آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/6/21 / شناسه خبر:23504/سرویس:اجتماعی
واعظی در دیدار با وزیر امور خارجه ترکمنستان:
خواستار رفع موانع و گسترش روابط تجاری و گردشگری بین ایران و ترکمنستان هستیم
رئیس دفتر رئیس جمهور در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان گفت: مرز مشترک و اشتراک فرهنگی یک مزیت منحصر به فرد برای رونق روابط تجاری و گردشگری دو کشور است و ما خواستار رفع موانع و گسترش روابط تجاری و گردشگری دو کشور هستیم.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود واعظی که در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی، اقتصادی به ترکمنستان سفر کرده است در ادامه دیدارهای خود با مقامات این کشور عصر امروز به همراه هیئت همراه با وزیر خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

مقامات دو کشور در این دیدار ضمن تأکید بر توسعه روابط راهبردی دو کشور خواستار تعمیق و تسریع در روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف شدند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تأکید بر راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط با همسایگان خود گفت: ایران و ترکمنستان دارای رابطه‌ای دیرینه و تاریخی و پیوند فرهنگی عمیقی با یکدیگر هستند و با توجه به هدف راهبردی ایران در تعمیق روابط با همسایگان خود در توسعه روابط دوجانبه در تمامی حوزه‌ها با ترکمنستان اعلام آمادگی می‌کنیم.

واعظی با اشاره به زمینه‌های مشترک همکاری‌های دو کشور افزود: مناسبات متنوع و گوناگون اقتصادی و تجاری دو کشور در مرحله خوبی قرار دارد و تهران و عشق‌آباد می‌توانند با همکاری‌های مشترک میزان مبادلات و روابط تجاری خود را افزایش بدهند.

وی با اعلام آمادگی ایران برای عملیاتی کردن تمامی توافقات انجام شده گفت: تهران هیچ‌گونه محدودیتی در همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف نظیر انرژی، همکاری‌های گمرکی، خدمات فنی و مهندسی، حمل‌ونقل و ترانزیت، همکاری‌های دریایی در حوزه دریاچه خزر و روابط تجاری با عشق‌آباد ندارد.

وی با برشمردن مزیت‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان به عنوان دو همسایه دارای منافع مشترک منطقه‌ای افزود: مرز مشترک و اشتراک فرهنگی دو کشور یک مزیت منحصر به فرد برای رونق روابط تجاری و گردشگری دو کشور است و ما خواستار رفع موانع و گسترش روابط تجاری و گردشگری دو کشور هستیم.

رشید مردف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با ابراز خرسندی از سفر واعظی به عشق‌آباد و مذاکره مقامات دو کشور گفت: تهران و عشق‌آباد روابطی قدیمی و تاریخی دارند و اشتراک فرهنگی دو ملت انگیزه‌ای قوی برای توسعه همه‌جانبه روابط دو کشور است.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با برشمردن همکاری‌های ایران و ترکمنستان افزود: از ابتدای استقلال و تأسیس جمهوری ترکمنستان، ایران همواره در کنار مردم و دولت ترکمنستان بوده است و ایران جایگاه ویژه‌ای در حوزه سیاست خارجی ما دارد.

رشید مردف با اشاره به حضور مقامات مختلف در هیئت‌های دو کشور گفت: مقامات مسئول حاضر در این مذاکرات از سوی دو کشور نشان از اراده ایران و ترکمنستان برای تسریع در عملیاتی کردن توافقات و در حوزه‌های مختلف دارند.

وی با تأکید بر زمینه‌های مشترک همکاری‌های دو کشور افزود: ایران می‌تواند نیازمندی‌های مختلف ترکمنستان در حوزه‌های گوناگون حمل‌ونقل دریایی، هوایی و ریلی، روابط تجاری، خدمات فنی و مهندسی را مرتفع کند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با اشاره به اراده سیاسی دو کشور در همکاری‌های منطقه‌ای و دوجانبه گفت: عشق‌آباد هیچ‌مانعی در راه توسعه و گسترش روابط دوجانبه و منطقه‌ای با تهران ندارد و معتقدیم دو کشور همسایه ایران و ترکمنستان منافع مشترک بی‌شماری دارند که این منافع ایجاب می‌کند دوکشور تمامی موانع موجود را مرتفع و روابط خود را گسترش بدهند.

لینک خبر: