آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/2/10 / شناسه خبر:9132/سرویس:اجتماعی
روابط عمومی هلال احمر اعلام کرد؛
پرداخت کمک هزینه خرید لوازم خانگی به زلزله‌زدگان کرمانشاهی
کرمانشاه- روابط عمومی جمعیت هلال احمر طی اطلاعیه ای از واریز ۲ میلیون تومان کمک هزینه خرید لوازم ضروری خانگی برای ۳۰ هزار خانواده از زلزله‌زدگان کرمانشاهی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، با توجه به در دسترس بودن بانک اطلاعاتی خانوارهای آسیب دیده و شماره حساب سرپرست خانوار از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها، کمک هزینه خرید یخچال، کولر و فرش به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود تا بتوانند برحسب نیاز خانواده خویش نسبت به خرید اجناس اقدام کنند.

متن اطلاعیه روابط عمومی جمعیت هلال احمر در خصوص واریز کمک هزینه خرید لوازم خانگی برای زلزله زدگان کرمانشاه به شرح زیر است:

«پس از تجمیع بانک های اطلاعاتی و ارزیابی‌های فراوان، نحوه هزینه کرد باقیمانده کمک های مردمی به جمعیت هلال احمر برای زلزله زدگان کرمانشاه، مورد بررسی و تصمیمات لازم در این خصوص گرفته شد. با شروع عملیات اجرایی این طرح، موارد زیر به اطلاع رسانه های جمعی و عموم مردم شریف ایران می رسد:

۱.زلزله ۷.۳ ریشتری در ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ حادثه تلخی بود که خاطر همگان را آزرد و خانواده‌های بسیاری را به سوگ نشاند. از همان ابتدای حادثه جمعیت هلال احمر به عنوان یک دستگاه امدادی کار خود را آغاز کرد و هنوز نیز در کنار مردم کرمانشاه حضور دارد تا تسکینی برای آلام حادثه دیدگان باشد. این نهاد مردمی بر حسب وظیفه ذاتی خود و برای رسیدگی به نیازهای فوری زلزله زدگان تاکنون بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان برای اسکان اضطراری، توزیع مواد غذایی، بهداشت و درمان اضطراری، پشتیبانی نیروهای امدادی و سایر موارد لازم از منابع داخلی خود هزینه کرده که هیچ کدام از محل مشارکت های مردمی نبوده است. این بدان معناست که برای نخستین بار ریالی از کمک های مردمی صرف وظایف ذاتی و امدادی هلال احمر نشده است.

۲.از همان ابتدای حادثه سیل کمک های مردمی بصورت نقدی و غیرنقدی به سوی شعب جمعیت هلال احمر در سراسر کشور روانه شد که وظیفه این نهاد را سنگین تر کرد. بالغ بر ۷۰ هزار تن کالای نقدی جمع آوری شد که همگی به جز برخی کالاهایی که در شان مردم زلزله زده نبود، به تدریج و بر حسب نیاز به منطقه ارسال و توزیع شد. میزان کمک های نقدی به حساب مشارکت‌های مردمی جمعیت هلال احمر نیز تاکنون از مرز ۶۳ میلیارد تومان گذشته که تقریبا حدود سه برابر میزان کمک های مردمی در زلزله بزرگ قبلی است.

۳.با توجه به استفاده از منابع مردمی برای نیازهای اساسی مردم زلزله زده خارج از وظایف جاری جمعیت هلال احمر و همچنین عدم شفافیت لازم در تشخیص خانوارهای آسیب دیده، کمک های نقدی مردم به تدریج و برحسب نیاز مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا خانواده هایی که عزیزی را از دست داده بودند به ازای هر فوتی مبلغ پنج میلیون تومان دریافت کردند و خانواده هایی که در ایام بحرانی زلزله فرزندی نصیب شان شده بود نیز به همین مقدار هدیه دریافت کردند. پس از آن بخش هایی از کمک های مردمی در راستای رسیدگی به افراد ضایعه نخاعی و ارایه خدمات پیشرفته توانبخشی مورد استفاده قرار گرفت. با تکمیل بانک های اطلاعاتی توسط بنیاد مسکن، پیش از عید نوروز حدود سی هزار خانواده ای که خانه هایشان تقریبا بصورت کامل تخریب شده بود مبلغ ۳۰۰ هزار تومان عیدی دریافت کردند. اکنون نیز پس از رایزنی های متعدد با مردم منطقه، مسئولان محلی، نمایندگان مجلس در استان کرمانشاه و همچنین مسئولان اجرایی آن استان تصمیم گرفته شد تا مبلغ دو میلیون تومان به خانواده های مذکور (سی هزارخانواده) جهت خرید لوازم اصلی منزل مثل کولر و یخچال (با توجه به آغاز فصل گرما) و... تعلق گیرد.

۴.پیش از این قرار بود تا با مشارکت شرکت های تولید کننده لوازم خانگی، اجناس مذکور خریداری و سپس در میان مردم زلزله زده توزیع شود. اجرای این طرح با مشکلاتی همراه شد. نخست اینکه هزینه کرد مبلغ کمک های مردمی بدین شکل در یک سازمان تحت نظارت، نیازمند طی تشریفات قانونی از جمله برگزاری مناقصه و... است که زمان زیادی را طلب می کند. دوم اینکه هیچ شرکتی به تنهایی توان تولید حدود سی هزار قلم جنس را در مدت زمانی مناسب نداشت و مشارکت میان شرکت های متعدد نیز مشکلات دیگری را به همراه داشت. علاوه بر همه اینها توزیع این مقدار جنس در مدت زمانی کوتاه میسر نبود. از طرفی برخی از خانواده ها ممکن بود که به برخی از این اجناس نیازی نداشتند. مجموع این مسایل باعث شد تا با توجه به دردسترس بودن بانک اطلاعاتی خانوارهای آسیب دیده با شماره حساب سرپرست خانوار از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها، کمک هزینه اقلام مذکور به حساب آنها واریز شود تا بتوانند برحسب نیاز خانواده خویش نسبت به خرید اجناس اقدام نمایند.

۵. هزینه درنظر گرفته شده برای هر خانوار دو میلیون تومان است که براساس خرید اقلام زیر درنظر گرفته شده است:

- کولر آبی کوچک یا پرتابل مناسب برای کانکس و محیط های کوچک جهت مقابله با شرایط فصل تابستان با حداقل قیمت ۲۵۰ تا حداکثر قیمت ۴۵۰ هزارتومان در بازار

- یخچال تا سقف ۱۲ فوت جهت تامین شرایط نگهداری از مواد غذایی در فصل تابستان مناسب برای محیط های کوچک و شرایط برق منطقه با حداقل ۸۰۰ هزار و حداکثر قیمت یک میلیون و صد هزار تومان در بازار

- فرش شش متری ۷۰۰ شانه مناسب برای استفاده در کانکس و اتاق های کوچک با حداقل قیمت ۵۰۰ تا حداکثر قیمت ۷۰۰هزار تومان در بازار

مشخصات کالاهای مذکور، شرکت های تولید کننده داخلی و آدرس نمایندگی های آنان در منطقه کرمانشاه و استان های همجوار معلوم است و خانواده های با مراجعه به نمایندگی های آنها می توانند اقدام به خرید کنند. امیدوار هستیم تا با خرید کالاهای داخلی رونقی مضاعف برای تولیدکنندگان ایرانی پدید آید.

۶. واریز کمک هزینه خرید اقلام مذکور (و یا سایر نیازهای مردم) از روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه برای ۳۰ هزار خانواده ای که از سوی بنیاد مسکن به عنوان تخریبی نوع یک و دو شناسایی شده اند، آغاز شده است. امیدواریم ظرف حداکثر یک هفته واریز مبالغ مذکور به حساب تمامی سرپرستان خانوارها به اتمام برسد. لازم است خانوارهای مشمول طرح، برای دریافت این مبلغ تا یک هفته آینده صبر کنند و به شعب جمعیت هلال احمر مراجعه ننمایند. گفتنی است تعداد اندکی (کمتر از ۵ درصد) از سرپرستان خانواده های مذکور شماره حسابی در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها ندارند. این خانواده ها چنانچه در لیست بنیاد مسکن وجود داشته باشند و پس از طی مهلت یک هفته ای واریز، مبلغی به حساب آنها نیامده باشد، می توانند نام، کد ملی و شماره حساب سرپرست خانواده خود را به شعب جمعیت هلال احمر کرمانشاه اعلام  و یا آن را به شماره ۳۰۰۰۲۷۰۰ پیامک بزنند و یا با شماره ۱۱۲ تماس بگیرند. در صورت تطابق نام و کد ملی آنها با لیست اعلامی بنیاد مسکن، مبلغ مذکور در مرحله دوم به حساب آنها واریز خواهد شد. اقدامات لازم برای شناسایی آنها از سوی جمعیت هلال احمر نیز در حال انجام است.

۷. جمعیت هلال احمر از حسن اعتماد مردم نوع دوست و بزرگوار ایران اسلامی سپاسگزار است. امانت آنها به این نهاد مردمی به طور کامل در اختیار نیازمندان واقعی در منطقه زلزله زده قرار گرفت. به زودی و پس از پایان این طرح نیز گزارش کاملی از نحوه هزینه کرد ۶۳ میلیارد تومان کمک های مردمی ارایه خواهد شد.»

لینک خبر: