آرشیو
انتخاب نشریه


نکاتي در خصوص حمله آمريکا به سوريه
ترقه بازي بي اثر ترامپ

علي بيگدلي
 در سحرگاه 25 فروردين چند پايگاه نظامي و مرکز تحقيقاتي در سوريه به بهانه هاي واهي توسط جبهه استکبار، آمريکا، انگليس و فرانسه، مورد هدف قرار گرفت؛ حمله اي بي رمق، نمادين و شايد تاکتيکي که ضعف و ذلّت کشورهاي حمله‌کننده و ايستادگي و اقتدار ملت سوريه و جبهه مقاومت را نشان مي دهد. اين حمله نامشروع نه تنها سودي براي سردمداران استکبار نداشت، بلکه ملت و دولت سوريه را در ادامه راه خود مبني بر ايستادگي و مقاومت مصمم تر کرد. اين کشورها چند سالي است که براي حمله به سوريه خيز بر مي دارند، اما حمله ديروز آن ها نشان مي دهد بر طبل توخالي مي کوبند و به قول کارشناسان کوه ترامپ موش زاييد. درباره اين حمله نقطه اي و کور که نقض آشکار قوانين بين المللي و خارج از چارچوب شوراي امنيت محسوب مي شود، چند نکته قابل توجه وجود دارد:
1 - بهانه غربي ها براي حمله به سوريه، استفاده ارتش سوريه از سلاح شيميايي در شهر دوما بود؛ اتهامي که هيچ وقت ثابت نشد و غربي ها اجازه بازرسي و بررسي آن را ندادند و مدارکي نيز دال بر وقوع اين اتفاق ارائه نکردند، تا اين که زماني که قرار شد بازرسان بين المللي به تحقيق در اين منطقه بپردازند، حمله را آغاز کردند. در اين باره العالم گزارش داد: چهاردهم آوريل (روز گذشته) در حالي  دمشق و حمص مورد هجوم آمريکا، فرانسه و بريتانيا قرار گرفت که گروه بازرسان بين المللي (سازمان منع سلاح هاي شيميايي) وارد شهر دوما مي‌شوند و بناست تحقيقات خود را در خصوص سلاح‌هاي شيميايي استفاده شده در اين شهر آغاز کنند، به همين خاطر آغاز حمله احتمالا بي برنامه و عجولانه سه کشور به سوريه به آن دليل باشد که پيش از هر تحقيقي و قبل از روشن شدن هر حقيقتي جامعه جهاني و افکار عمومي نگران و البته پرسشگر جهاني در مقابل عمل انجام شده قرار گيرند و مانند بسياري از موارد پيشين يک ادعا علي رغم ادعا بودن در قالب يک واقعيت مسلم بر جهانيان حُقنه شود.
از همين رو بود که روسيه و ايران بارها بر بي اساس بودن اتهامات غربي ها عليه سوريه در اين زمينه، تأکيد کردند، اما غرب همچنان دروغ ها را مبناي حملات نامشروع قرار مي دهد.
2 - هدف از حمله آمريکا و همپيمانانش به سوريه صرفا سياسي و رسانه اي بوده و اين حمله وجهي کاملا نمايشي داشته و فاقد ارزش راهبردي و نظامي است و به نوعي با هدف تاثير گذاري بر دستگاه‌هاي محاسباتي متحدين سوريه و روحيه دادن به تروريست‌هاي تکفيري که در حال اضمحلال کامل هستند، بوده است، بنابراين ادامه اين روند به دليل ترس آمريکا از مقابله به مثل قوي جبهه مقاومت بسيار بعيد به نظر مي رسد. ضمن اين که بر اساس سند امنيت ملي آمريکا که در دسامبر 2017 منتشر شد، امکان شروع جنگ فراگير توسط آمريکايي ها وجود ندارد.
3 - حمله به سوريه توسط جبهه استکبار براي جبران شکست مفتضحانه تکفيري ها با بازيگرداني کشورهاي حمله کننده و ناشي از عصبانيت‌شان بوده است، چرا که نمونه هاي ديگري را پس از پيروزي جبهه مقاومت و ارتش سوريه در غوطه شرقي شاهد بوده ايم؛ آنجا که دقيقا چند روز پس از جشن مردم سوريه در آزادي غوطه شرقي، در بيستم فروردين دو فروند جنگنده اف16 اسرائيل با شليک 8 فروند موشک به فرودگاه نظامي تيفور حمله کردند و اين گونه اقدامات نشان از ضعف و شکست ائتلاف غربي و عربي دارد.
4 - مقام معظم رهبري در بياناتي که روزشنبه داشتند، هدف اصلي حمله کشورهاي غربي به سوريه در نگاه کلان را ضربه زدن به امت اسلام تعريف کرده و آن را يک جنايت آشکار ناميدند و فرمودند: حمله سحرگاه شنبه به سوريه يک جنايت است، بنده صريحا اعلام مي کنم رئيس جمهور آمريکا، رئيس جمهور فرانسه و نخست وزير انگليس جنايتکارند و جنايت کردند.... اينها مي خواهند به امت اسلامي ضربه بزنند. هدف فقط کشور سوريه يا کشور عراق يا کشور افغانستان نيست، هدف حضور اسلام در اين منطقه است به اين مي خواهند صدمه بزنند.» بنابراين دنياي اسلام بايد متوجه باشد که سران استکبار، يعني آمريکا، انگليس، فرانسه و رژيم صهيونيستي، همچنان حمله به کليت جهان اسلام را مد نظردارند و از ذهنيّت جنگ هاي صليبي خارج نشده اند.
5 - بنا به گزارش وزارت دفاع روسيه از مجموع 103 موشک شليک شده از سوي متجاوزان، پدافند هوايي سوريه، 71 موشک را رهگيري کرده است و اين حرکت نشان از تحقق فرمايش حکيمانه رهبر معظم انقلاب است که در ديدار جمعي از فرهنگيان در 16 ارديبهشت 94 فرمودند: دوران بزن و در رو 
تمام شده است اين‌جور نيست که شما بگوييد 
مي زنيم و در مي رويم؛ نخير، پاهايتان گير خواهد افتاد و ما دنبال مي کنيم.
ضمن اين که روسيه نيز ترقه بازي غربي ها را به سخره گرفت و با طعنه زدن به واشنگتن مبني بر اينکه سامانه هاي دفاعي سوريه در زمان اتحاد جماهير شوروي ساخته شده است، اعلام کرد که سامانه هاي قديمي براي ساقط کردن موشک هاي هوشمند غربي ها کافي است.
6 - وزارت خارجه عربستان سعودي در بيانيه‎اي اعلام کرد «ما از عمليات نظامي صورت گرفته عليه اهداف نظامي سوريه به طور کامل حمايت مي‏‌کنيم.» کشورهاي عربي وابسته، به ويژه عربستان همانند کبکي که سرشان را زير برف فرو برده باشند خود را به ناداني محض زده اند، چرا که بايد بينديشند و عاقبت خوش رقصي صدام و قذافي براي غرب را به ياد آورند. غربي هااين کشورها را تا مي توانستند همانند گاو شيرده دوشيدند و زماني که به گفته ترامپ شيرشان خشک شد، سرشان را بريدند. سران کشورهاي عربي نيز منتظر باشند که قرباني سياست‌هاي جنايتکارانه غرب عليه اسلام خواهند شد و به زودي سرشان را به خاطر خشک شدن شيرشان از دست خواهند داد.
7 - در نهايت اين که حملات از پيش تعيين شده سران استکبار به پايگاه هاي نظامي سوريه، هيچ تأثيري به سود غربي ها در افکار عمومي و فضاي اجتماعي سوريه نداشت و نه تنها نمي تواند عزم و اراده ملت سوريه را بشکند، بلکه آن ها را نسبت به دفاع از دولت قانوني و مشروع کشورشان مصمم تر مي کند. مردم سوريه بلافاصله پس از اين عمليات در روز تعطيل به خيابان ها آمدند و با حمايت از کشور و حکومت‌شان، بازي هاي کودکانه غربي ها و ترقه بازي آنها را به سخره گرفتند.
سخن پاياني اين که اين حمله ضعيف و بي اثر، مانع از تلاش جبهه مقاومت براي نابودي تروريسم و حاميان منطقه اي آنها نخواهد شد و در مقابل اراده و انگيزه ملت هاي بيدار و مقاوم منطقه  براي ايستادگي در مقابل جبهه استکبار را بيشتر خواهد کرد، همان گونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: اگر چنانچه در مقابل ظلم و استبداد و زورگويي و خباثت ها و جنايت هاي جنايتکارانِ عالم بِايستيد، قطعاً مجبور به عقب‌نشيني مي شوند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9193/1/17488/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha