آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/3/27 / شناسه خبر:9775/سرویس:اجتماعی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
وزارت علوم نسبت به ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان مسئول است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت علوم، نسبت به ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان مسئول است و باید شعار «آموزش عالی برای کار» سرلوحه اقدامات قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضا مخبر دزفولی با اشاره به دیدار اخیر اساتید دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» گفت: در مورد فرمایشات ایشان به ویژه در مورد نقشه جامع علمی کشور و آمایش آموزش عالی برنامه علمی، باید تدوین و اجرا شود.

وی همچنین با گرامیداشت یاد مرحوم دکتر احمدی و دکتر شیخ زین الدین و با اشاره به آمار ۴۰ درصدی بیکاری فارغ التحصیلان افزود: این آمار غیرقابل قبول است و باید دانشگاهیان در این زمینه به طور جدی وارد کار شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مطالبه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» از همه نهادهای فعال در حوزه علم و فناوری، در زمینه اشتغال آفرینی برای فارغ التحصیلان جدی است.

مخبر دزفولی گفت: در حوزه علوم پزشکی تجربه خوبی در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان داریم و می توان از این تجربه در سایر بخش ها استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین با اشاره به تصویب و ابلاغ «سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» گفت: با توجه به سابقه درخشان تمدن اسلامی در انتقال دستاوردهای علمی خود به سایرین باید این روند ادامه یابد و ضمنا تهدیدات احتمالی هم برطرف شود.

مخبر دزفولی ادامه داد: هدف از این سند روان سازی و ایمن سازی مراودات بین المللی علمی و فناوری است.

وی افزود: خوشبختانه با تاکیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» و اهتمام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند مهم به تصویب رسید و توسط رئیس شورای عالی ابلاغ شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با همکاری همه نهادهای مسئول در این زمینه به زودی این سند اجرایی خواهد شد.

وی افزود: باید با توجه به تاکید مقام معظم رهبری «مدظله العالی» نقشه جامع علمی کشور به صورت کامل و جامع اجرایی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: همچنین باید روند تولید علم استمرار یابد و تقویت شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مهارت آموزی و تربیت تکنسین های ماهر مورد توجه قرار نگرفته است و باید این نگاه اصلاح شود.

دکتر مخبر دزفولی گفت: باید شعار «آموزش عالی برای کار» سرلوحه اقدامات قرار گیرد.

وی افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان نیز مسئول است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: همه باید در دفاع از پیشرفت های علمی کشور به میدان بیایند.

مخبر دزفولی افزود: باید نسبت به دلسرد کردن جامعه در مورد پیشرفت های علمی حساسیت داشته باشیم.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: حل مشکلات دانشگاه‌های کشور فقط توسط خود دانشگاهیان قابل انجام است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: نباید برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که بازدهی لازم را ندارند، منابع را تلف کنند و باید تخصیص منابع به سمت اساتیدی باشد که بازدهی و تولید علم لازم را دارند.

وی افزود: باید اساتید دانشگاه‌ها با انجام طرح‌های تقاضا محور برای دانشگاه‌های خود درآمد و ثروت تولید کنند.

لینک خبر: