آرشیو
انتخاب نشریه


سکوت واشنگتن و رياض نشانه چيست؟
عزاي آمريکا و عربستان در سوگ داعش

بخش سياسي خارجي: سرانجام شجره خبيثه داعش که بذر آن توسط ايالات متحده آمريکا، رژيم صهيونيستي و انگليس در منطقه کاشته شد و توسط آل سعود آبياري گرديد، به صورت کامل در عراق و سوريه خشکيد. بدون شک، امروز روز عزاي ايالات متحده آمريکا و متحدان غربي و عربي و صهيونيستي آن محسوب مي شود. سرمايه گذاري 5 ساله ايالات متحده آمريکا در منطقه امروز با شکست مواجه شده است. واشنگتن هرگز تصور نمي کرد که روزي خبر شکست داعش در عراق و سوريه از رسانه هاي وابسته به جريان مقاومت مخابره شود. نابودي داعش در عراق و سوريه، کمر واشنگتن و رياض را بيش از ديگر حاميان داعش شکسته است.
« بکش تا کشته شوي»يا «نابود کن و نابود شو» خميرمايه نگاه استراتژيک ايالات متحده آمريکا نسبت به داعش را تشکيل مي داد. تئوريسين‌ها و استراتژيست‌هاي آمريکايي بارها به مقامات کاخ سفيد اعم از دموکرات يا جمهوري‌خواه اعلام کرده بودند  که واشنگتن در راستاي اعمال سياست‌ها و راهبردهاي سياسي و فرهنگي خود در جهان اسلام و غرب آسيا  نياز به «عوامل بر هم زننده» دارد. عوامل بازدارنده گروه‌ها يا افرادي هستند که ماحصل و برآورد نهايي بازي آنها بايد به سود غرب در منطقه و جهان اسلام باشد.عمليات داعش در عراق و سوريه  نيز در همين راستا قابل تحليل و ارزيابي بود. واشنگتن از هيچ کوششي در راستاي ادامه حيات شوم داعش در سوريه و عراق فروگذار نکرد. 
حتي ائتلاف آمريکايي حامي داعش( که به دروغ نام ائتلاف مقابله با داعش را روي خود گذاشته بود)، در آخرين اقدام، زمينه خروج صدها داعشي را از رفه فراهم کرد تا آنها بتوانند در ديگر نقاط سوريه به جنايت بپردازند.از ديد مقامات آمريکايي داعش بايد در «غرب آسيا » دست به کشتار بزند و در همان محدوده جغرافيايي جهان اسلام نيز از بين برود. غرب   در مواجهه با داعش تنها يک خط قرمز دارد و آن گسترش سطح عمليات داعش از «غرب آسيا » 
به آمريکا و اروپاست. اين در حالي‌است که واهمه شديد مقامات امنيتي اروپا از بازگشت هزاران عضو اروپايي داعش به داخل مرزهاي اتحاديه اروپا و حوزه شنگن نيز موضوعي نيست که بتوان آن را کتمان کرد. ترسيم يک شبکه «حامي» و «پيرو» در قبال گروههاي تکفيري و حاميان اصلي آنها امري ضروري و بديهي است. به عبارت بهتر، تمرکز بر فعاليتهاي داعش نبايد منجر به ناديده گرفتن يا از آن بدتر، عدم رويت حاميان غربي و عربي داعش شود.  رهبر معظم انقلاب اسلامي حدود سه سال قبل  با اشاره به خطر گروه‌هاي تکفيري در منطقه، تأکيد فرمودند:
«متأسفانه برخي کشورهاي منطقه متوجه خطري که گروه‌هاي تکفيري در آينده براي خود آن‌ها ايجاد خواهند کرد، نيستند و همچنان در حال حمايت از اين گروه‌ها هستند.برخي کشورهاي منطقه اکنون با کمک به گروه‌هاي تکفيري، از کشتار و جنايات آن‌ها در سوريه و برخي کشورهاي ديگر حمايت مي‌کنند اما در آينده نه چندان دور، اين گروه‌ها بلاي جان همان کشورهاي حامي خواهند شد و در نهايت مجبور خواهند بود که با هزينه زياد، آن‌ها را از بين ببرند.»
همان گونه که از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي استنباط مي شود، حاميان گروههاي تکفيري در نهايت ناچار خواهند بود هزينه سخت و فزاينده از بين بردن مهره هاي خود را بپردازند. دليل اين مسئله کاملا واضح است. گروههاي تکفيري و متصلب ، پس از مدتي «قابليت تاثيرپذيري»خود را از دست داده و در مقابل بر «قابليت طغيانگري» خود مي افزايند.
همچنين بايد اين حقيقت را مدنظر قرار داد که  «داعش» يک متغير مستقل محسوب  نمي شود بلکه متغيري وابسته به غرب و ارتجاع عرب است. از اين رو در ريشه يابي امنيتي تحرکات داعش بايد  روي مصادر اصلي و حاميان واقعي آن متمرکز شد .
در نهايت اينکه هم اکنون ايالات متحده آمريکا، انگليس، رژيم صهيونيستي و آل سعود در عزاي شکست و از بين رفتن تکفيري هاي داعش بهت زده 
هستند. بدون شک ، در آينده اي نزديک، شر بقايا و بازماندگان داعش نيز به صاحبان و حاميان غربي و عربي اين گروه متوحش تکفيري باز خواهد داشت. موضوعي که از ابتداي تشکيل داعش کاملا قابل پيش بيني بود....

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9088/1/1733/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha