آرشیو
انتخاب نشریه


آل سعود به کدام سو مي رود؟
طعم سه سال شکست در يمن

سعيد سبحاني 
 حدود سه سال از جنگ و خونريزي آل سعود و همراهان آن در يمن سپري مي شود. امروز با گذشت اين زمان طولاني، يمن به نماد شکست عربستان سعودي در غرب آسيا تبديل شده است. اگرچه مطابق افشاگري "کالين پاول" وزير امور خارجه اسبق آمريکا، قرار بود عربستان در مدت 14 روز يمن را به تصرف خود در آورده و انقلاب اين کشور را نابود سازد، اما هم اکنون رياض شاهد افزايش هزينه هاي تصاعدي شکست خود در شهرهاي مختلف يمن مي باشد.  همگان ، از جمله اکثريت قريب به اتفاق کارشناسان و تحليلگران مسائل منطقه متفق القول هستند که رياض و متحدانش بازنده جنگ يمن بوده و خواهند بود. موضوعي که منجر به وحشت "محمد بن سلمان" وليعهد خونريز عربستان و ديگر بانيان جنگ يمن شده است. عربستان سعودي ائتلاف نظامي عليه يمن متشکل از 9 کشور عربي که از ماه مارس سال 2015 اين جنگ را آغاز کرده‌اند رهبري مي‌کند. همچنين کشورهاي بحرين، اردن، کويت، مراکش، سنگال و سودان هم به اين ائتلاف نظامي تعلق دارند. با اين حال امروز هزينه هاي شکست عربستان در يمن، دامنگير ديگر اعضاي ائتلاف نيز شده است. بدون شک، اين کشورها نه تنها بايد بابت جنايات خود در قبال ملت يمن پاسخگو باشند، بلکه محکوم به پرداخت هزينه هاي سنگين اين شکست در آينده خواهند بود. 
در هر حال، تجاوز آل سعود و متحدانش عليه ملت مظلوم و بي‌دفاعي که تنها سلاح‌شان ايمان و اعتقاد به عدم مداخله اجانب است سه ساله  شده است. نتيجه سه سال  تجاوز سعودي‌ها، چيزي جز شکست سنگين رياض و هلاکت تعداد زيادي از نيروهاي متجاوز و از همه مهم تر، بقاي انقلاب يمن نبوده است. صنعا و عدن و مارب امروزه به نمادهاي شکست آل سعود در يمن تبديل شده اند. عربستان حتي قدرت تنظيم مناسبات خود با متحدانش در يمن را از دست داده است. منازعاتي که ميان رياض و امارات در يمن شکل گرفته، در همين راستا قابل تحليل است. اين منازعات، نتيجه عيني فرسايشي شدن جنگ يمن و شکست مشترک عربستان و امارات در اين کشور است. 
نکته قابل تامل ديگر اينکه حتي آل سعود با بهره گيري از کمک‌هاي القاعده نيز نتوانسته اند اقدامي در خصوص مصادره انقلاب ملت يمن و نابودي اين حرکت عظيم مردمي صورت دهند. به هلاکت رسيدن صدها نيروي نظامي سعودي و اماراتي در اين جنگ، نشانه قدرت نمايي ملت مظلوم اما استوار يمن در برابر آل سعود و متحدان متجاوز آن محسوب مي شود، ملتي که توانسته است آل سعود را تحقير کرده و شکاف‌هاي موجود در دربار سعودي‌ها را از اين طريق تشديد کند. هم اکنون وضعيت عربستان و متحدان آن در يمن به اندازه اي آشفته است که  حاميان غربي رياض  نيز ديگر نمي توانند چشمان خود را  روي شکست سنگين سعودي‌ها در يمن بسته و به توجيه اين ناکامي بزرگ بپردازند.در اينجا نکته ديگري وجود دارد که لازم است نسبت به آن توجه داشته باشيم: اينکه شکست عربستان سعودي در يمن ، با وجودحمايت‌هاي تسليحاني گسترده ايالات متحده آمريکا و خصوصا دولت ترامپ از رياض صورت گرفته است. ترامپ طي يکسال اخير، حجم انبوهي از سلاح هاي جنگي را به عربستان سعودي فروخت تا به قول خود هم خزانه ايالات متحده آمريکا را پر کند و هم به يکي از اهداف منطقه اي خود ( سرکوب انقلاب يمن ) دست پيدا کند. با اين حال  تنفس مصنوعي رئيس جمهور ايالات متحده به سران سعودي نتوانست منجر به نجات آنها از جنگ يمن شود. در حال حاضر، عربستان سعودي چاره اي جز اعلام رسمي شکست خود در يمن ندارد. موضوعي که هضم آن همچنان براي رياض و حاميان آن سخت به نظر مي رسد. با اين حال بر همگان مسجل است که هر اندازه در اعلام رسمي اين شکست و ناکامي تاخير صورت گيرد، هزينه‌هاي شکست عربستان و متحدانش در يمن به صورت تصاعدي افزايش خواهد يافت. 
مردودي سازمان ملل در آزمون خونين يمن 
نکته مهم ديگري که بايد در خصوص جنگ يمن به آن توجه شود، مردودي مطلق سازمان ملل متحد و خصوصا شوراي امنيت در مواجهه با اين جنگ خونين بوده است. کشتار مردم يمن ، خصوصا زنان و کودکان بيگناه و ابتلاي تعداد بسيار زيادي از کودکان يمني به بيماري وبا و محاصره غذايي يمن، جملگي مواردي بودند که نه تنها سازمان ملل متحد به آنها ورود نکرد، بلکه عملا دست رژيم منحوس سعودي را در خصوص استمرار اين روند باز گذاشت. سازمان ملل متحد نه تنها در قبال تحولات يمن نقشي مفيد و پيش برنده ايفا نمي کند، بلکه در اين خصوص نقشي بازدارنده ايفا کرده و از اين طريق در صدد به شکست کشاندن انقلاب يمن است. وابستگي شديد دو دبير کل پيشين و فعلي سازمان ملل ( بان کي مون و گوترش)  به واشنگتن و تل آويو اين روند را تقويت کرده است. حتي در دوران دبير کلي بان کي مون شاهد خروج اجباري نام عربستان سعودي از فهرست جنايتکاران جنگي بوديم. اقدامي وقيحانه که نقش‌آفريني سازمان ملل در مواجهه با بحران‌هاي بشري را به صورت کامل زير سوال برد.با اين حال کار به اين جا ختم نمي‌شود! نقش آفريني معکوس و منفي سازمان ملل در يمن خود را در ماجراي فرار رئيس جمهور سابق اين کشور نيز نشان داده است .يکي از اعضاي ارشد کميته عالي انقلابي يمن به شبکه الميادين گفته که تحقيقات اوليه نشان مي دهد که «جمال بن عمر» فرستاده سازمان ملل در امور يمن در فراري دادن عبدربه منصور هادي به شهر عدن نقش داشته است.
در حال حاضر، جنايات عربستان و امارات در يمن روز به روز افزايش مي يابد. با وجود کشتار وحشيانه ده‌ها هزار يمني توسط رياض، همچنان سازمان ملل متحد از محکوم کردن آل سعود اجتناب کرده  و حتي حاضر به شناسايي اين جنايات به مثابه جنايت جنگي ( که مستوجب مجازات مي باشد ) نيست. افکار عمومي دنيا و خصوصا افکار عمومي منطقه ، به شدت نسبت به نقش آفريني معکوس سازمان ملل در جنگ يمن و حمايت مستقيم اعضاي غربي دائمي شوراي امنيت ( انگليس،فرانسه و آلمان ) از استمرار اين جنگ خشمگين هستند. از زمان شروع جنگ يمن حدود 9 هزار نفر کشته شده و ده‌ها هزار نفر هم مجروح شده‌اند. بر اساس اطلاعات سازمان ملل در يمن حدود 8/4 ميليون نفر در معرض خطر گرسنگي قرار گرفته و شيوع بيماري وبا هم در اين کشور قربانيان زيادي گرفته است.اما عربستان و متحدان آن همچنان به جنگ‌افروزي‌ها و بمباران‌هاي خود عليه مردم بي‌دفاع اين کشور ادامه داده و به وضعيت فاجعه‌بار و اسفناک اين کشور دامن مي‌زنند.با اين حال سوال اصلي اينجاست که چرا سازمان ملل متحد با وجود اذعان نسبت به وضعيت وخيمي که مردم بي دفاع يمن به سر مي برند، از مواجهه با اقدامات آل سعود در اين کشور اجتناب مي کند؟!
جنايات کشورهاي غربي در يمن 
همان گونه که اشاره شد، ايالات متحده آمريکا و دو کشور اروپايي عضو دائمي شوراي امنيت ( در کنار آلمان) بيشترين نقش را در حمايت از ترور و خشونت و کشتار کودکان در يمن ايفا کرده اند. بدون شک در اين معادله نمي توان نقش کشورهاي اروپايي را ناديده انگاشت. يکي از اصلي ترين دلايلي که واشنگتن ، پاريس، لندن و برلين خواستار ادامه جنگ يمن و کشتار مردم اين کشور هستند، صادرات تسليحاتي آنها به عربستان سعودي است. بديهي است که در شرايط جنگ و بحران، صادرات تسليحاتي غرب به رياض افزايش مي يابد و همين مسئله براي پر شدن خزانه اين کشورهاي جنگ طلب کافي‌است! انتشار گزارش تکان دهنده اخير در خصوص ميزان  فروش تسليحات آلماني به عربستان و متحدان آن، لکه ننگ ديگري در کارنامه سياه مقامات اين کشور اروپايي محسوب مي شود. 
کشورهاي شرکت‌کننده در جنگ يمن سال گذشته تسليحاتي به‌ارزش بيش از يک ميليارد از آلمان تحويل گرفته‌اند. نشريه "دي‌سايت" اين خبر را با استناد به پاسخ وزارت اقتصاد آلمان به يک درخواست پارلماني فراکسيون حزب سبز پارلمان اين کشور منتشر کرده است، بر اين اساس ميزان مصوبات صادرات تسليحات به کشورهاي شرکت‌کننده در ائتلاف نظامي عليه يمن سال گذشته نسبت به سال قبل از آن حدود 9 درصد افزايش يافته است.بر اين اساس دولت آلمان در سال 2017 صادرات تسليحاتي به‌ارزش حدود 1/3 ميليارد يورو به ائتلاف جنگ عليه يمن تصويب کرده است.نکته قابل تامل اينکه اتحاديه احزاب متحد مسيحي و حزب سوسيال دموکرات آلمان در قرارداد ائتلافي براي تشکيل دولت در اين کشور براي توقف صادرات به همه کشورهاي شرکت‌کننده در جنگ يمن با هم توافق کردند. اما همچنان مشخص نيست که کدام کشورها شامل اين ممنوعيت صادرات تسليحات مي‌شوند! از سوي ديگر، سوال اصلي اينجاست که چرا چنين اقدامي ( اگر واقعا عملي شود!) طي 3 سال گذشته و زماني که همين ائتلاف برسر کار بودند صورت نگرفت! 
در نهايت اينکه "جنگ يمن" نقطه آشکارساز شکست مشترک عربستان سعودي، اعضاي ائتلاف  و حاميان غربي و صهيونيستي آن مي باشد. بديهي است که در آينده اي نزديک، شاهد افشاي  جنايات بي شمار سعودي ها و حاميان آنها در يمن خواهيم بود.اگرچه عربستان سعودي و خصوصا پادشاه و وليعهد اين کشور متهمان اصلي پرونده يمن محسوب مي شوند، اما نمي توان نقش حمايت‌گرايانه و مستقيم و حتي غير مستقيم بازيگران حامي کودک کشي سعودي در يمن را در اين معادله ناديده انگاشت .....

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9191/1/17254/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha