آرشیو
انتخاب نشریه


آشفتگي در دولت آمريکا
از رد صلاحيت پمپئو تا احضار فرماندهان نظامي

بخش سياسي خارجي: در حالي که سه روز از حمله بي اثر واشنگتن و متحدان آن به سوريه مي گذرد، شاهد بروز آشفتگي ها 
و چند دستگي هاي زيادي در داخل جامعه سياسي آمريکا هستيم. شکست ترامپ در حمله به سوريه از يک سو و نارضايتي اعضاي کنگره از کاخ سفيد، رئيس جمهور ايالات متحده را در منگنه اي سخت قرار داده است. 
 جيمز متيس،وزير دفاع آمريکا و جوزف دانفورد رئيس ستاد مشترک ارتش اين کشور به کنگره اين کشور احضار شدند تا درباره حملات هوايي روز شنبه آمريکا به سوريه به نمايندگان توضيح دهند. نشريه پوليتيکو در اين خصوص گزارش داده است : 
دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در مورد حمله به نقاطي در سوريه، از سوي اعضاي کنگره مورد سوال قرار گرفته است. مقام هاي
دولت آمريکا اين حملات را اقدامي ضروري در برخورد با برنامه سلاح هاي شيميايي بشاراسد رئيس جمهور سوريه 
مي دانند.پوليتيکو اضافه کرد: اگرچه اين حملات با حمايت اکثريت جمهوري‌خواهان همراه شد اما برخي از اعضاي اين حزب نيز در ابراز نگراني در مورد راهبرد بلندمدت آمريکا عليه اسد، با نمايندگان دموکرات همسو شده اند.ليندسي گراهام،جاستين امش و توماس مسي از جمله نمايندگان و سناتورهاي جمهوري‌خواه آمريکايي هستند که از حملات ترامپ انتقاد کرده و آغاز اين حملات را مستلزم اخذ مجوز از کنگره دانسته اند.آمريکا به همراه انگلستان و فرانسه به سه نقطه در سوريه حملات هوايي و موشکي انجام داد که با واکنش هايي در سطح جهاني روبه رو شد.
همچنين يک رسانه آمريکايي با اشاره به اختلافات ميان «جيمز ماتيس» و «جان بولتون» در خصوص نحوه حمله به سوريه، اين حمله را شکستي براي مشاور جديد امنيت ملي کاخ سفيد خواند. «وكس» در تحليل خود مي نويسد: شايد به نظر عجيب برسد که آمريکا و متحدانش در حمله صبح شنبه به سوريه فقط سه محل را مورد حمله قرار داد اما وقتي مشخص مي شود که «جان بولتون» مشاور جديد امنيت ملي کاخ سفيد، خواستار حمله گسترده به سوريه بود مي توان گفت که حملات روز شنبه يک شكست براي بولتون بوده است.
حقيقت اين است که بولتون حامي مداخله گسترده تر در سوريه و نابودي ويرانگر توانمندي نظامي اسد بود.گزارشات حاکي از اين است که اين حملات حتي انبارهايي که ادعا مي شود تسليحات شيميايي در آنها وجود داشته را نابود نکرده است چه برسد به زرادخانه هاي متعارف ارتش سوريه که براي سرکوب تروريست‌ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
«جيمز ماتيس» وزير دفاع و ژنرال جوزف دانفور رئيس ستاد مشترک از گزينه هاي محدودتر در سوريه حمايت مي کردند. 
از زمان انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي جديد در ماه گذشته، اين نگراني بوجود آمد که وي ممکن است نفوذ بازدارنده جيمز ماتيس را به خطر بيندازد. بسياري در واشنگتن بر اين موضوع تاکيد مي کردند که جان بولتون همراه با مايک پمپئو مدير سازمان سيا که اکنون نامزد وزارت امور خارجه شده است مي تواند رئيس جمهور آمريکا را به اتخاذ يک رويکرد تهاجمي تر نسبت به بحران هاي جهاني از کره شمالي تا آينده توافق 
هسته اي ايران سوق دهد. سوريه اولين آزمايش بزرگ براي نفوذ و تاثير اين اصطلاح کابينه جنگ بود که با شکست همراه شد. خبر ديگر اينکه  با مخالفت کميته روابط خارجي سنا براي تائيد صلاحيت مايک پمپئو به عنوان وزير امور خارجه آمريکا، وي با وضعيت متزلزل و بي ثباتي رو به رو شده است.پمپئو که رئيس فعلي سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) است، پس از برکنار شدن رکس تيلرسون، وزير امور خارجه سابق آمريکا، براي احراز اين پست معرفي شد، اما ممکن است افرادي که قبلا موافق وي بوده اند، اکنون مانع از دستيابي او به اين سمت شوند.
«تيم کاين» سناتور دمکرات ايالت ويرجينيا با اعلام اينکه از پمپئو درکميته روابط خارجي سنا حمايت نمي کند، گفت:ما رئيس جمهوري داريم که ضد ديپلماسي است و من نگرانم زيرا مايک پمپئو گرايش مشابهي را براي مخالفت با ديپلماسي نشان داده است.
خبر مخالفت کميته روابط خارجي سنا براي تاييد صلاحيت پمپئو پس از حملات هوايي دولت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا به اهداف دولتي سوريه منتشر شد.در همين حال، «رند پل» سناتور جمهوري‌خواه کنتاکي از پمپئو به دليل حمايت از جنگ عراق و اداي سخناني در خصوص لزوم بمباران ايران از سوي آمريکا، انتقاد کرده است.
پمپئو علاوه بر برخورداري از وجهه جنگ طلبي و وجود 
نگراني هايي درخصوص هدايت سياست خارجي آمريکا پس از روي کار آمدن جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي اين کشور، به دليل پاره اي موضوعات از جمله روابطش با چهره هاي ضد اسلامي، مورد پرسش قرار گرفته است.«برني سندرز» سناتور ارشد ايالت ورمونت آمريکا پيش از اين اعلام کرده بود که به مايک پمپئو گزينه ترامپ براي تصدي وزارت خارجه اين کشور راي اعتماد نخواهد داد.
مايک پمپئو از منتقدان توافق هسته اي ايران بوده و گفته بود که تهران مزاياي اقتصادي زيادي را به لطف برجام دريافت کرد.با توجه به نظر کميته روابط خارجي سنا، سرنوشت تاييد صلاحيت پمپئو به راي گيري در صحن مجلس سنا کشيده شد.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9195/1/17717/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha