آرشیو
انتخاب نشریه


لزوم جلوگيري از کاسته شدن ارزش پول ملي

مرتضي نجفي قدسي
مدير دارالقرآن علامه طباطبايي
{ وَلَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الْأَرْضِ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ قَلِيلًا مَا تَشْكُرُونَ} (اعراف،10)
و به درستي که ما همه امکانات بهره گيري را در روي زمين به شما داديم و وسايل اقتصاد و معيشت زندگي را براي شما فراهم ساختيم، اما شما چه اندک سپاس گزاري مي کنيد!
يکي از وجوه شکرگزاري، استفاده صحيح و مطلوب و بهينه از نعمت هاست و به ميزاني که استفاده از اين مواهب طبيعي و يا نعمت هاي الهي در زندگي ناقص و يا ناصحيح باشد به همان نسبت در شکرگزاري کوتاهي و يا کفران نعمت شده است.
مسئله اقتصاد و معيشت يکي از پايه هاي اصلي زندگي انسان است که بدون آن سير تکاملي در ديگر بخش ها حتي معنويات هم ممکن نيست، بنابر اين طبيعي است که جامعه در مسائل و تراکنش هاي اقتصادي حساس و پيگير باشد. 
در التهابي که روزهاي اخير به سبب نوسانات ارزي پديد آمد متاسفانه بيش از 40درصد از ارزش پول ملي کاسته شد و اين موضوع اتفاق کوچکي نيست که انسان بتواند به‌راحتي از کنار آن بگذرد.
روز دوشنبه گذشته به مناسبت سال نو، ديدار هايي با پنج نفر از مراجع عظام تقليد داشتم و در اين ديدار ها اولين کلامي که به ميان مي آمد بحث به هم ريختگي وضعيت اقتصادي کشور در اثر نرخ ارز و دلار بود و پيدا بود که عموماً از اين شرايط پديد آمده نگران بودند و البته چون اين ديدار ها خصوصي بود قصد بيان مطالب آنان را ندارم و در حکم امانت است، گرچه برخي آشکارا مواضع خود را اعلام کرده و يا خواهند کرد.
اين مطلب را از اين حيث بيان کردم که برخي تصور نکنند بزرگان ديني نسبت به سرنوشت معيشت مردم بي تفاوت هستند و اتفاقاً بسيار حساس و نگران اوضاع اقتصادي مردم بوده و از اينکه هر روز اقشار کم درآمد، ضعيف تر و فقير تر مي شوند ناراحت اند.
اما واقعيت اين است که بخش مهمي از اين آشفتگي و به هم ريختگي اوضاع اقتصادي به عملکرد تيم اقتصادي دولت و در رأس آن به بانک مرکزي برمي گردد، بانک مرکزي ستون قائمه اقتصاد کشور است و تصميمات او اثر گذار  و تحرک و پويايي او و يا خمودي اش اثر مستقيم در شرايط اقتصادي جامعه دارد و از اين رو نبايد تصور شود که بانک مرکزي هم يک بانک، مانند ساير بانک هاست و همانطور که از اسمش پيداست، مرکزيت فعاليت هاي اقتصادي را عهده دار است. اگر اعتراضات چندين ماهه مال باختگان مؤسسات مالي و اعتباري را سال گذشته شاهد بوديم که بستر اوليه را براي آشوب و بلواهاي دي ماه فراهم کرد، بي تحرکي يا کم کاري بانک مرکزي در آن کاملا مشهود بود و با بي اعتنايي که به مال باختگان 
مي کرد يا کمتر حرکت اقناعي از آنان مشاهده مي شد، خود به خود انتظار مردم را به سر مي برد  و موضوع مطالبات شخصي مردم را تبديل به يک بحران سياسي اجتماعي 
مي کرد و حال  آنکه با تدبير هاي لازم مي توانستند بسياري از مسائل را با آرامش حل کنند اما 
بي تفاوتي آنان موجب شد که جمع و حل آنها براي نظام هزينه ايجاد کند.
شايد مسئولان بانک مرکزي بگويند مجوز هاي مؤسسات مالي و اعتباري را دولت گذشته داده و به ما مربوط نيست و حال آنکه همه مي دانند اين حرف منطقي نيست، و بالاخره هر مجوزي زماني و در دولتي گرفته مي شود، اما وظيفه نظارتي دولت ها هميشه پا برجاست، چرا شما نسبت به تخلفات اين موسسات به موقع روشنگري نکرديد!؟ چرا با آنان مماشات کرديد؟ 
گرچه بسياري بر اين باورند که اين مؤسسات مالي و اعتباري در حقيقت حياط خلوت بانک مرکزي هستند و ابزار بسياري از فعاليت هاي 
غير قانوني آنهاست! اما انتظار مي رفت که در اين دولت در بانک مرکزي تحولاتي صورت پذيرد و خانه تکاني واقعي رخ دهد و باند هايي 
که به هم تنيده اند، در سرنوشت پول و اقتصاد مردم و کشور مؤثر نباشند، که متأسفانه تفاوت چنداني پيدا نکرد و در خوشبينانه ترين شکل، بي تحرکي، مماشات کردن و سکوت طولاني مسئولان اين بانک در مهمترين رخ داد هاي اقتصادي همواره بيشترين ضربه ها را به اقتصاد کشور زده است.
در همين نوسان ارزي اخير که بي سابقه بود و حيرت همگان را برانگيخت، بعد از سکوتي طولاني، رياست بانک مرکزي افاضه فرمودند که بله ان‌شاءالله دلار متعادل مي شود! يعني واقعا شما مسئله را به همين سردي مي بينيد!؟ مگر 2% افزايش داشته که بگوييم طبيعي است و متعادل مي شود، در ظرف کمتر از يک ماه حدود 40 الي 50 درصد از ارزش پول ملي کاسته شده! و حال آنکه در چنين شرايطي مسئولان بانک مرکزي خواب نبايد داشته باشند ولي مي بينيم در کمال آرامش در همين روزهاي پر تلاطم ارزي مشغول ديد و بازديد هاي نوروزي هستند!
بنده چند سال پيش دو مقاله تحت عنوان ((لزوم مبارزه با مفاسد مؤسسات مالي و اعتباري غير مجاز مجاز)) و ((سوء استفاده مؤسسات مالي و اعتباي از اسماي اهل بيت (ع) )) نوشتم و وظيفه اي که از باب امر به معروف و نهي از منکر احساس مي کردم، هشدار لازم را دادم وليکن در همان وقت هم مبارزه جدي با اين مؤسسات را شاهد نبوديم و آنقدر بانک مرکزي به اين مؤسسات فرصت داد تا مي توانند جيب مردم را خالي کنند! و حال آنکه برخورد اوليه با اين مؤسسات بايد توسط بانک مرکزي انجام مي شد و مجوز هاي 
موقتي آنان باطل مي شد و به مردم هم اطلاع رساني صحيح 
مي شد که سرمايه هاي خود را در آنها اندوخته نکنند و اگر هم اطلاع رساني مختصري مي کردند بسيار کمرنگ از باب رفع تکليف بود و برخورد جدي با آنها مشاهده نمي شد. 
يک نمونه از تخلفات يکي از همين مؤسسات مالي و اعتباري را چها رسال پيش در جريان بودم که حکم جلب تمام اعضاي هيئت مديره آن توسط قوه قضائيه صادر شده بود و دو نفرشان هم زندان بودند و مابقي هم فراري بودند،دادستان مربوطه، معاونت نظارتي بانک مرکزي را به دفترش دعوت کرد و اورا در جريان تخلفات آنان گذاشت به اين اميد که بانک مرکزي جلوي فعاليت مجدد آنها را سد کند، اما هيچ اتفاقي نيفتاد و اصلاً براي بانک مرکزي مهم نبود که اعضاي هيئت مديره يک مؤسسه مالي و اعتباري همه در زندان يا فراري باشند و همچنان هم آن مؤسسه به فعاليت ادامه داد!
اگر قضاياي آشوب‌ها و بلواهاي دي ماه گذشته واکاوي شود، سهم بانک مرکزي و بي تفاوتي هايش در ايجاد بستر نارضايتي ها  بسيار زياد است و بايد به علت اين کوتاهي ها رسيدگي شود.
اي کاش برخي حساسيت‌ها که نسبت به برخي ظواهر ديني داريم نسبت به از بين رفتن اموال مردم و از بين رفتن ارزش پول کشور هم داشتيم! 
به هرحال مسئولان اقتصادي و مخصوصا بانک مرکزي بايد نسبت به خسران‌هايي که به مردم، کشور و نظام وارد مي شود پاسخگو باشند.
مطمئناً اگر ما مي خواهيم مردم ما با ايمان باشند و با انقلاب اسلامي همچنان همراه باشند، لازمه اش اين است که در عرصه اقتصادي به آنها ظلم نکنيم، معيشت زندگي آنان را تنگ و کوچک نکنيم و بدانيم که حفظ مال مسلمين همانند حفظ جانشان مهم است و کاري نکنيم که با سياست هاي غلط اقتصادي فقر را در جامعه توزيع کنيم! استفاده از افراد آگاه و قوي براي مديريت هاي اقتصادي کشور مخصوصاً بانک مرکزي بسيار ضروري است والبته مشورت با کارشناسان و استفاده از نقطه نظرات صاحب نظران و فعالان اقتصادي مي تواند راهگشاي برخي تنگناهاي وضعيت فعلي باشد.
گرچه اين باور را داريم مردم عزيز ما که بارها از جان گذشتگي هاي 
خود را در حفظ و حراست از انقلاب نشان داده اند، هيچ‌گاه نخواهند گذاشت که دشمن از دريچه اقتصاد، آنان را به شکست بکشاند و انقلاب اسلامي به برکت خون شهيدان تا ظهور موفورالسرور حضرتش باقي خواهد ماند. 
إِنْ أُرِيدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِيقِي إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9191/1/17263/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha