آرشیو
انتخاب نشریه


گزارشي از بازديد خبرنگاران از مناطق عملياتي جنوب
راهيان نور، الگوي انسان ‌سازي است

کريم باباخانيان
اشاره: 
دهمين کاروان رسانه‌اي راهيان نور نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي در قالب بازديد از مناطق عملياتي ارتش و رزمندگان دوران دفاع مقدس، 21 تا 23 اسفندماه گذشته، از يادمان پل نادري، يادمان شهداي عمليات فتح المبين، يادمان شهيد چمران در دهلاويه، يادمان شهداي چزابه و پايگاه ميشداغ بازديد کردند و ياد و خاطره آن روزها را گرامي داشتند. آنچه در زير مي آيد گزارش سفر خبرنگاران و بازديد از مناطق عملياتي است که خبرنگار ما به رشته تحرير درآورده است. با هم اين گزارش را مي خوانيم؛
در آستانه سفر، گروه خبرنگاران با امير سرتيب نوذر نعمتي جانشين فرمانده نيروي زميني در ستاد فرماندهي نيروي زميني ارتش ديدار داشتند که امير در اين ديدار به تشريح مناطق عملياتي جنوب غرب کشور پرداخت و گفت: حضور خبرنگاران در مناطق عملياتي فرصت بسيار خوبي است زيرا موجب آشنايي جوانان با ارزش‌هاي انقلاب و دفاع مقدس مي شود 
و پلي ميان دو نسل گذشته و حال برقرار مي گردد و از طرفي جامعه با خدمات نيروهاي مسلح بيشتر آشنا مي شود. وي با اشاره به اينکه نيروي زميني برنامه ‌هاي متنوعي را از جمله برگزاري اقدامات رزمي و فرهنگي در مناطق عملياتي براي کاروان‌هاي راهيان نور در نظر گرفته، تاکيد کرد:
يکي از اقدامات جديد نيروي زميني در راهيان نور، عضويابي از ميان جوانان براي خدمت در ارتش است.
عقربه‌ هاي ساعت فرودگاه مهر آباد، هفت و چهل و پنج دقيقه شب را نشان مي داد که با هواپيماي بوئينگ شرکت کاسپين به طرف اهواز پرواز کرديم. هواي اهواز، بهاري است و از ريزگردها خيلي خبري نيست. براي آشنايي و توجيه برنامه به ستاد فرماندهي لشکر 92 زرهي خوزستان رفتيم و پاي صحبت‌ هاي فرمانده لشکر نشستيم. امير سرتيپ دوم ستاد سيد باقر صادقي ضمن خير مقدم به خبرنگاران، گفت: امروز همه شرافت و عزت ما مرهون هشت سال دفاع مقدس و خون شهداست. امروز که سال ها از آن دوران فاصله زماني گرفته‌ ايم ولي نوجوانان و جوانان و خانواده ها به زيبايي هر چه تمام تر با آرمان شهدا و اهداف دفاع مقدس ارتباط برقرار مي کنند. وي اضافه کرد: ارتش در سال هاي ابتدايي جنگ تلاش و خدمات خوبي از خود به يادگار گذاشت. امام و ملت به ارتش اعتماد کردند و فرزندان ارتشي خود را حمايت کردند. وي گفت: استان خوزستان در طول دفاع مقدس 23 هزار شهيد تقديم نظام کرده است و بيش از دو هزار بار بمباران شد. بر همين اساس همه باور دارند که جمهوري اسلامي امروز يک قدرت مهم و تاثيرگذار در جهان و منطقه است. دشمن براي نسل جوان امروز برنامه ‌هايي را تدارک ديده است، از جمله راه ‌اندازي جنگ نرم که مي خواهد بين رزمندگان و جانبازان و نوجوانان فاصله ايجاد کند که اين تير آنان نيز به سنگ خواهد خورد. وي در پايان يادآور شد: راهيان نور يک حرکت عظيم است و هر سال برکت‌ هاي 
آن را شاهد هستيم. همان طور که دوران دفاع مقدس، انسان ‌ساز بود و الگوهاي زيادي تحويل جامعه داد، امروز هم از راهيان نور همين انتظار را داريم که جوانان و نوجوانان با حضور در مناطق عملياتي، تحول به وجود آيد.
پس از سخنان امير صادقي، کاروان راهي خرمشهر مي شود. 
تا خرمشهر دو ساعت راه بود. تصميم مي گيرم چند کيلومتري بخوابم. در مسير که مي آمديم اردوگاه‌ ها و پادگان ‌ها و مراکز نظامي، خود را براي ميزباني راهيان نور ‌آماده مي کردند.
در بازديد گروه از مسجد جامع خرمشهر که روزهاي دفاع مقدس، دژ ايستادگي و مقاومت بود، امير صادقي توضيحاتي در خصوص چگونگي سقوط و ‌آزادسازي اين شهر بيان کرد.
هنوز آثار ترکش‌ هاي توپخانه و خمپاره ‌هاي رژيم صدام در گوشه و کنار مسجد مشاهده مي شود. مسجد حال و هواي خوبي داشت، گويا هنوز صداي رزمندگان در فضاي مسجد طنين انداز است. رزمندگان و دلاوراني که با تمام وجود براي حفظ شهر و بخصوص مسجد جامع، تلاش و مجاهدت مي کردند.
به کوي ذوالفقاريه و رودخانه بهمن شير مي رويم. اين منطقه و رودخانه هم در ايام دفاع مقدس شرايط خاصي را پشت سر گذاشته اند. تاريخ نقل مي کند که در اين منطقه جنگ به شرايط تن به تن رسيد و خون‌ هاي زيادي براي حفظ اين آب و خاک به زمين ريخته شد. دوستي مي گفت: «طبق آمار بنياد شهيد 230 هزار نفر در طول انقلاب و دفاع مقدس به شهادت رسيدند که اگر اين رقم را بين ساعات شبانه ‌روز تقسيم کنيم هر يک ساعت و نيم يک نفر به شهادت رسيده است.»
يکي از ساکنان روستاي سعادت از اتفاقات آن روزها چنين نقل مي کند: ما شب در منزل خوابيده بوديم که عراقي‌ ها وارد روستا شدند. پس از درگيري لفظي پدرم با آنان، به خانه ‌ها يورش بردند.
روز دوشنبه در ادامه سفر، راهي شهر سوسنگرد شديم. امير صادقي گفت: روز ششم که سوسنگرد را اشغال کردند، عمليات آزادسازي آغاز شد و نيروهاي جان بر کف ارتش و ساير رزمندگان تحت فرماندهي واحد، اين شهر را نيز آزاد کردند. البته دشمن يک بار ديگر سعي داشت سوسنگرد را  اشغال کند اما با مقاومت رزمندگان ما روبه رو شد و شکست را پذيرفت.
سوسنگرد را به سمت دهلاويه ترک مي  کنيم و به يادمان شهداي دهلاويه مي رسيم. در اينجا آتش هنوز زبانه 
مي کشد. آن روزها آتش جنگ بود و اين روزها آتش عشق. دهلاويه محل صحنه‌ هاي به يادماندني است.
پدران و مادران شهدا، کودکان، نوجوانان و جوانان، زن و مرد، دانشجو، روحاني و... همه آمده بودند. جمعيت زيادي از نقاط مختلف کشور سختي راه و سفر را به جان خريده و در قامت راهيان نور رهسپار اين ديار نوراني شده اند.
همگان دهلاويه را با رشادت ‌ها و مجاهدت‌ هاي شهيد والامقام دکتر مصطفي چمران مي شناسند. همان عارفي که مجاهد ايثارگر، نقاش، عکاس، نويسنده و دکتر و استاد دانشگاه بود و همه اينها چمران را چمران  کرد. اي کاش امروز بود و در اين منطقه از حال و هواي آن روزها برايمان مي گفت.
پس از دهلاويه در يادمان شهداي تنگه چزابه حضور پيدا کرديم و به مقام شهدا اداي احترام کرديم. منطقه ‌اي که در‌ آن مظلوميت و گمنامي به اوج خود رسيد. کاش شهدا بودند و از آن روزها نکته‌ هاي ناگفته را بيان مي کردند. برخي چزابه را کربلاي ايران مي دانند.
خورشيد در پس کوه‌ هاي استان خوزستان جا خوش کرده که به پادگان ميشداغ مي رسيم. هر ساله در ميشداغ تکاوراني حضور دارند که برنامه هاي متنوعي براي راهيان نور تدارک مي بينند. تکاوران و دليرمردان تيپ 45 هر شب براي زائران کربلاي ايران خصوصاً جوانان با اجراي رزمايش و آتش سلاح‌ هاي سبک و سنگين و انفجارها، گوشه ‌اي از حماسه ‌آفريني‌ هاي رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس را به نمايش مي گذارند. خبرنگاران هم از اين توفيق بي ‌نصيب نبودند.
در سومين روز از سفر، راهي شهر مقاوم و هميشه قهرمان دزفول مي شويم. نوشتن از دزفول و مردم اين شهر کار آساني نيست. اين شهر در مقابل حملات هوايي و موشکي دشمن ايستادگي کرد. رشادت و ايثار و شهادت، دزفول را دزفول کرد، شهري که باعث آبروي ايران شد.
پل فلزي نادري که به زبان عربي به جسر نادري معروف است در کيلومتر 23 جاده انديمشک - دهلران و در شمال آبادي سرخه نادري روي کرخه قرار دارد. تصرف اين پل و عبور از آن براي دشمن نقطه عطفي در جنگ به شمار مي رفت، 
چرا که اين امکان را براي دشمن فراهم مي ساخت تا ارتباط خوزستان با استان ‌هاي شمالي را قطع نموده و شهرهاي انديمشک و دزفول را در خطر سقوط قرار دهد و در نهايت از جبهه ‌هاي جنوب و مياني و شمالي خوزستان، مرکز استان را محاصره و در معرض سقوط قرار دهد. اين پل، پل محور اصلي هجوم لشکر 10 ارتش زرهي عراق تعيين شد. با ورود لشکر پياده 21 حمزه ارتش به اين منطقه، اولين عمليات گسترده و آفندي با هدف عقب راندن دشمن تا نوار مرزي در 23 مهر ماه سال 59 با عنوان عمليات پل نادري در دستور کار قرار گرفت. اکنون پل جديد نادري در کنار بقاياي پل تاريخي و به يادماندني نادري زمان جنگ احداث شده است.
پس از آن راهي کرخه شديم؛ کرخه و موج‌ هاي خروشانش که روزگاري ميزبان رزمندگان اسلام بود تا به آب بزنند و پاتکي عليه دشمن متجاوز انجام دهند. بسياري از رزمندگان در اين منطقه آسماني شدند و روح ‌آنان پرواز کرد. با اعلام سرگرد جعفر خطير مسئول هماهنگي گروه خبرنگاران اعزامي، همگي سوار خودروي ارتش مي شويم تا راهي منطقه عملياتي فتح المبين در سرزمين‌ هاي غرب رودخانه کرخه شويم. اين منطقه در تلاقي جنوب غرب ايلام و شمال خوزستان، منطقه ‌اي 
سخت و دشوار است. به فتح المبين رسيديم، منطقه ميزبان خيل عاشقان ديار عشق و ادب و ايثار است. افراد در ميان شيارهاي تاريخ حماسه قدم مي زنند.
يادمان فتح المبين، هشت شهيد گمنام اين منطقه را در آغوش خود جاي داده است. اين يادمان، نماد بزرگداشت بزرگترين عمليات هشت سال دفاع مقدس است که چهره‌ هاي 
شاخصي چون احمد متوسليان، ابراهيم همت، حسن باقري، عباس کريمي، حسين خرازي، صياد شيرازي و هزاران رزمنده ارتشي و سپاهي و بسيجي در آن نقش‌ آفريني کردند که نتيجه آن ‌آزادسازي چندين شهر خوزستان و ايلام از چنگ آتش توپخانه دشمن بود.
بازديد گروه از مناطق عملياتي به آخرين ساعات خود نزديک شده بود و برخي از دوستان هنوز حس و حال خوبي داشتند. به دزفول بازمي گرديم و آماده بازگشت به تهران مي شويم. پرواز ما با هواپيماي کاسپين به مقصد تهران است. با توجه به سقوط هواپيمايي که چند ماه پيش در منطقه ياسوج رخ داد، برخي از مسافران استرس پرواز دارند. هواپيما از باند فرودگاه دزفول به پرواز درمي ‌آيد و تا 17 هزار پا از سطح دريا اوج مي گيرد. لذت خواب بر استرس پرواز غلبه مي کند و بسياري از سرنشينان حس مي کنند هواپيما حکم گهواره را دارد. تا تهران 45 دقيقه زمان پرواز بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9194/1/17594/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha