان مأرب را ساقط کنند. در ماه گذشته ميلادي نيز يک هواپيماي مشابه در استان حجه ساقط شده بود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9196/1/17816/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha