آرشیو
انتخاب نشریه


اعراب به کدام سو مي روند؟
اتحاديه عرب در خدمت صهيونيست‌ها

بخش سياسي خارجي: نشست اخير اتحاديه عرب  در حالي برگزار شد که عربستان سعودي و متحدان آن به شدت از شکست داعش و ديگر گروه‌هاي متوحش  تروريستي و تکفيري در منطقه ناراضي هستند. سرمايه گذاري هاي نظامي، مالي و استراتژيک آل سعود و متحدانش در حمايت از تروريست‌هاي داعش و جبهه النصره در عراق و سوريه با شکست مواجه شده و جبهه مقاومت، پيروزي هاي بسيار بزرگ و ارزشمندي را در مقابل مهره هاي رياض و رژيم صهيونيستي و آمريکا به دست آورده است. از سوي ديگر، شکست سنگين سران سعودي در يمن و شوک ناشي از اين شکست به اندازه اي است که افرادي مانند ملک سلمان و فرزند قاتل وي را به هراس و ياوه گويي انداخته است. 
از سوي ديگر، تقابل تمام عيار آل سعود و متحدان عربي آن با حزب الله در حالي صورت مي گيرد که اتحاديه عرب به جاي حل و فصل بحران‌هاي جاري در جهان عرب( از جمله جنگ در يمن، سوريه، عراق، بحران در لبنان و ...) در حال دامن زدن به اين بحران‌هاست. به عبارت بهتر، اتحاديه عرب به پياده نظام رژيم صهيونيستي در منطقه تبديل شده است. 
نشست وزراي خارجه اتحاديه عرب در حالي به پايان رسيد که در بيانيه پاياني آن که ديکته شده عربستان سعودي بود ايران متهم به دخالت و ناامني در منطقه شد.
در اين بيانيه که توسط احمد ابوالغيط دبير کل اين اتحاديه قرائت شد ادعا شده است: سخنان خصمانه و تنش‌آفرين ايران را محکوم مي‌کنيم و دخالت‌هاي ايران موجب بي‌ثباتي در يمن شده است.
در ادامه اين بيانيه ادعا شده است که ايران تمامي فرصت‌ها براي اعتمادسازي در جهان عرب را از دست داده است.اين بيانيه مدعي شد که ائتلاف سعودي يک کشتي ايراني حامل سلاح براي حوثي‌هاي يمن را توقيف کرده است و موشکي که رياض را هدف قرار داد ساخت ايران بود.ابوالغيط در ادامه مدعي شد: نشست وزراي خارجه عربي هر گونه دست اندازي به امنيت عربستان سعودي را رد مي‌کند و ايران از شبه نظاميان مسلح در چند کشور عربي حمايت مي‌کند.همچنين دبيرکل اتحاديه عرب پس از پايان نشست وزراي خارجه اين اتحاديه اعلام کرد که «در مرحله کنوني صرفا اقدامات ايران محکوم مي‌شود و اعلام جنگي صورت نخواهد گرفت!».
اين اظهار نظر دبير کل اتحاديه عرب در حالي صورت مي گيرد که در صورت وقوع هر گونه نبردي ميان ايران و اتحاديه عرب ديگر نام و نشاني از اين اتحاديه باقي نخواهد ماند. 
از سوي ديگر، نماينده دائم لبنان در اتحاديه عرب بيانيه وزراي خارجه اين اتحاديه و توصيف حزب الله به عنوان يک گروه تروريستي را رد کرده و حزب الله را نماينده بخشي اساسي از ملت لبنان دانست.بر اساس اين گزارش، «انطوان عزام» در واکنش به بخش لبناني اين بيانيه گفت: «تروريستي خواندن حزب‌الله را رد مي‌کنيم چون آنها نماينده بخش بزرگي از جامعه لبنان هستند. آنها در پارلمان هم نماينده دارند.»
گفتني است که وزراي خارجه اتحاديه عرب طي ادعايي، در بيانيه خود حزب الله را به تروريسم متهم کرده بودند.
همچنين بيانيه پاياني نشست اضطراري اتحاديه عرب عليه ايران و حزب‌الله، واکنش «نبيه بري» رئيس پارلمان لبنان را به همراه داشت.نبيه بري در صفحه فيسبوک خود نوشت: تشکر و عذرخواهي؛ تشکر از خداوند و عذرخواهي به اين خاطر که ما در لبنان با اسرائيل جنگيديم.ترورريستي خواندن حزب‌الله توسط اتحاديه عرب، واکنش گروه‌هاي فلسطيني از جمله حماس، جهاد اسلامي و غيره را نيز به همراه داشت ،
گروه‌هاي مذکور، اين اقدام را محکوم کردند و آن را خدمت به دشمن صهيونيستي خواندند.
خبر ديگر اينکه «ناصر قنديل»، روزنامه نگار سرشناس لبناني و سردبير روزنامه البناء اين کشور در سرمقاله خود با عنوان «بوکمال و سليماني در نشست اتحاديه عرب»، بيانيه ديروز وزيران خارجه کشورهاي عربي عليه ايران را ياوه گويي و ثبت شکست ديگري براي عربستان دانست.
در اين يادداشت آمده است: ممکن است بسياري بيانيه ضد ايراني وزيران خارجه کشورهاي عربي عليه ايران را جدي گرفته و آن را نشانه احتمالي جنگ بدانند در حالي که ساده‌ترين قوانين علم سياست را ناديده گرفته‌اند چون بررسي محتواي بيانيه چيز ديگري را نشان مي‌دهد.
نويسنده اظهار داشت: در بيانيه اتحاديه عرب چيزهاي زيادي براي منفي جلوه دادن نقش ايران و حزب الله آمده  اما سه جمله از آن خط خورده است، جمله نخست اينکه «بنا بر آنچه گفته شد کشورهاي عربي تصميم به قطع روابط ديپلماتيک خود با ايران گرفتند»، جمله دوم اينکه «پرونده ايران را به شوراي امنيت مي بريم تا اين کشور را تروريسم ناميده و حزب الله را به عنوان نهادي تروريستي معرفي کند» و جمله سوم اينکه «اتحاديه عرب عضويت لبنان را تعليق مي‌کند تا زماني که دولت اين کشور خود را از حزب الله متمايز کند و تدابيري براي ممانعت از دخالت‌هاي آن در امور کشورهاي عربي اتخاذ کند».
قنديل آورده است: اين سه جمله‌ را عربستان آماده و به خاطر آن با بوق و شيپور دعوت به برگزاري نشست اتحاديه عرب کرده بود و علت صداي بلند احمد ابوالغيط هم همين بود که متعاقبا متوجه شد بي پروا حرف زده و تند رفته آن هم به دليل اينکه از اتفاقات بي خبر بود.
البناء آورده است: از بداقبالي آل سعود، نشست اتحاديه عرب همزمان شد با پيامدهاي پيروزي قابل توجهي که در شهر بوکمال سوريه نزديک مرز با عراق حاصل شد تا آخرين پايگاه داعش در سوريه نيز آزاد شود، بخصوص که نقش ميداني ژنرال «قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس جمهوري اسلامي ايران در تحقق اين پيروزي بسيار حائز اهميت بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9087/1/1581/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha