آرشیو
انتخاب نشریه


سياه نمايي عليه يکي از خدمات نظام

سيد مسعود علوي
جهانگيري در اولين ساعات زلزله گفت: «اکثريت خانه هاي ويران شده، مسکن مهر بوده است.» روحاني هم گفت: «مقصران ساخت مسکن هايي که به شکل تعاوني و دولتي ساخته شده بودند بايد شناسايي و به مردم معرفي شوند. در همين سر پل ذهاب مسکن هاي مهر را ديديم که چه طور شده اند و کنار آن خانه خود مردم است که حتي شيشه آنها نشکسته است.» (رئيس جمهور در جلسه ستاد بحران کرمانشاه 96/8/23)
زلزله بم در سال 1382 به بزرگي 6/6 ريشتر، غم بزرگي بر دل ملت ايران گذاشت. در اين زلزله 41 هزار نفر جان عزيز خود را از دست دادند، 100 هزار نفر بي خانمان شدند و 30 هزار نفر مجروح راهي بيمارستان هاي منطقه و کشور شدند.
در زلزله اخير کرمانشاه با 7/3 ريشتر که به مراتب هولناک تر و شديدتر از زلزله بم بود، تنها 437 نفر کشته شدند که جان يک يک آنها براي مردم ايران، عزيز و گرامي است. بر اساس آخرين آمار، 7817 نفر هم زخمي شده اند. با يک مقايسه ساده بين دو زلزله که اولي خفيف تر 
و دومي شديدتر بوده، هر انسان عاقلي مي فهمد در فاصله سال هاي 82 تا 96 کاري براي مقاوم سازي و نوسازي ساختمان ها صورت گرفته است. بر اساس آمارهاي دم دستي، 88 هزار خانه فرسوده در اين منطقه نوسازي و بازسازي شده است. اين غير از ساختمان هاي مقاوم طرح مسکن مهر بوده است. چرا نبايد قدر اين خدمت نظام را بدانيم؟
اگر گزاره رئيس جمهور و معاون اول او در مورد آسيب هاي مسکن مهر درست باشد، 5700 واحد مسکن مهر در بهمن 94 در دوران دولت يازدهم افتتاح و تحويل مردم شد. اگر در هر واحد فقط 3 نفر زندگي مي کردند، بايد تلفات انساني فقط در مسکن مهر بيش از 16 هزار نفر مي بود. حال آنکه بنا بر گزارش مقامات وزارت مسکن از کرمانشاه، کل تلفات انساني در مسکن مهر 2 نفر بوده است که يکي از آنها هم در خارج از ساختمان هاي مسکن مهر فوت کرده است.
وزير مسکن طرح مسکن مهر را مزخرف مي داند. اما قائم مقام وي در يک اظهار نظر رسمي، چهار روز بعد از اظهارات رئيس جمهور گفت: مسکن مهر مناطق زلزله زده (آن هم با زلزله 7/3 ريشتري) کاملاً پابرجاست و برخي اظهار نظرهاي افراد تحت تأثير اخبار کذب بوده است. وي گفته است: در شهرستان سر پل ذهاب دو پروژه 20 واحدي و 576 واحدي توسط تعاوني هاي 
مسکن ساخته شده که پروژه اول هيچ گونه آسيبي نديده و پروژه دوم که داراي 24 بلوک بوده از نظر سازه اي سالم و حتي يک سقف آن فرونريخته است، همه بلوک ها ايستايي خود را حفظ کرده اند و کاملاً پابرجا هستند. چرا بايد رئيس جمهور و معاون اولش اسير طراحي هاي پيام جماعتي شوند که ضربه به خدمات نظام را وظيفه خود مي دانند؟! چرا رئيس جمهور در ميان اين مطالب، راه افراط مي رود به گونه اي که مي گويد در کنار اين ساختمان هاي مسکن مهر خانه هايي وجود دارد که حتي شيشه آنها نشکسته است؟! مگر ممکن است يک زلزله 7/3 ريشتري بيايد و شيشه خانه ها هم نشکند؟ در ژاپن هم که آماده باش 24 ساعته در مورد زلزله دارند و هميشه شاهد زلزله هاي سهمگين بوده و هستند، چنين موردي مصداق ندارد.
واقعيت اين است که مقاوم سازي بافت فرسوده و نيز مسکن مهر جلوي تلفات زياد اين زلزله را گرفته است و اين جزء خدمات نظام بوده است، چه مربوط به اين دولت و چه مربوط به دولت قبل باشد. چرا نبايد مردم از اين حقيقت باخبر باشند؟
زلزله بم با 6/6 ريشتر 41 هزار نفر تلفات انساني داشته است. زلزله کرمانشاه با 7/3 ريشتر 437 کشته به جا گذاشت. آيا 6/6 ريشتر بزرگتر از 7/3 ريشتر است؟ آيا 41 هزار کشته کمتر از 437 کشته است؟ اين چنين رياضيات سياسي را ما فقط در فتنه 88 شاهد بوديم که مي گفتند 
13 ميليون رأي بيشتر از 24 ميليون رأي است!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9087/1/1577/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha