آرشیو
انتخاب نشریه


همدستي با جنايتکاران آمريکايي
کارنامه سياه اتحاديه عرب

بخش سياسي خارجي: برگزاري نشست اخير اتحاديه عرب، لکه ننگ ديگري بر دامان سران عربي محسوب مي شود. در اين نشست تنها موضوعاتي که مورد بررسي قرار نگرفتند، وخامت اوضاع در سوريه و يمن و بحرين و ديگر کشورهاي عربي بود. به عبارت بهتر، ملتهاي عربي به مانند هميشه وجه المصالحه مناسبات و معاملات برخي سران فاسد عربي مانند ملک سلمان با مقامات آمريکايي و صهيونيستي قرار گرفتند. در اجلاس ظهران، مسئله فلسطين، تحولات سوريه، يمن و ليبي، مبارزه با تروريسم، اختلافات موجود بين کشورهاي عربي و آنچه که از آن به عنوان «دخالت‌هاي ايران در منطقه» ياد مي‌شود، از مهمترين موضوعاتي بود که به آن پرداخته شد.در اين نشست، عربستان سعودي و ديگر مهره هاي آمريکا و رژيم صهيونيستي، نهايت تلاش خود را در راستاي جلوگيري از محکوميت حملات آمريکا ، انگليس و فرانسه به سوريه صورت دادند.همچنين سران اتحاديه عرب با تکرار موضوع نخ نما ي جزاير ايراني ، سعي کردند جنگ رواني بي نتيجه خود عليه ايران را ادامه دهند. 
بيست و نهمين نشست سران اتحاديه عرب در مرکز فرهنگي ملک عبدالعزيز در ظهران در شرق عربستان يک روز پس از حمله مثلث آمريکا-فرانسه-انگليس برگزار شد و قبل از شروع آن؛ اين حمله اختلاف نظرها ميان کشورهاي عضو درباره اين حمله را به خوبي آشکار کرد.کشورهايي مانند عربستان، قطر و بحرين که از همپيمانان قوي ايالات متحده و از خريداران سلاح هاي اين کشور و نيز انگليس و فرانسه هستند از اين حمله حمايت کردند.اما عراق به مخالفت با اين حمله برخاست و آن را اقدامي خطرناک دانست و درباره تبعات آن هشدار داد.
مصر نگراني خود را از تشديد بحران اعلام و مشابه عراق درباره تبعات آن بر ملت سوريه هشدار داد. مصر بر موضع خود مبني بر حل و فصل مسالمت آميز بحران سوريه تاکيد کرد.
لبنان نيز اين‌گونه حملات را در حل بحران سوريه موثر ندانست و آن‌را باعث پيچيده تر شدن بحران سوريه دانست. ميشل عون رئيس جمهور لبنان بر مخالفت اين کشور با هدف قرار گرفتن هر کشور عربي تاکيد کرد.
کويت تاکيد کرد که با نگراني و به دقت اوضاع را دنبال مي کند. کويت ابراز تاسف کرد. الجزاير از اين حملات ابراز تاسف کرد. سلطان نشين عمان نيز بيان کرد که دلايل آمريکا و فرانسه از حمله را مي‌فهمد.اردن بر خلاف حمله قبلي آمريکا به فرودگاه الشعيرات، اين بار موضع بي طرفانه اتخاذ کرد و از اين حمله حمايت نکرد اما به کارگيري سلاح شيميايي را نيز مورد مخالفت قرار داد.نشست سران عرب در عربستان در شرايطي که بحران سوريه وارد مرحله جديدي شده است و اختلافات ميان اردن و عربستان و رياض و دوحه وجود دارد، برگزار شد.
بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بيانيه پاياني اجلاس سران اتحاديه عرب، ضمن تأکيد مجدد بر سياست اصولي و دائمي جمهوري اسلامي ايران مبني بر عدم مداخله در امور داخلي ديگر کشورها، اتهامات وارده به ايران در برخى از بندهاى اين بيانيه را  کاملا مردود خواند. بهرام قاسمي با ابراز تأسف عميق از برخي مفاد بيانيه پاياني اجلاس سران اتحاديه عرب  که در ظهران عربستان تشکيل شد، اظهار داشت: اين بيانيه نيز مانند ديگر  بيانيه هاي پيشين با تکرار ادعاها و دروغ هاي واهي و بي ثمر عليه جمهوري اسلامي ايران، در شناخت دقيق علل بحران هاي منطقه بار ديگر با ناديده انگاشتن حقايق، بي راهه را بر راه  ترجيح داده است.اميدواري بسياري وجود داشت  که اين اجلاس به دور از اتخاذ استانداردهاي چندگانه  هميشگي و تکراري، در شناخت عوامل مؤثر و اصلي براي ايجاد ثبات و بازگشت آرامش به منطقه، گامي مثبت در جهت همگرايي 
منطقه اي بردارد اما سايه سنگين سياست هاي مخرّب سعودي بر بندهايي از بيانيه پاياني اجلاس کاملا مشهود است.  
سخنگوي وزارت امور خارجه با ايراني خواندن جزاير سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسي، تلاش برخي همسايگان جنوبي براي جعل نام اين جزاير و تکرار ادعاهاي نادرست ، غلط و اساسا بي جاي آنان را «آب در هاون کوبيدن» توصيف و آن را منسوخ، بي اثر و دخالت در امور داخلي ايران خواند و شديدا محکوم کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9194/1/17590/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha