آرشیو
انتخاب نشریه


آتشي که گريبان ترامپ را گرفت
انهدام 71 موشک توسط ارتش سوريه

بخش سياسي خارجي: اگرچه دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا و متحدانش در صدد بزرگنمايي حمله صورت گرفته به سوريه هستند اما اکثر تحليلگران معتقدند که وي اقدام کور، بيهوده و بي نتيجه اي را صورت داده است. وزارت دفاع روسيه ضمن محکوم کردن حملات موشکي فرانسه، انگليس و آمريکا به مواضع دولت سوريه، اعلام کرد: از ۱۰۳ موشک شليک شده از سوي آمريکا و متحدانش، ۷۱ مورد از آنها از سوي پدافند هوايي سوريه منهدم شده است.
اين وزارتخانه همچنين اعلام کرد: سوريه با کمک گرفتن از پدافندهاي موشکي مانند اس-۱۲۵ و اس- ۲۰۰ که ۳۰ سال پيش توسط شوروي سابق ساخته شده، موفق به انهدام موشک‌ها شد.اين وزارتخانه همچنين ادامه داد: چند سال پيش، به درخواست بعضي از شرکاي غربي، از تجهيز ارتش سوريه به اس-۳۰۰ امتناع کرديم، اما با توجه به آنچه اتفاق افتاد، امکان بررسي مجدد اين مسئله را نه‌تنها در رابطه با سوريه، بلکه در رابطه با کشورهاي ديگر نيز در نظر مي‌گيريم.
به گفته وزارت دفاع روسيه، براي رهگيري و سرنگوني موشک‌هايي که بامداد ديروز شليک شد، از پدافندهاي روسي استفاده نشده است چراکه هيچ‌يک از اين موشک‌ها به حريم دفاعي روسيه شامل پايگاه‌هاي طرطوس و حميميم نزديک نشده‌اند.
گفتني است، بامداد ديروز متجاوزان آمريکايي، فرانسوي و انگليسي اهدافي در سوريه را بمباران کردند.از نظر تحليلگر شبکه سي‌ان‌ان حملات آمريکا، فرانسه و انگليس به برخي مواضع در سوريه، از نظر دمشق، يک پيروزي و برد براي دولت سوريه است.در اين تحليل که توسط خبرنگار اين شبکه آمريکايي در بيروت منتشر شده، به توانمندي‌هاي ارتش سوريه اذعان شده و آمده است: «اصلا اينطور نيست که توانمندي‌هاي ارتش سوريه نابود شده و از بين رفته باشد».
«فردريک پليتگن» در اين تحليل کوتاه نوشت:
«من ۲۰ بار در سوريه بوده‌ام. دولت سوريه اين حمله را يک پيروزي بزرگ براي خودش خواهد ديد. سه تاسيسات هدف قرار گرفته شد، اما به نظر مي‌رسد که تاسيسات پدافندي آنها توانسته حداقل برخي از موشک‌هاي شليک شده را هدف قرار دهد و اصلا اينطور نيست که توانمندي‌هاي ارتش سوريه نابود شده و از بين رفته باشد.قبل از اين حملات، نگراني شديدي درباره اثرگذاري کارزار هوايي گسترده آمريکا بر مخاطره افتادن ارتش سوريه و شايد تاثيرگذاري آن بر جنگ داخلي اين کشور وجود داشت؛ جنگي که نيروهاي دولتي سوريه در حال پيروزي در آن بوده است و روس‌ها وارد صحنه آن شدند.اينطور به نظر مي‌رسد که اين حملات نمادين و سمبليک بوده است و نه چيز ديگر».
از سوي ديگر، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در پيامي تلويزيوني ضمن اعلام خبر حمله به سوريه، در توجيه اقدام ناشايستي که مغاير با اصول بين‌الملل است، مدعي شد: اندکي پيش به نيروهاي مسلح آمريکا دستور آغاز حملات به مواضعي در سوريه که با توانمندي‌هاي شيميايي بشار اسد مرتبط هستند را صادر کردم .ما از فرانسه و انگليس به دليل مشارکت در اين حمله تشکر مي‌کنيم. من خواستم با اين اقدام، پيامي به ايران و سوريه بدهم!
همچنين "اوريل لوي" خبرنگار پايگاه خبري صهيونيستي "دفار ريشون" فاش کرد: "اسرائيل از طريق ارائه اطلاعات، در حمله آمريکا و فرانسه و انگليس به سوريه شرکت کرد.
همچنين کارشناس مسائل بين الملل گفت: يکي از مهمترين اهداف حمله ائتلاف غربي به سوريه، کمک و حمايت از تروريست است. سيدرضا صدرالحسيني دربرنامه اي تلويزيوني درباره حمله ائتلاف غربي به سوريه بيان داشت:يکي از مهمترين اهداف حمله  ائتلاف غربي به سوريه، کمک و حمايت از تروريست است.صدر الحسيني افزود: آمريکايي‌ها با توجه به ضربات متعددي که در منطقه از جانب نظام سياسي و ارتش سوريه و محور مقاومت خورده اند، مدتي است به طور مستقيم و بدون پرده، وارد صحنه شده‌اند و از تروريست حمايت مي‌کنند.
وي تاکيد کرد: حمايت‌هايي كه آنها از تروريسم از ابتداي اقدامات تروريستي در صحنه سوريه انجام دادند، کاملا واضح و آشکار بود، اما آمريکايي‌ها تلاش مي‌کنند اين اقداماتشان خيلي رسانه‌اي نشود و درمنظر عموم قرار نگيرد. فراموش نمي‌کنيم هر گاه تلاش‌هاي تروريست منطقه در عراق و سوريه به بن بست مي‌خورد، حمايت مستقيم آمريکايي‌ها در بمباران نيرو‌هاي مقاومت آغاز مي‌شد که ما اين حملات را هنوز در خاطر داريم.
صدر الحسيني افزود: اخيرا آمريکايي‌ها چندين مرتبه به صورت مستقيم نيرو‌ها و فرماندهان داعش در منطقه را 
جا به جا و هلي برن کرده و آن‌ها را از مرگ قطعي نجات داده است.وي بيان کرد: در دوران اخير که ديگر به صورت رسمي وارد کار شده اند و از چند روز قبل در ارتباط با حمايت از تروريست بيانيه صادر کردند و آقاي ترامپ توئيت زد که ما براي حمايت از تروريست‌ها و براي سرنگوني نظام سياسي سوريه با سناريوي دروغين؛ مبني بر استفاده ارتش سوريه از سلاح شيميايي، به ميدان آمديم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9192/1/17384/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha