آرشیو
انتخاب نشریه


نمايندگان به پرسش رسالت پاسخ دادند؛
مجلس براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي چه كرده است؟

نمايندگان مجلس درمورد چگونگي اجراي قوانين حمايت از توليد ملي مصوب مجلس به سوالات رسالت پاسخ دادند.پاسخ نمايندگان را در زير مي خوانيد :
 سيدمحمدجواد ابطحي نماينده خميني شهر عضو كميسيون آموزش ، تحقيقات و فناوري در پاسخ به سوال خبرنگار پارلماني روزنامه رسالت كه پرسيد : يك قانون جامع به نام قانون حداكثر استفاده از توان توليدي كشور و اصلاح ماده 104 قانون ماليات‌ها در سال 91 به تصويب مجلس رسيد اجراي اين قانون توسط دولت به كجا انجاميد؟ و مجلس براي نظارت بر حسن اجراي اين قانون چه كرده است ؟ گفت :  هم اين قانون بود و هم در بودجه سال 97 و در برنامه پنجم ما دولت را موظف كرديم به عنوان بزرگترين‌ بنگاه خريداري كننده از كالاهاي داخلي بايد استفاده كند. حالا من به دولت كاري ندارم اما ببينيم كه مجلس در اين ارتباط چه كار 
مي كند؟ آيا خود مجلس به عنوان قانونگذار و ناظر بر قانون واقعا از كالاي داخلي استفاده مي كند؟ چايي كه در رستوران مجلس مصرف مي شود چاي خارجي است يا چاي لاهيجان؟ ما بايد از خودمان شروع كنيم . من خودم به عنوان نماينده مردم از دولت نااميد شده‌ام كه واقعا از كالاي ايراني استفاده و از توليدات داخلي حمايت كند و اميدوارم با شعاري كه مقام معظم رهبري در سال جديد در ارتباط با حمايت از كالاي ايراني فرمودند ما نمايندگان و تمامي مسئولين اجرايي و آحاد ملت با همتي مضاعف از صنايع و توليدات داخلي حمايت كنيم تا هم بيكاري از بين برود و هم توليدات داخلي ما رونق يابد و اگر كسي كالاي خارجي وارد كرد بايد هزينه‌اش را از جيب خودش پرداخت كند. و اگر تخلفي كرد قوه قضائيه و ديوان محاسبات قاطعانه با او برخورد كنند.
 محمد دامادي نماينده ساري و يكي از اعضاي كميسيون عمران در پاسخ به سوال روزنامه رسالت گفت :  بدون شك دولت در ارتباط با موضوع كسب و كار، كارنامه موفقي نداشته است. اگر چه همه تقصيرها را نمي توان تنها به گردن دولت انداخت ، چرا كه شما خودتان مي‌دانيد رانت‌هاي مختلفي وجود دارد و افرادي هستند كه قانون را دور مي‌زنند و مجلس هم با ابزاري كه دارد با اين پديده  با تذكر ، استيضاح و سوال مقابله و به وظيفه‌اش عمل مي كند. اما متاسفانه وقتي مثلا تفحص و تحقيق از فلان مجموعه انجام مي شود و نتيجه‌اي حاصل نمي شود مجلس تضعيف مي شود و مجلس حالت پدري پيدا مي كندكه به بچه‌اش مي گويد اين راه بد است نرو ، و او گوش نمي‌دهد، بايد قانون و قوانين موجود قاطعانه اجرا شود و بدون اغماض و بدون گذشت در برابر هر شخص حقيقي و حقوقي برخورد كنند. اقتدار مجلس زماني برمي‌گردد كه تك تك نمايندگان در برابر قانون شكنان ايستادگي كنند، پاي امضاي خود براي استيضاح و سوال از وزير محكم ايستادگي كنند و به نظر من قانون كم نداريم مجريان قانون بايد قاطعانه عمل كنند و وظيفه ديگر مجلس اين است كه به جاي اتلاف وقت در كميسيون ها در جلسات علني شركت‌ها و مجموعه‌هاي فشل و مديران آن را احضار كند و از آنها توضيح بخواهد كه چه كرده اند و سود و زيان آنها چه مقدار است و مديران لايق‌تري را به كار گيرند. مجلس علاوه بر بحث قانون و قانونگذاري بايستي بيشتر جنبه نظارتي خود را تقويت كند.
سيد كاظم دلخوش نماينده صومعه‌سرا و يكي از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس در پاسخ به سوال رسالت مي گويد :  ما قوانين حمايت از بخش توليد و كالاي ايراني را داريم بايد اجرا شود. اگر در جايي هم نواقصي وجود دارد مجلس آمادگي دارد كه اصلاحات را انجام دهد اما ما يك ناهمخواني در بخش اجرا و قضائي و بخش خصوصي و تعاوني‌ها داريم آنها بايد با هم بنشينند و با هم جلو بروند . 
برخورد نهايي و قاطعانه انجام نمي شود اگر دو نفر به هر دليل در يكي از بخش‌هايي كه عرض شد قانونگذاري ، اجراي قانون خلاف كردند بايد برخورد قاطعانه و بدون اغماضي صورت گيرد. 
حجت‌الاسلام حسن نوروزي، نماينده رباط كريم نيز به خبرنگار ما گفت :  متاسفانه مجلس اقتدار لازم براي اجراي قانون حمايت از توليد ملي را از خود نشان نداده است.
وي افزود : دولتمردان هم در اجراي اين قانون و قوانين مصوب كوتاهي داشته‌اند. وي با تاكيد به اجراي قوانين در كشور گفت : ما بايد ميزان اخذ ماليات از اهالي توليد را پايين آوريم و از مصرف‌كننده نهايي ماليات بر ارزش افزوده را دريافت كنيم. خريد توليد داخلي را تبليغ و ترويج نماييم.وي گفت : برخي مديران كه دو تابعيتي هستند اصلا اعتقاد به تقويت توليد ملي ندارند. 
 محسن كوهكن، نماينده لنجان هم به خبرنگار ما گفت : سه قوه بايد نظارت خود را بر حسن اجراي قوانين اعمال كنند. اگر خداي ناكرده قوانين نقض مي شود بايد قوه قضائيه با آن برخورد كند.
وي گفت : مجلس هم بايد به وظيفه نظارتي خود از طريق كميسيون اصل 90 و طرح سوال و استيضاح عمل كند.
وي اظهار اميدواري كرد : مجلس با استفاده از اختيارات قانوني خود براي رفع موانع توليد ملي ورود پيدا كند.
حاجي دليگاني، نماينده شاهين شهر هم گفت :  مجلس در حمايت از توليد ملي كوتاهي داشته است.
وي گفت : مجلس بايد از دولت در مورد اجراي اصل 44 سوال كند و بخواهد چرا اين اصل را اجرا نكرده است . متاسفانه فرصت‌هاي زيادي را از دست داديم بايد در سال جديد با عزم ملي بتوانيم كوتاهي‌ها در اجراي قانون حمايت از توليد ملي را جبران كنيم.
 علي بختياري، نماينده گلپايگان و خوانسار نيز به خبرنگار ما در اين مورد گفت : دولت از اجراي قوانيني كه به صورت طرح به مجلس مي‌آيد سرباز مي‌زند، قانون حمايت از توليد ملي هم مورد توجه دولت قرار نگرفت . اين قانون ابلاغ نشد . رئيس مجلس دستور داد ابلاغ آن در روزنامه رسمي چاپ شود.
وي افزود : قانون رونق كسب و كار هم بر زمين مانده است. به هر حال ما بايد براي حمايت از توليد داخل قوانين مربوط را تجمع كنيم و مجدداً در دستور كار مجلس قرار گيرد. زنجيره بانك ، بيمه ، اتاق بازرگاني و فعالان اقتصادي بايد تكميل شود و همه متحد شوند تا موانع حمايت از توليد داخلي برطرف شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9193/1/17493/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha