آرشیو
انتخاب نشریه


پاسخ هاي ديروز و مسائل امروز

دکتر امير محبيان
محسن ميردامادي، فعال اصلاح‌طلب اعلام آمادگي کرده که گفتگوهايِ سياسي ميان سران اصلاح‌طلب و "علي لاريجاني، احمد توکلي و محمدرضا باهنر" آغاز شود.نگارنده همواره از مذاکره و گفتگو براي رفع اختلافات و مشکلات استقبال کرده است ؛ اما براي آغاز هر گفتگويي بايد تصويري واقع گرايانه از وضعيت داشت.از اين‌رو؛چند نکته اساسي که پيش  از آغاز هرگونه بحثي بايد بدان توجه کرد؛مورد اشاره قرار مي گيرد:
1. فضاي سياسي دو قطبي دهه هفتاد که مرز بندي ها تقريبا شفاف بود؛ از ميان رفته است.اکنون ابهام در مرز بندي ها به‌درون خود جناح ها هم راه يافته است.پاسخ هاي دهه هفتاد به هيچ وجه پاسخگوي مسائل امروز نيست.
2. قبلا تصور مي شد که حوزه سياست ؛حوزه حل مسئله است و مذاکرات در اين حوزه به حل مسائل کشور مي انجامد.تجربيات ما خلاف اين تصور را اثبات مي کند. حوزه سياست ما حوزه مسئله سازي و نان خوردن از مسئله است و اگر بر مشکلات نيفزايد قادر بر کاهش معضلات نخواهد بود.
3. يکي از مشکلات بزرگ کشور،کشاندن تمام مباحث اقتصادي،اجتماعي و فرهنگي به حوزه سياست بوده و هست؛تاکيد کردم اين حوزه مسئله ساز است نه مسئله زدا. از اين‌رو مسائل نه تنها حل نشد بلکه بر پيچيدگي ها افزوده شد.
4.شايد مهمترين راهکار ممکن براي حل مسائل کشور آنست که اهل سياست پاي خود را از حوزه هاي اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي بيرون بکشند؛ غير سياسي سازي اين حوزه ها به معناي ناديده گرفتن تاثيرات و تبعات سياسي اين حوزه ها 
نيست؛بلکه به معناي دور کردن بازي هاي سياسي از اين حوزه هاي تخصصي است؛قفل اقتصاد ، فرهنگ و اجتماع با کليدهايي از همان جنس و با رويکرد کارشناسي حل مي شود.
5.يکي از پرسش هاي مهم اکنون اينست که آيا اساسا  تعاريف و مصاديق دو جريان عمده اصولگرا و اصلاح طلب هنوز منطبق با تعاريف دهه هفتاد هست يا خير؟ هنگامي که از گفتگوي دو جناح سخن مي گوييم بايد مشخص نماييم که دقيقا از گفتگوي کدامين گرايش با کدامين گرايش سخن مي گوييم؟ و در برگيرندگي اين مفاهيم فعلا تا چه ميزان از فعالين سياسي را در بر مي گيرد؟ مثلا وقتي که از جريان اصلاح طلب سخن مي گوييم طرف هاي مذاکره چه كساني هستند؟روحاني و هوادارانش؟حزب کارگزاران ؟احزاب سابق که اکنون با حکم قضائي به حاشيه رفته اند؟ يا احزاب جديدا تاسيس شده؟ اين پرسش ها در باب اصولگرايان هم مطرح است.
6. اصلاح طلبان ضمنا بايد بدانند که در دهه هفتاد و هشتاد وقايعي رخ داده است که نمي توان آن ها را ناديده گرفت و ازروي يک برهه تاريخي مهم و تبعات مهم آن جهش کرد.بايد با بحث هاي روشن و دقيق مشخص شود آيا اصلاح طلبان آماده هستند؛نقاط ابهام عملکردشان در آن دوران را روشن کرده و پاسخگوي کارکردهايي باشند که اصولگرايان را در مورد نيت آنها مشکوک ساخته ياخير؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9088/1/1739/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha