آرشیو
انتخاب نشریه


عشرت شايق، صاحب نظر سياسي و نماينده سابق مجلس در گفتگو با رسالت :
موانع بوروكراتيك را از پيش پاي توليدكنندگان برداريد

گفتگو از ريكا حسامي
اشاره :
پس از انتخاب عنوان سال 97 توسط رهبر فرزانه انقلاب و قرار گرفتن «حمايت از كالاي ايراني» در صدر اولويت‌هاي كشور ، مناسب ديديم چگونگي اجرايي شدن اين عنوان مهم كه به پويايي اقتصادي و سلامت اجتماعي مي انجامد، را به بحث بگذاريم و نظر صاحب‌نظران را پيرامون راهكارهاي حمايت از كالاي ايراني و توليد ملي و نيز موانع آن جويا شويم.عشرت شايق، صاحب نظر سياسي و فرهنگي و نماينده سابق مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با رسالت به طور مبسوط به اين موضوع پرداخت و در بخش نخست گفتگو در مورد علت نام‌گذاري سال و انتخاب عنوان حمايت از كالاي ايراني از سوي مقام معظم رهبري و نيز آثار و تبعات اقتصادي و اجتماعي حمايت از كالاي ايراني توضيح داد. وي در مورد نحوه حمايت از كالاي ايراني به گونه‌اي كه منجر به انحصار بازار و از ميان رفتن فضاي رقابتي و اُفت كيفيت كالاي ايراني نشود، اظهار نظر كرد و خاطرنشان ساخت : توصيه به استفاده از كالاي ايراني در واقع كالاي باكيفيت است . اين طور نيست كه  مردم تن به خريد هر كالايي بدهند. وي يادآور شد كه عنوان امسال نشانگر توجه ويژه رهبري به امر معيشت و اقتصاد خانوارهاي ايراني است.پژوهشگر ارشد صدا و سيما در بخش دوم گفتگو به نقش زنان جامعه در حمايت از كالاي ايراني پرداخت و خاطرنشان ساخت : نقش زنان در توليد ناخالص ملي همواره نقش پررنگي بوده است كه با تقويت كالاي ايراني اين سهم بسيار بالا خواهد رفت.وي با تاكيد بر اينكه بايد تسلط كالاي خارجي را بر ايراني از بين ببريم، استفاده از گوشي و تبلت و وسايل صوتي و تصويري تا مصرف آدامس و ژله خارجي را مورد انتقاد قرار داد.
شايق خطاب به زنان جامعه گفت : چنانچه زنان با اراده، صبور ، هميشه در صحنه ايراني همت كنند شاهد عملي شدن شعار سال خواهيم شد. زنان بدانند كه در اين حركت پيشتازي با آنهاست. وي با اشاره به قانوني كه در سال 90 به تصويب رسيد و مطابق آن دستگاه‌هاي دولتي مجاز به استفاده از كالاهاي خارجي كه مشابه آن در كشور وجود داشته باشد ، نبودند ، گفت : اين قانون جزء قوانيني است كه به زمين گذاشته شد !
اين پژوهشگر فرهنگي «انحصار» را در اقتصاد به سم مهلكي تشبيه كرد و خواستار شكست انحصار توسط دولت شد. وي  تاكيد كرد كه يكي از راه‌هاي ايجاد رقابت سالم بين توليدكنندگان شكستن انحصار برخي از كالاهاست.
شايق با انتقاد از بوروكراسي ناكارآمدي‌اي كه كمر توليدكننده‌ها را شكسته و سرمايه‌گذاران را فراري داده است از دولت خواست كه موانع بوروكراتيك را از پيش پاي توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران توليد داخلي بردارد!
وي با اشاره به آسيب‌هاي واردات كالاي قاچاق به كشور يادآور شد كه به ازاء ورود يك ميليون كالاي قاچاق ، صدهزار فرصت شغلي از  دست مي رود.وي گفت : ما بايد بيكاري جوانان‌مان را حل و فصل كنيم.
بخش پاياني اين گفتگو فرارويتان قرار دارد .

نقش زنان جامعه كه ارتباط مستقيمي با بازار خريد دارند، در ترجيح كالاي ايراني چيست؟
مي دانيم كه مصرف كنندگان بازيگران اصلي توليد ملي هستند و از طرفي زنان در اقتصاد خانواده نقش موثر و كليدي دارند. به نوعي مديريت مصرف خانواده در دست زنان است. هر چقدر خانواده‌ها نقش سنتي خودشان را ايفا كنند ، همانقدر نقش زنان پررنگ‌تر است. زنان ايراني در مديريت اقتصادي نقش مهمي دارند، در نتيجه در تحقق اقتصاد مقاومتي موثرند و در اصلاح الگوي مصرف و سبك زندگي مي توانند نقش اساسي ايفا كنند. زنان مي توانند فرهنگ حمايت از كالاي ايراني را نهادينه كرده و از مصرف بي رويه كالاهاي خارجي جلوگيري كنند . پس وقتي اعتقاد داريم كه زنان در اقتصاد خانواده مي توانند الگوي مصرف خانواده رامديريت كنند طبيعتا در توسعه پايدار اقتصادي و تحقق عدالت اجتماعي هم زنان يك نيروي سازنده و فعال براي اصلاح مسائل اقتصادي جامعه هستند . در مورد نقش زنان بايد بگويم وقتي در مورد معضل اشتغال دغدغه داريم آدم بيكار يا فرزند يك خانم است يا همسرش يا برادرش. به عبارتي اينها ،  اطرافيان و عزيزان يك زن هستند.بنابراين وقتي كه گفتمان حمايت از توليد داخلي را مطرح مي كنيم  نقش زنان سازنده خواهد بود . اين نقش چندين رهاورد دارد. در اين مسئله جهادي، زنان براي رفع مشكل بيكاري و بالندگي اقتصادي مفتخر به مدال مصرف كالاي داخلي مي شوند. مي‌دانم كه خيلي صبوري مي خواهد خانم‌هايي كه عادت كرده‌اند كالاهاي وارداتي‌اي كه داراي تنوع و داراي بسته‌بندي خوب و پرجاذبه است را كنار بگذارند و از كالاي داخلي استفاده كنند ولي با تفكر و تصميم 
مي توانند بگويند : "من با حمايت از توليد داخلي و پرهيز از اسراف از اين به بعد اراده‌ام بر اين است كه كالاي ايراني را جايگزين كالاي خارجي كنم."
حتي خانواده هايي كه وضعيت مالي مناسبي دارند ، 
مي توانند كالاهايي خارجي كه دارند را تبديل به كالاي كيفي ايراني بكنند.
لذا نقش زنان براي تغيير مصرف از كالاي خارجي به داخلي اساسي است. مگر بدون نظر زن ، پرده‌اي در خانه عوض مي شود؟ مبلي تغيير مي كند؟ و خريدي انجام مي شود؟! مشوق خريد در خانه زنان هستند.پس نقش آنها در تغيير الگوي مصرف كليدي است. اگر زنان بخواهند توحيدي نگاه كنند و اراده كنند با اين نيت كه پروردگارا ما اين حركت را در مسير خودت و عبادي انجام بدهيم تا با اين كار دو جوان به سر كار بروند! دو تا آدم بيكار ، شاغل بشوند. چرخ دنده توليد و كارآفريني تقويت بشود، بهره‌وري افزايش يابد ، وضعيت اجتماعي مردم و بالطبع وضعيت اقتصادي بهبود پيدا كند. كشورمان رشد و ترقي پيدا كند. ما كشور بسيار ثروتمندي هستيم ولي به ثروت‌هاي خودمان اعتنا نداريم . به نساجي خودمان اعتنا نداريم . نهايتا كالاي ايراني را در زعفران ، برنج و چند تا كالا مي بينيم!
با اين ديد نگاه كنيم كه قربه‌الي‌الله ، با نگاه توحيدي 
مي خواهيم اين حركت را انجام بدهيم و به جامعه‌مان خدمت كنيم. اين قاعده نفي سبيل است. وقتي كه كالاي ايراني را بر كالاي خارجي ترجيح مي دهيم. تسلط كالاي خارجي را بر ايراني از بين مي بريم. الان از گوشي و تبلت و وسايل صوتي و تصويري بگيريد تا آدامس و ژله خارجي مصرف مي شود! اگر آدامس خارجي مصرف نشود، چه اتفاقي مي افتد؟! شوينده‌ها و وسايل بهداشتي داخلي بسيار قوي هستند و كيفيت بسيار بالايي دارند. در بسياري از اقلام مانند : چرم ، ادويه‌جات و قنادي جايگاه خوبي داريم. وقتي مصرف با هدف خدمت همراه بشود و بخواهيم عزت كشورمان راتقويت كنيم اينجا قاعده نفي سبيل هم انجام مي شود كه بيگانگان بر ما مسلط نباشند.
به همين جهت مي توان گفت براي تحقق شعار سال ، يك نهضت زنانه با همت قوي و همه‌جانبه جهت حمايت از توليد داخلي نياز داريم كه نجات بخش اقتصاد است.
چنانچه زنان بااراده ، پرافتخار ، صبور و هميشه در صحنه ايراني همت كنند، شاهد انجام و عملي شدن شعار سال خوااهيم شد . به حدي كه احساس اعجاز در جامعه دست مي دهد. زنان بدانند كه در اين حركت، پيشتازي و پيشگامي با آنهاست. اگر با خريد كالاي ايراني و تغيير الگوي مصرف كليد حركت زده شود و جامعه اسلامي و فرزندان خودمان را تقويت كنيم، به كار و توليد فرزندان‌مان در كشور رونق 
مي بخشيم و براي خانواده‌ها آرامش به ارمغان مي آوريم . اين حركت براي خود ما خانم‌ها شادابي زيادي به همراه خواهد داشت. اين كار افسردگي را از جامعه ما دور مي‌كند. بهترين شادي و نشاط اين است كه ما زنان در اين امر پيش‌قراول باشيم و برندهاي خارجي را از زندگي‌مان حذف كنيم و اگر قرار  است رقابتي داشته باشيم در مصرف برندهاي كيفي داخلي باشد كه حتي بعضي‌ها اسم اين برندها را نمي‌دانند. البته تبليغ رسانه‌ها در اين زمينه بسيار مهم است. 
صدا و سيما بايد در سريال‌ها ، فيلم‌ها ، مستندها و ميزگردها بر حمايت از كالاي ايراني تاكيد كند. بايد به سراغ خانم‌ها بروند چه آنها كه  مصرف مي‌كنند و چه آنها كه توليد مي كنند . نقش زنان در توليد ناخالص ملي همواره نقش پررنگي بوده است كه با  تقويت كالاي ايراني اين سهم بسيار بالا خواهد رفت. مسلما زنان پرافتخار ميهن اسلامي ، باز هم پيشتازي خواهند كرد و براي بهبود وضعيت زندگي مردم دست به همت و اراده‌ همه‌جانبه خواهند زد كه منجر به نجات‌بخشي اقتصاد كشور بشود. زنان حتما مي توانند با فرهنگسازي و نهادينه كردن فرهنگ حمايت از توليد داخلي مبلغ و تبيين‌گر باشند و هم مصرف‌كننده باشند اين كار موجب حل مشكلات اقتصادي كشور و اشتغال جوانان مي شود و تغيير ذائقه انجام مي شود كه پيشتازي‌اش و حركت انقلابي و دگرگون كننده‌اش دست زنان جامعه ايراني است. اين زنان هستند كه بايد با ترجيح خريد كالاي ايراني احساس افتخار كنند.
ان‌شاءالله با اين اقدامات بازار داخلي از اين ورشكستگي كه با آن مواجه است نجات پيدا مي كند.وقتي كه رونق اقتصادي اتفاق مي افتد ، تورم هم كاهش پيدا مي كند و آمار بخش اعظمي از ناهنجاري‌هاي اجتماعي و بزهكاري‌ها پايين مي ‌آيد. آسايش و امنيت رواني و اجتماعي بوجود 
مي آيد كه براي رسيدن به اين هدف نقش برجسته و ارزشمند زنان ايراني بارز و مشخص است و متحول كننده خواهد بود. آنها نهضت پيشتازانه‌اي را براي مصرف كالاي ايراني رقم خواهند زد. مسئولين بايد توجه داشته باشند كه  در اين راستا از شعار پرهيز كنند و برنامه عملي اجرايي شدن شعار حمايت از كالاي  ايراني داشته باشند زيرا شعارزدگي خود آفت بزرگي است.
مقام معظم رهبري بر توليد ملي  تاكيد فرمودند ، اين موضوع چگونه بايد در دستور كار مسئولان دولتي قرار بگيرد؟
به نظر من، در ابتدا دولتيان بايد پيشگام براي استفاده از كالاي ايراني بشوند، يعني كساني كه با مسئولين مرتبط هستند دوستان، آشنايان و خانواده‌ها ببينند كه مسئولين خودشان را ملزم بر استفاده از كالاي داخلي كرده اند؟! اين باعث الگوسازي مي شود. هر چند كه در سال 90 مصوبه‌اي بود مبني بر اينكه در دستگاه‌هاي دولتي هر كالاي خارجي كه مشابه آن در كشور وجود دارد، استفاده نشود ولي اين قانون جزء قوانيني است كه بر زمين گذاشته شد. اجراي همين قانون مي تواند بسياري از مسائل خريد و مصرف دستگاه‌هاي دولتي را متحول كند. در بحث خودرو بايد گفت خودروهاي ملي خوبي داريم (البته بحث پرايد و ... بماند كه در جاي خودش جاي بحث دارد) كه بايد استفاده بشود. مردم بايد به طور ملموس ببينند كه مسئولين دولتي از كالاي ايراني استفاده مي كنند. از طرفي در همه تعاوني‌هاي مصرف كالاي ايراني به فروش برسد. كمك‌هاي غيرنقدي‌اي كه مثل بن به كاركنان داده مي‌شود، اين بن‌هاي خريد مختص كالاي ايراني بشود! براي مردم آنجايي كه حالت تشويقي و حمايتي دارد با ارائه‌ بن خريد ، كالاي ايراني اعطا بشود. از پايان‌نامه‌هايي كه در اين زمينه نوشته مي شود و راهكارهاي خوبي ارائه مي دهند ، حمايت بشود . دولت تلاش و كوشش خودش را در جهت رفع موانع توليد به كار گيرد و هر آنچه لازم است انجام بدهد.آنجايي كه خلأ قانوني يا قانون معارضي وجود دارد يا قوانين بر زمين مانده‌اي است كه نياز به اجرا دارند، در اين زمينه‌ها تلاش بشود. در همه بيلبوردها و فضاها و فدراسيون‌هاي ورزشي كالاي ايراني تبليغ شود. وزارت ارشاد در حوزه انتشار و كتاب و چاپ و سينما 
مي تواند تسهيلات ويژه‌اي براي افرادي كه استفاده از كالاي ايراني راترغيب مي كنند قرار بدهد. از همه مهم‌تر اين است كه دولت بايد انحصار برخي كالاها را بشكند. انحصار در اقتصاد خودش تبديل به يك سم مهلك شده است. اين اتفاق بايد بيفتد تا تسهيل كننده مسير رشد و نمو اقتصاد باشد. يكي از راه‌هاي ايجاد رقابت سالم بين توليدكنندگان شكستن انحصار از برخي كالاهاست. شفاف‌سازي اقتصادي صورت بگيرد.همانطور كه عرض كردم موانع توليد را كه خودش ريشه در جاهاي مختلف دارد، بردارد مثل قوانين دست و پاگيري كه مجلس شوراي اسلامي وضع كرده كه نه خلاف شرع و نه خلاف قانون اساسي است ولي قابليت اجرايي شدن ندارد و دست و پاگير هستند. يكسري از اين قوانين در سطوح عالي اجرايي و يكسري در سطوح مياني مديريتي است. نقش دولت و مجلس در اين زمينه برجسته است كه بتوانند موانع توليد داخلي را كه دچار بوروكراسي ناكارآمدي شده و كمر توليدكننده را شكسته است، بردارند. متاسفانه ، بوروكراسي ناكارآمدي براي توليد وجود دارد كه سرمايه‌گذاران را فراري داده است. در بعضي جاها نظام مالياتي براي صنايع نوپا وجود دارد در اين زمينه بايد يك بازنگري بشود. رفع موانع توليد در تمام سطوح مديريتي لازم است. متاسفانه گاه عدم همراهي بعضي از مديران سطوح مياني ديده مي شود كه به جاي اينكه تشويق كننده توليدكننده باشند برعكس عمل مي كنند ! واقعا گاهي آنها فراموش مي كنند كه در كجا قرار دارند!  قاچاق گسترده كالا  كه از مرزها و مبادي رسمي كشور وارد مي شود، خطر جدي است. وظيفه دولت است كه در اين زمينه، اقدامات خود را مرتباً اعلام كند.
يك نمونه‌اش در مورد طرح رجيستري موبايل بود. واردات كالا چه از طرف بخش خصوصي و چه از طرف بخش دولتي بايد به شكل قانوني صورت گيرد. قاچاق كالا صدمه جبران ناپذيري به توليدكننده وارد مي كند. توليدكننده پوشاك داخلي نياز بازار را مي تواند تامين كند ولي يكسري پوشاك خارجي وارد مي شود و دولت كنترلي بر آن ندارد لذا اتفاقات بدي در توليد كشور مي افتد. اگر دولت با اهرم واردات جلوي انحصار را بگيرد و كنترل هوشمندانه‌اي روي واردت داشته باشد، بسياري از مسائل توليد حل و فصل مي شود.
بايد از ظرفيت‌هاي منطقه‌اي در راستاي گسترش توليد داخلي استفاده بشود. وزارت بازرگاني در اين‌گونه موارد براي بازاريابي توليدات داخلي خصوصا در كشورهاي همسايه و غرب آسيا مي تواند فعال باشد هم آنها نياز به ارتباط با ما دارند و هم ما نياز داريم. ما ثروت‌هاي خدادادي داريم كه مي توانيم از ظرفيت‌هاي داخلي چه نيروي  انساني بااستعداد و تحصيلكرده و چه منابع انرژي زيرزميني، تنوع آب و هوايي ،موقعيت ژئوپلتيكي استفاده كنيم و ارتباط خوبي داشته باشيم و از ظرفيت‌هاي منطقه‌اي نيز به خوبي بهره ببريم. همه منابع و امكانات بايد در حمايت ازصنايع داخلي و كالاي ايراني بسيج بشود و محور اصلي اقدامات دولت براي حمايت از توليد خصوصا منابع بانكي افزايش پيدا كند و سهل الوصول بشود. ستادهاي پشتيباني از توليد داخلي در استانداري‌ها و ديگر نهادهاي ذيربط فعال بشود. از همه مهم‌تر اينكه سهم توليد در فرآيند بودجه‌ريزي بايد تقويت بشود. از طرفي براي اينكه كيفيت فداي كميت نشود و توليدكننده خيالش راحت نشود كه رقيبي ندارد، حتما بايد كيفيت كالاي ايراني كنترل و نظارت بشود. اعتماد مردم و جامعه بايد به كالاي داخلي برگردد. با حمايت مستمر دنباله‌داري كه از توليد در حال انجام است بازارهاي داخلي و خارجي نسبت به كالاي ايراني اعتماد پيدا مي كنند. اين اتفاق 
نمي افتد الا با نظارت بسيار سخت بر كيفيت كالاي ايراني.  در بعضي از اقلام مثل شيرآلات ، كشاورزي و ... اين اتفاق افتاده است، ولي بايد تسرّي پيدا كند. نمادسازي مسئولين براي استفاده از كالاي ايراني خيلي مهم است.
آنها بايد سمت و سو را به مسيري ببرند كه كالاي ايراني جان بگيرد و صداي فعال "توليد" شنيده بشود.يكي از مهم‌ترين آواهاي موسيقي كه بايد در جامعه ما به گوش برسد، آواي زيباي چرخ‌دنده‌هاي توليد است كه لذت بخش است زيرا نتيجه‌اش با دورشدن جامعه و شاغل شدن جوان‌ها و به‌كارگيري نيروي انساني جامعه و نيز كاهش آسيب‌هاي اجتماعي است.
دولت بايد در اين زمينه موانع را رفع كند . سياست‌هاي مالياتي و گمركي كشور بايد به نفع توليد ملي حركت كند! در كشور ما يك طبقه نوكيسه دلال‌مآب هستند كه به فكر توليد ملي نيستند فقط دنبال آنند كه با يك حركت دلالي بتوانند مالي را جمع كنند. دولت بايد در اين جريان مراقب باشد . ان‌شاءالله همه قوا بتوانند در اين زمينه فعال باشند هر چند دولت جاي خاص خودش را دارد. در اين زمينه، قوه قضائيه هم نقش خاصي دارد و آن اين است كه اگر مسئول دولت ، سياستمدار و نماينده مجلس خواسته غيرقانوني از يك توليدكننده و سرمايه‌گذار داشت، دستگاه قضائي وارد بشود. فضاي كسب و كار در كشور بايد به نفع توليد ملي تغيير كند.
مقام معظم رهبري فرمودند: "بنده در شعارهاي سال  معمولا مسئولان را خطاب قرار مي‌دهم اما امسال ، مخاطب ، همه آحاد ملت از جمله مسئولان هستند" نقش مردم در اين راستا چگونه تعريف مي شود؟
مردم در همه صحنه‌هاي كشور جايگاه ويژه داشتند . 
حمايت از اركان نظام ، دفاع از ارزش‌هاي انقلاب ، بي‌توجهي به شايعات اختلاف‌برانگيز و ... دوم هميشه در صحنه بوده‌اند. به همين جهت مقام معظم رهبري در شعار امسال مردم را مستقيما خطاب قرار دادند. مردم در بحث اقتصادي مشكلات معيشتي دارند. خصوصا قشر مستضعف. الان در همه خانه‌ها يكي دو تا جوان بيكار وجود دارد از طرفي مردم حق دارند از كالاي با كيفيت استفاده  كنند اما ترجيحا اگر كالاي داخل را استفاده كنند اين خيلي مهم است. براي حفظ فرهنگ اصيل خودمان مهم است كه مصرف توليدات داخلي يك عادت و فرهنگ شود. به نظر مي آيد مهم‌ترين پل ارتباطي ميان مردم و برنامه‌ريزان، رسانه‌ها هستند كه بايد تبيين و تبليغ و تهييج اين امر را به ثمر برسانند. مردم بايد دقت كنند كه مثلا در بُعد اشتغال به ازاء ورود يك ميليون كالاي قاچاق حدود صد هزار فرصت شغلي كه حق الناس را زير پا مي گذارند امكان اشتغال كم مي شود خيلي مهم است كه مردم اراده كنند و به دور از همه مسائل خودشان را براي يك جنگ تمام عيار آماده كنند. ما بايد بيكاري جوانان‌مان را حل و فصل كنيم همه كشورها هم در مسير اهداف‌شان با موانعي روبه‌رو هستند كه در اين مسير بايد موانع برداشته شود . اقتصاد مقاومتي در دنيا براي اينكه قدرتمند بشود بايد دنبال عوامل قدرتش بگردد. مهم‌ترين عامل قدرت اقتصادي "توان بالاي توليد ملي" است. توليد ملي كيفي و كمي هم وابستگي به خارج را كاهش مي دهد و استقلال اقتصادي را موجب مي‌شود و هم باعث استحكام دروني اقتصاد از سطح خانواده تا سطح ملي مي شود. از سوي ديگر زماني كه مقام معظم رهبري عنوان سال را خطاب به مردم مطرح  كردند. اگر بخواهيم توليد ملي را به ثمر برسانيم نيازمند تحقق 6 عامل و پارامتر هستيم : 
"بازار مصرف كافي" ، "فناوري ثروت ‌آفرين" ، "مواد اوليه مناسب" ، "سرمايه كافي" ، "نيروي كار توانمند"، و "فرهنگ توليدي" . كاري كه مردم بايد انجام بدهند اين است كه اولا كالاي ايراني را بشناسند و تشخيص بدهند ، كدام برند كيفيت بهتري دارد. وقتي از طريق اينترنت و خبرگان  هر صنفي اطلاعاتي را بدست آوردند قادر خواهند بود جنس باكيفيتي را انتخاب كنند. بعد از خودمان شروع كنيم وقتي مي خواهيم يك خودكار بخريم، ايراني بخريم. هديه مي دهيم ايراني باشد. در هنگام خريد به باركد كالاها دقت كنيم كه مطمئن بشويم ايراني است!  سه رقم اول باركدها  نشان‌دهنده كد كشور سازنده است. عدد "626" در اول هر باركد نشان مي‌دهد كه كالا ايراني است. بايد سازمان‌هاي دولتي را ملزم به استفاده از كالاي ايراني كنند و مردم در اين زمينه مطالبه‌گر باشند.
به سازماني كه از برند خارجي استفاده مي كند گفته بشود " استفاده از كالاي خارجي يعني جوان من بيكار بماند" ! پيشنهاد و انتقاد كنيم . هر جاي دولتي كه كالاي خارجي مي خرد بايد ‌آن را مورد انتقاد قرار بدهيم . فروشگاه‌هاي كالاهاي كمياب ايراني را به ديگران معرفي كنيم.
متشكرم

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9191/1/17255/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha