آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

زنگ هشدار به صدا درآمده است
عضو کميسيون قضائي و حقوقي مجلس گفت: زنگ خطر افزايش طلاق در طي ساليان گذشته به صدا درآمده است. به گزارش خانه ملت، يحيي کمالي پور با اشاره به اينکه امروزه يکي از چالش هاي اساسي فراروي جامعه درحوزه آسيب هاي اجتماعي طلاق است، گفت: 
پنهان سازي آمار طلاق و بي توجهي مسئولان يا جامعه فرهنگي به اين مشکل سبب شده که اين آسيب اجتماعي ناديده گرفته شود، هيچ شکي وجود ندارد که درحال حاضر آمار و ارقام نشان 
مي دهد که طلاق درمجموع دعاوي حقوقي رتبه بين يک تا سوم را درکل کشور دارد.نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد افزود: دليل افزايش طلاق در کشور ريشه و علل متفاوتي دارد، درحال حاضر متاسفانه درحوزه فرهنگ خانواده رها شده و کمتربه آن توجه مي شود، به طورحتم درهرجامعه اي که زيربناي اخلاقي و اعتقادي مردم نسبت به يک موضوع ناديده گرفته شده و ضعيف شود، به طورحتم درهمان حوزه آسيب هاي اجتماعي افزايش پيدا مي کند.
***
مردم آمريکا رسانه‌ هاي اين کشور را دروغگو مي دانند
بر اساس نظرسنجي دانشگاه مونماوث در نيوجرسي آمريکا ۷۷ درصد از مردم آمريکا مي‌گويند گزارش رسانه‌هاي خبري اصلي «اخبار جعلي» است. ۳ نفر از هر ۴ نفر پاسخ دهنده به نظرسنجي يا به عبارتي ۷۷ درصد گفتند که معتقدند شبکه‌هاي تلويزيوني و روزنامه‌هاي سنتي اخبار جعلي را منتشر مي‌کنند. بنابراين، دونالد ترامپ در اعلام انتشار «اخبار جعلي» در رسانه‌ها «تنها» نيست. بر اساس نظرسنجي دانشگاه مونماوث بي اعتمادي به سازمان‌هاي خبري به نسبت سال قبل افزايش يافته است. سال گذشته ۶۳ درصد درباره انتشار اطلاعات نادرست ابراز نگراني کرده بودند. ۳۱ درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجي گفتند اين رسانه‌ها مرتبا اخبار جعلي منتشر مي‌کنند و ۴۶ درصد گفتند که اين اتفاق گاهي روي مي‌دهد. 
بر اساس يافته‌هاي مونماوث، ۶۱ درصد از دموکرات‌ها معتقدند رسانه‌ها اطلاعات غلط را منتشر مي‌کنند. سال گذشته ۴۳ درصد از دموکرات‌ها معتقد بودند رسانه‌ها اطلاعات نادرست را منتشر مي‌کنند. اعتقاد به انتشار اخبار جعلي در بين جمهوري خواهان نيز افزايش يافت و از ۷۹ درصد به ۸۹ درصد رسيد. در بين افراد مستقل نيز باور به انتشار اخبار جعلي افزايش يافت و از ۶۶ درصد به ۸۲ درصد رسيد. نگراني آمريکايي‌ها درباره انگيزه‌هاي انتشار اطلاعات گمراه کننده نيز افزايش يافت. ۴۲ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که معتقدند رسانه‌هاي اصلي براي دنبال کردن دستور کار سياسي اطلاعات را منتشر مي‌کنند.
***
ايران در روز چقدر نفت مي فروشد؟
طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران طي ماه ميلادي گذشته ۳۳۰۰ بشکه در روز افزايش داشت. به گزارش ايسنا، آمار اوپک بر مبناي اطلاعات منابع ثانويه نشان داد که توليد نفت ايران در مارس به ۳/۸۱۴ ميليون بشکه در روز رسيد که در مقايسه با ۳.۸۱۰ ميليون بشکه در روز در فوريه، ۳۳۰۰ بشکه در روز افزايش داشت. ميانگين توليد نفت ايران در سه ماهه اول سال ميلادي جاري ۳/۸۱۳ ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با ۳/۸۲۲ ميليون بشکه در روز در سه ماهه چهارم سال ميلادي گذشته کمتر بوده است. توليد نفت ايران در سال ۲۰۱۷ به طور ميانگين ۳/۸۱۱ ميليون بشکه در روز در مقايسه با ۳.۵۱۵ ميليون بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ بود. قيمت گريد ايران هوي در مارس به ۶۲/۱۵ دلار در هر بشکه رسيد که در مقايسه با ۶۲/۲۷ دلار در فوريه، ۱۲ سنت يا معادل ۰/۲ درصد کاهش داشت. ميانگين قيمت ايران هوي از ابتداي سال ۲۰۱۸ تاکنون ۶۳/۴۸ دلار در هر بشکه بوده که در مقايسه با ميانگين ۵۱/۷۱ دلار در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ افزايش نشان مي‌دهد.
***
موشک‌ هاي آمريکا پيشرفته و هوشمند اما بي‌ تأثير بودند
يک روزنامه عبري زبان، موشک‌هاي شليک شده از سوي آمريکا به سوريه را بي‌اثر دانست. روزنامه يديعوت آحارونوت در پي تجاوزات اخير آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه نوشت: موشک‌هايي که به سوريه شليک شدند، همان طور که دونالد ترامپ گفته بود،‌ هوشمند و جديد بودند اما تاثير آنها صفر بود و اين خبر خوبي براي اسرائيل نيست. اين روزنامه عبري زبان حمله اخير اين سه کشور به سوريه را کمتر از آنچه اسرائيل انتظار آن را داشت، عنوان کرد و نوشت: اين حمله هرگز تاثيري بر استقامت بشار اسد، رئيس جمهور سوريه و قدرت او در استمرار پيروزي‌هايش در نبرد با گروه‌هاي مسلح در اين کشور نخواهد داشت. يديعوت آحارونوت در ادامه از افزايش سطح آماده ‌باش ارتش رژيم صهيونيستي در شمال فلسطين اشغالي خبر داد.
دوره بزن دررويي تمام شده است
علي عليزاده کارشناس و تحليلگر سابق «بي بي سي» در پستي که در صفحه توئيتر خود منتشر کرد نسبت به حمله‌ اخير ائتلاف غربي به سوريه واکنش نشان داد و نوشت: غربي‌ها بهايش را سخت مي‌پردازند و دوره بزن دررويي تمام شده است. حمله اخير به سوريه نه فقط بدون مجوز شوراي امنيت سازمان ملل، بلکه بدون تصويب کنگره آمريکا و پارلمان بريتانيا و مجلس فرانسه بود. يعني قوانين بين‌الملل را سه دولت خودسر نقض کردند و قوانين داخلي خودشان را مثل سه ديکتاتور. منتظر باشيد بهايش را سخت بپردازند. دوره بزن دررويي تمام شده است.
***
عصبانيت وبسايت وابسته به سيا از سريال پايتخت
با آنکه چند روزي از پايان پخش سريال پايتخت۵ مي گذرد، پرداختن به موضوع مدافعان حرم و تمسخر تروريست‌هاي داعش در اين سريال، سبب عصبانيت بسياري از عناصر اپوزيسيون و رسانه‌هاي فارسي‌زبان بيگانه شد و آنها در کمال تعجب، سريال پايتخت ۵ را به ترويج خشونت متهم کردند و به‌بهانه‌هاي مختلف کوشيدند تا اين سريال و عواملش را آماج حملات خود قرار دهند. به گزارش سايت جنبش مقابله با رسانه‌هاي بيگانه، رسانه‌هاي فارسي‌زبان بيگانه براي زيرسوال بردن سريال مذکور، سعي کردند با بزرگ جلوه دادن حمايت مالي موسسه «اوج» از اين سريال، پايتخت۵ را اثري سفارشي و حکومتي جلوه دهند. «ايران واير» يکي از رسانه‌هايي بود که به سريال مذکور واکنش تندي نشان داد و تيتر زد «رد پاي سربازان گمنام امام زمان در سريال پايتخت». اين وبسايت آمريکايي که زير نظر سازمان سيا و توسط «مازيار بهاري» جاسوس ايراني -آمريکايي مديريت مي شود، غيب گفته و سخن از رد پاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اين سريال کرده! در حالي که در ابتداي پخش اين سريال لوگوي موسسه اوج به نمايش در مي‌آيد و مخفي‌کاري در آن وجود ندارد، اما اين رسانه‌هاي وابسته و جيره خوار با هر ترفند و بهانه‌اي در پي تخريب آثار هنري ارزشي هستند. اين در حالي است که بسياري از آثار سينمايي آمريکايي هم به‌طور مستقيم يا غيرمستقيم با حمايت ارتش و دستگاه امنيتي آمريکا ساخته مي‌شود و از محتواي اين فيلمها کاملاً مي‌توان فهميد که در راستاي سياست‌هاي حکومت ايالات متحده آمريکا است. رسانه‌هايي مانند «ايران واير» هيچ گاه در برابر آثار حکومتي در سينما و تلويزيون غرب بخصوص آمريکا سخن نمي‌گويند، اما کافي است نهادي مانند سپاه در ساخت سريالي مانند پايتخت ۵ يا فيلم سينمايي «به وقت شام» کمک کند، تا آسمان به ريسمان ببافند و دروغ‌هاي شاخ ‌دار بگويند.
***
عذرخواهي لازم است
کانال جبهه انقلاب نوشت: ترامپ شب تا صبح شاسي فشار داد ولي روي زمين سوريه بعد از هفت سال جنگ‌ زدگي اتفاق مهمي نيفتاد. وقتش رسيده آن ديپلمات ارشد که گفته بود آمريکا با فشار دادن يک شاسي مي‌ تواند کل سامانه دفاعي جمهوري اسلامي را از کار بيندازد، بابت ادعايش عذر خواهي کند!
***
اعتراف به قبيله ‌گرايي در شهرداري
جوان آنلاين نوشت: مسائلي كه اخيراً با استعفاي شهردار تهران و تكرار استعفا و حواشي پيرامون آن رخ داد و به جايي رسيد كه عملاً تهران شهر بي شهردار شده است، باعث سرخوردگي اصلاح طلبان شده است. به نظر، فضا رنگ و بوي قحط الرجال گرفته و اصلاح طلبان با وجود آنكه از قبل تعطيلات سال نو در جريان استعفاي نجفي قرار داشتند، نتوانستند براي او جانشين تعيين كنند. حالا محمد عليخاني، عضو شوراي شهر تهران درباره انتخاب شهردار جديد مي‌گويد كه «بايد بر اساس برنامه، گزينه‌ها را انتخاب كنيم و به دنبال افراد داراي نام و نشان نباشيم. نبايد دنبال افرادي باشيم كه صرفاً مشهور بوده و مسئوليت‌هاي مهم داشته‌اند. من به دنبال پيشنهاد افرادي براي پست شهرداري هستم كه برنامه داشته و عملگرا باشند.» اين يعني كه پيش از اين مقهور شهرت چهره‌ها شده‌اند و حالا كه ديده‌اند انتخاب سياسي يك شهردار بر مبناي قبيله و جناح چطور به اعتبار اصلاح طلبان ضربه زد، حتي اذعان مي‌كنند كه بهتر است ديگر دنبال فردي عملگرا باشند. عليخاني از موج استعفاها در شهرداري پس از رفتن نجفي هم گلايه مي‌كند و مي‌گويد: «افرادي كه با رفتن يك فرد پست خود را ترك مي‌كنند، بهتر است بروند. اين رفتن نشان مي‌دهد كه اين افراد به خاطر خدمت به مردم نيامدند بلكه به خاطر فرد آمدند و امروز هم به خاطر يك شخص تصميم گرفته‌اند، بروند.» بايد ديد آيا اين بار شوراي شهر تصميمي عاقلانه و مطابق منافع مردم تهران خواهد گرفت يا باز هم منافع شهر را قرباني مطامع سياسي خواهد كرد؟ هفت ماه پيش منتقدين به آنها گفتند كه نجفي توان جسمي اداره شهر تهران را ندارد، ولي مطامع سياسي و قدرت طلبي نگذاشت نظر دلسوزانه را بشنوند.
***
احساس يأس و نااميدي در اسرائيل
به گزارش خبرگزاري ميزان، «نري زيلبر» خبرنگار صهيونيست در توئيترش نوشت: در مجموع امروز بر اسرائيل احساس يأس و نااميدي حکمفرماست؛ مقام‌ها و تحليلگران معتقدند حملات به سوريه بي ‌رمق، نمادين و تاکتيکي بوده و نتوانسته اسد، ايران و روسيه را به اندازه کافي بازدارد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9194/1/17598/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha